Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Väestö
Taloudellisen huoltosuhteen merkityksen hahmottamiseksi voidaan ajatella, että jokaisen työssäkäyvän pitäisi periaatteessa pystyä hankkimaan elanto 2,4 ihmiselle. (Kuva: Petra Pöyliö)

Suomen väkiluku kasvoi viime vuonna alle 5 000 hengellä – ilman vieraskielisiä oltaisiin vahvasti pakkasen puolella

Väestöllinen huoltosuhde oli huonompi viimeksi vuonna 1959, jolloin suhdetta nostivat suurten ikäluokkien lapset
Taina Kivelä 11.4.2019 15:10, muokattu 11.4.2019 15:54
a– a+
Väestö

Suomen väkiluku kasvoi vuonna 2018 vain 4 789 henkilöä. Kasvu oli pienin vuoden 1970 jälkeen.

Väestöllinen huoltosuhde, eli alle 15-vuotiaiden ja 65 vuotta täyttäneiden määrä 100 työikäistä kohden, oli vuoden 2018 lopussa 60,8. Asiasta kertoi Tilastokeskus.  

– Syntyvyys on laskenut pikku hiljaa nälkävuosien tasolle. Se on Suomen tulevaisuuden kannalta todella vakava ja tärkeä kysymys, josta pitäisi puhua enemmän, keskustan eduskuntarymän puheenjohtaja Antti Kaikkonen kommentoi tilannetta Suomenmaalle.

– Lainsäädännöllä asiaa ei ratkaista, mutta voidaan luoda puitteet lapsiystävällisempään Suomeen, hän jatkaa. 

Kaikkonen peräänkuuluttaa arvo- ja asennemuutosta lapsiystävälliseempään yhteiskuntaan. Konkreettisista keinoista hän mainitsee perhevapaauudistuksen. 

– Sen pitää olla parannus, ei esimerkiksi heikennys perheiden valinnanvapauteen tai leikkaus kodinhoitotuen kestoon, hän täsmentää.

Nykytilannetta huonompi huoltosuhde on ollut viimeksi vuonna 1959. Silloin suurten ikäluokkien lapset, jotka syntyivät Suomessa elokuusta 1945 elokuuhun 1950, olivat kaikki alle 15-vuotiaita.

– Taustalla on syntyvyyden lisäksi myös imeväiskuolleisuuden lasku eli suurempi osa syntyneistä jäi eloon, Markus Repo Tilastokeskuksesta toteaa.

– 1930-luvulla vastasyntyneistä kuoli ennen yksivuotispäiväänsä noin seitsemän prosenttia, 1940-luvulla noin kuusi ja 1950-luvulla noin kolme prosenttia, Repo kertoo. 

Nykyisin imeväisyyskuolleisuus Suomessa on vain 0,2 prosenttia. Nyt huoltopulmien syyt löytyvät toisaalta: pieni syntyvyys ja eläkeiän saavuttaneiden suhteellisen osuuden kasvu.

Maamme itsenäisyyden aikana väestöllinen huoltosuhde on ollut korkeimmillaan vuonna 1917 (67,6) ja matalimmillaan vuonna 1984 (46,7). (Kuva: Tilastokeskus)

Maakunnista vuoden 2018 tilanne oli paras Uudenmaalla – Tilastokeskuksen tietojen mukaan Uudenmaan väestöllinen huoltosuhde oli maan matalin (51,5). Korkeimmat huoltosuhteet olivat Etelä-Savossa (75,0) ja Keski-Pohjanmaalla (71,6).

Kunnista pahimmassa pulassa ollaan Luhangalla (väestöllinen huoltosuhde 106,1) sekä Kuhmoisissa sekä Hailuodossa (105,1). Vähiten alle 15-vuotiaita ja yli 65-vuotta täyttäneitä 100 työikäistä kohden oli Helsingissä (45,6) ja Tampereella (48,4).

Väestöllisen huoltosuhteen merkityksen hahmottamiseksi voidaan ajatella, että jokaisen 15–64 vuotiaan pitäisi periaatteessa pystyä hankkimaan elanto itsensä lisäksi keskimäärin 0,6 muulle, yhteensä 1,6 henkilölle.

Kaikki työikäiset eivät kuitenkaan ole ansiotyössä. Taloudellisesta näkökulmasta huollettavien määrä huoltajaa kohden kuvaakin paremmin toinen mittari, taloudellinen huoltosuhde. Se mittaa työllisten lukumäärän suhdetta työttömiin ja työvoiman ulkopuolella oleviin.

– Taloudellinen huoltosuhde kuvaa tilannetta realistisemmin. Muutokset väestöllisessä huoltosuhteessa ovat hitaita ja esimerkiksi 1990-luvun lamassa väestöllinen huoltosuhde ei muuttunut käytännössä lainkaan, mutta taloudellinen huoltosuhde heilahteli rajusti, Repo sanoo.

Vuonna 2017 sadasta suomalaisesta vain 42 kävi työssä. Jokaisen heistä olisi pitänyt kyetä hankkimaan toimeentulo 2,4 ihmiselle.

Hänen mukaansa tämä on osoitus siitä, että taloudellisilla tekijöillä on lyhyellä aikavälillä huomattavasti suurempi vaikutus esimerkiksi valtiontalouteen.

– Väestöllinen huoltosuhde asettaa tietyt reunaehdot ja vaikuttaa pitkällä aikavälillä – heikentyessään tai vahvistuessaan, Repo tiivistää huoltosuhteiden eron.

Työvoiman ulkopuolisiksi lasketaan 0–14-vuotiaat, opiskelijat ja koululaiset, varusmiehet ja siviilipalvelusmiehet, eläkeläiset sekä muut työvoiman ulkopuolella olevat.

Taloudellinen huoltosuhde vuonna 2017 oli 137. Sataa työssäkäyvää kohden oli siis 137 ei-työssäkäyvää henkilöä.

Toisin sanoen sadasta suomalaisesta vain 42 kävi työssä, ja jokaisen heistä olisi pitänyt kyetä hankkimaan toimeentulo yhteensä 2,4 ihmiselle.

Taloudellinen huoltosuhde on vaihdellut voimakkaasti vuosikymmenien aikana.

Korkeimmillaan taloudellinen huoltosuhde oli laman aikaan vuonna 1993, jolloin sadasta töissä oli vain 37 ja huollettavia työllistä kohden 2,7. Paras vuosi oli 1989 (112), jolloin töitä riitti lähes puolelle suomalaisista.

Vuoden 2018 taloudellinen huoltosuhde ei ole vielä tiedossa.

Suomea, ruotsia tai saamea äidinkielenään puhuvien määrä on vähentynyt viimeisen viiden vuoden aikana noin 36 000. Samaan aikaan vieraskielisten määrä on kasvanut 103 000 henkilöllä. 

Vieraskielisten osuus koko väestöstä on nyt vain seitsemän prosenttia, mutta ilman heitä Suomen väestön määrä olisi siis pienentynyt jo viisi vuotta peräkkäin. Suomessa asui vakituisesti vuoden 2018 lopussa 391 746 äidinkieleltään vieraskielistä henkilöä. 

Vieraskielisten osuus koko väestöstä on nyt vain seitsemän prosenttia, mutta ilman heitä Suomen väestön määrä olisi siis pienentynyt jo viisi vuotta peräkkäin. (Kuva: Tilastokeskus)

Vain viidessä maakunnassa päästiin vuoden 2018 väestönkasvussa plussan puolelle – eniten väkiluku kasvoi Uudellamaalla, 15 400 henkilöllä. Muut kasvuun ponnistaneet maakunnat – Pirkanmaa (3014), Varsinais-Suomi (905), Pohjois-Pohjanmaa ja Ahvenanmaa – tulevat kaukana perässä.

Viiden maakunnan – Etelä-Karjalan, Etelä-Savon, Kanta-Hämeen, Päijät-Hämeen ja Satakunnan – väkiluku väheni määrällisesti eniten lähes 50 vuoteen. Pahin kato koettiin Etelä-Savossa (2 579 henkilöä vähemmän) ja Kymenlaaksossa (2 123). 

Suhteellisesti suurinta kasvu oli kuitenkin Ahvenanmaalla, kuten alla olevasta kuvasta nähdään. Eniten tappiolle suhteessa entiseen väkimäärään jäätiin taas Etelä-Savossa.

Vain viidessä maakunnassa päästiin vuoden 2018 väestönkasvussa plussan puolelle (Kuva: Tilastokeskus)

Vuoden 2018 aikana väkiluku kasvoi 61 kunnassa ja pieneni 248 kunnassa. Kärkeen kiilasi Vantaa – Savonlinnan ja Kouvolan asukasmäärä taas pieneni eniten, yli 1 000 henkilöä kumpikin.

Määrällisesti eniten väkiluku kasvoi pääkaupunkiseudun kolmessa suurimmassa eli Vantaalla, 5 139 henkilöllä, Helsingissä (4 770) ja Espoossa (4 588). Pääkaupunkiseudun väkiluvun kasvusta vieraskielisen väestön osuus oli kolme neljäsosaa.

Mitä huoltosuhde mittaa ja kertoo?

  • Väestöllinen huoltosuhde: alle 15-vuotiaiden ja 65 vuotta täyttäneiden ja vanhempien lukumäärä 100 työikäistä kohden
  • Taloudellinen huoltosuhde: työttömien ja työvoiman ulkopuolella olevien määrä 100 työllistä kohden
  • Työvoiman ulkopuoliset: 0–14-vuotiaat, opiskelijat ja koululaiset, varusmiehet ja siviilipalvelusmiehet, eläkeläiset sekä muut työvoiman ulkopuolella olevat

Lue myös

Hätkähdyttävä luku julki – jopa kolme miljardia ihmistä kärsii samasta kivusta

Arviolta jopa 2,9 miljardia ihmistä poti päänsärkyoireyhtymää eli migreeniä, jännityspäänsärkyä tai lääkeainepäänsärkyä vuonna...
20.12.2025 22:56

Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa

Päänsärky ja migreeni ovat tutkimuksen mukaan edelleen merkittävä terveysongelma ympäri maailmaa, kertoo lääkäriseura...
20.12.2025 21:59

Varo silmälasien kanssa jouluna

Jouluna on syytä muistaa myös silmälasien turvallisuus, muistuttaa optikkoliike Spacesavers tiedotteessa. Jouluna käytetään usein...
20.12.2025 21:31

Aihetunnisteet

ei-työlliset huoltosuhde työlliset väestö väestönkasvu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Taiwan: USA hyväksynyt jättimäisen asekaupan
Uutiset | 18.12.2025 10:01
Influenssa-aalto yltyy – Asiantuntija: Toimi näin
Uutiset | 18.12.2025 23:03
Honkonen: ”Kykypuolue” on uppoamassa – keskustaedustaja lyttää Orpon johtajuuden
Uutiset | 19.12.2025 14:03
Keskusta äänesti potkulaissa tyhjää – Kurvinen kertoo syyn
Uutiset | 19.12.2025 12:01
Varoitus: Euroopassa käynnissä raju Kiina-shokki
Uutiset | 18.12.2025 10:30
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Taiwan: USA hyväksynyt jättimäisen asekaupan
Uutiset | 18.12.2025 10:01
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Uusimmat

Hätkähdyttävä luku julki – jopa kolme miljardia ihmistä kärsii samasta kivusta
Uutiset | 20.12.2025 22:56
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Asiantuntijalta varoitus jouluperinteestä: ”Erityisesti mökkisaunoissa riskit kasvavat”
Uutiset | 20.12.2025 21:04
Kokaiini halpenee ja leviää uusiin ryhmiin – ”Ensimmäisiä viitteitä on jo nähty”
Uutiset | 20.12.2025 19:52
Nyt tuli lohduton sääennuste
Uutiset | 20.12.2025 17:47
Zelenskyi: USA ehdotti Venäjän ja Ukrainan neuvottelijoiden tapaamista Miamissa
Uutiset | 20.12.2025 16:15
Venäjän rauhanneuvottelija on matkalla Miamiin
Uutiset | 20.12.2025 15:20
Poliisi kommentoi Helsinki-Vantaan kolaria – Jo neljäs vastaavanlainen onnettomuus tänä vuonna
Uutiset | 20.12.2025 15:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
04:06, 21/12/2025
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0021/12/2025
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 8 Km/h 94 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 09:0021/12/2025
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 9 Km/h 97 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 12:0021/12/2025
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 10 Km/h 88 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 15:0021/12/2025
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 12 Km/h 88 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 18:0021/12/2025
weather icon
10° / 10°°C 0.2 mm 20% 17 Km/h 92 % 1006 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hätkähdyttävä luku julki – jopa kolme miljardia ihmistä kärsii samasta kivusta
Uutiset | 20.12.2025 22:56
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä vanhenevasta väestöstä toisen luokan kansalaisia
Mielipide | 18.12.2025 15:12
Lukijalta: Tuetut lomat eivät ole ylellisyystuote
Mielipide | 18.12.2025 14:56
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste