Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sienet

Tshernobyl muistuttaa yhä itsestään suomalaisissa metsissä – tämä ruokasieni säteilee eniten

14.4.2026 11:38
Lue lisää 
Keskusta
Trygve Slagsvold Vedum on Norjan keskustapuolueen puheenjohtaja ja Muharrem Demirok Ruotsin keskustapuolueen puheenjohtaja. (Kuva: AFP Photo/Lehtiva, Pixabay, Centerpartiet.se)

Norjassa iski vasemmistoleima, Ruotsissa tutisee puheenjohtajan penkki – Näin keskustan sisarpuolueilla menee

Norjan keskustan hallitustaipaleessa oli jotain samaa kuin Suomen Keskustan vuosissa Rinne–Marinin hallituksessa, professori Johan Strang sanoo
Samuli Vänttilä 16.2.2025 9:00, muokattu 17.2.2025 10:41
a– a+
Keskusta

– Liika on liikaa, julisti Norjan keskustapuolueen puheenjohtaja Trygve Slagsvold Vedum pari viikkoa sitten tiedotusvälineille.

Vedumin johtama puolue erosi pitkään jatkuneiden vääntöjen jälkeen työväenpuoluetta edustavan pääministerin Jonas Gahr Støren johtamasta hallituksesta. 

Lähdön syynä olivat syvät erimielisyydet EU:n energialainsäädännön sopeuttamisesta Norjan lainsäädäntöön. Vedumin mukaan keskusta ei halunnut antaa EU:lle enää yhtään lisää päätäntävaltaa Norjan asioihin.

Mutta miten keskustapuolueella Norjassa oikein menee? Ja entä Ruotsissa? Siellä valovoimainen puheenjohtaja Annie Lööf vaihtui pari vuotta sitten vähemmän tunnettuun Muharrem Demirokiin?

– Ei kovin hyvin, vastaa Pohjoismaiden tutkimuksen professori Johan Strang Helsingin yliopistosta Suomenmaalle.

Norjassa keskustapuolueen kannatus on vajonnut viimeisten vuosien aikana roimasti alaspäin. 

Puolue sai vuoden 2021 parlamenttivaaleissa eli suurkäräjävaaleissa 13,6 prosentin kannatuksen. Se oli yksi kaikkien aikojen parhaimmista tuloksista puolueen historiassa.

Hallituksessa mukana oleminen on ollut puolueelle kuitenkin vaikeaa. Viime kesänä keskustapuolueen kannatus vajosi Strangin mukaan jo neljä prosentin tuntumaan. Neljä prosenttia on Norjassa raja, jonka jälkeen puolue putoaa pois parlamentista.

Hallituskriisi palautti kuitenkin hieman äänestäjien luottamusta keskustaan. Viimeisimmissä gallupeissa keskusta on yltänyt 6–7 prosentin kannatukseen. Norjan TV2:n viime viikon kyselyssä puolue kellotti 6,9 prosentin lukemat.

Norjassa järjestetään seuraavat suurkäräjävaalit syyskuussa. Strangin mukaan keskustapuolueen lähteminen hallituksesta johtui osittain siitä, että puolue halusi nostaa omaa profiiliaan ennen vaaleja. 

– Norjassa keskusta on profiloitunut vahvasti EU-vastaisena puolueena. Nyt puolue halusi näyttää, ettei se suostu kompromisseihin asiassa, joka on sen kannattajille hyvin tärkeää.

vedum store
Norjan keskustapuolue jätti Støren hallituksen viime viikolla. Keskustan puheenjohtaja Trygve Slagsvold Vedum ja työväenpuolueen Jonas Gahr Støre vuonna 2021. AFP PHOTO/LEHTIKUVA

Strangin mukaan Norjan keskustapuolueen hallitustaipaleessa on jotain samaa kuin Suomen Keskustan vuosissa Rinne–Marinin hallituksessa 2019–2023.

Molemmilla keskustapuolueilla oli hallituksessa pääkumppaninaan sosiaalidemokraatit. Ja molemmat keskustat kärsivät siitä, että ne joutuivat tekemään hallituksessa kompromisseja, jotka näyttäytyivät peruskannattajien silmiin liian vasemmistolaisilta.

Støren työväenpuolue olisi halunnut hallitukseen myös sosialistisen vasemmistopuolueen, mutta Vedumin keskustalle se ei käynyt. Vähemmistöhallitus on kuitenkin joutunut tukeutumaan monissa päätöksissä vasemmistopuolueeseen.

Tilannetta on vaikeuttanut se, että Støren työväenpuolue on pitänyt vahvasti kiinni omista näkemyksistään niin aluepolitiikassa kuin energiapolitiikassakin. 

– Keskustan äänestäjille se kaikki on ollut vaikeaa niellä. Vaikka keskusta on saanut hallituksessa läpi monia sille hyvin tärkeitä tavoitteita, on se silti kärsinyt yhteistyöstään vasemmistopuolueiden kanssa.

Hallituksen hajoaminen näyttää sekin hyödyttävän työväenpuoluetta enemmän kuin keskustaa.

Tällä viikolla julkaistussa yleisradioyhtiö NRK:n gallupissa työväenpuolue on ponkaissut lähes 29 prosentin kannatukseen.

Norjassa puhutaan Stoltenberg-efektistä. Maassa erittäin suosittu ex-pääministeri ja entinen Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg valittiin keskustan lähdön jälkeen Støren hallituksen valtiovarainministeriksi. Se laittoi työväenpuolueen kannatuksen vahvaan nousuun.

Pääministeripuolueen paikasta saattaa tulla vielä kova kisa. Uusimmassa gallupissa vasemmistoblokki on siirtynyt johtoon, mutta aiemmissa gallupeissa oikeistopopulistinen edistyspuolue on kerännyt työväenpuoluetta suurempia kannatuslukemia. Hallitukseen se voisi saada kumppanikseen konservatiivipuolue Høyren.

Pääministeriksi päästäkseen Støren työväenpuolueen pitäisi saada tuekseen keskustan. Strang ei usko, että Vedumin puolue suostuisi kuitenkaan hallitukseen nykyisillä kannatuslukemilla.

– Pidän sitä hyvin epätodennäköisenä, että keskustapuolue lähtisi edes neuvottelemaan hallitustyöskentelystä, kun se on itse niin heikko.

Vedumin asema keskustapuolueen puheenjohtajana ei silti vaikuta heiluvan.

– En ole nähnyt sellaisesta keskustelua lainkaan. Vedum on hyvin karismaattinen ja pidetty henkilö, joka on hyvä esiintymään. Mutta jos syksyn vaalit menevät huonosti, silloin Vedum saattaa itse todeta, että nyt on aika tehdä muuta, Strang pohtii.

Ruotsin keskustapuolueen puheenjohtajan tehtävät vuonna 2023 jättänyt Annie Lööf tunnettiin valovoimaisena poliitikkona. Hän tapasi Suomen keskustan silloisen puheenjohtajan Annika Saarikon Helsingissä vuonna 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Ruotsissa Muharrem Demirokin tuoli on sen sijaan tutissut jo jonkin aikaa, vaikka hän on johtanut puoluetta vasta pari vuotta.

Demirok valittiin Ruotsin keskustapuolueen puheenjohtajaksi tammikuussa 2023.

Strangin mukaan Demirokin kausi on ollut hyvin vaikea. Kannatus on liikkunut koko ajan 4–5 prosentin tuntumassa, kun se Lööfin loppukaudella liikkui 6–8 prosentissa.

Vuonna 2023 Demirokin johtaman keskustan kannatus painui hetkellisesti jopa alle maagisen neljän prosentin rajan. Norjan tapaan Ruotsissa neljän prosentin kannatus on edellytyksenä sille, että puolue ylipäätään pääsee valtiopäiville.

Keskustapuolueen sisällä tilanne on aiheuttanut riitaa. Demirok on saanut osakseen rajua kritiikkiä. Aluksi sitä esitti puolueen nuorisojärjestö, sitten moitteita on tullut laajemminkin.

Viime aikoina riidat ovat hieman laantuneet, mutta vahvalta puheenjohtajan asema ei näytä. Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit puolentoista vuoden päästä syksyllä 2026.

– Luulen, että keskustapuolue pyrkii menemään vaaleihin asti nykyisellä puheenjohtajalla, mutta jos ennen sitä tulee jokin pienikin vaikea tilanne eteen, Demirok saattaa joutua lähtemään. Jos vaalit menevät heikosti, sen jälkeen hän lähtee varmasti, Strang sanoo.

Strangin mukaan Demirokin politiikka on ollut hyvin samanlaista kuin Lööfinkin. 

Keskustapuolue on pyrkinyt Ruotsissa ajamaan oikeistolaista talouspolitiikkaa, mutta esimerkiksi maahanmuutossa se on identifioitunut vasemmistolaiseen suuntaan. Muista porvaripuoleista Ruotsin keskusta eroaa siinä, ettei se suostu yhteistyöhön laitaoikeistolaisen ruotsidemokraattien kanssa.

Demirok ei kuitenkaan ole kyennyt saamaan itselleen sellaista uskottavuutta ja suosion auraa, joka siivitti Lööfiä lähes 12 vuoden mittaisen puheenjohtajuuden aikana. Lööfin jättämä aukko oli valtavan iso.

– Lähtöasetelma oli Demirokille todella vaikea. Eikä hän ole oikein onnistunut luovimaan siinä, Strang summaa.

Demirok on pyrkinyt korostamaan itseään miehenä, joka on noussut haastavista lähtökohdista Ruotsin politiikan huipulle. Isänsä puolelta turkkilaistaustainen Demirok on kasvanut lähiössä tavallisessa työläisperheessä. 1990-luvulla hän sai kahdesti tuomion pahoinpitelystä.

– Vetoavasta tarinasta huolimatta hänellä ei ole samanlaista karismaa kuin Lööfillä tai Norjan Vedumilla. Puheenjohtajien luottamusta mittaavissa kyselyissä hän on pärjännyt huonoimmin.

Ruotsissa järjestetään seuraavat valtiopäivävaalit syksyllä 2026. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND

Puheenjohtajan henkilökohtaisella karismalla on Strangin mukaan Ruotsin poliittisessa järjestelmässä iso merkitys. Listavaalijärjestelmässä puheenjohtajan suosio usein ratkaisee, mille listalle äänestäjä tukensa antaa.

Erityisen tärkeää karisma on keskustapuolueen johtajalle, sillä puolue taiteilee kahden vahvan blokin välimaastossa. Ruotsissa äänestäjät eivät myöskään tyypillisesti liiku niin paljon puolueiden välillä kuin esimerkiksi Suomessa.

– Sellaisessa asetelmassa keskustalle on todella vaikeaa luoda äänestäjiin vetoavaa selkeää profiilia. Se vaatisi todella taitavaa retoriikkaa ja esiintymistä.

Tarkemmin Strang ei vielä lähde arvioimaan, millaisen hallituksen Ruotsi mahdollisesti saa vuoden 2026 vaalien jälkeen. Oikeisto- ja vasemmistoblokin kannatustilanne näyttää tässä vaiheessa melko tasaiselta.

– Puolitoista vuotta on pitkä aika. Siinä ajassa ehtii vielä tapahtua paljon.

Lue myös

Ranska ja Britannia isännöivät perjantaina videokokousta Hormuzinsalmesta

Ranska ja Britannia isännöivät perjantaina videokokousta, jossa on tarkoitus suunnitella vapaan merenkulun takaamista...
14.4.2026 13:36

Turkissa yksi kuollut ja toistakymmentä haavoittunut kouluampumisessa

Turkissa yksi ihminen on kuollut ja ainakin toistakymmentä haavoittunut kouluampumisessa. Valtaosa haavoittuneista on...
14.4.2026 13:19

Keskustan Polvinen: Keskittäminen kaataa maaseudun apteekit – "Ikäihmiset ja sairaat ovat vaarassa"

Keskustan kansanedustaja Mikko Polvinen pitää kestämättömänä, että nykyhallituksen tekemät lakimuutokset ja leikkaukset ovat...
14.4.2026 13:04

Aihetunnisteet

Keskusta Moharrem Demirok Norja Norjan keskusta Politiikka Ruotsi Ruotsin keskusta Trygve Slagsvold Vedum

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
CIA:n ex-johtaja vaatii Trumpin syrjäyttämistä: ”On selvästi tolaltaan”
Uutiset | 13.4.2026 22:11
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Trump julkaisi itsestään kuvan Jeesuksena ja hyökkäsi paavia vastaan – Paavi Leo: En pelkää
Uutiset | 13.4.2026 15:10
Keskustakolmikko varoittaa: Hallitus altistaa ihmisten potilastiedot Vastaamo-tyyppisille tietomurroille
Uutiset | 13.4.2026 9:37
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Valkeakoskella kuoli sunnuntaina kaksi ihmistä kolarissa – Poliisi epäilee nyt rikosta
Uutiset | 13.4.2026 11:18
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Ranska ja Britannia isännöivät perjantaina videokokousta Hormuzinsalmesta
Uutiset | 14.4.2026 13:36
Turkissa yksi kuollut ja toistakymmentä haavoittunut kouluampumisessa
Uutiset | 14.4.2026 13:19
Keskustan Polvinen: Keskittäminen kaataa maaseudun apteekit – ”Ikäihmiset ja sairaat ovat vaarassa”
Uutiset | 14.4.2026 13:04
Poliisi ei epäile rikosta perjantaisessa tupakoitsijan palokuolemassa
Uutiset | 14.4.2026 12:54
Tukes: markkinoilta poistettiin viime vuonna 55 vaarallista sähkölaitetta
Uutiset | 14.4.2026 12:26
Syyttäjä: Miestä lyötiin miekalla kurkun katkaisu -tyyppisellä iskulla Rovaniemellä, uhria luultiin toiseksi henkilöksi
Uutiset | 14.4.2026 12:25
Yritykselle huomautus hammasharjojen robottipuhelumarkkinoinnista
Uutiset | 14.4.2026 11:51
Tshernobyl muistuttaa yhä itsestään suomalaisissa metsissä – tämä ruokasieni säteilee eniten
Uutiset | 14.4.2026 11:38
Venäjä lähes tuplasi öljytulonsa – tienasi maaliskuussa 19 miljardia dollaria
Uutiset | 14.4.2026 11:31
Kiina uhkaa USA:ta vastatoimilla, jos Trump toteuttaa uhkauksensa lisätulleista sodan takia
Uutiset | 14.4.2026 11:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ranska ja Britannia isännöivät perjantaina videokokousta Hormuzinsalmesta
Uutiset | 14.4.2026 13:36
Turkissa yksi kuollut ja toistakymmentä haavoittunut kouluampumisessa
Uutiset | 14.4.2026 13:19
Keskustan Polvinen: Keskittäminen kaataa maaseudun apteekit – ”Ikäihmiset ja sairaat ovat vaarassa”
Uutiset | 14.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Ydinaseilla ei torjuta drooneja
Mielipide | 14.4.2026 10:27
Lukijalta: Sote-alan työturvallisuutta edistäviä toimia tarvitaan kipeästi
Mielipide | 14.4.2026 10:25
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste