Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Vaatimus keskustan puoluejohdosta: Lapsen edun ensisijaisuus pitää kirjata perustuslakiin

12.2.2026 16:40
Lue lisää 
Keskusta
Trygve Slagsvold Vedum on Norjan keskustapuolueen puheenjohtaja ja Muharrem Demirok Ruotsin keskustapuolueen puheenjohtaja. (Kuva: AFP Photo/Lehtiva, Pixabay, Centerpartiet.se)

Norjassa iski vasemmistoleima, Ruotsissa tutisee puheenjohtajan penkki – Näin keskustan sisarpuolueilla menee

Norjan keskustan hallitustaipaleessa oli jotain samaa kuin Suomen Keskustan vuosissa Rinne–Marinin hallituksessa, professori Johan Strang sanoo
Samuli Vänttilä 16.2.2025 9:00, muokattu 17.2.2025 10:41
a– a+
Keskusta

– Liika on liikaa, julisti Norjan keskustapuolueen puheenjohtaja Trygve Slagsvold Vedum pari viikkoa sitten tiedotusvälineille.

Vedumin johtama puolue erosi pitkään jatkuneiden vääntöjen jälkeen työväenpuoluetta edustavan pääministerin Jonas Gahr Støren johtamasta hallituksesta. 

Lähdön syynä olivat syvät erimielisyydet EU:n energialainsäädännön sopeuttamisesta Norjan lainsäädäntöön. Vedumin mukaan keskusta ei halunnut antaa EU:lle enää yhtään lisää päätäntävaltaa Norjan asioihin.

Mutta miten keskustapuolueella Norjassa oikein menee? Ja entä Ruotsissa? Siellä valovoimainen puheenjohtaja Annie Lööf vaihtui pari vuotta sitten vähemmän tunnettuun Muharrem Demirokiin?

– Ei kovin hyvin, vastaa Pohjoismaiden tutkimuksen professori Johan Strang Helsingin yliopistosta Suomenmaalle.

Norjassa keskustapuolueen kannatus on vajonnut viimeisten vuosien aikana roimasti alaspäin. 

Puolue sai vuoden 2021 parlamenttivaaleissa eli suurkäräjävaaleissa 13,6 prosentin kannatuksen. Se oli yksi kaikkien aikojen parhaimmista tuloksista puolueen historiassa.

Hallituksessa mukana oleminen on ollut puolueelle kuitenkin vaikeaa. Viime kesänä keskustapuolueen kannatus vajosi Strangin mukaan jo neljä prosentin tuntumaan. Neljä prosenttia on Norjassa raja, jonka jälkeen puolue putoaa pois parlamentista.

Hallituskriisi palautti kuitenkin hieman äänestäjien luottamusta keskustaan. Viimeisimmissä gallupeissa keskusta on yltänyt 6–7 prosentin kannatukseen. Norjan TV2:n viime viikon kyselyssä puolue kellotti 6,9 prosentin lukemat.

Norjassa järjestetään seuraavat suurkäräjävaalit syyskuussa. Strangin mukaan keskustapuolueen lähteminen hallituksesta johtui osittain siitä, että puolue halusi nostaa omaa profiiliaan ennen vaaleja. 

– Norjassa keskusta on profiloitunut vahvasti EU-vastaisena puolueena. Nyt puolue halusi näyttää, ettei se suostu kompromisseihin asiassa, joka on sen kannattajille hyvin tärkeää.

vedum store
Norjan keskustapuolue jätti Støren hallituksen viime viikolla. Keskustan puheenjohtaja Trygve Slagsvold Vedum ja työväenpuolueen Jonas Gahr Støre vuonna 2021. AFP PHOTO/LEHTIKUVA

Strangin mukaan Norjan keskustapuolueen hallitustaipaleessa on jotain samaa kuin Suomen Keskustan vuosissa Rinne–Marinin hallituksessa 2019–2023.

Molemmilla keskustapuolueilla oli hallituksessa pääkumppaninaan sosiaalidemokraatit. Ja molemmat keskustat kärsivät siitä, että ne joutuivat tekemään hallituksessa kompromisseja, jotka näyttäytyivät peruskannattajien silmiin liian vasemmistolaisilta.

Støren työväenpuolue olisi halunnut hallitukseen myös sosialistisen vasemmistopuolueen, mutta Vedumin keskustalle se ei käynyt. Vähemmistöhallitus on kuitenkin joutunut tukeutumaan monissa päätöksissä vasemmistopuolueeseen.

Tilannetta on vaikeuttanut se, että Støren työväenpuolue on pitänyt vahvasti kiinni omista näkemyksistään niin aluepolitiikassa kuin energiapolitiikassakin. 

– Keskustan äänestäjille se kaikki on ollut vaikeaa niellä. Vaikka keskusta on saanut hallituksessa läpi monia sille hyvin tärkeitä tavoitteita, on se silti kärsinyt yhteistyöstään vasemmistopuolueiden kanssa.

Hallituksen hajoaminen näyttää sekin hyödyttävän työväenpuoluetta enemmän kuin keskustaa.

Tällä viikolla julkaistussa yleisradioyhtiö NRK:n gallupissa työväenpuolue on ponkaissut lähes 29 prosentin kannatukseen.

Norjassa puhutaan Stoltenberg-efektistä. Maassa erittäin suosittu ex-pääministeri ja entinen Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg valittiin keskustan lähdön jälkeen Støren hallituksen valtiovarainministeriksi. Se laittoi työväenpuolueen kannatuksen vahvaan nousuun.

Pääministeripuolueen paikasta saattaa tulla vielä kova kisa. Uusimmassa gallupissa vasemmistoblokki on siirtynyt johtoon, mutta aiemmissa gallupeissa oikeistopopulistinen edistyspuolue on kerännyt työväenpuoluetta suurempia kannatuslukemia. Hallitukseen se voisi saada kumppanikseen konservatiivipuolue Høyren.

Pääministeriksi päästäkseen Støren työväenpuolueen pitäisi saada tuekseen keskustan. Strang ei usko, että Vedumin puolue suostuisi kuitenkaan hallitukseen nykyisillä kannatuslukemilla.

– Pidän sitä hyvin epätodennäköisenä, että keskustapuolue lähtisi edes neuvottelemaan hallitustyöskentelystä, kun se on itse niin heikko.

Vedumin asema keskustapuolueen puheenjohtajana ei silti vaikuta heiluvan.

– En ole nähnyt sellaisesta keskustelua lainkaan. Vedum on hyvin karismaattinen ja pidetty henkilö, joka on hyvä esiintymään. Mutta jos syksyn vaalit menevät huonosti, silloin Vedum saattaa itse todeta, että nyt on aika tehdä muuta, Strang pohtii.

Ruotsin keskustapuolueen puheenjohtajan tehtävät vuonna 2023 jättänyt Annie Lööf tunnettiin valovoimaisena poliitikkona. Hän tapasi Suomen keskustan silloisen puheenjohtajan Annika Saarikon Helsingissä vuonna 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Ruotsissa Muharrem Demirokin tuoli on sen sijaan tutissut jo jonkin aikaa, vaikka hän on johtanut puoluetta vasta pari vuotta.

Demirok valittiin Ruotsin keskustapuolueen puheenjohtajaksi tammikuussa 2023.

Strangin mukaan Demirokin kausi on ollut hyvin vaikea. Kannatus on liikkunut koko ajan 4–5 prosentin tuntumassa, kun se Lööfin loppukaudella liikkui 6–8 prosentissa.

Vuonna 2023 Demirokin johtaman keskustan kannatus painui hetkellisesti jopa alle maagisen neljän prosentin rajan. Norjan tapaan Ruotsissa neljän prosentin kannatus on edellytyksenä sille, että puolue ylipäätään pääsee valtiopäiville.

Keskustapuolueen sisällä tilanne on aiheuttanut riitaa. Demirok on saanut osakseen rajua kritiikkiä. Aluksi sitä esitti puolueen nuorisojärjestö, sitten moitteita on tullut laajemminkin.

Viime aikoina riidat ovat hieman laantuneet, mutta vahvalta puheenjohtajan asema ei näytä. Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit puolentoista vuoden päästä syksyllä 2026.

– Luulen, että keskustapuolue pyrkii menemään vaaleihin asti nykyisellä puheenjohtajalla, mutta jos ennen sitä tulee jokin pienikin vaikea tilanne eteen, Demirok saattaa joutua lähtemään. Jos vaalit menevät heikosti, sen jälkeen hän lähtee varmasti, Strang sanoo.

Strangin mukaan Demirokin politiikka on ollut hyvin samanlaista kuin Lööfinkin. 

Keskustapuolue on pyrkinyt Ruotsissa ajamaan oikeistolaista talouspolitiikkaa, mutta esimerkiksi maahanmuutossa se on identifioitunut vasemmistolaiseen suuntaan. Muista porvaripuoleista Ruotsin keskusta eroaa siinä, ettei se suostu yhteistyöhön laitaoikeistolaisen ruotsidemokraattien kanssa.

Demirok ei kuitenkaan ole kyennyt saamaan itselleen sellaista uskottavuutta ja suosion auraa, joka siivitti Lööfiä lähes 12 vuoden mittaisen puheenjohtajuuden aikana. Lööfin jättämä aukko oli valtavan iso.

– Lähtöasetelma oli Demirokille todella vaikea. Eikä hän ole oikein onnistunut luovimaan siinä, Strang summaa.

Demirok on pyrkinyt korostamaan itseään miehenä, joka on noussut haastavista lähtökohdista Ruotsin politiikan huipulle. Isänsä puolelta turkkilaistaustainen Demirok on kasvanut lähiössä tavallisessa työläisperheessä. 1990-luvulla hän sai kahdesti tuomion pahoinpitelystä.

– Vetoavasta tarinasta huolimatta hänellä ei ole samanlaista karismaa kuin Lööfillä tai Norjan Vedumilla. Puheenjohtajien luottamusta mittaavissa kyselyissä hän on pärjännyt huonoimmin.

Ruotsissa järjestetään seuraavat valtiopäivävaalit syksyllä 2026. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND

Puheenjohtajan henkilökohtaisella karismalla on Strangin mukaan Ruotsin poliittisessa järjestelmässä iso merkitys. Listavaalijärjestelmässä puheenjohtajan suosio usein ratkaisee, mille listalle äänestäjä tukensa antaa.

Erityisen tärkeää karisma on keskustapuolueen johtajalle, sillä puolue taiteilee kahden vahvan blokin välimaastossa. Ruotsissa äänestäjät eivät myöskään tyypillisesti liiku niin paljon puolueiden välillä kuin esimerkiksi Suomessa.

– Sellaisessa asetelmassa keskustalle on todella vaikeaa luoda äänestäjiin vetoavaa selkeää profiilia. Se vaatisi todella taitavaa retoriikkaa ja esiintymistä.

Tarkemmin Strang ei vielä lähde arvioimaan, millaisen hallituksen Ruotsi mahdollisesti saa vuoden 2026 vaalien jälkeen. Oikeisto- ja vasemmistoblokin kannatustilanne näyttää tässä vaiheessa melko tasaiselta.

– Puolitoista vuotta on pitkä aika. Siinä ajassa ehtii vielä tapahtua paljon.

Lue myös

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin

Tympiikö turistiravintoloiden ruokalista? Sardinian vuoristossa muhii yhä kulinaristinen mysteeri, joka tuottaa kyllä ainutlaatuisen...
12.2.2026 22:13

Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 

Ozempicin käytön jatkamiseen tai lopettamiseen vaikuttaa ennen kaikkea vaa’an lukema – ei niinkään...
12.2.2026 21:49

Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – "Hämmästyttävää"

Tuoreen tutkimuksen mukaan aikuisilla, jotka harjoittivat tietyn tyyppistä kognitiivista nopeusharjoittelua, on merkittävästi pienempi...
12.2.2026 21:38

Aihetunnisteet

Keskusta Moharrem Demirok Norja Norjan keskusta Politiikka Ruotsi Ruotsin keskusta Trygve Slagsvold Vedum

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Nyt riitti laiskottelu: Saksan Merz vaatii loppua ”osa-aikaiselle elämäntyylille”
Uutiset | 12.2.2026 21:25
Kaisa Juuson ministeriaika on ollut myrskyisä
Uutiset | 12.2.2026 19:20
Purra torjuu kotitalousvähennyksen ennallistamisen – keskusta ei ymmärrä
Uutiset | 12.2.2026 19:04
Keskustan Mattila kommentoi PS-ministerin eroa: On varmasti ollut vaikeaa puolustaa jääkylmää sote-politiikkaa
Uutiset | 12.2.2026 19:01
Hankintalaki sai oppositiolta ryöpytystä: ”Julkinen sektori saa aikamoisen laskun ja juristit ja konsulentit hemmetisti töitä”
Uutiset | 12.2.2026 18:08
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
05:08, 13/02/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0013/02/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 5 Km/h 93 % 990 hPa 0 mm/h
Today 09:0013/02/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 7 Km/h 90 % 990 hPa 0 mm/h
Today 12:0013/02/2026
weather icon
7° / 8°°C 0 mm 0% 12 Km/h 82 % 991 hPa 0 mm/h
Today 15:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.2 mm 20% 17 Km/h 81 % 993 hPa 0 mm/h
Today 18:0013/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 19 Km/h 78 % 997 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Peruskoulu 2045
Mielipide | 12.2.2026 12:55
Lukijalta: Miksi, oi miksi?
Mielipide | 12.2.2026 12:01
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste