Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti

9.2.2026 19:26
Lue lisää 
Ulkomaat
Syyrian sodan ratkaisua koskevat neuvottelut Kazakstanin Astanassa keväällä 2017. Poliittista ratkaisua 11 vuotta kestäneeseen konfliktiin on etsitty vuosia. (Kuva: FP PHOTO / STANISLAV FILIPPOV )

Ukrainan sota saattaa olla kuolinisku Syyrian diplomaattiselle prosessille

YK-vetoinen diplomaattinen prosessi Syyrian hallinnon ja oppositioryhmien välisen konfliktin päättämiseksi saattaa sodan seurauksena loppua. Neuvottelut vaativat sekä Yhdysvaltojen että Venäjän läsnäolon.
STT–Miriam Huovila 28.3.2022 7:31, muokattu 28.3.2022 9:58
a– a+
Ulkomaat

Ukrainan sodalla tulee olemaan suuri vaikutus Syyrian rauhanneuvotteluihin, sanoo Beirutin Carnegie Middle East Centerin Syyriaan erikoistunut tutkija Kheder Khaddour. Yhdysvaltojen ja Venäjän suhteiden kiristyminen saattaa johtaa diplomaattisen prosessin jäätymiseen tai jopa päättymiseen.

–  Jatko riippuu Ukrainan sodan ratkaisusta ja siitä, millaiset Venäjän ja lännen välit tulevat olemaan sen jälkeen. Koska ratkaisua ei ole tällä hetkellä näköpiirissä, voimme sanoa Geneven diplomaattisen prosessin olevan kuolemaisillaan, Khaddour toteaa.

Syyrian hallinnon, oppositioryhmien ja kansalaisyhteiskunnan edustajat ovat tavanneet viime vuosina useita kertoja Genevessä YK-vetoisissa rauhanneuvotteluissa. Tavoitteena on ollut poliittisen ratkaisun löytäminen jo 11 vuotta jatkuneeseen ja 500  000 kuolonuhria vaatineeseen konfliktiin.

Neuvottelut ovat perustuneet YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselmalle 2254, joka on peräänkuuluttanut uuden perustuslain muodostamista ja YK:n valvomien vapaiden vaalien järjestämistä Syyriassa. Yhdysvallat ja Venäjä ovat toimineet neuvottelujen takaajina.

Beirutin amerikkalaisen yliopiston apulaisprofessori Ohannes Geukjian ei usko, että Syyrian rauhanneuvottelut olisivat päättymässä kokonaan.

–  Saamme nähdä, kuinka kauan Yhdysvallat voi pysyä poissa neuvottelupöydistä. (Syyrian presidentti) Bashar al-Assad näkee itsensä sodan voittajana, joten hänellä ei ole kiirettä muotoilla uutta perustuslakia, Geukjian sanoo.

Khaddour pitää kansainvälisen sopimuksen muodostamista realistisempana, että Syyriassa nähdään lähivuosina useita hallinnon ja alueellisten toimijoiden keskenään solmimia sopimuksia.

–  Astanan prosessin tapaan neuvotteluja tullaan todennäköisesti käymään maantieteellisiin alueisiin ja sosiaalisiin järjestelyihin keskittyen esimerkiksi hallinnon, Turkin, kurdien, Iranin ja Venäjän välillä, hän pohtii.

Vuonna 2017 Venäjä, Iran ja Turkki pitivät aiemmin Astanana tunnetussa Kazakstanin pääkaupungissa Nur-Sultanissa tapaamisia, joissa ne saivat sovittua lyhytaikaisesta tulitauosta ja turvallisuusjärjestelyistä Syyrian hallinnon ja opposition joukkojen välillä.

Geneven prosessin lähtökohdat ovat tutkijan mukaan vanhentuneet, sillä ne perustuvat Syyrian tilanteeseen vuonna 2012 ja kesällä 2015 ennen Venäjän tekemää sotilaallista väliintuloa.

–  Tarvitsemme uudenlaisen aloitteen, joka perustuu tämänhetkisiin realiteetteihin kentällä, Khaddour sanoo.

Ukrainan sota saattaa heijastua myös Syyrian luoteisosien kapinallisalueille Turkin kautta toimitettavaan humanitaariseen apuun. YK:n alaisten toimijoiden Bab al-Hawan rajanylityspaikan läpi välittämän avun varassa elää yli kolme miljoonaa ihmistä.

Lupa avun jatkamiselle täytyy uusia YK:n turvallisuusneuvostossa puolen vuoden välein, ja seuraavan kerran siitä on tarkoitus äänestää heinäkuussa. Mikäli Venäjä joutuu Ukrainassa alakynteen, saattaa se Khaddourin mukaan käyttää asiassa veto-oikeutta. Tiedossa olisi silloin valtava humanitaarinen katastrofi.

–  Neuvottelut humanitaarisesta avusta tulevat olemaan ensimmäinen koe lännen ja Venäjän suhteille Syyriassa Ukrainan sodan alun jälkeen. Jos Venäjä ei saa siitä itselleen etua, sillä ei ole syytä antaa humanitaarisen avun jatkua Syyrian oppositioalueille.

Rajan yli tulevan avun lakkauttaminen olisi Khaddourin mukaan poliittisesti merkittävää, sillä se pakottaisi YK:n toimittamaan kaiken avun Damaskoksen kautta. Tämä antaisi Syyrian hallinnolle mahdollisuuden pyrkiä itse hyötymään avusta tai jättää sen toimittamatta.

Apulaisprofessori Geukjianin mukaan Ukrainan sodalla tai Venäjää kohtaan asetetuilla pakotteilla ei tule olemaan merkittävää vaikutusta Venäjän sotilaalliseen asemaan Syyriassa.

Venäjän vuoden 2015 syyskuussa aloittama sotilaallinen väliintulo oli Syyrian sodan selkeä käännekohta, ja se pelasti presidentti Bashar al-Assadin hallinnon kaatumiselta. Myös Syyriassa Venäjä on syyllistynyt useisiin sotarikoksiin pommittaen esimerkiksi sairaaloita ja muita siviilikohteita.

Venäjä hallitsee Syyrian ilmatilaa, ja sen joukkojen on raportoitu olevan maassa yli 60  000 sotilaan vahvuiset.

–  Assad ja Venäjä ovat jo voittaneet sodan. Oppositioryhmillä ei ole kykyä muuttaa tilannetta, vaikka Venäjä siirtäisikin osan joukoistaan ja palkkasotilaita Ukrainaan, Venäjän interventiosta Syyriassa kirjan kirjoittanut Geukjian toteaa.

Venäjälle kiitollisuudenvelassa oleva al-Assad oli ensimmäisten joukossa julistamassa tukensa Venäjän sodalle Ukrainassa ylistäen sitä “historiaa korjaavaksi liikkeeksi”. Syyria tunnusti myös heti Itä-Ukrainan Luhanskin ja Donetskin niin kutsuttujen kansantasavaltojen itsenäisyyden.

Geukjianin mukaan Venäjän tavoitteena on Syyriassa ja Ukrainassa muuttaa maailmanjärjestystä itselleen mieluisampaan suuntaan.

–  Venäjä haluaa, että sen näkemykset otetaan paremmin huomioon maailman konfliktien ratkaisussa. Se ei aio luopua jalansijastaan Lähi-idässä, hän sanoo.

Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu vieraili Syyriassa vain pari päivää ennen Ukrainan sodan alkua, mikä viestii tutkija Khaddourin mukaan Syyrian sotilaallisesta merkityksestä Venäjälle.

–  Venäjällä on tukikohta Itä-Välimerellä sijaitsevan suuren kaasukentän edessä. Se saattaa jopa suunnitella tämän tukikohdan laajentamista, Khaddour pohtii.

Lue myös

Osakeomistamisen sukupuolierot kaventuvat, kun myös lapsille avataan tilejä

Osakesijoittaminen on yleistynyt kaikissa ikäryhmissä. Viidessä vuodessa suomalaisten osakesijoittajien määrä on kasvanut yli...
10.2.2026 0:01

Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?

Rudi Ball selvisi hengissä toisen maailmansodan aikaisessa Berliinissä.
9.2.2026 22:12

Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin

Virtsassa oleva veri on aina syytä hakeutua lääkärin vastaanotolle, muistuttaa Potilaan Lääkärilehti artikkelissaan. Verivirtsaisuuden...
9.2.2026 21:51

Aihetunnisteet

Syyrian sota Ukrainan sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jokioisten Leipä menetti tehtaansa jo toistamiseen rajussa tulipalossa
Uutiset | 9.2.2026 2:28
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Osakeomistamisen sukupuolierot kaventuvat, kun myös lapsille avataan tilejä
Uutiset | 10.2.2026 0:01
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Olympialaisissa on itketty, buuattu, pelätty pahinta ja tuuletettu villisti – Katso kuvat
Tarinat | 9.2.2026 21:01
Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti
Uutiset | 9.2.2026 19:26
Ex-ministeri: Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä suursodassa
Uutiset | 9.2.2026 18:55
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Skotlannin työväenpuolueen johtaja vaatii Britannian pääministeri Starmeria eroamaan
Uutiset | 9.2.2026 17:53
Australiassa Israelin presidentin vierailua vastustavat mielenosoitukset äityivät väkivaltaisiksi
Uutiset | 9.2.2026 17:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Osakeomistamisen sukupuolierot kaventuvat, kun myös lapsille avataan tilejä
Uutiset | 10.2.2026 0:01
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Suomessa on kaikkien aikojen alkoholimyönteisin hallitus
Mielipide | 9.2.2026 15:22
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste