Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Euroopassa ennätyshelteitä – useita kuollut Ranskassa

26.5.2026 14:55
Lue lisää 
Ulkomaat
Recep Tayyip Erdoganin johtamassa Turkissa ihmisoikeusasiat ja viranomaisten toiminta ovat monessa suhteessa huonolla tolalla. Maan myötämielisyydestä on kuitenkin kiinni Suomen tuleva jäsenyys sotilasliitto Natossa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Turkissa somevideon vuoksi vangittuja kahta suomalaista pahoinpideltiin useita päiviä, kertoo toinen miehistä – "Se video oli virhe"

Kaksikko julkaisi videon, jolla revittiin Turkin liiroja. Seurauksena oli oikeudenkäynti sekä vangitseminen useiksi päiviksi, joiden aikana heitä pahoinpideltiin muun muassa EU:n tukemassa karkotuskeskuksessa, sanoo Suomeen palannut mies.
STT 13.12.2022 8:02, muokattu 13.12.2022 8:48
a– a+
Ulkomaat

Turkissa somevideonsa jälkeen vangittuja kahta suomalaismiestä pahoinpideltiin poliisiasemalla sekä karkotuskeskuksessa useiden päivien ajan, kertoo toinen miehistä STT:lle. Mahad, 28, ei halua sukunimeään julkisuuteen arkielämänsä suojelemiseksi. Miehet palautettiin Turkish Airlinesin lennolla Suomeen viime viikon torstaina.

Toinen kiinni otetuista ei halua puhua vankeusajastaan ollenkaan ja oli Mahadin mukaan Suomeen saapuessaan syvästi järkyttynyt.

Turkin sisäministeriöstä ei ole vastattu STT:n yhteydenottoihin tapauksesta.

Ystävykset ovat kaksikymppisiä somalitaustaisia Suomen kansalaisia, jotka olivat matkalla Turkin pääkaupungissa Ankarassa EU:n Erasmus-opiskelijaohjelmaan liittyen. Mahad oli lomalla ja opiskelijaystävänsä seurana. Turkissa he tekivät jotain, jota he nyt katuvat ”isona virheenä”: he kuvasivat videon Mahadista viskelemässä ja repimässä Turkin liiroja ja julkaisivat videon Tiktokissa.

Mahadin mukaan kaksikkoa nauratti heidän saamansa suuri setelimäärä. He olivat valuutanvaihdossa saaneet 100:aa euroa vastaan noin 2000 Turkin liiraa.

–  Olen rikas, ilakoi Mahad videolla, jonka hän sittemmin poisti sivultaan.

–  Tämä ei ole rahaa!

Rahan repiminen on kuitenkin Turkissa rikos, josta voi saada jopa kolme vuotta vankeutta. Rikoksen siitä tekee se, että seteleissä on Turkin perustajan Mustafa Kemal Atatürkin kuva sekä muita Turkin kansallisia symboleita. Videoon sateli suuri määrä vihaisia kommentteja turkkilaisilta.

Suomen Turkin-suurlähetystö on vahvistanut osan tapahtumien kulusta, mutta STT ei ole pystynyt vahvistamaan kaikkia miehen kertomia yksityiskohtia.

Lähetystöllä ei ollut ennen STT:n yhteydenottoa tietoa miehen kertomista pahoinpitelyistä.

Saman päivän iltana, 29. marraskuuta, heidän hotellihuoneensa oveen koputettiin. Ulkopuolella seisoi ryhmä siviilipoliiseja, joista yksi näytti virkamerkkinsä.

–  He näyttivät videon ja kysyivät, olenko se minä. Olin vasta vastaamassa, että ”kyllä”, kun sain kasvoilleni sellaisen tällin, että näin vain mustaa, Mahad kertoi STT:lle maanantaina.

Ryhmä tuli sisälle huoneeseen, ja he alkoivat vuorotellen lyödä ja potkia Mahadia ja tämän ystävää.

–  He antoivat litsareita, löivät takaraivoon, huusivat ja potkivat, Mahad sanoo.

Poliisiasemalla odotti sama kohtelu, hän kertoo. Joukko siviiliasuisia poliiseja tuntui odottaneen heitä siellä, Mahad uskoo.

–  Yksi tuli ja löi ja huusi, ja sitten tuli toinen, joka teki saman. Se kesti ehkä joku neljä tuntia.

Aina lyötiin paikkoihin, jotka eivät näy, Mahad sanoo, eikä kasvoihin lyöty koskaan nyrkillä vaan avokämmenellä. STT on nähnyt Mahadin vasemman polven alla olevan ruhjeen, jonka hän sanoo tulleen potkimisesta.

Mahadin mukaan heistä otettiin myös alastonkuvia, joita poliisit lähettelivät toisilleen, naureskellen.

Lopulta he Mahadin mukaan saivat asianajajan sekä tulkin. Tulkin välityksellä miehet selittivät videon olleen vitsi ja päähänpisto.

Ulkomaalaisilla on Turkissa oikeus saada oikeudellista ja tulkkausapua pyydettäessä.

Kaksikko nukkui ensimmäisen yön putkassa, josta heidät vietiin seuraavana päivänä, keskiviikkona 30. marraskuuta, oikeuden eteen käsiraudoissa.

–  Sanoin oikeudessa suoraan, että en tiennyt, että rahan repiminen on rikos Turkissa, koska Suomessa se ei ole. Pyysin myös anteeksi.

–  Leikki lähti käsistä. Ei tullut mieleenkään, että siitä voisi saada Turkissa kolme vuotta vankeutta. En edes tiennyt, että kuvassa oli Atatürk. Se video oli virhe, hän sanoo.

Tuomari uskoi heitä, ja asianajaja kertoi, että heidät on vapautettu. He myös pääsivät käsiraudoista. Paluulippu oli valmiina seuraavalle päivälle, ja miehet uskoivat pääsevänsä lentokentälle ja palaamaan Suomeen.

–  Mutta kun astuimme pois oikeussalista, poliisi laittoi meidät käsirautoihin ja vei vankilaan, Mahad kertoo.

Heidät ilmeisesti vietiin EU:n varoilla tuettuun, Ankaran keskustan ulkopuolella sijaitsevaan Akyurtin karkotuskeskukseen, jonka Mahad tunnisti STT:n näyttämistä kuvista. Miehet pantiin huoneeseen, jossa oli 18 ulkomaalaista. Keskuksessa oli Mahadin mukaan paljon afganistanilaisia mutta myös ihmisiä Lähi-idän ja Afrikan maista.

Myös keskuksessa useat ihmiset pahoinpitelivät heitä, hän kertoo.

–  Meitä hakattiin kolme yötä ja kaksi päivää, ja sitten se loppui. Emme tiedä, mikä lopetti sen, hän sanoo.

Mahadin mukaan viranomaiset karkotuskeskuksessa takavarikoivat ja heittivät roskiin hänen ystävänsä lääkkeet. Miesten puhelimet takavarikoitiin, hän kertoi, joten jatkossa he käyttivät keskuksen puhelinta.

Mahadin Suomesta Turkkiin lentänyt veli järjesti kaksikolle asianajajan, jonka he tapasivat kerran vankilassa pleksin takaa. Mahadin mukaan viranomaiset nimittäin ottivat heiltä pois heidän kanssaan oikeudessa olleen asianajajan käyntikortin.

Mahad kertoi todistaneensa keskuksessa myös muiden ihmisten pahoinpitelyjä. Pahoinpitelijöiden selässä luki yleensä ”güvenlik”, mikä turkiksi viittaisi vartijaan.

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch vaati marraskuussa raportissaan selvityksiä väitteistä karkotettavien siirtolaisten kaltoinkohtelusta Turkin karkotuskeskuksissa. Ihmisoikeusjärjestö vaati keskuksiin parempaa valvontaa.

Mahad ja hänen ystävänsä vietiin viime torstaina Ankarasta bussilla Istanbulin lentokentälle, jonne heidät saatettiin kymmenien muiden ulkomaalaisten kanssa. Joukossa oli afganistanilaisia sekä uzbekkeja.

Koneessa he saivat puhelimensa takaisin. Mahadin somekanavilla odotti tulva uhkausviestejä ilmeisesti Suomessa asuvilta turkkilaisilta, jotka ovat kirjoittaneet hänelle suomeksi.

Konsuli Raimo Pahkasalon mukaan Suomen suurlähetystö oli päivittäin yhteydessä Turkin viranomaisiin miesten kiinnioton jälkeen. Viranomaiset kertoivat itse suomalaisten kiinniotosta sekä myöhemmin myös heidän viemisestään karkotuskeskukseen. Myös Pahkasalo uskoo kyseessä olleen Akyurtin karkotuskeskus.

Viranomaiset olivat kuitenkin aina yhteydessä puhelimitse tai suullisesti, eivät koskaan kirjallisesti tapaukseen liittyen. Kiinniotostakin poliisi tuli kertomaan suurlähetystöön keskellä yötä henkilökohtaisesti, hän kertoo. Kerran Pahkasalo pääsi kysymään miesten tilanteesta vierailullaan Turkin ulkoministeriössä.

–  Otin asian esille myös käydessäni Turkin ulkoministeriössä. En voi mennä yksityiskohtiin, mutta tiedustelin heidän olosuhteistaan, Pahkasalo kertoo.

Yhteistyö viranomaisten kanssa sujui Pahkasalon mukaan hyvin.

–  Totta kai meitä huolestutti se, että tilanne pitkittyi. Tämä oli ikävä tapaus ja on valitettavaa.

Suurlähetystöstä ei myöskään päästy tapaamaan miehiä.

–  Pahoinpitelystä meillä ei ole mitään tietoa, eikä se tietenkään millään muotoa ole sallittavaa, hän sanoo.

Tapauksen jälkeen Suomen ulkoministeriö on kokenut tarpeelliseksi päivittää Turkin matkustustiedotetta. Sinne on lisätty tieto Turkin uudesta disinformaatiolaista, jonka nojalla somepostauksestakin voi saada jopa kolme vuotta vankeutta.

–  Turkin valtioon, maan johtoon ja maan lippuun suhtaudutaan Turkissa erittäin vakavasti. Kunnioittavaa käytöstä odotetaan myös maassa vierailevilta matkailijoilta. Sosiaalisen median postauksissa tulee olla myös varovainen ja hillitty, tiedotteessa sanotaan.

Lue myös

Hallitus valmistelee rajaturvallisuuslain jatkoa

Hallitus valmistelee välineellistetyn maahantulon torjumiseksi annetun niin sanotun rajaturvallisuuslain voimassaolon jatkoa. Asiasta kertoo...
26.5.2026 16:54

Orpo nyhtää talouskäänteestä positiivista pääomaa – "Oppositio ei sitä usko, mutta toivoa on"

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) valoi vimmalla uskoa talouden nousuun, kun eduskunta keskusteli hallituksen...
26.5.2026 16:48

"Hirvittää vähän sellainen ajatus"– Soten palvelulupaus hämmentää poliitikkoja

Finanssiala ry:n tilaisuudessa keskustan Antti Kurvinen sanoi palautelaarin laulavan jatkuvasti siitä, ettei pankista saa enää lainaa.
26.5.2026 15:44

Aihetunnisteet

ihmisoikeudet Kotimaa nato-maat Turkki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Raakaöljyn WTI-laadun hinta laski jyrkästi USA:n Iran-iskuista huolimatta
Uutiset | 26.5.2026 5:15
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

Hallitus valmistelee rajaturvallisuuslain jatkoa
Uutiset | 26.5.2026 16:54
Orpo nyhtää talouskäänteestä positiivista pääomaa – ”Oppositio ei sitä usko, mutta toivoa on”
Uutiset | 26.5.2026 16:48
”Hirvittää vähän sellainen ajatus”– Soten palvelulupaus hämmentää poliitikkoja
Uutiset | 26.5.2026 15:44
Ukrainalaismedia: Kaliningradin lentokenttä suljettiin ensimmäistä kertaa droonivaaran vuoksi
Uutiset | 26.5.2026 15:23
Euroopassa ennätyshelteitä – useita kuollut Ranskassa
Uutiset | 26.5.2026 14:55
Keskustan Lintilältä kovaa kritiikkiä hallitukselle: ”Laskua siirretään vaalien yli seuraavan hallituksen pöydälle”
Uutiset | 26.5.2026 14:34
Juna ja koulubussi törmäsivät Belgiassa, useita kuolonuhreja
Uutiset | 26.5.2026 14:29
Israelin armeija määräsi kokonaisen kaupungin asukkaat jättämään kotinsa Libanonissa
Uutiset | 26.5.2026 13:56
Suomen Yrittäjät: Palkkaa ei tarvitse maksaa, jos drooniuhka estää työmatkan
Uutiset | 26.5.2026 13:13
Perustuslakivaliokunta vaatii rajoja ”salavihkaisille” toimenpiteille vanhusten etävalvonnassa
Uutiset | 26.5.2026 13:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus valmistelee rajaturvallisuuslain jatkoa
Uutiset | 26.5.2026 16:54
Orpo nyhtää talouskäänteestä positiivista pääomaa – ”Oppositio ei sitä usko, mutta toivoa on”
Uutiset | 26.5.2026 16:48
”Hirvittää vähän sellainen ajatus”– Soten palvelulupaus hämmentää poliitikkoja
Uutiset | 26.5.2026 15:44
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: On harhaanjohtavaa väittää, ettei hallitus olisi tehnyt kasvua tukevia ratkaisuja
Mielipide | 26.5.2026 14:07
Lukijalta: Politikointi pitää suomalaiset lihavina, ylipainoisina ja alttiina sairauksille
Mielipide | 26.5.2026 13:45
Lukijalta: Järjestödemokratiaa ei saa kaventaa
Mielipide | 26.5.2026 13:07
Lukijalta: Ennallistamisasetus on Suomeen sovellettuna järjetön
Mielipide | 26.5.2026 11:56
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste