Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Kekkosen-Karjalaisen linja voitti, Karjalainen itse hävisi? – ETYK oli myös kotimaan politiikalle jysäys, kielikurssitettu Kekkonen sai uutta energiaa

29.7.2025 21:00
Lue lisää 
Toimittajalta
Pääministeri Petteri Orpo eduskunnassa Helsingissä helmikuussa 2025. (Kuva: Lehtikuva)

Toimittajalta | Nyt lipsahti "hevonkukun" puolelle – Miksi Orpo sortuu tällaiseen?

Pääministeri tuntuu nyt sortuvan toistuvasti virheellisiin väittämiin, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa.
Samuli Vänttilä 30.5.2025 16:03, muokattu 2.6.2025 9:39
a– a+
Toimittajalta

”No kappas kehveli, juksaamisesta voi jäädä kiinni,” kirjoitti vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne Bluesky-viestipalvelussa.

Viestillään Harjanne viittasi pääministeri Petteri Orpon (kok.) tuoreimpaan kohulausuntoon, jossa Orpo puhui Harjanteen mukaan ”hevonkukkua”.

Orpo väitti torstaina Helsingin Sanomien Vieraskynä-kirjoituksessa, että valtiovarainministeriö arvioi hallituksen saavuttavan keskeisen taloustavoitteensa.

Valtiovarainministeriön ylin virkamies, kansliapäällikkö Juha Majanen kuitenkin kiisti Orpon väitteen. 

Majasen mukaan ministeriö ei ole esittänyt kyseistä arviota. VM:n tuoreimman ennusteen mukaan velkasuhde jatkaa kasvuaan hallituskauden loppuun saakka eikä vakaudu.

Myös eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja, keskustan Markus Lohi tyrmistyi Orpon lausunnosta.

– Valitettavasti Orpon kirjoituksella ei ole paljoa tekemistä todellisuuden kanssa, Lohi summasi.

Ei tietenkään ole uusi asia, että poliitikot pyrkivät selittelemään ajamiaan asioita parhain päin.

Pääministeri Orpon kohdalla on kuitenkin käynyt lyhyen ajan sisällä jo kahdesti niin, että hän sortuu jos ei nyt suoranaiseen valheeseen, niin ainakin muunnellun totuuden esittämiseen.

Vain parisen viikkoa sitten hän väitti Verkkouutisiin kirjoittamassaan blogissa, ettei EU:n Safe-rahoitusvälineessä olisi kyse yhteisvelasta.

Akatemiatutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta tyrmäsi kuitenkin Orpon väitteen Suomenmaan haastattelussa. 

– Kun EU:n budjettia käytetään vakuutena näille lainoille, niin kyse on yhteisestä lainan takauksesta, Miettinen sanoi tuolloin.

Samansuuntaisia näkemyksiä esittivät myös muut asiantuntijat eri medioissa.

Molemmissa tapauksissa Orpolla oli ehkä jonkinlaiset perustelut sanoa niin kuin sanoi. 

Orpo kiisti Helsingin Sanomille tehneensä VM:n arvioihin viittaavassa kommentissa virhettä. Orpon itsensä mukaan hänen väitteensä viittasivat VM:n hallitukselle tekemään erilliseen laskelmaan, jossa oletetaan että kaikki hallituksen säästötoimet ja niiden työllisyysvaikutukset toteutuisivat tavoitellusti. 

VM:n mukaan kyseessä ei kuitenkaan ollut arvio siitä, mitä tulee tapahtumaan, vaan ”skenaariolaskelma” siitä, miten velkasuhde kehittyisi, jos kaikki menisi hyvin.

Yhteisvelka-väitteet taas liittyivät siihen, ettei Safe-rahoitusväline ole aivan samanlainen yhteisvelkajärjestely kuin koronajan elvytyspaketti. Orpon väitteet menivät kuitenkin saivartelun puolelle.

On perusteltua kysyä, miksi Orpo tuntuu nyt sortuvan toistuvasti virheellisiin väittämiin.

Ulospäin se näyttää jonkinlaiselta turhautumiselta. Hallituskausi on puolivälissä. Enää hallitusta ei riitä kannattelemaan alkuhuuman draivi ja ministeriautojen kiiltävät pinnat.

Rajut säästötoimet alkavat näkyä kansan mielialoissa. Siitä kärsii etenkin toiseksi suurin hallituspuolue perussuomalaiset. Se taas eittämättä lisää kaikenlaista säätöä hallituksen sisällä.

Pääministeriä se ehkä tympäisee. Usko oman hallituksen tekemisiin on itsepintaisen vahva, vaikka isot tuulet tuntuvat kääntyvän vasten kasvoja. 

Tekee mieli selitellä vaikeita asioita vähän mutkia oikoen ja hyviä asioita korostaen. Kenties hermostuttaa, kun muut eivät jaa samaa tilannekuvaa kuin pääministeri. Mediakin ryppyilee.

Eihän vain se olisi ensimerkki kuuluisasta pääministeritaudista?

Totuus on kuitenkin ensimmäisiä asioita, joista pääministerin olisi syytä pitää kiinni.

Lue myös

HS: Orpo kiistää väitteensä virheellisyyden – "Ilmaisuni oli tulkinnanvarainen"

Pääministerin mukaan hän viittasi kirjoituksessaan valtiovarainministeriön hallitukselle tekemään erilliseen laskelmaan
30.5.2025 14:29

Valtiovarainministeriö kiisti Orpon talouspuheet HS:ssa – Keskustan Lohi pitää tilannetta vakavana

Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja ja keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi tyrmää pääministeri Petteri Orpon (kok.)...
30.5.2025 9:56

Kansanedustaja tylyttää: Orpon on aika myöntää virheensä – "Äärimmäisen noloa"

SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen tylyttää pääministeri Petteri Orpoa (kok.) virheellisistä velkaantumispuheista. Räsänen sanoo tiedotteessaan...
30.5.2025 17:51

Aihetunnisteet

Petteri Orpo Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Asiantuntija pitää ihmeellisenä, että automaattiajolla unissaan kaahanneen auto ei hidastanut kuskin nukahdettua – ”Ei sen pitäisi onnistua”
Uutiset | 29.7.2025 15:00
Sähköautoilta katoamassa etu
Uutiset | 29.7.2025 20:30
Suomalaisessa retkeilykulttuurissa synkkä puoli
Uutiset | 28.7.2025 20:00
Kysely: Näin suomalaiset säästävät sähkössä – ”Esimerkiksi pyykkiä pestessä sähkönkulutus puolittuu, kun…”
Uutiset | 24.7.2025 22:00
Tsunamiaallot iskivät satamakaupunkiin Venäjän Kaukoidässä
Uutiset | 30.7.2025 9:19
Tuhoutuuko maailma sittenkin aikaisin?
Uutiset | 26.7.2025 23:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Bloomberg: Saksa ostaa Patrialta ainakin 3 500 panssariajoneuvoa – kaupan arvo jopa 5 miljardia euroa
Uutiset | 30.7.2025 17:30
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tuhoutuuko maailma sittenkin aikaisin?
Uutiset | 26.7.2025 23:00
Kysely: Näin suomalaiset säästävät sähkössä – ”Esimerkiksi pyykkiä pestessä sähkönkulutus puolittuu, kun…”
Uutiset | 24.7.2025 22:00
Historia | Suuronnettomuudesta 110 vuotta – kertaalleen uponnut alus pääsi vielä upottamaan saksalaisen sukellusveneen
Uutiset | 23.7.2025 22:00
Historia | Ehtojen piti lyödä Japanille luu kurkkuun, mutta keisarin kohtalo ratkaisi suhtautumisen
Uutiset | 25.7.2025 22:15
”Pelkkä känni ei enää riitä” – Työssäkäyvillä huolestuttava päihdeilmiö
Uutiset | 23.7.2025 21:00
Miten itse kalastettu kala säilyy eri olosuhteissa? – Katso vinkit
Uutiset | 25.7.2025 21:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45

Uusimmat

Ruotsalaispotilaita hakeutuu syöpähoitoihin suomalaiselle yksityisklinikalle
Uutiset | 30.7.2025 23:00
Yllätystulos tutkimuksessa: Istumisen vähentämisestä ei myönteisiä tuloksia
Uutiset | 30.7.2025 22:30
Tutkimus: Tästä syystä Mars jäi autioksi
Uutiset | 30.7.2025 22:00
Varo loppukesän vitsausta lemmikkisi kanssa – ”pisto on vaarallisin suussa tai nielussa”
Uutiset | 30.7.2025 21:15
”Ajoneuvoluokka muuttui moottoripyöräksi ” – peräti näin moni mopo on viritetty
Uutiset | 30.7.2025 20:45
Asiantuntija neuvoo lomaltapalaajia: Käy läpi sähköpostit, priorisoi tehtävät ja suunnittele tulevaa
Uutiset | 30.7.2025 20:15
Älylaitteiden haitallisuudesta tutkittua tietoa
Uutiset | 30.7.2025 19:30
Kuopiossa mitattiin 32 asteen helle
Uutiset | 30.7.2025 17:41
Bloomberg: Saksa ostaa Patrialta ainakin 3 500 panssariajoneuvoa – kaupan arvo jopa 5 miljardia euroa
Uutiset | 30.7.2025 17:30
Tass: Tulivuori purkautuu Venäjällä Kamtshatkan alueella maanjäristyksen jälkeen
Uutiset | 30.7.2025 17:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Kekkosen-Karjalaisen linja voitti, Karjalainen itse hävisi? – ETYK oli myös kotimaan politiikalle jysäys, kielikurssitettu Kekkonen sai uutta energiaa
Uutiset | 29.7.2025 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruotsalaispotilaita hakeutuu syöpähoitoihin suomalaiselle yksityisklinikalle
Uutiset | 30.7.2025 23:00
Yllätystulos tutkimuksessa: Istumisen vähentämisestä ei myönteisiä tuloksia
Uutiset | 30.7.2025 22:30
Tutkimus: Tästä syystä Mars jäi autioksi
Uutiset | 30.7.2025 22:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Komission budjettiesitys on suuri pettymys
Mielipide | 28.7.2025 14:24
Lukijalta: Siviilivihkimispaikat ja alueellinen tasavertaisuus
Mielipide | 28.7.2025 14:19
Lukijalta: Kaksi kieltä, yksi sota – Kamerunin näkymätön kriisi
Mielipide | 24.7.2025 15:24
Lukijalta: Nuorissa on tulevaisuus, toivottavasti
Mielipide | 24.7.2025 15:17
Lukijalta: Perheverotus perheiden ja syntyvyyden tueksi
Mielipide | 24.7.2025 15:09
Lukijalta: Nuorissa on tulevaisuus, toivottavasti
Mielipide | 24.7.2025 15:17
Lukijalta: Kaksi kieltä, yksi sota – Kamerunin näkymätön kriisi
Mielipide | 24.7.2025 15:24
Lukijalta: Komission budjettiesitys on suuri pettymys
Mielipide | 28.7.2025 14:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste