Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kevät

Varoitus kevätsäästä innostuneille suomalaisille: Vaara kasvaa nyt nopeasti

11.4.2026 15:55
Lue lisää 
Kotimaa
Tutkijat arvioivat, että globaali uskonnollisuus ja sosiaalinen media ruokkivat myös suomalaisnuorten uskonnollisuutta. Kuvituskuva. (Kuva: Timo Aalto / Lehtikuva)

Tyttöjen uskonnollisuudessa hämmästyttävä muutos: "Mitä oikein on tapahtumassa?"

Vahvimmin uskovat nuoret asuvat suurten kaupunkien keskusta-alueella.
Pauliina Pohjala 1.2.2025 8:00, muokattu 3.2.2025 22:51
a– a+
Kotimaa

Käytännöllisen teologian professori Kati Tervo-Niemelä ei ollut uskoa silmiään, kun hän sai käsiinsä viime vuonna rippikouluikäisille tehdyn kyselyn.

Pojista 62 prosenttia ja tytöistä tasan puolet kertoi uskovansa, että Jumala on olemassa. Se on iso muutos entiseen.

– Tutkijana olen hyvin hämilläni näiden aineistojen äärellä. Mitä oikein on tapahtumassa nuorten keskuudessa, Tervo-Niemelä hämmästelee.

– Jatkuvasti vähenevää kiinnostusta kristillisyyttä kohtaan on kyllä aiemmissa tutkimuksissa nähty, mutta nämä ovat hyvin poikkeuksellisia tuloksia.

Tervo-Niemelä korostaa, että 20 000 rippikoululaista eli noin 15-vuotiasta sisältävä otos on poikkeuksellisen suuri, joten mittausvirheestä ei voi olla kyse.

Tulokset löytyvät tieteellisestä Uskonto, katsomus ja kasvatus -aikakauskirjasta, jonka Tervo-Niemelä Itä-Suomen yliopistosta laati yhdessä Diakonia-ammattikorkeakoulun lehtorin Jouko Porkan kanssa.

Poikien uskonnollisuus on kasvanut kovaa vauhtia jo viiden vuoden ajan, mutta tyttöihin ilmiö ei tarttunut lainkaan ennen vuotta 2024.

Molempien sukupuolten lähtötilanne oli tutkimuksen alkaessa vuonna 2019 se, että Jumalaan uskovia oli reilu kolmasosa.

Mitä tapahtui viime vuonna, kun Jumalan olemassaoloon uskovien rippikouluikäisten tyttöjen osuus kasvoi yhtäkkiä 37 prosentista 50 prosenttiin?

– Voi olla, että poikien uskonnollisuus on muuttanut ilmapiiriä nuorten keskuudessa ja vetänyt mukaansa myös tyttöjä. Ryhmäilmiöstä voi siis olla kyse, Tervo-Niemelä sanoo.

– Olisi luontevaa, että poikien asenteiden muutos siirtyisi tyttöihinkin. Eiväthän he elä erillisessä maailmassa, hän jatkaa.

Rippikoulun käynyt nuori Raamattu kädessään Espoossa 24. heinäkuuta 2020. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Tyttöjen ja poikien välinen ero on kuitenkin säilynyt ennallaan, sillä Jumalaan uskovia poikia oli viime vuonna edelleen 12 prosenttiyksikköä enemmän kuin tyttöjä.

Tutkimuksen aikana kävi kuitenkin ensimmäistä kertaa niin, että käyrät menivät samaan suuntaan eikä erkaantuminen enää voimistunut.

Vuosina 2019–2024 rippikouluikäisten poikien usko Jumalan olemassaoloon on kasvanut voimakkaasti. Viime vuonna muutosta näkyi myös tytöissä.

Rippikouluikäisten uskonnollisuus ei kuitenkaan tarkoita automaattisesti ryntäystä kirkon jäsenrekisteriin.

Nuorten kohdalla muutos tapahtuu ensin asenteissa, kenties myöhemmin toiminnassa. Rippikoulun jälkeen uskonnolla on myös tapana laimentua, ellei nuori jatka seurakunnassa toimimista esimerkiksi isosena.

– Mitä kauemmin nuori pysyy seurakunnan yhteydessä, sitä todennäköisempää on, että usko kantaa aikuisuuteen, Tervo-Niemelä toteaa.

Nykypäivän nuoret löytävät usein itse uskon vaikkapa juuri rippikoulusta. Uskonto toimii heille vastakulttuurina, aitona valintana.

– Tämän päivän keski-ikäiset on kasvatettu kristillisessä hengessä, joten heille uskonnottomuus on aktiivinen valinta. Heidän uskonnottomassa ilmapiirissä kasvaneille lapsilleen kristinusko onkin sitten jotain houkuttelevaa, Tervo-Niemelä kuvaa.

Miksi poikien uskonnollisuus sitten lähti kasvuun ennen tyttöjä?

Tähän on alettu etsiä vastausta Kati Tervo-Niemelän johdolla juuri alkaneessa Suomen Akatemian rahoittamassa tutkimushankkeessa ”Uskonto, miehet ja maskuliinisuus”.

Tutkijat nostavat tuoreessa julkaisussaan kuitenkin jo esille useita mahdollisia selityksiä.

Uskonto puhuttelee paremmin hyvinvoivia nuoria, ja tyttöjen henkinen hyvinvointi heikkeni selvästi koronapandemian aikaan. Juuri noihin aikoihin poikien uskonnollisuus lähti kasvuun.

Useat tutkimukset myös osoittavat turvattoman ilmapiirin lisäävän uskonnollisuutta. Epävarmuutta toivat pandemian lisäksi Ukrainan sota, joka saattoi vaikuttaa enemmän armeijaikää lähestyviin poikiin.

– Pojat puhuvat paljon siitä, että kristinuskosta haetaan turvaa tilanteessa, jossa yleinen näkemys turvallisuudesta ja tulevaisuudesta on haastettu ihan eri tavalla kuin aikaisemmin, Tervo-Niemelä sanoo.

– Koti, uskonto, isänmaa -ajattelu kokee ihan uutta nousua pojilla, mutta onko mahdollista, että sama tapahtuu myös tytöillä, hän pohtii.

Vuonna 2024 tytöt kokivat aiempia vuosia useammin, että rippikouluaika oli vahvistanut heidän kristillistä uskoaan. LEHTIKUVA / PATRICIA GABRIEL-ROBEZ

Tutkimus osoittaa vahvimmin uskovien nuorten todennäköisimmin asuvan suurten kaupunkien keskusta-alueella, ei maaseudulla.

Vahvistaako suurten kaupunkien uskonnollisesti monikulttuurisempi ilmapiiri nuorten uskonnollisuutta, kuuluu jatkokysymys.

Uskonnollisuuden nousu ei ole vain suomalainen ilmiö, sillä vastaavaa tapahtuu nuorten keskuudessa myös esimerkiksi Ruotsissa ja Yhdysvalloissa.

Tutkijat arvioivatkin, että globaali uskonnollisuus ja sosiaalinen media ruokkivat myös suomalaisnuorten uskonnollisuutta.

Länsimaissa syntyvyys on matalaa ja suhteellisesti yhä useampi nuori syntyy globaaliin etelään, jossa uskonnollisuus on vahvaa. Nuoret kohtaavat tämän maailman viestintäverkoissa.

– Sosiaalisen median kautta maailma näyttäytyy uskonnollisempana nuorelle kuin aikuiselle, joka seuraa perinteistä mediaa, Tervo-Niemelä sanoo.

Tutkimuksensa lopussa Tervo-Niemelä ja Jouko Porkka toteavat, että nuorten uskonnollisuus on juuri nyt poikkeuksellisen aktiivisessa liikkeessä, ja muutoksen ja sen taustalla olevien tekijöiden tutkiminen on nyt aivan erityisen tärkeää.

Pysy kärryillä politiikan käänteistä ja tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje täältä!

Lue myös

Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön

Kun politiikan institutionaalinen perusta väistyy henkilökohtaisten verkostojen tieltä, vallan kriittinen arviointi korvautuu lojaalisuudella, kirjoittaa Pekka Väisänen esseessään.
12.4.2026 9:00

Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri

40 vuotta täyttäneen Antti Siika-ahon mukaan tärkeintä on nyt palauttaa nuorten usko hyvään tulevaisuuteen.
12.4.2026 8:00

Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan

Ääriurheilu, jota myös extreme-urheiluksi nimitetään, tarkoittaa urheilua, jossa keholta vaaditaan äärimmäistä suoritusta tai...
11.4.2026 22:05

Aihetunnisteet

Kotimaa nuoret uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan
Uutiset | 11.4.2026 22:05
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Etkö saa unta? Näistä ruoista voi olla apua
Uutiset | 11.4.2026 21:24
Poliisi: Iitin droonin eristysalueelta löytyi räjähtämätön taistelukärki
Uutiset | 11.4.2026 17:19
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tänne menivät vuoden 2029 Kalevan kisat
Uutiset | 11.4.2026 16:47
Helpottava tieto koivuallergikoille
Uutiset | 11.4.2026 16:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan
Uutiset | 11.4.2026 22:05
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste