Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta

5.8.2026 21:31
Lue lisää 
Sote
Hoitajia Kainuun keskussairaalassa Kajaanissa 8. heinäkuuta 2020. (Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN )

"Keskittämisprojekti" hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset

Maalaislääkäri Tapani Kiminkinen kuitenkin katsoo, että säästöjä on nyt pakko tehdä.
Pauliina Pohjala 25.11.2025 17:31, muokattu 25.11.2025 17:45
a– a+
Sote

Valtiovarainministeriön tarkkailuluokalle joutuneilla Lapin, Itä-Uudenmaan ja Keski-Suomen hyvinvointialueilla riittää huolta siitä, miten palveluille ja hoidon saatavuudelle käy.

Ilmassa on vielä paljon kysymyksiä siitä, mitä toimenpiteitä arviointiryhmä lopulta esittää ja mitä niiden pohjalta päätetään.

Yksi asia on kuitenkin varmaa, näkee Lapin aluevaltuutettu Susanna Viitala (kesk.).

– Pelkästään kipeitä päätöksiä on edessä, hän sanoo.

Talousarviovaltuusto on koolla joulukuussa, mutta palveluverkkoasiat ovat näillä näkymin pöydällä keväällä. Ensivaikutelma on Viitalan mukaan sellainen, että kylmää kyytiä on luvassa lähipalveluiden puolustajille.

Perusterveydenhuollon heikennykset ja vuodeosastojen lakkauttamiset huolestuttavat keskustalaisia Lapissa.

Liipaisimella ovat muun muassa Posion, Ranuan, Muonion, Tervolan, Ylitornion, Ivalon, Pellon, Tornion, Pelkosenniemen, Savukosken ja Länsi-Pohjan keskussairaalan eli Länskän palvelut.

– Maalaisjärkikin sanoo, että jos pitkien etäisyyksien maakunnasta suljetaan kriittisiä lähipalveluita, niin mummo- ja papparalli tulee lisääntymään. Mutta ralli laajenee myös muihin ikäluokkiin, Viitala sanoo.

– Voisi sanoa, että vuosikymmeniin suurin keskittämisprojekti on käynnissä.

Pelkästään kipeitä päätöksiä on edessä.

Susanna Viitala

Keskustalla on suurin valtuustoryhmä Lapin hyvinvointialueella.

Viitala kuitenkin näkee, että valta on nyt Petteri Orpon (kok.) hallituksella. Keskustan piikkiin Viitala laskee osin sen, ettei viime vaalikaudella tehty soten rahoitusjärjestelmä ole kunnossa.

– Siitä ei tullut täydellistä, mutta nykyisellä hallituksella olisi kaikki mahdollisuudet korjata tämä tilanne.

Viitalan mukaan alueille tulisi vähintääkin antaa lisäaikaa alijäämiensä kattamiseen.

– Toivoisin, ettei siellä nyt odoteta seuraavaa hallitusta tekemään niitä ratkaisuja, Viitala sanoo.

Lapin aluevaltuutettu Susanna Viitala toivoo, ettei Petteri Orpon (kok.) jätä soten korjaamista vasta seuraavalle hallitukselle. Kuva: Saana Kehus

Alkuperäisen lain mukaan alijäämät tulee kattaa vuoden 2026 loppuun mennessä, mutta viime vaalikauden jälkeen yllättäviä lisäkustannuksia on tullut esimerkiksi hoitoalan palkankorotuksista ja inflaatiosta.

Hallitus ei ole toistaiseksi suostunut kaikille annettavaan lisäaikaan, mutta arviointimenettelyyn joutuneet alueet sitä saavat.

Helsingin Sanomat kertoi, että jopa kahdeksan uutta aluetta on menossa kohti valtion ohjausta.

Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen valtuutettu Kristian Forsman (kesk.) pitää ”täysin hölmönä” sitä, ettei maan hallitus suostu tähän lisäaikaan.

– Se on erikoista siinäkin mielessä, että käytännössä sitä joudutaan antamaan.

– Hallitus ei ole suostunut katsomaan tilannetta realististen silmälasien läpi, vaan toivoo, että yhtäkkiä alijäämät katoaisivat sillä, että hallinnollisesti niin määrätään, Forsman kuvaa.

Pääministeri Orpo on vedonnut siihen, että soten tilanne on parhaillaan selvityksessä.

Hallitus saa sosiaali- ja terveysministeriöön alivaltiosihteerin Marina Erholan työryhmän asiantuntijaraportin hyvinvointialueiden ja sote-uudistuksen tilasta joulukuun puolenvälin paikkeilla.

Eduskunnan kevätistuntokauden alussa Orpo aikoo antaa aiheesta pääministerin ilmoituksen eduskunnalle.

Valtion arviointimenettelyyn joutuneita alueita voi odottaa pakkoliitos toiseen alueeseen, ellei talouden tasapainottaminen onnistu.

– Paikalliset hyvin harvoin haluavat liitoksia isompaan, koska siinä on omat riskinsä, jos päätöksenteko karkaa kauemmaksi, Forsman sanoo.

Hän näkee ristiriidan siinä, että aluevaltuustolla tulisi olla valta ja oikeus tehdä päätöksiä oman alueensa palveluista, mutta samalla annetaan ymmärtää, että arviointiryhmän suosituksia pitäisi aika voimallisesti ajaa.

– Niitä ei auta käytännössä tai ainakaan suorilta hylätä.

– Valtuutettuja on jo henkisesti valmisteltu siihen, että kipeitä päätöksiä tarvitaan, Forsman sanoo.

Hyvinvointialueita on 21, ja Uudenmaan maakunta on jaettu jopa neljään hyvinvointialueeseen. Maantieteellisesti pienen Itä-Uudenmaan haasteet ovat hyvin erilaiset kuin esimerkiksi Lapin.

– Keskustan alkuperäinen idea eli 15–18 aluetta olisi varmaan ollut oikeampi luku. Uudenmaan erillisjako tuli kuntapuolen toivomuksesta.

Forsman pitää sote-uudistusta kaikesta huolimatta välttämättömänä. Kunnilla ei ollut ohjausvaikutusta soten kustannuksiin, hän toteaa.

– Se oli hallitsematon tilanne. Sääli, että sote-uudistuksessa kesti niin kauan. Se olisi pitänyt jo Juha Sipilän (kesk.) aikana saada läpi, hän sanoo.

Myös Lapin Susanna Viitala sanoo, että keskustalaiset voivat puolustaa sote-uudistusta pystypäin.

– Jos miettii aikaa ennen sitä, niin käytännössä sairaanhoitopiiristä tuli lasku kuntaan, ja se oli maksettava. Nyt kustannukset ovat läpinäkyviä ja useita hallintorakenteita on purettu, hän sanoo.

Keski-Suomen aluevaltuuston lisäksi myös aluehallituksessa istuva Tapani Kiminkinen (kesk.) sen sijaan katsoo alueellaan tehtäviä sote-säästöjä siitä näkökulmasta, että ne ovat välttämättömiä.

– Taloustilanne on ihan mahdoton koko Suomessa, pakkohan siihen on jollain tavalla puuttua, maalaislääkärinä tunnettu Kiminkinen sanoo.

Hän katsoo, että nyt pitää panostaa asioihin, joilla saadaan paras terveyshyöty. Kiminkisen mukaan sellainen on omalääkärimalli eli ammatinharjoittajamalli, jossa lääkärin työparina työskentelee omahoitaja.

Kiminkinen kertoo säästöjä syntyvän, kun erikoissairaanhoidon tarve vähenee.

Hallitus esitti äskettäin omalääkärimallien kehittämiseen 40 miljoonan euron lisärahoitusta. 

– Omalääkäreitä koko väestö haluaa. Hullua sitä on pilotoida, koska on fakta, että sillä säästetään.

Lääkäri Tapani Kiminkisen mielestä sote-säästöt ovat välttämättömiä. Kuva: Maria Seppälä

Kiminkinen korostaa, että pienille paikkakunnille tarvitaan korvaavia palveluita poistuvien tilalle. Pihtiputaalta on lähtemässä sekä vuodeosasto että terveyskeskus, hän kertoo.

Terveyskeskus muutetaan terveyspisteeksi.

– Se tuntuu meistä pahalta, mutta pakko on säästää, se on ihan selkeä juttu. Sen takia yritämme, ettei ihan kaikkea viedä.

– Ajamme voimakkaasti, että terveyspisteisiin tulee sisällyttää omalääkärin ja omahoitajan vastaanoton mahdollisuus, Kiminkinen kertoo.

Vuodeosastojen keskittämisen tarpeen Kiminkinen myös ymmärtää.

– Ne pitääkin keskittää sellaisiin paikkoihin, joissa on röntgen joka arkipäivä, laboratoriot sekä päivystystä myös päivisin.

– Se on järkevää sinänsä, vaikka ihmisistä tuntuu hankalalta, kun vuodeosastot häviävät useammilta paikkakunnilta. Niillä ei kuitenkaan saavuteta sitä terveyshyötyä sinänsä.

Kiminkinen hoitaa yhä hyvinvointialueen hoivayksiköitä, joten hän jäävää itsensä, kun palveluverkkoa käsitellään aluehallituksessa.

Hänelle on ”kaikista pyhintä”, että joka kunnassa on oma hoivakoti, eikä ikäihmisiä viedä kauas puolisosta ja omaisista.

– Nyt meillä onkin hyvä tilanne, hoivakoti on joka kunnassa. Mutta uudessa palveluverkossa esitetään, että Kivijärveltä ja Luhangalta ne lakkautettaisiin.

Kiminkinen pitää selvänä, että soten rahoitusmalli on nyt pielessä, kun diagnoosit vaikuttavat alueiden saamaan rahaan.

– Meidän hyvinvointialueemme on aika lailla samanlainen kuin viereinen Pohjois-Savo, mutta siellä rahoitusta saa yli 600 euroa enemmän asukasta kohti kuin Keski-Suomessa.

– Kahden samanlaisen alueen välillä ei voi olla niin suurta sairastavuuseroa, Kiminkinen sanoo.

Lue myös

Vesa Vihriälä suosittaa hyvinvointialueille verotusoikeutta

Pitkän linjan taloustieteilijä Vesa Vihriälä pitää verotusoikeuden antamista hyvinvointialueille järkevänä. Vihriälä kirjoittaa blogissaan, että...
25.11.2025 12:55

Aihetunnisteet

Politiikka Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Valaat ja delfiinit kaikkoavat, hait lähestyvät rantaa – näin meren lämpeneminen näkyy Kaliforniassa
Uutiset | 6.8.2026 15:06
Ruotsi luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle
Uutiset | 6.8.2026 14:03
Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle
Uutiset | 6.8.2026 12:14
Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista
Uutiset | 6.8.2026 12:02
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Viime vuonna kouluista lähtivät puhelimet, nyt lisätään liikkumista
Uutiset | 6.8.2026 11:24
Trump kiistää Yhdysvalloilla olevan pulaa ohjuksista ja ammuksista
Uutiset | 6.8.2026 11:17
Useita kuoli Venäjän iskuissa Harkovaan
Uutiset | 6.8.2026 9:14
Arvio: Julkisia menoja leikattava lisää ensi hallituskaudella EU-tavoitteissa pysymiseksi
Uutiset | 6.8.2026 9:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Valaat ja delfiinit kaikkoavat, hait lähestyvät rantaa – näin meren lämpeneminen näkyy Kaliforniassa
Uutiset | 6.8.2026 15:06
Ruotsi luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle
Uutiset | 6.8.2026 14:03
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste