Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 
Turvapaikanhakijat
Jaana Kokkonen toi tavarakeräykseen tarvikkeita lapsille. (Kuva: Saara Koskinen)

Vastaanottokeskus avataan Keiteleelle – Hallituksen poukkoilu ihmetyttää

Saara Koskinen 30.11.2015 9:36, muokattu 30.11.2015 18:02
a– a+
Turvapaikanhakijat

Keiteleen vastaanottokeskukseen odotetaan joulukuun alussa noin sataa turvapaikanhakijaa.

Entisen hotellikiinteistö Keitelerannan tilat ovat ihanteelliset erityisesti lapsiperheille.

Vain muutama vuosi sitten tyhjilleen jäänyt rakennus on kalusteineen, vuodevaatteineen, astioineen ja muine asumiseen tarvittavine yksityiskohtineen ”asukkaita vaille valmis”.

Huoneet ja niissä olevat sängyt riittävät 70 asukkaalle, lisävuoteilla ja -patjoilla Keitelerannan majoituskapasiteetti nousee sataan.

Kunnanjohtaja Hanna Helasteen mukaan Keitele on kuntana halunnut olla tilanteessa aktiivinen ja pitää langat omissa käsissään.

– Lokakuussa näytti vahvasti siltä, että toiminta tulisi Keitelerannassa joka tapauksessa alkamaan jonkun toimijan toteuttamana. Sen vuoksi kunta päätti itse ostaa kiinteistön ja vuokrata sen SPR:lle, Helaste kertoo.

– Näin kunta pystyy vaikuttamaan toimintaan liittyviin asioihin ja päätöksentekoa ohjaa yhteisön etu eikä pelkän taloudellisen edun tavoittelu. Samalla erittäin keskeisen kiinteistön jatkokäyttö pysyy kunnan päätösvallassa.

Toiminnan käynnistyminen epäilemättä näkyy ja tuntuu alle 2400 asukkaan pohjoissavolaisessa kunnassa, jossa nopeasti konkretisoituneeseen tilanteeseen on ehditty totuttautua vasta parin kuukauden ajan.

Mielipiteet ovat jakautuneet puolesta ja vastaan, mutta pääosin suhtautuminen on ollut vähintäänkin varovaisen myönteistä, osittain jopa innostunutta.

Negatiivisilta kannanotoiltakaan ei ole vältytty.

Jopa vihakirjoituksiksi luokiteltavia kirjallisia tuotoksia sekä puheluita on ilmennyt, mutta varsinaista konkreettista toimintaa kiinteistöä tai vapaaehtoisia kohtaan ei ole ollut. Kärkevimmin asiaan suhtautuvat ovat pääasiassa nuorehkoja miehiä.

Kunnanjohtaja Hanna Helaste sanoo, että nopeasti eteen tullut pakolaistilanne voi aiheuttaa pelkoja ja turvattomuutta.

– Tosiasiat täytyy tunnustaa eikä pidä olla naiivi. Turvapaikanhakijoiden vastaanotto ei luonnollisesti ole ongelmatonta ja monenlaisia yhteentörmäyksiä voi tapahtua niin tulijoilla keskenään kuin kantaväestön ja tulijoiden välillä.

– Toisaalta tilanne voi olla kunnallemme myös henkisesti ja taloudellisesti mahdollisuus, hän muistuttaa

Siitä, mitä sisäministeri Petteri Orpon ilmoitus syrjäisissä paikoissa sijaitsevien vastaanottokeskusten sulkemisesta tarkoittaa, ei vielä ole tietoa.

Kunnanjohtaja Helaste ei voi olla hämmästelemättä kotimaan politiikan poukkoilemista. Eihän turvallisuusuhkaan liittyvät asiat ole voineet tulla yllätyksenä myöskään ministeriöille.

– Muutama hetki sitten vahvasti vedottiin samoihin kuntiin, joiden suunnitelmat ja jo tehty työ näyttää mitätöityvän yhdellä lauseella. Nyt esitetyt ratkaisut tuskin poistavat itse ongelmaa, Helaste painottaa.

Valmistautuminen turvapaikanhakijoiden tuloon jatkuu täysillä pienestä epätietoisuudesta huolimatta.

Vastaanottokeskuksen ohjaajaksi ja vapaaehtoisten organisoijaksi valittu Osmo Tolonen on positiivisesti yllättynyt siitä aktiivisuudesta, millä pienen kunnan ihmiset ovat lahjoittaneet tavaraa ja lähteneet mukaan vapaaehtoisiksi toimijoiksi.

– Neljän päivän keräyksellä saimme lahjoituksia kasaan jopa yli oman tarpeen, ja vapaaehtoisiksi on ilmoittautunut noin 80 henkeä, hän iloitsee.

Kun turvapaikanhakijat saapuvat, vapaaehtoisia tarvitaan yhä enemmän auttamaan, palkattu henkilökunta ei Tolosen mukaan missään nimessä riitä esimerkiksi päivätoiminnan toteuttamiseen.

– Palkattua henkilökuntaa Keitelerannassa tulee olemaan 9-10, muun muassa ohjaajia, terveydenhoitaja ja suomen kielen opettaja. Lisäksi on turvallisuudesta ja siivouksesta vastaavia toimijoita.

SPR:n Keiteleen osaston puheenjohtaja Oiva Saastamoinen myhäilee katsoessaan lahjoitustavararöykkiöitä ja paikkoja järjesteleviä vapaaehtoisia.

– Vastaanottokeskuksessa tehtävä auttamistyö on ainutlaatuinen ja iso urakka pienelle SPR-osastollemme. Osaston jäsenmäärä oli alle 50 ennen tätä tilannetta.

– Ensimmäisessä vapaaehtoistyöstä kiinnostuneille järjestetyssä tilaisuudessa ilmoittautui lähes 60 vapaaehtoista töihin ja useat heistä todennäköisesti liittyvät jäseniksemme jo pelkästään vakuutusturvan vuoksi.

– Selkeä piristysruiske tämä tilanne on SPR:n paikallisille toimijoille, samoin muillekin yhdistyksille ja yksityisille kyläläisille, Saastamoinen toteaa.

Marraskuun viimeisellä viikolla järjestetty tavarakeräys sai keiteleläiset todella liikkeelle.

Jo ensimmäisen päivän iltana kasaan oli saatu valtaisa määrä sänkyjä, vuodevaatteita, lämpimiä vaatteita ja kenkiä, leluja ja urheiluvälineitä.

Lahjoittajina oli kymmenittäin yksityisiä ihmisiä sekä yrityksiä. Muun muassa paikallinen tekstiilivalmistaja Masi Company lahjoitti jaettavaksi 70 uutta toppatakkia.

Lastentarvikkeita lahjoituskeräykseen tuonut Jaana Kokkonen suhtautuu vastaanottokeskuksen perustamiseen myönteisesti ja on tyytyväinen siihen, miten pienessä kotikunnassa on herännyt mittava halu auttaa hädässä olevia ihmisiä.

– Tosi mahtava juttu! Meillä on tarjottavana hyvät tilat ja turvallinen paikka lapsiperheille, joita tänne erityisesti toivomme.

Henkilökohtaisena panoksenaan Kokkonen aikoi olla mukana järjestämässä liikunnallista puuhaa ja yhdessäoloa lapsille ja perheille.

– Kunhan tässä tullaan tutuiksi, voin viedä heitä kotiimme näkemään millaista on asua suomalaisella maaseudulla.

Lue myös

Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen

Alankomaat luhistui nopeasti keväällä 1940. Kuninkaallisten oli poistuttava maasta heti.
27.9.2026 21:01

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori

Pakenevatko sivistysporvarit nyt kokoomuksesta? Pitkäaikainen helsinkiläinen kokoomusvaikuttaja Matti Niiranen vaatii pääministeripuolueelta pikaista ”aatteellisen kilpensä...
27.9.2026 7:00

Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – "Kriittinen hetki on juuri nyt"

Monet suomalaiset säästävät mökin kustannuksista jättämällä sen talveksi peruslämmölle tai kylmäksi, LähiTapiolasta kerrotaan. Tällöin...
26.9.2026 21:35

Aihetunnisteet

maahanmuutto turvapaikanhakijat vastaanottokeskus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Lähes 30 000 suomalaisen ruokaostokset tutkittiin – tunnistatko itsesi näistä tyyleistä?
Uutiset | 25.9.2026 20:38
Eva: Suomalaiset odottavat Ukrainalta aiempaa enemmän joustoa – Venäjältä penätään rikosvastuuta
Uutiset | 26.9.2026 6:01
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Trump tyrmäsi Iranin ehdotuksen aselevoksi ja Hormuzinsalmen aukaisemiseksi
Uutiset | 26.9.2026 6:27
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen
Uutiset | 27.9.2026 21:01
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen
Uutiset | 27.9.2026 21:01
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste