Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Työelämä
Etätyö on puhututtanut kuluvalla viikolla Suomessa. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Ulosottolaitos poisti pitkän työmatkan etätyöperusteista – tällaiset ovat virastojen linjaukset

Valtion virastojen konttoreita suljetaan suuri määrä säästösyistä. Osalla työntekijöistä työpaikka siirtyy kauas kotoa.
STT-Saila Kiuttu 7.11.2025 12:23, muokattu 7.11.2025 13:06
a– a+
Työelämä

Ulosottolaitos on muuttanut etätyölinjaustaan, eikä pitkä työmatka enää ole erityinen syy tehdä etätöitä. Uusi ohjeistus lähtee siitä, että työtehtävän luonne vaikuttaa etätyön sallittavaan määrään.

– Se lähtee siitä, minkälainen työtehtävä on ja miten paljon se edellyttää toimistolla oloa, sanoo johtava hallintovouti Riina Tammenkoski Ulosottolaitoksesta.

Valtion virastot ovat säästöpaineiden takia voimakkaasti karsineet toimipaikkaverkostojaan, ja Ulosottolaitos on niistä vain yksi esimerkki. Kun toimipaikkoja on suljettu, osa työntekijöistä on siirtynyt muihin toimipaikkoihin, mutta ei ole muuttanut kotiaan työn perässä.

Ulosottolaitoksessa etätyöohjeistus oli aiemmin kaavamainen ja koski kaikkia: kaksi päivää viikossa piti työskennellä toimistolla. Erityisen syyn vuoksi sai työskennellä vain yhden päivän lähityössä.

– Erityinen syy on voinut vaihdella, esimerkiksi tosi pitkä työmatka on voinut olla erityinen syy, Tammenkoski sanoo.

Digi- ja väestötietovirastossa toimipaikkojen vähentäminen on johtanut siihen, että noin 200 henkilöllä oma virkapaikkakunta on muuttunut. Työmatka on sen vuoksi saattanut pidentyä jopa 150–200 kilometriin suuntaansa.

– Pohjoisin toimipiste tulee olemaan Rovaniemellä, ja toki meillä asuu sitäkin pohjoisemmassa työntekijöitä, sanoo ylijohtaja Noora Kallio.

Etätyölinjausta ei toimipaikkamuutoksessa kuitenkaan vaihdettu, eli edelleenkään kukaan ei voi tehdä ainoastaan etätöitä.

– Silloin kun työtehtävät edellyttävät työpaikalla oloa, työnantaja voi määrätä työpaikalle, Kallio sanoo.

Esimerkiksi asiakaskäynnit velvoittavat henkilöitä lähityöhön. Eri yksiköille on kuitenkin annettu valinnanvapautta järjestää työt järkevästi.

Digi- ja väestötietovirastossa ollaan valmiita tekemään työvuorojärjestelyjä elämän joustavoittamiseksi.

– Pyrimme siihen, ettei tarvitse matkustaa vaikkapa puolta tuntia varten työpaikalle. Pyrimme myös katsomaan, ettei työntekijöiden tarvitse lähteä virkamatkalle aivan aamuyön tunteina, Kallio sanoo.

Myös Ulosottolaitoksen Tammenkoski kertoo joustoista. Työntekijän virkapaikka voi olla esimerkiksi Helsingin Pasilassa, mutta hän voi työskennellä myös Hämeenlinnan toimipaikassa, jos hän asuu lähempänä Hämeenlinnaa.

Tammenkosken mukaan siihen on syynsä, miksi valtiolla suositaan tällaista monipaikkaista työtä ja annetaan siihen mahdollisuus.

– Monipaikkatyön mahdollistamisella saadaan rekrytoitua mahdollisimman hyviä osaajia.

Monipaikkaisuus tarkoittaa, että työtehtäviä voi tehdä joko työnantajan osoittamissa työpisteissä tai etänä kotona.

Kelan tiukentuneista etätyösäännöistä leimahti kiivas keskustelu kärkipoliitikkoja myöten. Iltalehden mukaan kerran viikossa työpaikalle velvoittava uusi linjaus koetaan joustamattomaksi siksi, että Kela on säästöjen vuoksi lakkauttanut viime aikoina useita konttoreita. Aiemmin näissä konttoreissa työskennelleitä työntekijöitä joutuisi uuden linjauksen myötä kulkemaan jopa kymmenien tai satojen kilometrien matkoja töihin.

Kelasta kerrotaan STT:lle, että sen toimitiloja on julkisen talouden säästökuurin vuoksi lakkautettu tähän mennessä 22. Asiakaspalvelussa Kela on tehnyt eri paikkakunnilla korvaavia järjestelyjä.

– Noin 350 työntekijän työpiste on tiloihin kohdistuvien säästöjen vuoksi vaihtunut, mutta uusi työpiste on valtaosassa tapauksista löytynyt samalta paikkakunnalta tai enintään 50 kilometrin sisältä, sanoo Kelan henkilöstöjohtaja Pasi Lankinen.

Työmatkat ovat siis säästöjen takia osalla pidentyneet. Toisaalta moni työntekijä on Lankisen mukaan omaehtoisesti siirtynyt kauemmaksi työpisteestään luottaen, että pysyvä etätyöoikeus säilyy.

Lankisen mukaan muutos on monelle työntekijälle suuri, mutta laaja etätyöoikeus antaa edelleen useille työntekijöille kaivattua joustoa.

Valtiovarainministeriö (VM) linjaa etätyön periaatteista. VM:n viestinnästä kerrotaan, että etätyösuositusta soveltavat valtion työnantajavirastot.

Linjaus koskee esimerkiksi Digi- ja väestötietovirastoa ja Ulosottolaitosta, mutta ei Kelaa, sillä Kela kuuluu eduskunnan alaisuuteen.

Jokainen organisaatio soveltaa ohjetta oman organisaationsa näkökulmasta, joten käytännöt ovat erilaiset jokaisessa organisaatiossa.

Kelassa yksi syy etätyölinjauksen kiristämiselle on Lankisen mukaan se, että kotona tehtävä etätyö ei voi pysyvästi ja kokonaan korvata fyysistä yhdessäoloa luottamuksen, tiedonkulun ja oppimisen kannalta.

– Sen takia olemme lähteneet – omasta mielestäni maltillisesti – linjausta muuttamaan.

Lue myös

STTK:n mielestä drooniuhkan takia kotiin jääville työntekijöille pitää maksaa palkkaa

Pääministeri Orpo isännöi tänään keskustelua drooniuhkatilanteista ja paikalle on kutsuttu ihmisiä laajasti eri osa-alueilta.
25.5.2026 12:28

Iran: Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti

Iranin mukaan Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti, vaikka edistystä onkin...
25.5.2026 10:52

Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu miljoonavahingot

Palo levisi poikkeuksellisen nopeasti. Lumon toimitusjohtajan mukaan nyt selvitetään, mistä palon nopea leviäminen johtui.
25.5.2026 10:28

Aihetunnisteet

etätyö Kotimaa Talous työelämä työmatkat ulosotto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

STTK:n mielestä drooniuhkan takia kotiin jääville työntekijöille pitää maksaa palkkaa
Uutiset | 25.5.2026 12:28
Iran: Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti
STT | 25.5.2026 10:52
Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu miljoonavahingot
Uutiset | 25.5.2026 10:28
Poliisi epäilee tappoa Vantaan marraskuisessa kuolonkolarissa – ulosajon taustalla ilokaasun käyttö
Uutiset | 25.5.2026 10:21
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Brittimediat: Britannian puolustusministeriä kuljettanutta lentoa häirittiin Itämerellä
Uutiset | 25.5.2026 9:50
Halpatuontirallia yritetään hillitä – heinäkuussa voimaan kolmen euron tullimaksu
Uutiset | 25.5.2026 9:31
SAK: Kesätyöhakemusten tulva on ruuhkauttanut monet työpaikat
Uutiset | 25.5.2026 8:51
Turkin syrjäytetty oppositiojohtaja marssi parlamenttiin poliisin tyhjennettyä puolueen päämajan
Uutiset | 25.5.2026 8:33
Yhdysvaltain Rubio: Lähi-idässä sodan päättävä sopimus on yhä mahdollista solmia maanantaina
Uutiset | 25.5.2026 8:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
”Demarien kauhukuva” – Asiantuntija: Tämä pakottaa Lindtmanin puhumaan kieli keskellä suuta
Uutiset | 23.5.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
STTK:n mielestä drooniuhkan takia kotiin jääville työntekijöille pitää maksaa palkkaa
Uutiset | 25.5.2026 12:28
Iran: Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti
STT | 25.5.2026 10:52
Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu miljoonavahingot
Uutiset | 25.5.2026 10:28
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta Laskuoppi takaisin alakoulun tunneille – opettajajohtoinen opetus sekä perinteiset työkalut oppimisen tueksi
Mielipide | 25.5.2026 10:59
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Maanomistajan on oltava ensimmäinen jolta kysytään, ei viimeinen jolle ilmoitetaan
Mielipide | 22.5.2026 13:01
Lukijalta: Syntyvyyskeskustelu unohtaa tahattoman lapsettomuuden
Mielipide | 22.5.2026 12:15
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste