Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa

23.6.2026 14:03
Lue lisää 
Ukrainan sota
Kansallisen turvallisuuden neuvonantaja John Bolton kuunteli presidentti Donald Trumpia tämän kabinetin kokouksessa Valkoisessa talossa huhtikuussa 2018. (Kuva: Nicholas Kamm / AFP / Lehtikuva)

Trumpin ex-neuvonantaja: "Hänen suosikkinsa ei ole Venäjä, hänen suosikkinsa on Vladimir Putin"

Trump Zelenskyistä: ”Jos hän haluaa Krimin, miksi siitä ei taisteltu yksitoista vuotta sitten”
Katariina Lankinen 24.4.2025 21:44, muokattu 25.4.2025 8:43
a– a+
Ukrainan sota

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin entinen turvallisuuspoliittinen neuvonantaja John Bolton arvostelee entistä esimiestään tämän viimeisimmistä kommenteista koskien Ukrainan sotaa.

Trump sanoi keskiviikkona toimittajille Valkoisessa talossa, ettei hänellä ole ”suosikkeja” Venäjän hyökkäyssodassa Ukrainaa vastaan.

− No, tietenkin hänellä on suosikkeja. Hänen suosikkinsa ei ole Venäjä, hänen suosikkinsa on Vladimir Putin, Bolton sanoi CNN:n haastattelussa torstaina.

Bolton on toistuvasti kritisoinut Trumpia sen jälkeen kun tämä antoi hänelle potkut ensimmäisen presidenttikautensa aikana.

Trump sanoi toimittajille virkahuoneessaan keskiviikkona, ettei häntä kiinnosta, vaikka Ukraina painostettaisiin tulitaukosopimuksen yhteydessä tunnustamaan Krimin niemimaa osaksi Venäjää. Venäjä miehitti Krimin laittomasti vuonna 2014, ja se kuuluu oikeudellisesti Ukrainalle.

− Haluan vain saada sodan loppumaan. En välitä, Trump sanoi.

− Jos molemmat ovat tyytyväisiä ja allekirjoittavat sopimuksen, minulla ei ole suosikkeja. En halua suosikkeja, haluan saada sopimuksen tehtyä.  

Trumpin mukaan Venäjä on suostunut sopimukseen sodan lopettamiseksi Ukrainassa. Hänen mukaansa vielä on päästävä sopimukseen Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kanssa.

– Luulen, että meillä on sopimus Venäjän kanssa. Meidän täytyy päästä sopimukseen Zelenskyin kanssa. Luulin, että Zelenskyin kanssa toimiminen voisi olla helpompaa. Tähän mennessä se on ollut hankalampaa, Trump lausui.

Trump on viime viikkoina painostanut sodan osapuolia hyväksymään aselevon. Uutismedia Axiosin mukaan Yhdysvallat odotti keskiviikkona Ukrainalta vastausta ehdotukseensa sodan lopettamisesta.

Suunnitelman tuntevat lähteet kertoivat Axiokselle, että kyseessä on presidentti Trumpin ”viimeinen tarjous”. Ehdotuksen Ukrainalle esitteli maan ulkoministeri Marco Rubio viime viikolla Pariisissa.

Axiosin lähteiden mukaan ehdotuksessa Yhdysvallat tunnustaisi Krimin osaksi Venäjää sekä hyväksyisi epävirallisesti Venäjän hallinnan lähes kaikilla miehittämillään alueilla.

Yhdysvaltojen rauhanesitys sai voimakasta kritiikkiä Helsingin Sanomien haastattelemilta tutkijoilta. Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Arkady Moshes kuvaili ehdotusta ”naurettavaksi, ylimieliseksi ja vastuuttomaksi”.

Zelenskyi sanoi torstaina, että Ukraina on valmis suostumaan sodan päättämiseksi kaikkeen paitsi Krimin niemimaasta luopumiseen.

Trump arvosteli keskiviikkona Zelenskyin aiempia Krimin niemimaata koskevia lausuntoja. Trumpin mukaan Zelenskyin haluttomuus virallisesti luopua Krimistä haittaa aseleponeuvotteluja.

Trump kommentoi asiaa Truth Social -viestipalvelussaan. Hänen mukaansa Ukraina menetti Krimin jo vuonna 2014 presidentti Barack Obaman ollessa Yhdysvaltain presidentti eikä alueesta tulisi enää neuvotella.

– Kukaan ei vaadi Zelenskyiä tunnustamaan Krimiä Venäjän alueeksi, mutta jos hän haluaa Krimin, miksi siitä ei taisteltu yksitoista vuotta sitten, kun se luovutettiin Venäjälle ilman laukaustakaan? Trump kirjoitti.

Zelenskyi vastasi keskiviikkoiltana X:ssä julkaisemalla kuvan Yhdysvaltojen vuonna 2018 tekemässä ”Krimin julistuksesta”. Tuolloin Trump toimi presidenttinä, ja asiakirjan on allekirjoittanut Trumpin silloinen ulkoministeri Mike Pompeo.

Asiakirjassa sanotaan, että Yhdysvallat vastustaa Venäjän yritystä liittää Krimin niemimaa itseensä ja että Yhdysvallat lupaa ylläpitää tätä politiikkaa, kunnes Ukrainan alueellinen koskemattomuus on palautettu.

– Ukraina toimii aina perustuslakinsa mukaisesti, ja olemme täysin varmoja, että kumppanimme, erityisesti Yhdysvallat, toimivat sen vahvojen päätösten mukaisesti, Zelenskyi kirjoitti.

Lue myös

STT:n tiedot: Sofia Virralle ei ole tulossa seuraamuksia hänen poissaolostaan

STT:n tietojen mukaan vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle ei ole tulossa seuraamuksia hänen poissaolostaan...
23.6.2026 15:13

Sateet eivät korjanneet huolestuttavaa kuivuustilannetta

Kesäkuun sateet eivät ole parantaneet kuivuustilannetta. Kuivuus näkyy edelleen pohjavedessä, maaperässä ja järvien...
23.6.2026 15:10

Trump: Iran on suostunut perusteellisiin ydintarkastuksiin

Iran on suostunut mahdollisimman perusteellisiin ydintarkastuksiin, väittää Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump omistamassaan Truth...
23.6.2026 14:49

Aihetunnisteet

Donald Trump Ukrainan sota Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Oppositio syyttää hallitusta ikäihmisten digisyrjäyttämisestä – eduskunnassa kipakka väittely viranomaispostin tulevaisuudesta
Uutiset | 22.6.2026 17:22
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

STT:n tiedot: Sofia Virralle ei ole tulossa seuraamuksia hänen poissaolostaan
Uutiset | 23.6.2026 15:13
Sateet eivät korjanneet huolestuttavaa kuivuustilannetta
Uutiset | 23.6.2026 15:10
Trump: Iran on suostunut perusteellisiin ydintarkastuksiin
Uutiset | 23.6.2026 14:49
Itämerelle uusi merikaapeleita valvova keskus – rahoittajana EU
Uutiset | 23.6.2026 14:16
Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa
Uutiset | 23.6.2026 14:03
Syyttäjä: Pojat laativat suunnitelman kouluiskun tekemisestä Tampereella ja tekivät polttopulloja – syytettyjen mukaan kyse oli larppaamisesta
Uutiset | 23.6.2026 13:27
Saimaannorppa kuoli pyydykseen – jo kahdeksas tapaus tänä vuonna
Uutiset | 23.6.2026 13:25
Järjestö: Heroiini palannut myyntiin Suomessa, havaintoja pääkaupunkiseudulta ja Varsinais-Suomesta
Uutiset | 23.6.2026 12:59
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
STT:n tiedot: Sofia Virralle ei ole tulossa seuraamuksia hänen poissaolostaan
Uutiset | 23.6.2026 15:13
Sateet eivät korjanneet huolestuttavaa kuivuustilannetta
Uutiset | 23.6.2026 15:10
Trump: Iran on suostunut perusteellisiin ydintarkastuksiin
Uutiset | 23.6.2026 14:49
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Sähkön halpuus on pelkkä silmänkääntötemppu
Mielipide | 23.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste