Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

HS:n kysely: Yli puolet arvioi hallituksen ja Orpon epäonnistuneen

30.6.2026 9:11
Lue lisää 
Henkilö
Kaupungistuminen on keskustan isoin haaste, väistyvä puoluesihteeri Jouni Ovaska näkee. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Ulos puoluekuplasta – Jouni Ovaskan kuuden vuoden urakka puoluejohdossa päättyy Sotkamossa

Väistyvän puoluesihteerin kädet ovat vielä niin savessa, ettei kaksivuotiskauden henkinen tilinpäätös ole valmis.
Santeri Lampi 8.6.2018 16:05, muokattu 8.6.2018 16:23
a– a+
Henkilö

Niinä aamuina puoluesihteeristä otetaan mittaa.

Kerran kuussa STT toivottaa hyvää huomenta läväyttämällä Ylen gallupin tuoreet lukemat ilmoitusviestinä kännykän näytölle.

Jouni Ovaskan puoluesihteerikaudelle on osunut kannatuspiikkejä, mutta viime aikoina tulokset ovat olleet mollivoittoisia.

Kun keskustalle tulee mielipidetiedusteluissa lunta tupaan, ovat ilmeet niin puoluetoimistolla kuin eduskuntaryhmässä totisia.

– Silloin puoluesihteerin pitää valaa uskoa tulevaan ja etsiä syitä kannatusalhoon: 15–18 prosentin kannatuksesta pitää tehdä johtopäätöksiä, Ovaska toteaa.

Kuntavaalien notkahduksen ja presidentinvaalien kyntämisen jälkeen Ovaska ilmoitti, ettei pyri jatkokaudelle.

Kampanjapäällikkönä vaalityötä orkestroinut Ovaska punnitsi päätöstään pitkään ja hartaasti: Olisiko jotain voitu tehdä toisin?

Puoluesihteeri sai voimaa kenttäväen lukuisista tukiviesteistä. Toisaalta moni keskeinen mielipidevaikuttaja peräänkuulutti puoluejohdolta vastuunkantoa.

– Panin tämän kaiken vaakakuppiin ja pohdin, olisiko minulla edellytyksiä jatkaa.

Keskustan on kirkastettava profiiliaan maltillisena vaihtoehtona vasemmiston ja oikeiston välissä.

Ovaska toivoo, että tuleva puoluekokous on keskustalle käännekohta.

– Meidän pitää kääntää puolueessa uusi luku, sillä nykykannatuksella ei voiteta seuraavia eduskuntavaaleja, hän varoittaa.

Puoluesihteerin mukaan keskustan on kirkastettava profiiliaan maltillisena vaihtoehtona vasemmiston ja oikeiston välissä.

Kokouksissa istuminen, kannanottojen rustaaminen ja vaalikansan kahvittaminen eivät enää houkuttele väkeä puoluetoiminnan pariin entiseen malliin.

– Keskustasta on tehtävä erilaisista taustoista tuleville ihmisille paras alusta osallistua politiikkaan, Ovaska korostaa.

Järjestötyön vetovoiman pönkittäminen vaatisi, vuodesta 1906 palvelleen, yhdeksänportaisen puoluerakenteen purkamista.

– Toimintatavoillamme on aika konservatiivinen leima. Toivottavasti johtotehtäviin valittavat henkilöt uudistavat keskustaa rohkeasti, vaikka vastaan tulisi esteitä.

Ovaska ei erittele, mitkä uudistukset jäivät toteuttamatta kuluneen kaksivuotiskauden aikana, vaan luo mieluummin katseen tulevaan.

– Kaupungistuminen on keskustan isoin haaste, hän toteaa kiertelemättä.

Puoluesihteeri kokee, että puolueen brändi tarvitsee kiillottamista suurimmissa kaupungeissa.

Erityisesti urbaanin nuoren vaikuttajapolven kouluttaminen ja tukeminen on puolueen tulevaisuuden kannalta elintärkeää.

Viimeiset kaksi vuotta ovat Ovaskasta osoittaneet, että keskustalaisten pitää vahvistaa keskinäistä luottamusta.

– Sisäisen luottamuksen pitää olla kunnossa ja tietoa täytyy jakaa ajoissa, jotta menestymme.

Tiedonkulun takkuilu on rieponut Ovaskaa.

Hän muistaa monta kertaa, jolloin keskustaa koskeva kiireellinen tieto kantautui puoluetoimistolle ensimmäisenä hallituskumppanin kautta.

– Nyt meille on palkattu uusi poliittinen suunnittelija ja viestintäpäällikkö. Viestintään olisi pitänyt kohdistaa resursseja jo kauan ennen minun kauttani.

Vapaus ottaa kantaa päivänpolitiikkaan ilman puoluesihteerin titteliä tuntuu Ovaskasta virkistävältä.

Tuleva puoluekokous päättää Ovaskan kuuden vuoden urakan keskustan puoluejohdossa.

Rupeama on poikkeuksellinen 31-vuotiaalle poliitikolle.

Puoluevaltuuston puheenjohtajuus ja puoluesihteeriys ovat raskaan sarjan näköalapaikkoja, joista moni voi vain haaveilla.

– Nyt on kuitenkin hyvä aika tarkkailla keskustaa hieman etäämmältä, puoluekuplan ulkopuolelta, Ovaska arvioi.

Vapaus ottaa kantaa päivänpolitiikkaan ilman puoluesihteerin titteliä tuntuu Ovaskasta virkistävältä.

Juuri enempää hän ei kuitenkaan ole ehtinyt uhrata ajatuksia puoluekokouksen jälkeiselle elämälle.

Päällimmäisenä Ovaskan työlistalla on Suomessa vertaistaan hakevan kansanjuhlan järjestäminen Sotkamoon.

Väistyvän puoluesihteerin kädet ovat vielä niin savessa, ettei kaksivuotiskauden henkinen tilinpäätös ole valmis.

– Minulla on paljon kokous- ja päiväkirjamerkintöjä, joissa on mielenkiintoista asiaa. Ehkä kirjoitan niiden pohjalta jotain, Ovaska pohdiskelee.

Pestin päättyminen voi tarjota sauman ottaa etäisyyttä politiikan oravanpyörään, vaikka tuskin Ovaska jää laakereille lepäämään.

Ehkä Sotkamon tomun laskeuduttua ex-puoluesihteeri voi taas avata aamun politiikkasivut ilman ylimääräisiä sydämentykytyksiä.

Lue myös

Sipilä avasi puoluekokouksen ja katsoi lupaamiaan tuloksia syntyneen jatkokautta varten: "Näläkää siis minulla riittää"

Keskustajohtaja myönsi, ettei voi kertoa maakuntavaalien päivää – ”viedään tämä nyt vaan bolshevistisella rauhallisuudella maaliin”
8.6.2018 19:15

Uusi puoluesihteeri saa keskustassa kovat paineet niskaan

Keskustan puoluekokoukseen väriä tuo kisa uudesta puoluesihteeristä. Nykyinen puoluesihteeri Jouni Ovaska ei hae jatkokautta....
8.6.2018 18:46

"Huolta herättää, miten siinä loppujen lopuksi käy" – keskustalaiset haluavat soten maaliin, kokoomusta pidetään riskinä

Keskustaväki katsoo sote- ja maakuntauudistuksen epävarmuuden rasittavan puoluetta, mutta moni uskoo uudistuksen silti...
8.6.2018 18:06

Sipilä: Keskusta on valmis pääomittamaan Malminjalostus Oy:tä sadoilla miljoonilla ja luomaan sen ympärille akkuteollisuusklusterin – "Olemme tässä asiassa kehitysmaa"

Suomen pitää hyödyntää buumi nyt kunnolla, pääministeri korostaa
8.6.2018 15:37

Aihetunnisteet

Keskusta puoluekokous puoluesihteeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Keskustan Siponen ei niele Orpon Helsinki Garden -selityksiä
Uutiset | 29.6.2026 12:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Euroopan hellepätsiä tukaloittaa ilmastoinnin puute – ratkaisut kuumuuteen sopeutumiseksi riippuvat maasta
Uutiset | 30.6.2026 16:11
Orpo kiistää Garden Helsinkiin liittyvän korruptiota: ”Nämä olivat hallituksen yhteisiä päätöksiä”
Uutiset | 30.6.2026 15:56
Keskustan Kalmari: Kauppojen muovijäte päätyy pelloille – hallituksen ryhdyttävä toimiin
Uutiset | 30.6.2026 15:50
KRP tutkii kaapeleiden katkaisuja Ylöjärvellä ja Helsingin Malmilla
Uutiset | 30.6.2026 15:36
Iran aikoo vastata, jos Yhdysvallat rikkoo aiesopimusta
Uutiset | 30.6.2026 15:29
Kuivuuden helpottumiseen tarvittaisiin runsaita ja pitkäkestoisia sateita
Uutiset | 30.6.2026 14:31
F-35-hävittäjien kulut ovat paisuneet Yhdysvalloissa ja Tanskassa – hintapaine uhkaa myös Suomea
Uutiset | 30.6.2026 13:00
Tutkimus: Tropiikkiin talvehtimaan matkustavien lintujen pesintä on heikentynyt
Uutiset | 30.6.2026 12:17
Kymmeniätuhansia rakennuksia romahti tai vaurioitui Venezuelan maanjäristyksissä
Uutiset | 30.6.2026 11:55
Presidentti Stubb Naton huippukokoukseen Turkkiin
Uutiset | 30.6.2026 11:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan hellepätsiä tukaloittaa ilmastoinnin puute – ratkaisut kuumuuteen sopeutumiseksi riippuvat maasta
Uutiset | 30.6.2026 16:11
Orpo kiistää Garden Helsinkiin liittyvän korruptiota: ”Nämä olivat hallituksen yhteisiä päätöksiä”
Uutiset | 30.6.2026 15:56
Keskustan Kalmari: Kauppojen muovijäte päätyy pelloille – hallituksen ryhdyttävä toimiin
Uutiset | 30.6.2026 15:50
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste