Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

14.12.2025 15:40
Lue lisää 
Toimittajalta
Ihmiset juhlivat jääkiekon maailmanmestaruutta Oulussa 7. toukokuuta 1995. (Kuva: Museovirasto/Jarmo Kontiainen)

Toimittajalta: Vuonna 1995 koettiin kaikkien aikojen kemut, joihin mitkään myöhemmät mestaruudet eivät ole yltäneet

Ensimmäinen jääkiekon MM-kulta on saanut jälkikäteen lähes myyttisiä merkityksiä, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
Samuli Vänttilä 6.5.2025 20:00, muokattu 8.5.2025 16:13
a– a+
Toimittajalta

Ei siinä paljon vieraskahveja ehditty keitellä.

Oli sunnuntai 7. toukokuuta vuonna 1995 ja olimme tulleet kylään serkkulaan. Leppoisat sukulaisporinat saivat kuitenkin jäädä, sillä kaikki tuijottivat nurkassa pauhaavaa ruutua. Tunnelma oli tietyllä tavalla harras.

Oulun kaduilla ei näkynyt silloin juuri ketään. Kaikki Suomessa tuijottivat samaa lähetystä Tukholman Globenista.

Olin 11-vuotias ja muistan kaiken yllättävän tarkasti. Sen, miten Ville Peltonen viimeisteli hattutempun. Sen, miten sisällä kytenyt jännitys purkautui riemuksi Timo Jutilan iskettyä tauluun jo 4–0.

Ja sen, miten Ruotsin Jonas Bergvist sai Globenin räjähtämään kaventamalla tilanteen kolmannen erän alkajaisiksi 4–1:een.

Silloin mieleen jysähti pelko: Ei kait taas. Suomi oli ollut lähellä MM-kultaa jo vuotta aiemmin Milanossa, mutta silloin Kanadan kiekkokönsikkäät tekivät vielä meistä häviäjiä rangaistuslaukauskilpailussa.

Mutta eivät tehneet enää. Nyt köniin sai rakas länsinaapuri. Peli päättyi. Kypärät lensivät. Antero Mertaranta huusi televisiossa sanoja, joista tuli ikiaikaisia klassikoita. Muistan idolini Saku Koivun ilosta huutavat kasvot. Serkkulassa kaikki tuulettivat.

Ja lopulta ne kahvitkin ehdittiin keittää. Kaikkien aikojen ensimmäisen kiekkokullan juhlakahvit.

Jääkiekon maailmanmestaruusriehaa Esplanadilla noin tunti finaalin päättymisen jälkeen toukokuussa 1995.
Jääkiekon maailmanmestaruusriehaa Esplanadilla Helsingissä noin tunti finaalin päättymisen jälkeen 7. toukokuuta 1995. KUVA: Matti Niemi/Helsingin kaupunginmuseo

MM 95 on sukupolvikokemus, joka yhdistää kaikkia silloin eläneitä suomalaisia. Nyt siitä on tasan 30 vuotta.

Vuosikymmenten aikana aiheesta on sanottu lähestulkoon kaikki. Silti se jaksaa edelleen kiinnostaa. Edelleen tunteet ainakin vähän värähtävät, kun näkee videolta loppusummerin soimisen ja leijonien ryntäämisen epämääräiseen kasaan maalivahti Jarmo Myllyksen luokse.

Ja sen, kun Heikki ”Hexi” Riihiranta itkee vaihtoaitiossa.

Se oli yksinkertaisesti niin hieno hetki. Pienen ohikiitävän ajanrahtusen me kaikki suomalaiset olimme yhtä. Tuuletimme silkasta riemusta.

Presidentti Martti Ahtisaari kertoi myöhemmin, ettei hän olisi malttanut millään istua toisen maailmansodan päättymisen muistojuhlassa Lontoossa. Adjutantin piti viestitellä hänelle kesken tilaisuuden pelitilanteesta pienillä paperilappusilla.

Voiton varmistuttua kansa lähti kaduille ja kylänraiteille Oulussa, Helsingissä, Tampereella, Iisalmessa, joka paikassa. Suomen liput liehuivat.

Torniossa mentiin joen yli Haaparantaan veisaamaan Den glider iniä. Noh, olikohan se niin fiksua, mene ja tiedä. Mutta menkööt maaotteluhengen piikkiin. Kerrankin me voitimme.

Jälkikäteen vuoden 1995 maailmanmestaruus on saanut liki myyttisiä merkityksiä.

On puhuttu talvisodan hengen paluusta. Siitä, miten laman kurjistama kansa sai taas itseluottamusta nousta ylös. Parin vuoden sisällä alkoivatkin Nokian menestyksen vuodet ja IT-huuma.

On puhuttu siitä, miten suomalaiset vihdoin haistattivat pitkät roolilleen ruotsalaisten pikkuveljinä. On hekumoitu jopa Ruotsin siirtomaa-ajan rippeiden päättymisellä.

Maailmanmestaruus on nähty myös eräänlaisena kylmän sodan loppumisen symbolina. YYA-sopimuksen ja nöyristelyn ajat olivat takana. Me emme kumarrelleet enää itään, emmekä muuallekaan.

Sanotaan, että siitä alkoivat suomalaisten itsevarmuuden vuodet. Maailmalla kelpasi kulkea pystypäin. Talous kiitti, Pisa-tulokset kohosivat (ainakin hetkeksi) ja meistä tuli maailman onnellisimpia.

MM 95, jääkiekon maailmanmestaruus 1995
Kaikkien aikojen ensimmäinen jääkiekon maailmanmestaruus yhdisti suomalaiset toukokuussa 1995. Kuvassa voittoa juhlitaan Oulussa. KUVA: Museovirasto/Jarmo Kontiainen

Hmm, aika pateettista tulkintaa, voisi myös sanoa.

Lopulta kyse oli vain yhdestä sunnuntai-illasta. Yhdestä ottelusta, jossa Suomi teki enemmän maaleja kuin Ruotsi. Ei sillä juuri ole merkitystä sen kanssa, mitä Suomi tulisi seuraavina vuosina kokemaan.

On kuitenkin vähän ankeaa lähteä siihen. MM 95 oli yhteisen ilon ja riemun juhla. Siitä alkoivat kemut, jotka keräsivät leijonien paluupäivänä yli 100 000 ihmistä Helsingin kaduille.

Minunkin, 11-vuotiaan pojan, oli aivan pakko saada maailmanmestaruudesta kertova t-paita, jota pidinkin sitten koko kesän.

Kyllä se vähintään johonkin alitajuntaan positiivisesti vaikutti, meillä kaikilla. Uskotaan niin.

Kesti 16 vuotta ennen kuin Suomi voitti seuraavan kerran jääkiekon maailmanmestaruuden.

Vuoden 2011 voitto jäi mieleen etenkin Mikael Granlundin ilmaveivistä. Voitonjuhlissa leijonat olivat humalassa, yksi heistä rutisti vahvassa tunnetilassa presidentti Tarja Halosta.

Ei siinä enää ollut samaa fiilistä. Nolottikin.

Kultaa tuuletettiin taas 2019 ja 2022. Ja viimein myös olympiakultaa 2022. Suomesta oli tullut kiekkoilun ammattimainen tehdas.

Hienoja ja upeita hetkiä nekin. Jokin kuitenkin puuttui. Jokin vilpitön riemu, jokin kollektiivinen puhdas ilo.

Jokin sellainen, jota voi kokea vain ensimmäisellä kerralla.

Lue myös

Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut

Saksan kuudennen armeijan antautuminen Stalingradissa 1943 käänsi toisen maailmansodan kulun ja merkitsi lopun...
14.12.2025 21:15

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

Joulun suosikkilahjoihin kuuluva robotti-imuri helpottaa arkea, mutta voi aiheuttaa myös yllättäviä vahinkoja. Moppaavat...
14.12.2025 15:40

Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee

Eturauhassyöpään sairastuu vuosittain yli 5 000 miestä. Noin tuhat kuolee siihen vuosittain.
14.12.2025 14:04

Aihetunnisteet

Historia jääkiekko Leijonat Urheilu urheiluhistoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut
Uutiset | 14.12.2025 21:15
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut
Uutiset | 14.12.2025 21:15
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste