Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Mehtälä: Eikö viljelijän oikeusturva kiinnosta oikeusministeriä?

24.3.2026 10:40
Lue lisää 
Energiapolitiikka
Energiakriisi muuttuisi astetta suuremmaksi katastrofiksi, jos energian tulo tyrehtyisi kokonaan talveksi. Siitä voi seurata sähkön säännöstelyä ja sähkökatkoja ympäri Eurooppaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Eurooppaan povataan pitkää kylmää talvea Venäjän hyökkäyksestä alkaneen energiakriisin takia – pisimmillään parin tunnin sähkökatkot mahdollisia Suomessakin

Saksan ahdinko pahenee, jos Venäjä venyttää Nord Stream 1:n huoltokatkoa ennusmerkkien mukaisesti. Suomessa paljon riippuu siitä, saadaanko Olkiluoto 3 täyteen toimintaan talveksi.
STT-Lassi Lapintie 16.7.2022 14:01, muokattu 17.7.2022 14:48
a– a+
Energiapolitiikka

Euroopassa pelätään historiallisen vaikeaa talvea, kun kesä kääntyy kohti loppuaan ja Ukrainan sota ja siitä alkanut energiakriisi vain jatkuvat. Esimakua tästä on jo saatu Saksassa, jossa Financial Timesin mukaan on muun muassa suitsittu uima-altaiden lämmitystä ja kuuman veden käyttöä kaasuhintojen noustua taivaisiin.

–  Tilanne on enemmän kuin vain dramaattinen. Saksan yhteiskuntarauha on suuressa vaarassa, kommentoi FT:lle Saksan rakennusyhtiöiden keskusliiton GdW:n johtaja Axel Gedaschko.

Venäläisen energian virta Eurooppaan on toistaiseksi tyrehtynyt heikoksi puroksi Ukrainan sodan vuoksi Venäjää vastaan asetettujen pakotteiden sekä Venäjän vastatoimien seurauksena. Energiakriisi muuttuisi astetta suuremmaksi katastrofiksi, jos energian tulo tyrehtyisi kokonaan talveksi. Siitä voi seurata sähkön säännöstelyä ja sähkökatkoja ympäri Eurooppaa.

–  Kyllähän poikkeuksellinen talvi näyttää olevan tulossa. Lähtökohdat ovat todella poikkeukselliset, sanoo STT:lle kantaverkkoyhtiö Fingridin käyttötoiminnasta vastaava johtaja Tuomas Rauhala.

Energiakriisin vaikutukset ulottuvat kaikkiin maihin Euroopassa, vaikka esimerkiksi Suomi ei ole yhtä riippuvainen venäläisestä maakaasusta kuin vaikkapa Saksa ja Italia. Markkinoiden kautta kaikki vaikuttaa kaikkeen, sanoo Huoltovarmuuskeskuksen energiahuolto-osaston tuoteryhmäpäällikkö Juha Vahlsten STT:lle.

–  Kyllä juuri näin, jos jostain on kova pula, niin kaikkien katseet kääntyvät niihin muihin raaka-aineisiin, ja kaikkien hinnat nousevat. Toki öljyn varmuusvarastoja on, ja niitä on täydennetty sekä harjoiteltu varastojen käyttöönottoa. Siinä mielessä asiaan on aika hyvin varauduttu (Suomessa).

Pahimmillaan sähkön säännöstely on mahdollista myös Suomessa tulevana talvena. Suomessa Fingrid käyttää kolmiportaista asteikkoa sähköpulaa lähestyttäessä, ja kolmannella portaalla kulutusta vähennetään väkisin enimmillään kahden tunnin paikallisilla sähkökatkoilla.

–  Voi lähteä siitä liikkeelle, että se irtikytkentä kuitenkin on viimeinen keino, käytännössä sitä ennen on toimenpiteitä, sanoo Fingridin Rauhala.

Huoltovarmuuskeskuksen Vahlstenin mukaan tällainen sähköpula talvella on mahdollinen, mutta se riippuu vielä monesta tekijästä.

–  On aika monta liikkuvaa pelinappulaa vielä, eli en ihan osaa sanoa, miten se loppupelissä asettuu. Säännöstely on paras keino välttää koko kantaverkon romahdus, jos tällaiseen tilanteeseen mennään, mutta se on nähdäkseni vielä kohtuullisen kaukana. Useamman asian pitäisi mennä pieleen, ihan yhdestä ei mene, Vahlsten sanoo.

Ennen sähkön säännöstelyyn turvautumista nähdään Vahlstenin mukaan ensiksi sähkön hinnan nousua, joka ajaa teollisuutta joustoihin. Yhtiöille saattaa olla edullisempaa jättää tehdas kylmäksi kuin jatkaa tuotantoa. Yksi merkittävä tekijä sähkön saannille on Olkiluoto 3 -ydinreaktori, jonka säännöllisen täyden tehon tuotannon myöhästely ei ole herättänyt luottamusta suomalaisten keskuudessa. Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) kertoi tällä viikolla, että reaktori tuottaisi sähköä täydellä teholla syyskuussa, mikä lieventäisi sähköpulaa merkittävästi talvikuukausina.

–  Olkiluoto 3 on ratkaisun avain, jos se lähtee käyntiin, se on todella tärkeä, Vahlsten sanoo.

Energiakriisiin ovat johtaneet yhtäältä EU:n Venäjälle asettamat pakotteet ja toisaalta Venäjän vastatoimet. Venäjän presidentti Vladimir Putinin energiapolitiikan tavoitteena on kiristää Eurooppaa supistetuilla energiatoimituksilla, mutta Venäjäkään tuskin haluaa katkaista energiakauppaa ja siitä saamaansa rahavirtaa kokonaan, arvioi Helsingin yliopiston professori Veli-Pekka Tynkkynen.

–  Venäjä pyrkii tekemään tilanteen mahdollisimman vaikeaksi Euroopalle samalla, kun se pyrkii säilyttämään osan tuloista, joita se öljyn ja kaasun viennistä saa, eli ei kokonaan lopeta kaasun vientiä. Venäjä pyrkii selvästi heikentämään Euroopan kykyä selvitä talvesta, juuri kaasun vientiä on vähennetty, jotta Eurooppa ei pysty täyttämään kaasuvarastoja talveksi, Tynkkynen sanoo.

Vähentämällä kaasuvirtaa aste asteelta Venäjä myös kasvattaa kaasun hintaa, jolloin se ei menetä samassa suhteessa vientituloja kuin Eurooppa menettää kaasua.

Saksassa pelätään sitä, että Venäjän maanantaina aloittama Nord Stream 1 -kaasuputken kymmenen päivän huoltotauko venyy hamaan tulevaisuuteen kostotoimena EU:n pakotteista. Tästä on jo nähty ennusmerkkejä, sillä Venäjän valtiollinen kaasuyhtiö Gazprom kertoi tarvitsevansa kaasutoimituksia varten turbiinia, joka on ollut huollossa Kanadassa ja jäänyt maahan pakotteiden vuoksi. Väitettä on pidetty venäläisten verukkeena, jonka nojalla venyttää huoltokatkoa, mutta Kanada ilmoittikin nopeasti voivansa toimittaa turbiinin.

–  Tämä on kissa ja hiiri -leikkiä, joka myös pelaa Putinin pussiin siinä mielessä, että Venäjällä sisäisesti varmasti käytetään taitavasti propagandassa hyväksi tämä. Eli katsokaa nyt, Eurooppa joutuu luopumaan sanktioistaan ja kiertämään niitä, koska on niin riippuvainen Venäjän energiasta. Tämä on myös psykologista peliä ja sodankäyntiä, Tynkkynen sanoo.

The Globe and Mailin mukaan Kanadan hallituksen järjestely Siemensin kanssa sallii pakotteiden kiertämisen asiassa seuraavan kahden vuoden ajan.

Venäjältä kerrottu tarina muuttui heti Kanadan suostuttua turbiinin luovutukseen. Gazprom kommentoi, ettei se voi taata Nord Stream 1:n paluuta toimintaan, vaikka kyseinen turbiini saataisiinkin takaisin. Lisäksi se vetosi puuttuviin asiakirjoihin, joita väitetysti tarvittaisiin turbiinin tuontiin Venäjälle. Asiasta kertoi Deutsche Welle.

–  Jos katsoo pariakymmentä viime vuotta, Venäjän sisäisessä energiapolitiikassa on synnytetty vipuvarsivaikutusta siten, että teknisiin syihin on vedottu tilanteissa, joissa on selkeästi ollut poliittisia syitä virran katkaisemiseksi, kun on haluttu näpäyttää jotakin. Se on hyvin tuttu tapa Venäjälle toimia, kertoo Tynkkynen.

Nord Stream 1:n pelätty pidempi sulku tietäisi erittäin vaikeaa talvea erityisesti Saksalle, joka on jäänyt riippuvaisiksi venäläisestä kaasusta muun maussa asuinrakennusten lämmityksessä.

Helppoa ei ole myöskään Ranskassa, jonka presidentti Emmanuel Macron varoitti televisiohaastattelussa torstaina kansalaisiaan siitä, että lähiaikoina on tarvetta kiristää vyötä sähkönkulutuksen suhteen. Macron myös vahvisti Ranskan jatkavan uusia investointeja ydinvoimaloihin, jotka tuottavat jo nykyisellään noin 70 prosenttia Ranskan sähköstä.

–  Ydinenergia on kestävä ratkaisu sekä Ranskalle että muille maille, Macron sanoi TF1-kanavan haastattelussa AFP:n mukaan.

Ranska ei ole vuosikymmeniin kytkenyt uusia ydinvoimaloita verkkoonsa, ja ikääntyneissä voimaloissa havaitut ongelmat ovat johtaneet kriisiin ydinenergian tuotannossa. Huhtikuun lopulla puolet Ranskan ydinvoimaloista oli poissa käytöstä, ja heinäkuun alussa Ranskan hallitus kertoi aikovansa jälleen kansallistaa pahasti velkaantuneen sähköyhtiö EDF:n.

Euroopan kannalta tilannetta pidetään pahimpana energiakriisinä sitten 1970-luvun öljykriisin, mikä näyttää Venäjän erävoitolta.

–  Lyhyellä aikavälillä näyttää ilman muuta siltä, että Eurooppa on enemmän ongelmissa johtuen tästä suuresta riippuvuudesta, johon saksalainen politiikka on vienyt. Monet muutkin maat ovat peesanneet saksalaista tapaa, ja nyt se hinta maksetaan, kun joudutaan nopealla aikavälillä irtautumaan. Lasku on lähivuosina suuri, sanoo Veli-Pekka Tynkkynen.

Tutkijan mukaan on kuitenkin selvää, että pidemmällä aikavälillä Venäjä kärsii suurimman tappion maailman muuttuessa sen ympärillä. Vaikka Venäjä investoisi uusiin putkiin Kiinan suuntaan, se ei Tynkkysen mukaan pysty korvaamaan täysin markkinaosuutta, jonka se on menettänyt Euroopassa.

–  On selvää, että vähänkään pidemmällä aikavälillä Venäjä tulee olemaan häviäjä. – – Maailmantilanteessa, jossa kaikki muut tavoittelevat irtautumista fossiilisista polttoaineista, on Venäjä ajamassa itseään pussin perälle, koska se joutuu investoimaan tuotantoon ja vientiin. Tämä on fossiilimaailman viimeinen korahdus Venäjän näkökulmasta. Venäläiset ovat se maksumies, todennäköisesti Venäjä tulee olemaan huomattavasti köyhempi valtio 10, 15 tai 20 vuoden päästä.

Lue myös

Kuntien välillä tuhansien eurojen erot töissä käyvän pariskunnan verotuksessa – maakuntakeskuksista hinnakkainta olisi asua Mikkelissä

Kauniainen perii keskituloisilta töissä käyviltä pariskunnilta kunnallisveroa tänä vuonna kaikista kunnista keveimmin, selviää...
25.3.2026 1:00

Jättiyhtiön johtaja täräyttää tekoälystä: "Se olisi katastrofi"

Siemensin pääjohtajan mukaan Euroopan kannalta olisi ”katastrofi”, jos se päättäisi priorisoida oman tekoälyinfrastruktuurin...
24.3.2026 23:02

Epäily: Vuotavatko salaiset EU-asiakirjat Saksasta Moskovaan?

Turvatoimissamme on ”Putinin muotoinen reikä”, sanoo eurooppalaisvirkamies Politicolle
24.3.2026 22:50

Aihetunnisteet

Energia energiantuotanto energiapolitiikka pakotteet Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kokoomusedustaja väläytti hallituksen päätöksen perumista – Keskustan Kemppi komppaa
Uutiset | 24.3.2026 12:07
Kiina varoittaa syöksystä ”kontrolloimattomaan tilanteeseen”
Uutiset | 23.3.2026 12:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Kuntien välillä tuhansien eurojen erot töissä käyvän pariskunnan verotuksessa – maakuntakeskuksista hinnakkainta olisi asua Mikkelissä
Uutiset | 25.3.2026 1:00
Jättiyhtiön johtaja täräyttää tekoälystä: ”Se olisi katastrofi”
Uutiset | 24.3.2026 23:02
Epäily: Vuotavatko salaiset EU-asiakirjat Saksasta Moskovaan?
Uutiset | 24.3.2026 22:50
Nyt tuli huojentava uutinen vaihdevuosista kärsiville
Uutiset | 24.3.2026 22:41
Iran otti käyttöön Kremlin pelikirjan: Salamurhia, sieppauksia, vakoilua
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tutkijat pystyvät tunnistamaan pariskunnat pelkän ihon perusteella – tästä se johtuu
Uutiset | 24.3.2026 22:20
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
IL: Asiantuntija täräyttää olennaisen huomion trendivillityksestä
Uutiset | 24.3.2026 21:47
Älä hinkkaa! – Nerokas kikka säästää hermosi kaikille tutussa ongelmassa
Uutiset | 24.3.2026 21:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuntien välillä tuhansien eurojen erot töissä käyvän pariskunnan verotuksessa – maakuntakeskuksista hinnakkainta olisi asua Mikkelissä
Uutiset | 25.3.2026 1:00
Jättiyhtiön johtaja täräyttää tekoälystä: ”Se olisi katastrofi”
Uutiset | 24.3.2026 23:02
Epäily: Vuotavatko salaiset EU-asiakirjat Saksasta Moskovaan?
Uutiset | 24.3.2026 22:50
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste