Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista

24.3.2026 21:11
Lue lisää 

Näkökulma: Vihreät ja vasemmistoliitto esiintyvät ilmastonmuutoksen torjunnan ylipappeina, mutta Kemin jättihanke yllätti heidät housut kintuissa

Vihreät ja vasemmistoliitto ovat ajautuneet monimutkaisten ja epäselvien selittelyiden kierteeseen, josta on vaikea saada selvää, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
Samuli Vänttilä 2.5.2019 15:15, muokattu 2.5.2019 16:52
a– a+
Kemin tehdashanke

Tuhansia työpaikkoja tuovan tehtaan perustaminen Suomeen luulisi olevan melkoinen lahja mille tahansa hallituskokoonpanolle.

Vihervasemmistolaisille puolueille moinen tilanne vaikuttaa kuitenkin olevan ennemminkin iso ongelma.

Vihreiden ja vasemmistoliiton epäselvät kannanotot Kemin biotuotetehdashankkeesta uhkaavat pahimmillaan nousta jopa esteeksi hallitusyhteistyölle Antti Rinteen johtamien demareiden kanssa.

Rinne on kertonut SDP:n olevansa valmis tukemaan tehdashanketta valtion rahoittamalla vesi- ja tieliikenneväylien parantamisella.

Kemin tehdashankkeessa on poliitikkojen näkökulmasta vastakkain hyvin isoja kysymyksiä.

Metsä Groupin 1,5 miljardia euroa maksava hanke työllistäisi yhteensä lähes 3 000 ihmistä. Se olisi merkittävä piristysruiske muuttotappioista kärsivälle Lapille.

Samalla tehdas tarvitsisi toimintansa varten valtavia määriä puuta. Se tarkoittaisi metsähakkuiden ja puunkäytön lisäämistä 4,5 miljoonaa kuutiota nykyisestä.

Vihreille ja vasemmistoliitolle se on liikaa. Puolueet pelkäävät hakkuiden tarkoittavan luonnolle tärkeiden hiilinielujen pienenemistä.

Molemmat puolueet ovat ajautuneet monimutkaisten ja epäselvien selittelyiden kierteeseen, jossa äänestäjällä on vaikea hahmottaa, mitä ne oikein haluavat.

Vihreät ovat ilmoittaneet suhtautuvansa hakkuiden lisäämiseen yksiselitteisen kielteisesti. Puolue kirjasi metsähakkuiden pienentämisen myös vastauksiinsa Antti Rinteen hallitustunnustelukysymyksiin.

Puolue ei kuitenkaan ole suostunut sanomaan selvästi, onko se valmis kaatamaan tuhansia työpaikkoja tuovan hankkeen ilmastonmuutoksen nimissä.

Vihreät ovat jumiutuneet jankuttamaan viestiään siitä, että ilmastonmuutoksen pysäyttäminen ei ole asia, josta puolue voisi perääntyä.

Yhtä epäselvään jamaan on ajanut itsensä vasemmistoliitto. Puolueen kaikkein vanhimmalle äänestäjäkunnalle teollisuustyöpaikat ovat tärkeitä. Heistä tosin suurimman osan voi ajatella livenneen perussuomalaisiin.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson soimasi torstaina Ylen eurovaalitentissä , että Kemin hankkeesta keskusteltaessa ilmastotavoitteita ja työpaikkoja ei pidä asettaa vastakkain.

– Voimme sekä edistää työllisyyttä, löytää uusia työpaikkoja teollisuusduunareille että huolehtia meidän ilmastopoliittisista tavoitteista, hän kiemurteli.

Mitä Andersson tällä tarkoitti, se jäi epäselväksi. Ylen toimittajakaan ei innostunut kysymään, miten ilmastotavoitteet ja teollisuustyöpaikat yhdistetään.

Ilmastonmuutos on vakava tosiasia, jonka pysäyttämiseen on löydettävä keinoja. Eivätkä ne keinot tule olemaan kenellekään helppoja.

Aiheesta on puhuttu paljon. On tehty ohjelmia, on heitelty ilmoille vaativia kannanottoja, on esiinnytty pelastajan roolissa.

Kaiken sen keskellä on kuitenkin jäänyt huomiotta, mitä tehdään sitten, kun vastakkain tulevat niinkin vaikeat asiat kuin työllisyys ja ilmastonmuutos.

Vihreät ja vasemmistoliitto ovat halunneet profiloitua ilmastonmuutoksen torjumisen ylipappeina, jotka mielellään heristelevät sormeaan muille puolueille.

Tosi tilanteen edessä juuri he tuntuvat tulleen yllätetyiksi housut kintuissa. Heidän linjansa jää kaikkein epäselvimmäksi.

Vasemmistoliiton suunnalta on toitotettu useaan otteeseen, että Kemin hankkeen vaikutuksista Suomen ilmastotavoitteisiin on tehtävä kattava arvio.

Puolue haluaa arvion siitä, ovatko nieluja pienentävät vaikutukset mahdollisia kompensoida muilla sektoreilla päästövähennyksinä, ja mitä se siinä tapauksessa maksaisi.

Ajatus on sinänsä hyvä: selvittää aina kannattaa ja kunnolla.

Näkemys kuitenkin alleviivaa, kuinka epävarma vasemmistoliitto on omastakin kannastaan.

Unohtaa ei kannata sitäkään, että myös demarien takki on kääntyillyt tiuhaan tahtiin, kun puhutaan metsien käytöstä.

Antti Rinne uhosi vielä syksyllä, että Suomessa voitaisiin vähentää hakkuita. Sittemmin hän pyörsi puheensa.

Nyt demarit ja Rinne etunenässä ovat auliisti levitelleet punaista mattoa Kemin tehdashankkeen eteen. Hinku työpaikkojen pelastajan rooliin on kova.

Kemin tehdashanke on asia, jota tulevat hallituspuolueet eivät pääse pakoon.

Vaalituloksen perusteella demarit, vihreät ja vasemmistoliitto ovat niitä, jotka tulevat päättäämään tehdashankkeelle annettavista tuista ja metsäpolitiikasta.

Siksi juuri heidän kantansa on asian kannalta kiinnostava. Kovin auvoiselta ei puolueiden yhteistyön alku näytä.

Oppositioon halajava keskusta saa sen sijaan katsella poukkoilevaa keskustelua rauhassa hieman sivusta.

Puolueen kanta asiaan on kuitenkin selvä. Se tulee ilmi myös puolueen vastauksissa Antti Rinteen hallitustunnustelukysymyksiin.

Jos keskusta osallistuisi hallitukseen, se haluaisi, että Suomessa turvataan puunkäytön maltillinen lisääminen sekä kestävä metsien käyttö ja sitoudutaan kahdeksan puolueen ilmasto-ohjelmaan.

Lue myös

Hallituksen tarjoama julistus ei riitä vihreille

Vihreät ei ole valmis avaamaan lainsäädännöllä tietä ydinaseiden tuomiseksi Suomeen. Hallituksen tarjoama julistus...
25.3.2026 17:26

Kaikkonen peräänkuuluttaa pohjoismaista linjaa ydinasekirjauksiin

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen näkee selvää tarvetta purkaa ydinaseisiin liittyviä lainsäädännöllisiä rajoituksia, mutta...
25.3.2026 17:23

Lindtman: Hallitus ei ole valmis liikkumaan tuumaakaan ydinasekiistassa

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo, että parlamentaarisessa keskustelussa ydinaseista ei otettu tänään askelia...
25.3.2026 17:06

Aihetunnisteet

biotuotetehdas ilmasto Ilmastonmuutos kemi tehdas

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Kokoomusedustaja väläytti hallituksen päätöksen perumista – Keskustan Kemppi komppaa
Uutiset | 24.3.2026 12:07
Tutkijat pystyvät tunnistamaan pariskunnat pelkän ihon perusteella – tästä se johtuu
Uutiset | 24.3.2026 22:20
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Hallituksen tarjoama julistus ei riitä vihreille
Uutiset | 25.3.2026 17:26
Kaikkonen peräänkuuluttaa pohjoismaista linjaa ydinasekirjauksiin
Uutiset | 25.3.2026 17:23
Lindtman: Hallitus ei ole valmis liikkumaan tuumaakaan ydinasekiistassa
Uutiset | 25.3.2026 17:06
Yli 11 000 kiloa maitoa vuodessa – Suomalainen lehmä on nyt superlypsäjä
Uutiset | 25.3.2026 16:45
Muistitko? Yöunesta viedään pian taas tunti
Uutiset | 25.3.2026 15:44
Bensaveroale, jakeluvelvoitteen alentaminen – mitä hallituksen pakista löytyy energiashokin ratkaisemiseksi?
Uutiset | 25.3.2026 15:30
Suomeen ei kohdistu minkäänlaista sotilaallista uhkaa, kommentoi Häkkänen lähialueille ulottuneita drooni-iskuja
Uutiset | 25.3.2026 14:58
Ministeri Multala: Suomessa vahva tahtotila ydinenergiahankkeille
Uutiset | 25.3.2026 14:45
Asuntolainojen enimmäiskesto voi nousta 40 vuoteen
Uutiset | 25.3.2026 14:43
Tutkija varoittaa Venäjän ”erikoisoperaatioista” – kyseenalaistaa Ahvenanmaan demilitarisoinnin
Uutiset | 25.3.2026 14:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallituksen tarjoama julistus ei riitä vihreille
Uutiset | 25.3.2026 17:26
Kaikkonen peräänkuuluttaa pohjoismaista linjaa ydinasekirjauksiin
Uutiset | 25.3.2026 17:23
Lindtman: Hallitus ei ole valmis liikkumaan tuumaakaan ydinasekiistassa
Uutiset | 25.3.2026 17:06
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Omalääkäri on ratkaisu
Mielipide | 25.3.2026 9:41
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste