Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Sotilasilmailu
Ilmavoimien Kuljetuslentolaivueen Mil Mi-4 HR-3 Utissa vuonna 1975. (Kuva: Markku Kanninen/Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit

Pekka Pohjolainen 7.3.2026 21:27, muokattu 6.3.2026 17:20
a– a+
Sotilasilmailu

Suomen ilmailuhistoriassa 1960-luvun alku oli yksi merkittävimmistä teknologisista ja operatiivisista murrosvaiheista. Tuolloin Puolustusvoimat ja Rajavartiolaitos siirtyivät helikopteriaikaan, mikä muutti pysyvästi tavan, jolla Suomen vaikeakulkuista maastoa hyödynnettiin sotilaallisesti ja siviiliviranomaisten tarpeisiin.

Kehityksen ytimessä oli kaksi neuvostoliittolaista helikopterityyppiä: kevyt Mil Mi-1 ja raskaampi Mil Mi-4. Suomen siirtyminen helikopterikauteen ei ollut ainoastaan ilmailutekninen valinta, vaan se kytkeytyi tiiviisti aikakauden ulkopolitiikkaan ja taloudelliseen tilanteeseen.

Vielä 1950-luvun alussa asennoituminen Neuvostoliitosta hankittavaan puolustusmateriaaliin oli Suomessavarauksellista. Pelättiin, että liian näkyvä idänkauppa heikentäisi Suomen puolueettomuuskuvaa lännen silmissä.

Tilanne alkoi muuttua presidentti Urho Kekkosen kaudella 1950-luvun lopulla. Neuvostoliitto osoitti halukkuutta tukea Suomen puolustuskykyä asetoimituksin, ja vuonna 1959 allekirjoitettu tavaraluottosopimus avasi tien laajamittaisille hankinnoille.

Joulukuussa 1959 jätettyyn tarjouspyyntöön sisältyivät myös helikopterit, joita suunniteltiin hankittavaksi sekä yhteys- että kuljetustehtäviin. Mil Mi-1 oli Neuvostoliiton ensimmäinen laajaan sarjatuotantoon päässyt helikopterityyppi. Sen kehitys alkoi Stalinin kiinnostuttua koptereiden potentiaalista Korean sodan kokemusten perusteella.

Ilmavoimien Mil Mi-1 -helikopteri HK-3 Malmilla 1960-luvulla. Kopteri oli yksi neljästä Tampereella 1961 kootusta, puolalaisvalmisteisesta NL:ssa suunnitellusta helikopterista. HK-3 romutettiin myöhemmin. (Ilmailu-lehti/Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

Helikopterikausi Puolustusvoimissa alkoi virallisesti tammikuussa 1961, kun ensimmäiset kaksi Mi-1-kopteria saapuivat Ilmavoimien varikolle Tampereelle. Koneet olivat tyyppiä Mi-1AU, joissa oli kaksoisohjaimet koulutusta varten. Myöhemmin saapui kaksi Mi-1M-versiota matkustajakuljetuksiin.

Kaikkiaan Puolustusvoimilla ja Rajavartiolaitoksella oli käytössään seitsemän Mi-1- ja SM-1-yksilöä. Koptereista OH-HRC oli alkuperäinen Neuvostoliitossa valmistettu Mi-1, jonka Nikita Hruštšov lahjoitti presidentti Kekkoselle tämän 60-vuotissyntymäpäivälahjaksi vuonna 1960. Kone palveli Rajavartiolaitoksella vuoteen 1968 asti ja se on nykyään nähtävillä Ilmavoimamuseossa.

Helikopterilentue perustettiin Satakunnan lennoston yhteyteen Poriin tammikuussa 1961. Koska helikopterilentämisestä ei ollut aiempaa kokemusta, koulutuksen vastuuhenkilöksi nimitettiin yliluutnantti Eero Teikari, joka oli saanut oppinsa Imatran Voiman helikopterilla.

Lentoteknisesti Mi-1 oli vaativa. Sen AI-26V -tähtimoottori oli herkkä ylikuumenemaan hitaassa leijunnassa, mikä on helikopterille kriittinen lentotila. Varhaiset puurakenteiset roottorinlavat olivat myös alttiita sään vaihteluille, mikä aiheutti usein voimakasta tärinää.

Ohjausjärjestelmä oli raskas ja vaati lentäjältä jatkuvaa, aktiivista otetta; konetta oli ”ajettava” joka sekunti. Kopterin huoltovälitkin olivat lyhyet. Peruskorjausjakso oli vain 600 lentotuntia ja varaosien saanti itärajan takaa oli usein hidasta.

Vaikka Mi-1 avasi tien, vasta marraskuussa 1961 saapunut Mi-4 toi mukanaan todellisen kuljetuskapasiteetin. Mi-4 oli vastaus amerikkalaiselle Sikorsky S-55:lle, mutta neuvostoliittolainen versio oli suurempi ja tehokkaampi. Se pystyi kuljettamaan kaksi ohjaajaa ja jopa 15 matkustajaa tai 1 600 kg rahtia.

Koneen rakenne oli aikakaudelle tyypillinen: 1 700 hevosvoiman ASh-82V -tähtimoottori oli sijoitettu nokkaan, ja voimansiirtoakseli kulki ohjaajien välistä ylös roottoriin.

Rakenne nosti ohjaamon korkealle, tarjoten erinomaisen näkyvyyden mutta tehden koneesta samalla huojuvan ja ”otsakkaan” näköisen. Perän simpukkaovet olivat vallankumoukselliset, ja ne mahdollistivat ajoneuvojen ja suurten kuormien lastaamisen suoraan rahtitilaan.

Ilmavoimien Mil Mi-4 Rissala Open Dayssa 1970. Kyljessä Helikopterilentueen/KuljLLv:n tunnus. (Börje Hielm/Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

Mi-4-kaluston myötä ilmavoimat ja maavoimat pääsivät kokeilemaan aivan uusia taktiikoita. Koneita käytettiin tykistön tulenjohtoon ja siirtoihin, ja kopterilla voitiin siirtää kenttätykkejä ja traktoreita vaikeaan maastoon.

Lapin kartoitustyöt nopeutuivat merkittävästi, kun mittausryhmät siirrettiin tuntureille minuuteissa entisten päiväkausien sijaan. Mi-4 oli myös ensimmäinen kopteri, joka kykeni tehokkaaseen meripelastukseen ja potilaiden evakuointiin vaativissa olosuhteissa.

Suomalaiset lentäjät pitivät Mi-4:ää erittäin luotettavana ja tarkkana lennettävänä, vaikka sekin vaati valtavasti huoltotunteja suhteessa lentotunteihin. Kolmelle Ilmavoimien Mi-4-kopterille kertyi yhteensä 8 324 lentotuntia, mikä kertoo tyypin olleen kovassa käytössä.

Mi-1-kalustosta luovuttiin suhteellisen nopeasti, jo vuonna 1967. Syynä oli kaluston tekninen vanhentuminen ja kalliit peruskorjaukset, joita ei tuolloin voitu tehdä Suomessa. Niiden tilalle hankittiin ranskalaisia Alouette II -koptereita.

Mi-4 puolestaan palveli huomattavasti pidempään, aina syyskuuhun 1979 asti. Neuvostokopteri osoitti raskaan helikopterin välttämättömyyden Suomen puolustusjärjestelmässä ja raivasi tien turbiinimoottoriselle seuraajalleen, Mil Mi-8:lle, josta tuli myöhemmin Suomen helikopteritoiminnan selkäranka vuosikymmeniksi.

Ensimmäiset kopterit olivat meluisia, tärisivät ja vaativat mekaanikoiltaan lähes ympärivuorokautista työtä. Ne opettivat suomalaisille kuitenkin helikopterioperoinnin perusperiaatteet, huollon kriittisyyden ja roottorien jääneston, jotka ovat Suomen talviolosuhteissa elinehto.

Lue myös

Vieraskynä: Katujen viestiä ei pidä väheksyä

Professori Kari Hokkaselta kysyttiin kerran, mitä Santeri Alkio mahtaisi nyt ajatella maailman menosta. Hokkanen...
8.11.2026 14:00

Alkoholin kulutus on laskussa, mutta lakimuutoksilla on vaikutuksensa – Haitat kasautuvat tietylle joukolle

8-prosenttiset alkoholijuomat ovat olleet ruokakauppojen hyllyillä kesäkuusta 2024 lähtien, mutta suomalaisten alkoholinkäyttö on edelleen...
8.11.2026 12:03

Isäksi tullaan yhä vanhempana – Näin monesta tuli isä viime vuonna

Ensimmäistä kertaa biologiseksi isäksi tulleet olivat vuonna 2025 keskimäärin 32,4-vuotiaita, kertoo Tilastokeskus. Isien keski-ikä...
8.11.2026 10:01

Aihetunnisteet

Historia ilmailu puolustusvoimat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rock | Keikka Kremlin sydämessä jäi Gary Mooren viimeiseksi – lähes neljän promillen humala vei kitaristilegendan Espanjan-lomalla
Uutiset | 7.11.2026 21:12
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Rock | Keikka Kremlin sydämessä jäi Gary Mooren viimeiseksi – lähes neljän promillen humala vei kitaristilegendan Espanjan-lomalla
Uutiset | 7.11.2026 21:12
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Rock | Keikka Kremlin sydämessä jäi Gary Mooren viimeiseksi – lähes neljän promillen humala vei kitaristilegendan Espanjan-lomalla
Uutiset | 7.11.2026 21:12
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Vieraskynä: Katujen viestiä ei pidä väheksyä
Uutiset | 8.11.2026 14:00
Alkoholin kulutus on laskussa, mutta lakimuutoksilla on vaikutuksensa – Haitat kasautuvat tietylle joukolle
Uutiset | 8.11.2026 12:03
Isäksi tullaan yhä vanhempana – Näin monesta tuli isä viime vuonna
Uutiset | 8.11.2026 10:01
Faijailusta tuli coolia, mutta onko tulevaisuudessa enää niin, tutkija kysyy – ”Tätä puolta ei tulla ajatelleeksi”
Uutiset | 8.11.2026 8:31
”Jos vain säästetään, ei kasvua tule” – puoluevaltuuston väistyvä vetäjä Karri Kallio näkee keskustalla iskun paikkoja
Uutiset | 8.11.2026 8:00
Kysely: Isät kokevat, että vanhempainvapaa on helppo ottaa puheeksi töissä
Uutiset | 8.11.2026 6:00
Rock | Keikka Kremlin sydämessä jäi Gary Mooren viimeiseksi – lähes neljän promillen humala vei kitaristilegendan Espanjan-lomalla
Uutiset | 7.11.2026 21:12
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vieraskynä: Katujen viestiä ei pidä väheksyä
Uutiset | 8.11.2026 14:00
Alkoholin kulutus on laskussa, mutta lakimuutoksilla on vaikutuksensa – Haitat kasautuvat tietylle joukolle
Uutiset | 8.11.2026 12:03
Isäksi tullaan yhä vanhempana – Näin monesta tuli isä viime vuonna
Uutiset | 8.11.2026 10:01
Rock | Keikka Kremlin sydämessä jäi Gary Mooren viimeiseksi – lähes neljän promillen humala vei kitaristilegendan Espanjan-lomalla
Uutiset | 7.11.2026 21:12
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointialueiden rahoitusmalli tarvitsee pikaisen uudistamisen – Rahoitus on saatava vastaamaan todellisia tarpeita 
Mielipide | 7.11.2026 16:41
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata