Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Kaikkien aikojen voitokkaimmasta talviolympiaurheilijasta saattaa tulla ammattilaispyöräilijä, julistaa pyöräilyyn erikoistunut lehti Velo artikkelinsa otsikossa.
Otsikollaan englanninkielinen lehti viittaa norjalaiseen maastohiihtäjään Johannes Höstflot Kläboon, joka voitti sunnuntaina päättyneissä Milano–Cortinan olympialaisissa kaiken mahdollisen. Kläbo voitti kultaa kaikissa kuudessa miesten maastohiihdon kisassa.
Mutta että Kläbosta kilpapyöräilijä?
Väitteen siitä Velolle esittää norjalaisen maantiepyöräilyn ammattilaistallin Uno-X Mobilityn johtaja Thor Hushovd. Asiasta uutisoi myös muun muassa ruotsalainen Aftonbladet.
Hushovd kertoo Velolle houkutelleensa Kläboa kilpapyöräilyn pariin jo viime vuonna.
Hushovdin mukaan hän oli sanonut viime vuonna Kläbolle, että maastohiihtotähti voisi testata harjoittelua Uno-X -tallin riveissä Milano–Cortinan olympialaisten jälkeen.
– Olen ajanut hänen kanssaan. On selvää, että hän on luontainen lahjakkuus pyörän selässä. Hän istuu todella hyvin pyörässä, hänellä on hyvä hallinta ja hän sopeutuu nopeasti, Hushovd hehkuttaa.
Hänen mukaansa Kläbon fyysiset kyvyt ja ominaisuudet maastohiihtäjänä sopisivat erinomaisesti myös kilpapyöräilyyn.
Hushovdin puheisiin voi monen mielestä varmasti suhtautua pelkkänä heittona.
Jotain pohjaa niille kuitenkin voi antaa se, että Kläbo on tehnyt yhteistyötä Hushovdin pyöräilytallin kanssa jo vuosien ajan. Kläbo on muun muassa osallistunut tallin harjoitteluleireille.
Kläbo myös itse on puhunut tai vähintäänkin vitsaillut siitä, että pyöräily voisi kuulua hänen tulevaisuuteensa. Hiihtotähti kommentoi asiaa viime kesänä Uno-X:n Instagram-tilillä.
– Ensin minun täytyy osallistua olympialaisiin, ja sitten katsotaan, Kläbo sanoi tuolloin.
– Olympialaisten jälkeen alan miettiä, mitä teen seuraavaksi, joten ehkä Uno-X:n joukkueeseen liittyminen voisi olla seuraava tavoite, hän jatkoi.