Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pääministeri Orpo pyysi Halla-ahoa kutsumaan eduskunnan koolle – hallitukselta tiedonanto Garden -sotkusta ensi tiistaina

16.7.2026 13:57
Lue lisää 
Politiikka
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan mukaan esitettyä sääntelyä iäkkäiden sosiaali- ja terveyspalveluihin liittyen on välttämätöntä täsmentää. (Kuva: Pekka Pohjolainen)

Perustuslakivaliokunta vaatii rajoja "salavihkaisille" toimenpiteille vanhusten etävalvonnassa

Valiokunta vaatii useita muutoksia esitettyyn lakiin teknologian käytöstä vanhuspalveluissa.
STT / Kaisu Suopanki 26.5.2026 13:09, muokattu 26.5.2026 14:10
a– a+
Politiikka

Eduskunnan perustuslakivaliokunta vaatii muutoksia esitykseen teknologian käytöstä vanhuspalveluissa. Teknologisella ratkaisulla voidaan tarkoittaa esimerkiksi turvaliettä, automaattivalaistusta, hoivakameroita, turvamattoja tai etäpalveluja.

– Valiokunta vaati täsmentämään sitä, millä edellytyksillä yksityiselämän suojaan puuttuvaa teknologiaa voitaisiin ottaa käyttöön, valiokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman (kok.) sanoo STT:lle.

Valiokunnan mukaan esitettyä sääntelyä iäkkäiden sosiaali- ja terveyspalveluihin liittyen on välttämätöntä täsmentää niin, että siitä käyvät paremmin ilmi perusoikeuksiin puuttuvat teknologiset ratkaisut sekä niiden käytön edellytykset ja rajoitukset. Se ei kuitenkaan tarkoita, että jokaisesta käytettävästä ratkaisusta tulisi säätää erikseen.

– Ratkaisujen käytön edellytykset voivat olla erilaisia tilanteissa, joissa asiakas ymmärtää asian ja on kykenevä antamaan suostumuksensa ratkaisun käyttöön ja joissa näin ei ole, valiokunnan lausunnossa sanotaan.

Jälkimmäisessä tapauksessa tulisi säätää yksilöidyistä ja asiallisista asiakkaan hoivan ja hoidon laatuun liittyvistä edellytyksistä sille, että teknologisen ratkaisun avulla voidaan esimerkiksi seurata elintoimintoja, ääntä, liikettä tai sijaintia.

Vestman sanoo, että valiokunta pohti muun muassa, missä tapauksissa kuva- ja ääniyhteyden voi avata ilman asiakkaan omaa aloitetta.

– Tällaisia perusteita voi olla esimerkiksi yhteyden lyhytaikainen avaaminen etukäteen sovittuna säännöllisenä ajankohtana, Vestman sanoo.

Yhteyden voisi avata myös, jos on syntynyt epäily siitä, että asiakas on välittömästi hengenvaarassa, eikä hän voi itse avata yhteyttä.

Perustuslakivaliokunta vaatii kokonaan muutettavaksi lakiesityksen kohdan, jossa säädetään siitä, millä edellytyksillä asiakkaan yksityiselämän suojaan vaikuttavia teknologisia ratkaisuja voidaan ottaa käyttöön asiakkaan palvelussa kotona, asumispalvelussa tai laitospalvelussa.

Valiokunta huomauttaa, että perusoikeuksien rajoitukset mahdollistavat toimenpiteen ”salavihkaisen luonteen”.

– Valiokunta pitää selvänä, ettei sosiaalihuoltolain mukaisella teknologisella ratkaisulla voida mahdollistaa esimerkiksi kuva- tai ääniyhteyden avaamista niin, ettei se olisi havaittavissa, lausunnossa sanotaan.

Sen mukaan laissa tulisi selvyyden vuoksi säätää siitä, että kuva- tai ääniyhteyden avaamisesta ilmoitetaan asiakkaalle esimerkiksi äänellä tai valolla.

Arvioitu sääntely on valiokunnan mukaan merkityksellistä erityisesti perustuslain takaaman yksityiselämän suojan ja itsemääräämisoikeuden kannalta. Lakiesitys palaa seuraavaksi eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan pöydälle.

Lue myös

Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa "pahantekokomppaniassa"

Espanjan hurjia helteitä on saatu kauhistella kuluvana kesänä. 90 vuotta sitten Espanjassa oli...
17.7.2026 22:45

Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa

Kun aurinkokunta oli nuori, avaruuskiviä matkasi sen alueella paljon enemmän vapaana kuin nykyään...
17.7.2026 21:45

Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta

Iäkkäillä ihmisillä keuhkokuume ei aina aiheuta korkeaa kuumetta. Ensimmäisiä oireita voivat olla esimerkiksi...
17.7.2026 21:30

Aihetunnisteet

Eduskunta perustuslakivaliokunta Politiikka vanhukset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Sotahistoria | Tykit jylisivät pahemmin kuin koskaan, mutta Ranska ei murtunut – britit saivat tilaisuuden toisaalla
Uutiset | 15.7.2026 22:15
Venäjän Oslon-suurlähettiläs: Natolla on sota-agenda
Uutiset | 16.7.2026 8:47
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Tutkimus: Hajuaisti voi kertoa hälytysmerkit fyysisestä kunnosta
Uutiset | 16.7.2026 21:12
Duodecim: Tutkijat havaitsivat, ettei laihduttaminen auta aina sydämen terveydessä
Uutiset | 13.7.2026 21:45
PLL: Ruokailun jälkeinen huono olo voi kertoa liiallisen syömisen lisäksi stressistä tai ärtyvästä suolesta – tietyt oireet selvitettävä viipymättä
Uutiset | 14.7.2026 21:06
Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa
Uutiset | 15.7.2026 21:50
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Uusimmat

Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa
Uutiset | 17.7.2026 21:45
Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta
Uutiset | 17.7.2026 21:30
Tutkimus: Syömishäiriöistä kärsivien sisaruksilla suurentunut todennäköisyys mielenterveyden ongelmille
Uutiset | 17.7.2026 21:15
Onko tämä nyt paljon vai vähän? – Kysely kertoo suomalaisten tavoista käyttää puhelinta ajaessaan autoa
Uutiset | 17.7.2026 21:10
Oletko kuullut etanadynamiitista? – Ratkaisu voi olla puutarhassa hyvin tehokas
Uutiset | 17.7.2026 20:55
Näin lopetat haittaetanan
Uutiset | 17.7.2026 20:45
Kuinka suuri syyllinen ilmastonmuutos on tämän kesän kuivuuteen? – ”Vähäisen sadannan yhteyttä vaikeampi osoittaa”
Uutiset | 17.7.2026 19:15
Viikonloppuna luvassa runsaita sateita ja voimakkaita tuulenpuuskia
Uutiset | 17.7.2026 17:29
Kuwaitin mukaan Iranin droonihyökkäys haavoitti useita maavoimien henkilöstön jäseniä
Uutiset | 17.7.2026 16:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa
Uutiset | 17.7.2026 21:45
Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta
Uutiset | 17.7.2026 21:30
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Petteri Orpon tuntolevyn puhtaus?
Mielipide | 17.7.2026 15:25
Lukijalta: Syövän hoito maksaa
Mielipide | 16.7.2026 15:54
Lukijalta: Kasvun veturista verojen veturiksi?
Mielipide | 16.7.2026 15:52
Lukijalta: Rakennammeko uutta, vaikka vanha on vajaakäytössä?
Mielipide | 16.7.2026 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste