Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”

3.4.2026 21:40
Lue lisää 
Historia
Helsingin olympialaiset alkoivat 19. heinäkuuta 1952. Kuvassa Olympiastadionilla pidetyistä esteratsastuskilpailuista. (Kuva: Helsingin kaupunginmuseo)

"Suuri ylpeydenaihe" – 70 vuotta sitten Helsingissä alkoivat vahvasti symboliset olympialaiset

Samuli Vänttilä 17.7.2022 9:00, muokattu 15.7.2022 10:50
a– a+
Historia

Siihen hetkeen kiteytyi paljon.  

Yksi kaikkien aikojen kovimmista urheilulegendoista, juoksijasuuruus Paavo Nurmi juoksi sateiselle olympiastadionille soihtu kädessä. Oli heinäkuu 1952 ja Helsingin olympialaiset olivat alkamassa. 

Keskikentälle järjestäytyneet eri maiden urheilijat ryntäsivät juoksuradan reunalle nähdäkseen Nurmen paremmin. 

– Hetki oli vahvasti symbolinen. Siinä konkretisoitui eräänlainen siirtymä, jossa Suomi palasi takaisin rauhanaikaan ja kansainväliseksi toimijaksi, apulaisprofessori Antero Holmila Jyväskylän yliopistosta sanoo. 

Symbolinen siirtymä selittää Holmilan mukaan paljon myös sitä, miksi Helsingin olympialaiset ovat piirtyneet niin voimakkaasti yhdeksi merkkipaaluksi itsenäisen Suomen historiaan. 

Sodan päättymisestä oli alle kymmenen vuotta aikaa. Valvontakomission poistumisesta ja vaaran vuosien päättymisestä oli kulunut vain muutama vuosi. Raskaat sotakorvauksetkin oli saatu maksettua: viimeinen korvausjuna ylitti Vainikkalan raja-aseman syyskuussa 1952. 

– Olympialaiset merkitsivät suomalaisille oikeata sodan päättymistä. Kisat olivat uuden ajan alku, kääntöpiste, jonka jälkeen tulevaisuushorisontti alkoi näyttää huomattavasti valoisammalta, Holmila pohtii. 

Kisojen järjestäminen niin pian sodan jälkeen oli kuitenkin valtava ponnistus.

Tilannetta helpotti se, että kisapaikat olivat lähes kokonaan valmiit, sillä Helsingin oli pitänyt järjestää olympialaiset jo vuonna 1940. Ne kuitenkin peruttiin talvisodan vuoksi. 

– Suomalaisille kisat olivat ylpeyden aihe, kun ne saatiin järjestettyä niin hyvin ja pääosin kaikki toimi ilman suurempia ongelmia.

Helsingin kisoja ei varsinaisesti muisteta urheilumenestyksen vuoksi. Tärkeämpää oli, että kisat ylipäätään järjestettiin. Kuvassa naisten kuulantyönnön palkintojenjakotilaisuus. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo

Helsingin olympialaiset olivat eräänlainen taitekohta myös kansainvälisessä politiikassa.  

Neuvostoliitto osallistui silloin viiden renkaan mittelöihin ensimmäistä kertaa koskaan. Mukaan otettiin myös toisen maailmansodan häviäjät Saksa ja Japani, jotka olivat jääneet ulos kisoista neljä vuotta aiemmin Lontoossa. Myös vuonna 1949 perustettu kommunistinen Kiinan tasavalta osallistui ensimmäisen kerran kisoihin. 

– Voi sanoa, että ne olivat ensimmäiset kylmän sodan olympialaiset. Se oli alku sille, että Neuvostoliitto ja Yhdysvallat aloittivat kilpavarustelunsa myös urheilun saralla, Holmila sanoo. 

Ilmapiirissä näkyi jännittyneisyyttä. Neuvostoliitto muun muassa halusi, että itäblokin urheilijat majoitetaan länsiurheilijoista erilliseen olympiakylään. Niin myös tehtiin. 

Helsingin kisat pohjustivat osaltaan myös Suomen uutta kansainvälispoliittista roolia idän ja lännen välissä. 

– Varsinkin Suomessa halutaan ajatella, että me osoitimme tuolloin maailmalle kykymme saattaa yhteen ideologisesti hyvin erilaisia kiistakumppaneita. 

Ilmapiirissä näkyi jännittyneisyyttä.

Kisat olivat Suomelle menestys myös urheilullisesti. Tuloksena oli kuusi kultaa, kolme hopeaa ja kolmetoista pronssia. 

Tunnetuimpia mitalisteja oli Sylvi Saimo, joka sai olympiakultaa melonnassa. Saimosta tuli myöhemmin keskustan pitkäaikainen kansanedustaja. 

Urheilijoista eniten huomiota sai Tsekkoslovakian Emil Zatopek, joka nappasi kolme kultaa miesten pitkän matkan juoksuista. 

Holmilan mukaan Helsingin kisoja ei kuitenkaan juuri muisteta urheilumenestyksen vuoksi. Paljon isomman huomion on saanut se, että kisat ylipäätään järjestettiin. 

– Ehkä voisi sanoa, että suurin voittaja oli itse kisat ja se, mitä merkityksiä niihin liittyi. 

Lue myös

"Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä" – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa

Keskustan ilomantsilainen kansanedustaja Hannu Hoskonen, 68, on ahkera puhuja eduskunnan täysistunnoissa, ja hän...
5.4.2026 8:00

Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu

Brittiläisestä insinööritaidosta ja 1900-luvun puolivälin teknologisesta optimismista puhuttaessa mikään ei ehkä kiteytä aikakautta...
4.4.2026 21:28

Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta

Tänä vuonna 130 vuotta täyttävä Mignon-muna on suomalaisen pääsiäisperinteen kestosuosikki, jota valmistetaan vuosittain...
4.4.2026 18:50

Aihetunnisteet

Helsingin olympialaiset Historia olympialaiset Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Pääsiäisen menoliikenne soljui rauhallisesti
Uutiset | 4.4.2026 10:15
Pääsiäissää jatkuu etelässä vetisenä ja pohjoisessa poutaisena
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste