Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Martat

Marttaliiton uusi puheenjohtaja on 26-vuotias Roosa Grönberg – ”Marttojen on näyttävä ja kuuluttava kovaa”

27.4.2026 11:13
Lue lisää 
Hallitus
Vääntö työmarkkinajohtajien ja hallituksen välillä jatkuu ensi vuonnakin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Sipilän hallitukselle luvassa turbulenssia myös ensi vuonna

Sote, pakkolait ja turvapaikanhakijat vahvasti esillä politiikan asialistalla
Tuomas Savonen, STT 28.12.2015 9:30, muokattu 28.12.2015 9:58
a– a+
Hallitus

Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallituksen ensimmäinen puolivuotiskausi oli poikkeuksellisen turbulentti, kun sitä leimasivat työmarkkinajärjestöjen kanssa käyty vääntö yhteiskuntasopimuksesta ja hallituksen kriisin partaalle ajanut sote-uudistus.

Kolmanneksi suureksi kysymykseksi nousi alkusyksyllä mittavaksi kasvanut turvapaikanhakijoiden virta Suomeen.

Nämä kolme teemaa hallitsevat kotimaan politiikan asialistaa myös ensi vuonna, eikä uudesta vuodesta näytä tulevan yhtään päättyvää vuotta helpompi, politiikantutkijat ennustavat.

Helsingin yliopiston valtio-opin professorin Jan Sundbergin mielestä hallitus saa osin syyttää itseään tiensä kuoppaisuudesta.

Sundbergin mukaan lakien ja valtiovallan muiden toimien valmistelu on Suomessa nykyisin luvattoman kehnolla tasolla, kun esimerkiksi komiteamietinnöistä on luovuttu.

– Se, mitä tulee valtiokoneistosta ulos, on hyvin huonolaatuista. Tämä tulee aiheuttamaan paljon ongelmia erityisesti sote-uudistukseen liittyen, Sundberg ennustaa.

Sipilän hallituksen lippulaivahanke on historiallisestikin käänteentekevä sote-uudistus, joka vuosien vääntämisestä huolimatta on edelleen aika lailla alkutekijöissään.

Hallituksen kunnianhimoisena tavoitteena olisi saada uusi sosiaali- ja terveydenhuoltolaki lausuntokierrokselle ensi huhtikuussa, mutta monien mielestä jättihankkeen aikataulu on epärealistinen.

– Jos menneisyyden perusteella voi yhtään ennustaa tulevaa, voi sanoa, että lausuntokierros todennäköisesti lykkääntyy. Onko sote-uudistuksessa yksikään deadline tähän mennessä pitänyt, Helsingin yliopiston sosiaalipolitiikan professori Heikki Hiilamo kysyy.

Hiilamon mukaan eniten harmaita hiuksia uudistuksessa aiheuttavat sen rahoitusmalli ja itsehallintoalueiden rooli sekä kansalaisten valinnanvapaus palveluiden suhteen.

Aikatauluepäilyksistään huolimatta Hiilamo uskoo hallituksen tavoitteeseen, että sote-uudistus saadaan voimaan vuoden 2019 alusta alkaen.

– Koko uudistuksen toteutuminen vaarantuu, jos tässä ei onnistuta. Kevään 2019 vaalien jälkeinen uusi hallitus saattaa ajatella sote-asioista ihan eri tavalla.

Jos sote-uudistuksen kanssa tulee hankaluuksia, helppoa ei ole työmarkkinarintamallakaan.

Hallituksen kilpailukykypaketti – jota myös pakkolaeiksi kutsutaan – voi toteutuessaan johtaa syksyllä erittäin vaikeaan neuvottelukierrokseen ja mittavaan työtaistelujen aaltoon.

Tämän välttämiseksi saattaa jo muutamaan kertaan kuopattu yhteiskuntasopimus nousta jälleen kerran haudastaan, politiikantutkijat arvioivat.

Turvapaikanhakijat pysyvät niin ikään takuuvarmasti vahvasti esillä politiikan agendalla, vaikka Suomeen saapuvien hakijoiden määrä kääntyikin loppuvuodesta laskuun.

Kuumaksi perunaksi turvapaikkakeskustelussa voi nousta esimerkiksi tuhansien kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttaminen. Esimerkiksi Irak – josta Suomeen on tullut kaikista eniten turvapaikanhakijoita – suostuu ottamaan vastaan vain vapaaehtoisesti maahan palaavia, ei pakolla palautettavia.

Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksen erikoistutkija Erkka Railo muistuttaa, että politiikan ensi vuoden asialistan ennustaminen kuluneen vuoden tapahtumien pohjalta on hyvin epävarmaa touhua.

– Vuosi sitten ei monikaan olisi osannut aavistaa, kuinka suureksi kysymykseksi turvapaikanhakijat tänä vuonna vielä nousevat. Aina voi tapahtua, ja usein tapahtuukin, jotain yllättävää, joka pistää asialistan kokonaan uusiksi, Railo sanoo.

Lue myös

"Suomen politiikkaan tullut väriä ja vauhtia"

Tampereen yliopiston valtio-opin professori Tapio Raunio povaa kotimaan politiikan ensi vuodesta värikästä ja...
28.12.2015 9:30

Aihetunnisteet

Juha Sipilän hallitus vuosi 2016

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Purra Ylellä: Sosiaalihuollon asiakasmaksukorotukset kohdistettiin heihin, joilla on enemmän maksuvalmiutta
Uutiset | 25.4.2026 11:10
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Kutittaako sieltä? Tämä voi olla kiusallisen vaivan syy
Uutiset | 26.4.2026 21:47
Suomen ongelma ei ole pääomaköyhyys vaan osaamisköyhyys, asiantuntija linjaa
Uutiset | 24.4.2026 15:41
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Breivik vaihtoi nimeä – taas
Uutiset | 27.4.2026 21:47
Maistuvatko aamunokoset? – Se voi kieliä kuolemanriskistä, kertoo tutkimus
Uutiset | 27.4.2026 21:31
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Lähes 3 000 ihmistä kiinnostui Supon henkilötiedustelutehtävistä
Uutiset | 27.4.2026 18:49
Traficom: Digipalveluasetusta koskevien valitusten määrä nousi viime vuonna
Uutiset | 27.4.2026 18:17
Sota Irania vastaan ollut Yhdysvalloille ”nöyryyttävä”, jyrähti Saksan Merz
Uutiset | 27.4.2026 18:08
Alaikäisten määrän kasvu huumerikosten epäillyissä on huolestuttava, sanoo rikostarkastaja
Uutiset | 27.4.2026 18:04
Ulkopoliittinen instituutti selkeytti nyt harjoitteluhakuaan – Sai viime vuonna huomautuksen
Uutiset | 27.4.2026 16:58
Iran haki Putinilta tukea sodan lopettamiseksi – Iran haluaa Hormuzinsalmen hallinnan
Uutiset | 27.4.2026 16:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Breivik vaihtoi nimeä – taas
Uutiset | 27.4.2026 21:47
Maistuvatko aamunokoset? – Se voi kieliä kuolemanriskistä, kertoo tutkimus
Uutiset | 27.4.2026 21:31
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Aktiivista järjestötyötä ja aatteen paloa Lapin ohjelmatyöpajoista
Mielipide | 27.4.2026 15:39
Lukijalta: Kenraalit käyvät aina edellistä sotaa
Mielipide | 27.4.2026 15:31
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste