Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mopoilijat osoittavat mieltään Helsingissä – vaatimuksena lailliset mopomiitit

12.8.2026 10:11
Lue lisää 
Historia
Presidentti Lauri Relander saapumassa vierailulle Orivedelle 1929. (Kuva: Museovirasto)

Yllätysnimi nousi esiin presidenttikisassa – Ja hän meni myös läpi puoluetoverin harmiksi

Lauri Relander valittiin itsenäisen Suomen toiseksi presidentiksi sata vuotta sitten. Suomenmaa julkaisee sen vuoksi uudestaan artikkelin vuodelta 2023.
Samuli Vänttilä 16.2.2025 20:00, muokattu 14.2.2025 16:20
a– a+
Historia

Se oli yllätys. Maalaisliiton Lauri Kristian Relanderista ei varsinaisesti oltu kaavailtu presidenttiä, kun Suomessa äänestettiin valtionpäämiehestä helmikuussa 1925.

Presidentti valittiin tuolloin ensimmäistä kertaa valitsijamies-menettelyllä.

Suomen ensimmäinen tasavallan presidentti K. J. Ståhlberg oli kieltäytynyt jatkokaudesta. Maalaisliitto valitsi oman ehdokkaansa varsinaiseen presidentinvaaliin vasta valitsijamiesvaalin jälkeen. 

Puolueen kovat nimet Kyösti Kallio, Santeri Alkio ja E. Y. Pehkonen kieltäytyivät yksi toisensa jälkeen ehdokkuudesta. 

Kallio jopa vastusti maalaisliiton oman ehdokkaan asettamista. Hän halusi presidentiksi edistyspuolueen Risto Rytin.

SIINÄ vaiheessa maalaisliiton karjalaissiipi nosti esiin Relanderin nimen. Ehdotusta voi pitää yllättävänä, sillä Relander oli valtakunnan tasolla sangen tuntematon eikä hänellä ollut merkittävää poliittista taustaa. Nuorikin hän oli: vain 41-vuotias.

Siitä huolimatta maalaisliitto päätti Kallion tahdon vastaisesti asettaa Relanderin ehdokkaakseen. Valinta ehdokkaasta tehtiin päivää ennen presidentinvaalia.

Varsinainen presidentinvaali järjestettiin 16. helmikuuta vuonna 1925. Vaali ratkesi kolmannella kierroksella, kun Relander peittosi Rytin äänin 172–109.

Relander sai oman puolueensa lisäksi tukea etenkin kokoomuksesta ja ruotsalaisesta kansanpuolueesta. 

Relander edusti maalaisliiton oikeaa laitaa. Se sopi kokoomukselle. RKP:läisiä taas miellytti Relanderin maltillinen suhtautuminen yhteen ajan kiihkeään poliittiseen aiheeseen eli kielikysymykseen. Relanderin vaimo Signe oli suomenruotsalainen, mikä osaltaan vaikutti Relanderin näkemyksiin.

Relanderin valinnasta itsenäisen Suomen toiseksi presidentiksi on kulunut nyt tasan sata vuotta.

Relander
Lauri Relander sai presidenttiaikanaan pilkkanimen Reissu-Lasse. Kuvassa hän istuu Norjan kuningas Haakon VII:n kanssa veneessä 1928. KUVA: Museovirasto

Relander oli syntynyt vuonna 1883 Laatokan Karjalassa sijaitsevassa Kurkijoen kunnassa. Hänen isänsä oli agronomi Evald Relander ja äiti rovastintytär Gertud Maria Relander (os. Olson).

Relanderilla oli myös veli ja siskopuoli.

Oikealta nimeltään Lauri Relander oli Lars, mutta kouluvuosina hänen nimekseen vakiintui suomalainen versio Lauri.

Ylioppilaaksi Relander kirjoitti vuonna 1901, sen jälkeen hän opiskeli agronomiksi. Tohtoriksi hän väitteli vuonna 1914. Väitöskirjan aihe oli siementen itävyys.

Naimisiin Relander meni lihakauppiaan tytär Signe Östermanin kanssa vuonna 1906. Pariskunta sai kaksi lasta.

Maalaisliiton kansanedustajaksi Relander nousi vuonna 1910. Eduskunnan puhemiehenä hän toimi 1919–1920. Presidentiksi Relander nousi Viipurin läänin maaherran tehtävistä, joita hän oli hoitanut vuodesta 1920 lähtien.

PRESIDENTTINÄ Relander kohtasi paljon arvostelua. Häntä pidettiin heikkona ja kokemattomana. Hänen edeltäjänsä Ståhlberg ei juuri antanut tukea seuraajalleen.

Relanderin ja Kyösti Kallion huonot suhteet näkyivät maalaisliiton sisällä koko presidenttikauden ajan.

Presidenttikaudellaan Relander sai pilkkanimet Reissu-Lasse ja turistipresidentti. Edeltäjä Ståhlberg ei ollut tehnyt presidenttinä yhtään valtiovierailua. Relander korjasi tilanteen tekemällä kaikkiaan viisi ulkomaanmatkaa: Ruotsiin, Norjaan, Tanskaan, Viroon ja Latviaan.

Vaikka ulkomaanmatkoja ei tuolloin osattu arvostaa, jälkikäteen ne on nähty merkittäviksi nuoren tasavallan ulkosuhteiden rakentamisen vaiheeksi.

Suomeen tehtiin Relanderin kaudella myös vastavierailuja kyseisistä maista. Relanderia on kuvailtu kielitaitoiseksi ja puheliaaksi mieheksi, jonka seurassa ihmiset viihtyivät.

Kosola ja Relander
Tähän hetkeen kiteytyy Lauri Relanderin presidenttiuran suurin epäonnistuminen. Relander kättelee Vihtori Kosolaa talonpoikaismarssin jälkeen Helsingin tuomiokirkon portailla. WIKIMEDIA COMMONS

RELANDERIN uran suuri epäonnistuminen kiteytyy yhteen kättelyyn Helsingin Senaatintorin portailla kesällä 1930.

Helsingissä järjestettiin silloin äärioikeistolaisen Lapuan liikkeen talonpoikaismarssi. Relander seurasi marssia Senaatintorin portailla yhdessä G.G.E. Mannerheimin kanssa.

Marssin lopuksi Relander kätteli Lapuan liikkeen johtajaa Vihtori Kosolaa. Tapaus nostatti voimakasta arvostelua. Presidenttä moitittiin äärioikeiston myötäilystä ja kättelyn sanottiin olevan esimerkkitapaus Relanderin harkintakyvyn puutteesta.

Kesällä 1930 Relander myötävaikutti Kallion III hallituksen eroamiseen Lapuan liikkeen aiheuttaman poliittisen kuohunnan keskellä. Tilalle valittiin jo eläkkeelle siirtyneen P.E. Svinhufvudin vetämä hallitus.

Relander myös vahvisti Lapuan liikkeen vaatimat niin sanotut kommunistilait, joilla rajoitettiin merkittävästi kommunistien toimintaa Suomessa.

Se kaikki oli liikaa. Maalaisliitto ei asettanut Relanderia puolueen ehdokkaaksi vuoden 1931 vaaleihin, vaikka Relander olisi itse halunnut jatkokaudelle.

Maalaisliiton ehdokkaaksi valittiin Kallio. Sivuun jäämisestään suivaantunut Relander vaikutti taustalla siihen, ettei oman puolueen Kallio tullut vielä tuolloin valituksi presidentiksi. Kallion aika presidenttinä tuli myöhemmin: hän toimi tehtävässä 1937–1940.

RELANDER palasi kotiseudulleen Viipurin lähelle presidentin tehtäviensä jälkeen. Hän toimi Suomen Maalaisten Paloapuyhdistyksen toimitusjohtajana kuolemaansa saakka.

Relander kuoli helmikuun 9. päivänä vuonna 1942 sydäninfarktiin. Hänet on haudattu Helsingin Hietaniemeen.

Tämä artikkeli on julkaistu aiemmin vuonna 2023. Suomenmaa julkaisee sen uudestaan, kun Lauri Relanderin valinnasta itsenäisen Suomen toiseksi presidentiksi on kulunut tasan sata vuotta.

Lue myös

Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta

Maailman kuivin paikka on yllättävästi samalla erittäin kylmä
12.8.2026 22:30

Näitä vahinkoja kotivakuutus ei korvaa – edes silloin, kun asialla oli ammattilainen

Pesukoneen väärin tehty liitos, ilmalämpöpumpun virheellinen asennus tai kylpyhuoneen vedeneristeen rikkova työvirhe voivat...
12.8.2026 22:12

RKP:n Nils Torvalds pyrkii eduskuntaan – olisi 81-vuotias ensikertalainen Arkadianmäellä

RKP:n entinen europarlamentaarikko ja vuoden 2018 vaalien presidenttiehdokas Nils Torvalds asettuu ehdolle ensi...
12.8.2026 18:32

Aihetunnisteet

Historia Lauri Relander maalaisliitto Politiikka presidentit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
Mediat: Trump siirrettiin kontissa sotilaskoneeseen – syynä pelko Iranin aikeista
Uutiset | 11.8.2026 8:52
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Putin suutahti – uhkaa aloittaa eurooppalaisten alusten pysäyttämisen
Uutiset | 12.8.2026 13:22
Jyrähdys PS-edustajan herjakirjoituksesta: Hyväksyykö Orpo?
Uutiset | 12.8.2026 8:35
HS: Hyvinvointialue hankkimassa viestintäkonsultointia kansanedustajan puolisolta
Uutiset | 11.8.2026 19:05
Nyt tuli varoitus kotien tulipaloriskistä: Vältä näitä latauspaikkoja
Uutiset | 11.8.2026 22:12
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Näitä vahinkoja kotivakuutus ei korvaa – edes silloin, kun asialla oli ammattilainen
Uutiset | 12.8.2026 22:12
RKP:n Nils Torvalds pyrkii eduskuntaan – olisi 81-vuotias ensikertalainen Arkadianmäellä
Uutiset | 12.8.2026 18:32
Trump Hormuzinsalmesta: Luulen, että aiomme pitää sen
Uutiset | 12.8.2026 18:20
SDP esitteli nipun työllisyystoimia – ”Käsissä on historiallinen työllisyyskriisi”
Uutiset | 12.8.2026 17:49
Afrikkalaisen sikaruton tautitapauksia löydettiin Kaakkois-Suomesta 11 lisää
Uutiset | 12.8.2026 17:29
Käsirautojen käyttö hämmentää Tuusulan mopotapauksessa – millaiset ohjeet poliisilla on?
Uutiset | 12.8.2026 16:52
Tekoäly valmentaa varusmiehiä syömään paremmin
Uutiset | 12.8.2026 15:47
Oppositiojohtajalta raju vyörytys: ”Suomesta on tullut maailmalle varoittava esimerkki”
Uutiset | 12.8.2026 15:39
RKP:n Andersson: Peltokankaan kirjoitukset vastenmielisiä ja asiattomia
Uutiset | 12.8.2026 14:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Näitä vahinkoja kotivakuutus ei korvaa – edes silloin, kun asialla oli ammattilainen
Uutiset | 12.8.2026 22:12
RKP:n Nils Torvalds pyrkii eduskuntaan – olisi 81-vuotias ensikertalainen Arkadianmäellä
Uutiset | 12.8.2026 18:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Politiikka ei ole tähtitiedettä
Mielipide | 12.8.2026 12:39
Lukijalta: Suomen pelastamisessa tarvitaan ennakkoluulottomuutta
Mielipide | 12.8.2026 12:37
Lukijalta: Suomen tärkein investointi jää lapsiperheiden maksettavaksi
Mielipide | 12.8.2026 12:25
Lukijalta: Naisehdokkaiden taloudellinen tukeminen on investointi keskustan tulevaisuuteen
Mielipide | 11.8.2026 12:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste