Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö sanoi haastattelussa, ettei Suomella ole muita vaihtoehtoja kuin ottaa tekoäly käyttöön mahdollisimman laajasti ja nopeasti. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Tekoälytutkijan mukaan valtiovarainministeriön tavoite julkisen sektorin tekoälyuudistuksesta on teknisesti mahdoton

Valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen mukaan julkiselle sektorille hankitaan yhteinen tekoälyalusta, jossa suomalaiseen pilvipalveluun laitetaan aina kulloinkin markkinoiden paras tekoäly. Tutkijan mukaan tämä ei ole mahdollista.
STT-Aliisa Uusitalo 29.6.2026 11:22, muokattu 29.6.2026 11:42
a– a+
Politiikka

Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen professori, tekoälyyn erikoistunut Teemu Roos ei ole vakuuttunut valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha Majasen väitteistä koskien julkisen sektorin tekoälyuudistusta. Roos sanoo STT:lle Majasen esittäneen Helsingin Sanomien perjantaisessa haastattelussa useita kyseenalaisia väitteitä.

HS julkaisi perjantaina Majasen haastattelun, jossa kerrottiin, että koko Suomen julkinen sektori muutetaan toimimaan tekoälypohjaisesti vuoteen 2031 mennessä.

Yksi ongelmallinen väite koskee Roosin mukaan tekoälyuudistuksen julkiselle sektorille laskettuja tuottavuusodotuksia. Valtiovarainministeriön mukaan tuottavuus kasvaisi muutoksen seurauksena ainakin 20 prosenttia.

– Tämä on mielestäni hyvin kulmakarvoja nostattava väite, että mihinköhän tällainen laskelma oikein perustuu, hän sanoo.

Tekoälyn käyttöönotolla on tutkimusten mukaan tyypillisesti saatu lisättyä tuottavuutta vain joitain prosentteja. Suurin osa näistä tutkimuksista on tehty yksityisellä sektorilla, mutta Roos ei näe, mikseivät luvut pääpiirteissään pätisi myös julkisella sektorilla.

Valtiovarainministeriön ict-johtaja, tekoälyhanketta johtava Jarkko Levasma kertoi HS:lle myöhemmin, ettei varsinaista laskelmaa ole. Sen sijaan arvio perustuu parhaaseen mahdolliseen skenaarioon. Ministeriö aikoo julkaista syksyllä virkamies­puheen­vuorossaan kolme eri skenaariota tekoälyn mahdollisista vaikutuksista.

Kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.) pitää tästä huolimatta tavoitetta lehden haastattelussa realistisena.

Roosia ihmetyttää myös Majasen virkamiehenä antamat hyvin poliittisetkin lausunnot. Majanen sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa, ettei Suomella ole muita vaihtoehtoja kuin ottaa tekoäly käyttöön mahdollisimman laajasti ja nopeasti.

– Olen tottunut kuulemaan politiikoilta tätä, ettei vaihtoehtoja ole, mutta se että ihan virkahenkilö sanoo näin, on mielestäni kummallista.

– Aina on vaihtoehtoja, ja näistä asioista pitäisi voida aina myös keskustella, Roos lisää.

Ongelmana on myös se, ettei Majasen esittämä ratkaisu julkisen sektorin tekoälyuudistuksesta olisi tällä hetkellä Roosin mukaan edes mahdollinen. Majanen kertoo HS:lle, että suunnitelmissa on hankkia julkiselle sektorille yhteinen tekoälyalusta, jossa suomalaiseen pilvipalveluun laitetaan aina kulloinkin markkinoiden paras tekoäly.

Roos sanoo, ettei markkinoiden parhaita tekoälyratkaisuja noin vain laiteta suomalaiseen pilvipalveluun.

– Ne mallit ovat tavallaan näiden yritysten kilpailuetuja ja liikesalaisuus, minkä vuoksi niitä ei voi laittaa suomalaisten käsissä olevaan palveluun, koska silloin se malli olisi meidän tarkasteltavissamme ja nähtävissämme.

Yhdysvaltalaiset hallitsevat tekoäly-yritykset tulisi siis ensin suostutella toimimaan suomalaisessa pilvipalvelussa, mikä ei olisi kovin helppoa. Yksi vaihtoehto voisi Roosin mukaan olla Microsoft, joka on tarjonnut OpenAI:n malleja sopimuksella, jossa data ei menisi Yhdysvaltoihin vaan pysyisi Euroopassa.

– Kyseessä on kuitenkin amerikkalainen yhtiö, joten tietoturvasyistä sekään takuu ei sitten välttämättä kaikissa tilanteissa riitä, hän toteaa.

Roos näkee, että myös tekoälymallien kilpailuttaminen on tällä hetkellä hankalaa. Tehokkaimpia tekoälymalleja tarjoavat yritykset myyvät tuotettaan usein reilusti tappiolla. Näistä valtaosan tarjoavat tällä hetkellä yhdysvaltalaisyritykset, kuten OpenAI tai Anthropic.

– Vaikka tekisimme jotain avoimempia tai julkisesti rahoitettuja tekoälymalleja tai esimerkiksi eurooppalaisia malleja, niin näiden amerikkalaisten yritysten strategia tällä hetkellä on se, että ne eivät halua päästää kilpailijoitaan etenemään, hän sanoo.

Euroopan näkökulmasta ongelmana onkin, etteivät eurooppalaiset yritykset ole tällä hetkellä vahvoilla tekoälykilpailussa. Tämän vuoksi Eurooppa on paljon haavoittuvaisempi ulkomaisille riippuvuuksille tekoälyn käyttöönoton suhteen.

– Jos tämä etumatka saataisiin kurottua, niin sitten olisi vähintäänkin eurooppalainen malli, josta kenties olla riippuvaisia, vaikka eihän tämäkään olisi se kaikkein ideaalein tilanne, Roos sanoo.

Majanen vastasi STT:lle maanantaina tekstiviestitse, että pilvipalveluun sijoitettavat tekoälymallit voisivat hyvinkin olla myös eurooppalaisia, pohjoismaisia tai jopa kotimaisia.

– Olisi erittäin tärkeää, että Euroopassa päästäisiin tekoälyn kaikissa kerroksissa eteenpäin, hän viestitti.

Roosin mukaan pidemmällä aikavälillä voisi olla hyvä, jos julkisella sektorillakin osa sovelluksista voisi perustua parhaiden tekoälymallien sijasta pienempiin tai keskisuuriin malleihin.

– Sitten olisi jo tosi paljon vaihtoehtoja, jotka ovat ihan avoimesti saatavilla, ja niitä voisi tietoturvallisesti pyörittää vaikka omalla tietokoneella.

Lue myös

VM:n kansliapäällikkö HS:lle: Julkinen sektori muuttuu tekoälypohjaiseksi – moni menettää työnsä

Koko julkinen sektori muutetaan toimimaan tekoälypohjaisesti vuoteen 2031 mennessä, sanoo valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha...
26.6.2026 10:09

Aihetunnisteet

julkinen hallinto Politiikka teknologia tekoäly valtionhallinto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa
Uutiset | 27.6.2026 13:01
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Keskustan Siponen ei niele Orpon Helsinki Garden -selityksiä
Uutiset | 29.6.2026 12:00
Tekoälytutkijan mukaan valtiovarainministeriön tavoite julkisen sektorin tekoälyuudistuksesta on teknisesti mahdoton
Uutiset | 29.6.2026 11:22
Luke: Nahkiaisten nykyisiä kannanhoitokeinoja syytä arvioida kriittisesti
Uutiset | 29.6.2026 10:52
Iran kertoo keskustelleensa Hormuzinsalmesta Omanin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 10:32
Näkyykö nyt pitkään odotettu käänne? Kuluttajien luottamus korkeimmalla tasolla yli neljään vuoteen
Uutiset | 29.6.2026 10:12
Putin odottaa Yhdysvaltojen neuvottelijoita Venäjälle, kunhan Lähi-idän tilanne rauhoittuu
Uutiset | 29.6.2026 10:00
Lakialoite: Datakeskusten tulisi rakentaa tai ostaa uutta sähköntuotantoa Suomeen
Uutiset | 29.6.2026 9:58
Kymmeniä kuoli Pakistanin ilmaiskuissa Afganistaniin
Uutiset | 29.6.2026 9:41
HS: Venäjä on aseistanut Itämerellä liikkuvan kaasualuksen
Uutiset | 29.6.2026 9:35
Ylihuomenna on lähes 90 000 ihmisen mätkyjen eräpäivä
Uutiset | 29.6.2026 9:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siponen ei niele Orpon Helsinki Garden -selityksiä
Uutiset | 29.6.2026 12:00
Tekoälytutkijan mukaan valtiovarainministeriön tavoite julkisen sektorin tekoälyuudistuksesta on teknisesti mahdoton
Uutiset | 29.6.2026 11:22
Luke: Nahkiaisten nykyisiä kannanhoitokeinoja syytä arvioida kriittisesti
Uutiset | 29.6.2026 10:52
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste