Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Uudenmaan keskustapiiri tyrmää teollisuus- ja kaivoshankkeet suojelualueilla – keskusta-aktiivi Outi Lankian aloite sai vahvan tuen

12.10.2026 16:02
Lue lisää 
Puolustusvoimat
Lapin rajavartiosto oli yhteydessä loukkaantuneiden varusmiesten omaisiin. Valtaosa omaisista oli tavoitettu puolenpäivän aikaan. (Kuva: Lehtikuva / Kaisa Siren)

Ivalossa kaatuneen telakuorma-auton kyydissä oli liikaa varusmiehiä, epäilee poliisi

23 varusmiestä loukkaantui, kun kuljetusauto suistui tieltä. Neljä loukkaantui vakavammin
Suomenmaa – STT / Saara-Miira Kokkonen 13.11.2024 13:05, muokattu 14.11.2024 9:20
a– a+
Puolustusvoimat

Poliisin alustavien tietojen mukaan Ivalossa kaatuneessa telakuorma-autossa oli liikaa varusmiehiä varusteineen.

23 varusmiestä sai vammoja, kun Lapin rajavartioston rajajääkärikomppanian varusmiehiä kuljettanut ajoneuvo suistui tieltä ja kaatui harjoituksessa keskiviikkoaamuna Inarin Ivalossa. Neljä varusmiehistä loukkaantui vakavammin, ja heidät kuljetettiin hoitoon Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle, kertoi STT:lle Lapin rajavartioston yleisjohtaja, everstiluutnantti Mikko Kauppila.

Loput varusmiehistä kuljetettiin Ivalon terveyskeskukseen.

Kauppilan mukaan yksi varusmiehistä toimi ajoneuvon kuljettajana.

Poliisin saamien tietojen mukaan telakuorma-auton takavaunu oli lähtenyt luisuun ja suistunut ojaan katolleen. Samalla kuorma-auton etuvaunu oli kaatunut ojaan kyljelleen.

Onnettomuus tapahtui hiekkatiellä, jolla keliolosuhteet olivat poliisin mukaan normaalit. Onnettomuuspaikan tieosuudella ei ole ollut lunta tai jäätä.

Poliisi tutkii auton kuormaamista. Onnettomuutta tutkitaan tässä vaiheessa liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja palvelusrikoksena.

Ivalosta on noin 300 kilometriä Rovaniemelle. Rajavartioston Kauppilan tiedon mukaan vakavammin loukkaantuneet varusmiehet kuljetettiin Rovaniemelle ambulanssilla.

– Minun tietojeni mukaan loukkaantuneiden tilanne on vakaa. Välitöntä ja vakavaa hengenvaaraa ei onneksi kellään ollut, Kauppila kertoi STT:lle keskiviikkona iltapäivällä.

Varusmiehet ovat iältään noin 18–20-vuotiaita.

Kauppilan mukaan onnettomuus tapahtui rajajääkärikomppanian ampumaharjoituksessa, kun varusmiesosasto oli siirtymässä harjoitukseen Ivalon kasarmialueelta.

Pelastuslaitos sai ilmoituksen onnettomuudesta hieman ennen aamuyhdeksää.

– Onnettomuudessa osallisena olleet soittivat hätäkeskukseen, Kauppila sanoi.

Paikalla oli pelastustoimen ja ensihoidon yksiköitä sekä rajajääkärikomppanian henkilökuntaa ja kalustoa. Pelastuslaitos avusti paikalla ensihoitoa potilaiden hoidossa ja tukki polttoainevuodon ajoneuvosta.

Ivalon terveyskeskuksen johtava ylilääkäri Outi Liisanantti kertoi STT:lle keskiviikkona iltapäivällä, että onnettomuuteen joutuneiden varusmiesten hoidon tilanne on hallinnassa.

Lapin rajavartiosto oli yhteydessä loukkaantuneiden varusmiesten omaisiin. Valtaosa omaisista oli tavoitettu puolenpäivän aikaan, Kauppila kertoi.

Kauppilan mukaan käynnissä ollut ampumaharjoitus on keskeytetty. Hän kertoi, että koko varusmiesyksikölle järjestetään kriisiapua onnettomuuden takia.

Varusmiesliiton mukaan onnettomuuden yhteydessä on selvitettävä, onko palvelusturvallisuudesta pidetty huolta.

– Jos tapahtuman taustalta paljastuu puutteita koulutuksesta tai palvelusolosuhteista, niitä tulee tietenkin korjata ennaltaehkäisemään vastaavia tilanteita. Palvelusturvallisuus on tärkein osa varusmiespalvelusta, ja nyt on oleellista selvittää, onko palvelusturvallisuudesta pidetty riittävästi huolta, sanoi Varusmiesliiton puheenjohtaja Elina Riutta tiedotteessa.

Lue myös

Irlannin eurooppaministeri puolustelee puheenjohtajamaan budjettiesitystä

EU:n puheenjohtajamaan Irlannin eurooppaministeri Thomas Byrne puolustelee maan lauantaina julkistamaa esitystä EU:n vuosien...
13.10.2026 11:36

Yrittäjien eläkemaksujen rahastointia selvitetään

Sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen (kok.) on nimittänyt Barbara D’Ambrogi-Olan selvittämään vaihtoehtoja yrittäjien eläkkeiden rahastointiin....
13.10.2026 10:28

Kaksi alusta joutui droonihyökkäyksen kohteeksi Mustallamerellä

Bulgarian rannikolla Mustallamerellä kaksi alusta on jälleen joutunut droonihyökkäyksen kohteeksi, kertoi maan pääministeri...
13.10.2026 10:15

Aihetunnisteet

Kotimaa puolustusvoimat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Zelenskyi: Ukraina vastaa, jos Venäjä ei suostu energiatulitaukoon – Venäjä ei kommentoi
Uutiset | 12.10.2026 10:19
Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu
Uutiset | 12.10.2026 10:53
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
Toiveet Ukrainan ja Venäjän energiatulitauosta hiipuivat – kannatusta löytyi Kremlin ulkopuolelta
Uutiset | 12.10.2026 17:24
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Irlannin eurooppaministeri puolustelee puheenjohtajamaan budjettiesitystä
Uutiset | 13.10.2026 11:36
Yrittäjien eläkemaksujen rahastointia selvitetään
Uutiset | 13.10.2026 10:28
Kaksi alusta joutui droonihyökkäyksen kohteeksi Mustallamerellä
Uutiset | 13.10.2026 10:15
Plastic Surgery Centerille yli 20 000 euron seuraamusmaksu – ei toimittanut asiakkaalle potilastietoja
Uutiset | 13.10.2026 10:03
Luke: Metsäsektorin kysyntä pysyy vaimeana, puun hinta maltilliseen nousuun ensi vuonna
Uutiset | 13.10.2026 10:00
Verohallinto muistuttaa kotitalousvähennyksen ja matkakuluvähennyksen korotuksesta – näin saat hyödyn nopeimmin
Uutiset | 13.10.2026 9:57
Finnair nostaa tulosennustettaan – hintojen nousu ei ole karkottanut matkustajia
Uutiset | 13.10.2026 9:43
IMF: Inflaatio ottaa lisäkierroksia – näihin maihin se iskee pahiten
Uutiset | 13.10.2026 9:02
Britannian suurlähettiläs: Ydinpelotteesta pitää puhua äärimmäisen selkeästi
Uutiset | 13.10.2026 8:30
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Irlannin eurooppaministeri puolustelee puheenjohtajamaan budjettiesitystä
Uutiset | 13.10.2026 11:36
Yrittäjien eläkemaksujen rahastointia selvitetään
Uutiset | 13.10.2026 10:28
Kaksi alusta joutui droonihyökkäyksen kohteeksi Mustallamerellä
Uutiset | 13.10.2026 10:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Öljylläkö teemme sitten sähköä?
Mielipide | 13.10.2026 12:16
Lukijalta: Liikkuuko datakeskusjuna liian kovaa vauhtia?
Mielipide | 13.10.2026 12:06
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Jättäkää kansallispuistomme rauhaan
Mielipide | 12.10.2026 13:08
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Keskusta tavoittelee Lapista kolmea kansanedustajan paikkaa, Peräpohjolan Keskusta linjaa
Uutiset | 12.10.2026 10:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste