Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa

30.5.2026 13:50
Lue lisää 
Lukijalta
Puolustusministeri Antti Häkkänen puhui Suomen ensimmäisen F-35-hävittäjän julkistustilaisuudessa Forth Worthissa Yhdysvaltain Texasissa 16. joulukuuta 2025. (Kuva: Lassi Lapintie / Lehtikuva)

Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa

Henri Heinonen 10.3.2026 13:09, muokattu 10.3.2026 13:10
a– a+
Lukijalta

Suomi irtautui jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta 10.1.2026. Militaristit perustelivat eroa miinakauhulla: venäläiset joukot eivät uskalla tulla rajan yli, koska miinat voisivat räjähtää.

Suomen Nato-jäsenyyttä militaristit perustelivat viidennellä artiklalla, jota kuulemma mikään taho ei ole koskaan edes yrittänyt testata: venäläiset joukot eivät siis uskalla tulla rajan yli, koska viides artikla aktivoituu.

Eräs Ulkopoliittisen instituutin tutkija antoi ymmärtää vielä Suomen Nato-hakemuksen ollessa vireillä, että kyllä Suomen puolustusvoimat lyö venäläiset joukot, jos päättävät tulla rajan yli. Venäläiset joukot eivät siis uskalla tulla rajan yli, koska Suomen puolustusvoimat aktivoituu.

Nyt sama tutkija sanoo vedoten nykyiseen ydinenergialakiin (joka kieltää ydinräjähteet), että venäläiset joukot tietäisivät olevansa turvassa. Suomi siis tarvitsee nyt vahvan ydinpelotteen, jotta venäläiset joukot eivät uskaltaisi tulla rajan yli.

Reutersin mukaan Naton ilmapuolustus torjui 4.3.2026 Iranista laukaistun ballistisen ohjuksen, joka oli menossa Turkin ilmatilaan, ja 9.3.2026 Turkki kertoi toisenkin Iranista ammutun ballistisen ohjuksen tulleen sen ilmatilaan ja tulleen ammutuksi alas.

Turkki on Nato-maa ja on siis viidennen artiklan ja myös Naton ydinpelotteen alaisena. Turkissa on tiettävästi myös ydinasevarasto, jossa säilytetään Yhdysvaltain ydinpommeja. Miksi Nato-maata kohti ammutaan nyt ohjuksia, jos ydinpelotteen pitäisi tehdä tällaisen toiminnan lähes mahdottomaksi?

Nyt hallitus esittää ydinenergialain muutosta, jossa luovutaan ydinräjähteitä koskevista rajoituksista, ja tätä puolustellaan sillä, että ydinaseita voisi tulla vain tilapäisesti kuljetettavaksi Suomeen sota-aikana.

Mistä tiedämme, millaisen diilin Suomi on mennyt tekemään MAGA-USA:n kanssa ydinaseisiin liittyen kulissien takana?

Nyt vakuutellaan, että ydinasevarastoja ei tule Suomeen, mutta arvattavasti viimeistään muutaman vuoden sisällä ”turvallisuusympäristön yllättävät muutokset” johtavat siihen, että ydinasevarasto Suomeen perustetaan. Mihin se perustetaan?

Jos ydinasevarasto Helsingissä kuulostaa liian radikaalilta, on se aivan yhtä radikaalia missä päin Suomea tahansa – myös syrjäseuduilla. Kuka maksaisi ydinasevaraston ylläpidot? Suomalainen veronmaksaja tietenkin.

Tästä koituisi luultavasti vähintään kymmenien miljoonien tai todennäköisemmin jopa satojen miljoonien eurojen vuosittaiset kulut. HX-hankekin tullee maksamaan ainakin 2–3 kertaa niin paljon kuin alun perin arvailtiin. Pitääkö kukaan enää edes kirjaa näistä 2020-luvun militarismihankintojen yllätyskuluista?

Lausutaanpa faktat:

1. Suomen valtiojohto ei missään tilanteessa saisi ydinaseiden aktivointi- tai laukaisukoodeja, käyttöohjeita tai käyttölupaa. Suomi olisi vain varasto ydinaseille. Yhdysvallat päättäisi silti omista ydinaseistaan, vaikka ne olisivat fyysisesti Suomen maaperällä.

2. Venäjä kohdistaisi aiempaa enemmän iskuvalmiutta suomalaisiin kohteisiin, joissa ydinaseita (mahdollisesti) säilytetään.

3. Venäjä voisi pelotteesta huolimatta hyökätä Suomeen (Venäjä tietää, että Suomi ei voi ottaa varastoissa olevia ydinaseita tuosta vain käyttöön taistelukentälle), ja USA tuskin antaisi ydinaseidensa päätyä vihollisen käsiin. Tämä tarkoittaisi äärimmäisen laajan ilmaiskun tilaamista USA:n toimesta niihin kohteisiin, joissa ydinasevarastot sijaitsevat. Ydinasevarastot lähiseutuineen lanattaisiin pommituksilla maan tasalle.

4. Suomella ei yksinkertaisesti ole taloudellista varaa ottaa minkään maan ydinaseita vastaan (eikä varsinkaan lähteä kehittämään omaa ydinasetta).

Miksi näistä asioista ei puhuta julkisuudessa rehellisesti? Miksi militaristit ovat myymässä kymmeniä vuosia hyvin menestyneen Suomen isojen pahisten taistelukentäksi?

Suomi oli vielä 2010-luvulla maailman parhaita ja turvallisimpia valtioita; kaikki tämä on pian menetetty.

Henri Heinonen
filosofian tohtori
Jyväskylä



Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa

Viime päivinä media on uutisoinut hoivakotien traagisista tapahtumista ja mittavista ongelmista.  Ongelmia on...
29.5.2026 16:07

Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava

Suomalainen maatalous on ajautunut maksuvalmiuskriisiin. Yhä useampi tila joutuu arvioimaan toimintansa jatkuvuutta, kun...
29.5.2026 16:03

Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella

Kevään 2027 eduskuntavaaleissa keskustan perinteiset vahvuusalueet tulevat todennäköisesti pitämään puolensa. Pelkkä maakuntien vahva...
29.5.2026 15:09

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Tutkimus: Mitä matalampi on vanhempien koulutus, sitä suurempi riski lapsella on mielenterveyden häiriöön
Uutiset | 29.5.2026 0:01
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
Joko Koivisto tai Lipponen olisi saattanut tuhota keskustan
Uutiset | 31.5.2026 8:14
Kekkosen varjosta ja puolueriidoista päästiin eteenpäin – keskusta uudistui 1970-luvulla jopa hieman huomaamatta
Uutiset | 31.5.2026 8:05
Maalaisliitto oli ratkaisija monessa Suomen kohtalonkysymyksessä – nousu suureksi ei ollut ihme
Uutiset | 31.5.2026 8:00
Vietnam vapauttaa lähes 10 000 vankia
Uutiset | 30.5.2026 17:53
Rauhanneuvottelut USA:n ja Iranin välillä polkivat paikallaan
Uutiset | 30.5.2026 17:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Työtunneista koulutusrahaa – Keskustan Siposelta esitys aikuiskoulutustuen tilalle
Uutiset | 30.5.2026 15:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste