Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta

3.7.2025 16:01
Lue lisää 
Henkilö
Kaupungistuminen on keskustan isoin haaste, väistyvä puoluesihteeri Jouni Ovaska näkee. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Ulos puoluekuplasta – Jouni Ovaskan kuuden vuoden urakka puoluejohdossa päättyy Sotkamossa

Väistyvän puoluesihteerin kädet ovat vielä niin savessa, ettei kaksivuotiskauden henkinen tilinpäätös ole valmis.
Santeri Lampi 8.6.2018 16:05, muokattu 8.6.2018 16:23
a– a+
Henkilö

Niinä aamuina puoluesihteeristä otetaan mittaa.

Kerran kuussa STT toivottaa hyvää huomenta läväyttämällä Ylen gallupin tuoreet lukemat ilmoitusviestinä kännykän näytölle.

Jouni Ovaskan puoluesihteerikaudelle on osunut kannatuspiikkejä, mutta viime aikoina tulokset ovat olleet mollivoittoisia.

Kun keskustalle tulee mielipidetiedusteluissa lunta tupaan, ovat ilmeet niin puoluetoimistolla kuin eduskuntaryhmässä totisia.

– Silloin puoluesihteerin pitää valaa uskoa tulevaan ja etsiä syitä kannatusalhoon: 15–18 prosentin kannatuksesta pitää tehdä johtopäätöksiä, Ovaska toteaa.

Kuntavaalien notkahduksen ja presidentinvaalien kyntämisen jälkeen Ovaska ilmoitti, ettei pyri jatkokaudelle.

Kampanjapäällikkönä vaalityötä orkestroinut Ovaska punnitsi päätöstään pitkään ja hartaasti: Olisiko jotain voitu tehdä toisin?

Puoluesihteeri sai voimaa kenttäväen lukuisista tukiviesteistä. Toisaalta moni keskeinen mielipidevaikuttaja peräänkuulutti puoluejohdolta vastuunkantoa.

– Panin tämän kaiken vaakakuppiin ja pohdin, olisiko minulla edellytyksiä jatkaa.

Keskustan on kirkastettava profiiliaan maltillisena vaihtoehtona vasemmiston ja oikeiston välissä.

Ovaska toivoo, että tuleva puoluekokous on keskustalle käännekohta.

– Meidän pitää kääntää puolueessa uusi luku, sillä nykykannatuksella ei voiteta seuraavia eduskuntavaaleja, hän varoittaa.

Puoluesihteerin mukaan keskustan on kirkastettava profiiliaan maltillisena vaihtoehtona vasemmiston ja oikeiston välissä.

Kokouksissa istuminen, kannanottojen rustaaminen ja vaalikansan kahvittaminen eivät enää houkuttele väkeä puoluetoiminnan pariin entiseen malliin.

– Keskustasta on tehtävä erilaisista taustoista tuleville ihmisille paras alusta osallistua politiikkaan, Ovaska korostaa.

Järjestötyön vetovoiman pönkittäminen vaatisi, vuodesta 1906 palvelleen, yhdeksänportaisen puoluerakenteen purkamista.

– Toimintatavoillamme on aika konservatiivinen leima. Toivottavasti johtotehtäviin valittavat henkilöt uudistavat keskustaa rohkeasti, vaikka vastaan tulisi esteitä.

Ovaska ei erittele, mitkä uudistukset jäivät toteuttamatta kuluneen kaksivuotiskauden aikana, vaan luo mieluummin katseen tulevaan.

– Kaupungistuminen on keskustan isoin haaste, hän toteaa kiertelemättä.

Puoluesihteeri kokee, että puolueen brändi tarvitsee kiillottamista suurimmissa kaupungeissa.

Erityisesti urbaanin nuoren vaikuttajapolven kouluttaminen ja tukeminen on puolueen tulevaisuuden kannalta elintärkeää.

Viimeiset kaksi vuotta ovat Ovaskasta osoittaneet, että keskustalaisten pitää vahvistaa keskinäistä luottamusta.

– Sisäisen luottamuksen pitää olla kunnossa ja tietoa täytyy jakaa ajoissa, jotta menestymme.

Tiedonkulun takkuilu on rieponut Ovaskaa.

Hän muistaa monta kertaa, jolloin keskustaa koskeva kiireellinen tieto kantautui puoluetoimistolle ensimmäisenä hallituskumppanin kautta.

– Nyt meille on palkattu uusi poliittinen suunnittelija ja viestintäpäällikkö. Viestintään olisi pitänyt kohdistaa resursseja jo kauan ennen minun kauttani.

Vapaus ottaa kantaa päivänpolitiikkaan ilman puoluesihteerin titteliä tuntuu Ovaskasta virkistävältä.

Tuleva puoluekokous päättää Ovaskan kuuden vuoden urakan keskustan puoluejohdossa.

Rupeama on poikkeuksellinen 31-vuotiaalle poliitikolle.

Puoluevaltuuston puheenjohtajuus ja puoluesihteeriys ovat raskaan sarjan näköalapaikkoja, joista moni voi vain haaveilla.

– Nyt on kuitenkin hyvä aika tarkkailla keskustaa hieman etäämmältä, puoluekuplan ulkopuolelta, Ovaska arvioi.

Vapaus ottaa kantaa päivänpolitiikkaan ilman puoluesihteerin titteliä tuntuu Ovaskasta virkistävältä.

Juuri enempää hän ei kuitenkaan ole ehtinyt uhrata ajatuksia puoluekokouksen jälkeiselle elämälle.

Päällimmäisenä Ovaskan työlistalla on Suomessa vertaistaan hakevan kansanjuhlan järjestäminen Sotkamoon.

Väistyvän puoluesihteerin kädet ovat vielä niin savessa, ettei kaksivuotiskauden henkinen tilinpäätös ole valmis.

– Minulla on paljon kokous- ja päiväkirjamerkintöjä, joissa on mielenkiintoista asiaa. Ehkä kirjoitan niiden pohjalta jotain, Ovaska pohdiskelee.

Pestin päättyminen voi tarjota sauman ottaa etäisyyttä politiikan oravanpyörään, vaikka tuskin Ovaska jää laakereille lepäämään.

Ehkä Sotkamon tomun laskeuduttua ex-puoluesihteeri voi taas avata aamun politiikkasivut ilman ylimääräisiä sydämentykytyksiä.

Lue myös

Sipilä avasi puoluekokouksen ja katsoi lupaamiaan tuloksia syntyneen jatkokautta varten: "Näläkää siis minulla riittää"

Keskustajohtaja myönsi, ettei voi kertoa maakuntavaalien päivää – ”viedään tämä nyt vaan bolshevistisella rauhallisuudella maaliin”
8.6.2018 19:15

Uusi puoluesihteeri saa keskustassa kovat paineet niskaan

Keskustan puoluekokoukseen väriä tuo kisa uudesta puoluesihteeristä. Nykyinen puoluesihteeri Jouni Ovaska ei hae jatkokautta....
8.6.2018 18:46

"Huolta herättää, miten siinä loppujen lopuksi käy" – keskustalaiset haluavat soten maaliin, kokoomusta pidetään riskinä

Keskustaväki katsoo sote- ja maakuntauudistuksen epävarmuuden rasittavan puoluetta, mutta moni uskoo uudistuksen silti...
8.6.2018 18:06

Sipilä: Keskusta on valmis pääomittamaan Malminjalostus Oy:tä sadoilla miljoonilla ja luomaan sen ympärille akkuteollisuusklusterin – "Olemme tässä asiassa kehitysmaa"

Suomen pitää hyödyntää buumi nyt kunnolla, pääministeri korostaa
8.6.2018 15:37

Aihetunnisteet

Keskusta puoluekokous puoluesihteeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus
Uutiset | 3.7.2025 22:00
Ilmoita heti Ruokavirastoon, jos näet tämän tuholaisen
Uutiset | 3.7.2025 21:30
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Tällaisia laitteita myydään nyt hyvin – Suomi kirinyt Ruotsia kiinni
Uutiset | 3.7.2025 20:15
Suomi sai EU:lta rahaa jäänmurtajahankintaan ja Käsivarren tienparannukseen
Uutiset | 3.7.2025 17:48
Ministeri Multala vastaa Ranteelle: ”Suomen hallitus on sama Suomen hallitus”
Uutiset | 3.7.2025 17:45
Kauppakeskus Ratinan lähettyvillä Tampereella on puukotettu useaa ihmistä
Uutiset | 3.7.2025 17:15
Putin ja Trump puhuvat tänään puhelimessa
Uutiset | 3.7.2025 17:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus
Uutiset | 3.7.2025 22:00
Ilmoita heti Ruokavirastoon, jos näet tämän tuholaisen
Uutiset | 3.7.2025 21:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Parkkifirmoille on annettu liikaa valtaa ilman vastuita
Mielipide | 2.7.2025 11:15
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste