Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sopeutustoimet

Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”

30.9.2026 17:37
Lue lisää 
Budjettineuvottelut
Valtiovarainministeriö kokoontuu valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) johdolla sisäisiin budjettineuvotteluihin. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Valtion ensi vuoden budjetin kasaaminen alkaa tällä viikolla Riikka Purran johdolla

Pääministeri Petteri Orpo toivoo, ettei hallituskaudella tarvita uusia sopeutustoimia aiemmin sovittujen yhdeksän miljardin euron toimien lisäksi.
STT / Heli Laakkonen 5.8.2024 9:05, muokattu 5.8.2024 18:59
a– a+
Budjettineuvottelut

Valtion ensi vuoden rahankäytön kannalta tärkeät neuvottelut alkavat keskiviikkona, kun valtiovarainministeriö kokoontuu valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) johdolla sisäisiin budjettineuvotteluihin.

Paikalla ovat myös kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.) ja elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.).

Hallitus päätti huhtikuun kehysriihessä kolmen miljardin euron lisäsopeutuksista hallitusohjelmassa sovitun kuuden miljardin lisäksi tälle hallituskaudelle.

Ministeriöt tekivät sen jälkeen valtiovarainministeriön ohjeiden perusteella omalle hallinnonalalleen ensi vuotta varten budjetit, joita valtiovarainministeriö tällä viikolla ruotii. Ministeriöt ovat siis jo joutuneet ottamaan ensi vuoden leikkaustarpeet huomioon omissa budjettiehdotuksissaan.

Tämän viikon päätösten perusteella tehtävää valtion talousarvioesitystä hallitus käsittelee syyskuun alun budjettiriihessä. Tämän jälkeen talousarvioesitys menee eduskunnan lähetekeskusteluun. Kansanedustajat voivat ehdottaa budjettiin muutoksia, jotka valtiovarainvaliokunta käsittelee.

Rahankäyttöä päästään puntaroimaan vielä kertaalleen loppuvuonna, kun eduskunta käsittelee talousarvioesitystä täysistunnossa. Viimeisenä vaiheena eduskunta hyväksyy budjetin.

Ensi vuoden budjettiin liittyy muun muassa esitys arvonlisäveron muutoksista, jota odotetaan eduskunnan käsiteltäväksi syksyllä. Muun muassa lääkkeiden, kirjojen ja liikuntapalveluiden 10 prosentin arvonlisäveroa ollaan nostamassa 14 prosenttiin.

Valtion menojen on arvioitu olevan ensi vuonna 87,6 miljardia euroa ja alijäämän 10,7 miljardia euroa. Orpon hallitus on ilmoittanut tavoitteekseen saada valtion velkaantuminen taittumaan.

Suomen talous ei ole kääntynyt parempaan suuntaan kovista odotuksista huolimatta. Myös työttömyysluvut ovat kasvaneet.

Tilastokeskuksen heinäkuussa julkaiseman työvoimatutkimuksen mukaan 15–74-vuotiaita työllisiä oli tämän vuoden huhti-kesäkuussa 36 000 vähemmän kuin viime vuonna vastaavana aikana. Työttömiä taas oli 39 000 enemmän.

Tilastokeskus kertoi viime kuussa myös, että heinäkuussa 60 prosenttia kuluttajista oli sitä mieltä, että koko Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuotta aiemmin. Yli kolmasosa arvioi talouden heikkenevän seuraavan vuoden aikana.

Tavalliset kansalaiset eivät ole ainoita, jotka lukevat taloudelle madonlukuja. Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha Majanen kommentoi sunnuntaina Iltalehdelle, että lisäsäästöjen tarvetta ei voi sulkea pois. Hänen mukaansa säästämään voidaan joutua muun muassa sote-menojen vuoksi.

– Hyvinvointialueiden kuluvan vuoden budjetit olivat yhteensä 0,9 miljardia euroa miinuksella. Keväällä alijäämä oli jo 1,2 miljardia. Kesäkuun lukuja ei vielä ole, mutta jos meno on ollut samanlaista, niin sitten olemme aika lähellä sitä, että hyvinvointialueiden rahoitukseen varatut rahat budjetin kehyksessä eivät riitä, Majanen sanoi Iltalehden haastattelussa.

Majanen kuitenkin ennusti, että valoa on näkyvissä.

– Hintojen on nousu on hidastunut selkeästi. Korot ovat laskussa, ja EKP tulee varmaan laskemaan korkoja vielä kaksi kertaa tämän vuoden aikana, minkä markkinat ovat jo hinnoitelleet. Bruttokansantuotteen lasku on taitanut oikeasti pysähtyä, ja asuntomarkkinoilla on piristymisen merkkejä, Majanen sanoi.

Vaikka leikkaukset eivät ole pöydällä keskiviikkona alkavissa budjettineuvotteluissa, kummittelee monen mielessä kysymys, aikooko hallitus tehdä lisäleikkauksia tällä hallituskaudella.

STT kysyi lauantaina Pariisin olympialaisissa vierailleelta pääministeri Petteri Orpolta (kok.), miten pienituloisten tilanne otetaan huomioon mahdollisia seuraavia säästöjä tehdessä.

Hallitus kaavailee esimerkiksi lakimuutosta, joka pienentäisi yli 200 000 eläkeläisen asumistukia. Tuki lakkaisi kokonaan noin 7 600 saajalta. STT uutisoi asiasta lauantaina.

Orpo kertoi mediatilaisuudessa toivovansa, että hallituksen tähänastiset säästötoimet riittävät.

– Ensinnäkin toivon, ettemme joudu tekemään uusia säästöjä. Odotetaan nyt valtiovarainministeriön ennusteita ja arviointia. Niistä määräytyy se, joudutaanko vielä lisäsopeutuksiin, Orpo vastasi.

Valtiovarainministeriö valmistelee juuri nyt ennustetta, joka kertoo, kuinka hallituksen toimet vaikuttavat Suomen julkisen talouden velkaantumiseen. Hallitus on sopinut tähän mennessä yhteensä yhdeksän miljardin sopeutustoimista.

– Toivon, että ne riittävät, mutta joka tapauksessa on selvää, että missään tapauksessa ei jouduta samaan mittaluokkaan enää, jos lisäsopeutusta tarvitaan, Orpo sanoi.

Valtiovarainministeri Purra on todennut, että tarpeen tullen sopeutustoimia tullaan tällä hallituskaudella tekemään enemmänkin kuin tähän mennessä päätettyjen yhdeksän miljardin euron arvosta.

Lue myös

Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: "Hän ei voi koskaan voittaa Natoa"

Naton pääsihteeri Mark Rutte sanoo, ettei puolustusliiton alueelle kohdistu välitöntä uhkaa, eikä hän...
30.9.2026 22:03

Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi

Eurooppaa odottaa ”synkkä talvi”, sanoo Belgian puolustusministeri Theo Francken. Hän viittaa arviollaan Venäjän...
30.9.2026 21:32

Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja

Marraskuussa 1970 kauppoihin ilmaantui uutuuslevy, joka ei syntynyt järjellä tai laskelmoinnilla, vaan puhtaalla...
30.9.2026 21:09

Aihetunnisteet

budjetti budjettineuvottelut Hallitus Riikka Purra

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
SDP esittää hallitukselle epäluottamusta Lähi-idän politiikasta – Kurvinen: Näin äänestää keskusta
Uutiset | 29.9.2026 16:01
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Puolustusvoimat hankkii Patrialta tela-ajoneuvoja
Uutiset | 30.9.2026 12:24
Kuinka usein käyt vessassa? Tutkimus löysi tavanomaisen rytmin
Uutiset | 28.9.2026 22:00
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: ”Hän ei voi koskaan voittaa Natoa”
Uutiset | 30.9.2026 22:03
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
Oikaisu uutiseen Britannian ydinasesuojan laajentamisesta
Uutiset | 30.9.2026 17:36
Kehitysjärjestöt: Kokoomuksen leikkausohjelma tarkoittaisi kehitysyhteistyön totaalista romuttamista
Uutiset | 30.9.2026 17:34
Keskustan Ovaska: Hallituksella ei pitäisi olla varaa seistä tumput suorina, kun Suomeen syntyy uutiserämaita
Uutiset | 30.9.2026 16:32
Jouni Ovaska: Suomelle selkeämpi strategia datakeskusinvestointeihin
Uutiset | 30.9.2026 16:13
Ylen ohjelmatyöntekijät vetoavat poliitikkoihin kotimaisen median turvaamiseksi
Uutiset | 30.9.2026 15:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: ”Hän ei voi koskaan voittaa Natoa”
Uutiset | 30.9.2026 22:03
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21
Lukijalta: Poliitikkojen tunnustettava julkisen talouden tosiasiat – eläkkeitä leikattava ja veroja korotettava
Mielipide | 30.9.2026 8:41
Lukijalta: Tekopyhää toimintaa
Mielipide | 30.9.2026 8:40
Lukijalta: Suomen olemassaolon reunaehdot talvisodan jälkeen
Mielipide | 30.9.2026 8:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste