Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”

1.10.2026 19:04
Lue lisää 
Ruokaketju
Suomessa kuivuus vaivaa viljelyä etenkin Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Vuodesta ennustetaan huonointa katovuotta vuoden 1987 jälkeen. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Ruokaketjussa tilin tekee kauppa – Kriisikokous: Halpuutus tuhoaa suomalaisen elintarviketuotannon

Anja Manninen 2.8.2018 11:29, muokattu 2.8.2018 11:39
a– a+
Ruokaketju

MTK:n liittojen puheenjohtajat kokoontuivat maanantaina kriisikokoukseen kuivuuden runtelemaan Satakuntaan.

Noormarkussa pidetyssä kokouksessa puheenjohtajat vaativat pikaisia toimenpiteitä maatilojen talousahdingon ratkaisemiseksi.

– Katseet kääntyvät kaupan suuntaan. Markkinoilta pitää saada lisää rahaa. Tuotteen hinnan pitää olla sellainen, että siitä riittää kunnollinen osa myös tuottajalle, MTK-Etelä-Pohjanmaan puheenjohtaja Johanna Kankaanpää sanoo.

Puheenjohtajat vaativat kaupparyhmien johtajilta pikaisia linjauksia siitä, miten kauppa kantaa vastuunsa suomalaisen ruuan tulevaisuudesta.

– Toivomme kaupalta nyt nopeaa reagointia siihen, miten se aikoo turvata ruokaketjun osien toimintaedellytykset ja koko suomalaisen elintarviketeollisuuden jatkumisen, MTK:n valtuuskunnan puheenjohtaja, keskustan kansanedustaja Eerikki Viljanen sanoo.

Tarkoitus ei Viljasen mukaan ole, että kuluttajahinnat paljon nousisivat. Kritiikki kohdistuu kaupan rooliin ja asemaan ruokaketjussa.

– Kauppa on ainoa, joka tekee tiliä. Voisiko se luopua osasta omasta katteestaan tuottajien hyväksi, Viljanen pohtii.

Haluaisimme työstämme palkan.

Eerikki Viljanen

Viljanen on keskustellut maataloustuotannon ahdingosta myös maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) kanssa ja toivoo, että ministeriössä käännettäisiin kaikki kivet, että löytyisi ratkaisu tämänhetkiseen ongelmaan mutta myös siihen, miten tuottajahintojen lasku saadaan pysyvästi käännettyä nousuun.

Kuivuustilanne on paha myös Ruotsissa, Baltian maissa ja Saksassa.

– Tukien jakoon pitäisi saada joustoa myös EU-tasolle. Haluaisimme työstämme palkan. Hinnat ovat kuitenkin laskeneet ja tilojen pelivara on käytetty, jos sitä on ollutkaan, Viljanen sanoo.

Kuivuudesta ja metsäpaloista kärsivässä Ruotsissa yksittäiset kunnat ja kauppa ovat sitoutuneet markkinoimaan ruotsalaisia tuotteita ja tukemaan näin viljelijää.

Tämän lisäksi Ruotsissa on päädytty kansallisesti tukemaan vaikeassa tilanteessa olevia viljelijöitä 117 miljoonalla eurolla.

Ainoastaan hinnalla kilpaileva kauppa tuhoaa suomalaisen elintarviketuotannon, puheenjohtajat varoittavat.

Pääpointti on, että tiloilla ei ole puskuria eli rahaa.

Johanna Kankaanpää

Suomen maatalouden kannattavuus on heikentynyt jo usean vuoden ajan. Viime vuonna suoranaisen kadon aiheutti märkyys ja kylmyys, tämän vuoden vitsauksena ovat kuivuus ja kuumuus.

Luonnovarakeskus Luke on ennustanut, että kuluvasta vuodesta tulee huonoin vuosi sitten vuoden 1987 katovuoden.

Normaalisti markkinataloudessa kustannusten nousu ja huono sato kompensoituu hintojen nousulla. Suomen ruokamarkkinoilla tämä ei MTK:n mukaan kuitenkaan toteudu.

– Kauppa on valinnut tien, jossa maailman laadukkaimman ruoan ainoa markkinointikeino on halpuutus. Suomalaista maailman parasta voita myydään Euroopan alhaisimpaan hintaan ja suomalaisen hiehon fileellä kävivät tanskalaiset pokkaamassa maailman parhaan pihvin palkinnon. Tästä huolimatta tuottajahintamme jää reilusti jälkeen vaikkapa Ruotsin hintatasosta, kriisikokouksen tiedotteessa todetaan.

– Pääpointti on, että tiloilla ei ole puskuria eli rahaa. Nyt on tulossa toinen huono kesä edellisen jälkeen. Hinta laahaa, tuet eivät nouse, eivätkä tuotantokustannukset laske, Johanna Kankaanpää luettelee.

Tuotantoketjuun on Kankaanpään mukaan saatava lisää rahaa ja sen jakautuminen oikeudenmukaiseksi ketjun eri osien kesken.

– Hinnan pitää olla sellainen, että siitä riittää myös tuottajalle.

Suhteutettuna tulotasoon ruoka on MTK:n mukaan Suomessa Euroopan keskihinnan alapuolella. Hintoihin täytyy saada korotusta ja sen täytyy nyt siirtyä lyhentymättömänä alkutuotantoon.

Maataloustuottajien MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila mukaan maatalous tarvitsee monenlaisia toimenpiteitä, jotta elinkeinon harjoittamista voidaan Suomessa jatkaa.

Hän nostaa esille esimerkiksi yleiskorvauksen, jossa maksettaisiin hehtaaria kohden ylimääräinen korvaus, jotta tilat saadaan pidettyä hengissä vuoden yli.

Marttilan mukaan rehun kuljettamisesta alueille, joissa sato on jäänyt olemattomaksi, voitaisiin maksaa kuljetusavustusta.

– On järjetöntä alkaa teurastaa tuottavaa karjaa, Marttila huomauttaa.

Lue myös

EU-komissio aikaistaa tukien maksua viljelijöille kuivuuden vuoksi – MTK toivoo myös lisätukea

Euroopan komissio myöntää apua huonosta sadosta kärsiville maanviljelijöille kuivuuden takia, komissio tiedotti torstaina. Tukia...
2.8.2018 18:04

Maatalousministeri Leppä: Viljelijöiden tukitoimet nostetaan pöydälle budjettiriihessä, kuivuuden takia tilanne on vakava

MTK ja ProAgria ovat suorien tukien kannalla
3.8.2018 18:13

Aihetunnisteet

kauppa MTK ruoka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Stubb ehdotti Suomen ensimmäisen F-35 hävittäjän nimeksi Sisua
Uutiset | 1.10.2026 12:39
Venäjän lennokkeja osunut tärkeään siltaan Kiovassa
Uutiset | 1.10.2026 13:07
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä
Uutiset | 1.10.2026 16:42
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Seuraatko hiihtolajeja? Tämä sinun on hyvä tietää
Uutiset | 2.10.2026 22:01
2000-luvun suurimpiin kuuluvat ikäluokat ovat nyt parhaassa mopoiluiässä – Nämä toistuvat vahinkotilastoissa
Uutiset | 2.10.2026 21:56
Valvotko myöhään? Suomalaistutkimus toi huonoja uutisia iltavirkuille
Uutiset | 2.10.2026 21:41
Musiikkia kannattaa kuunnella leikkauksen jälkeen, sanoo tutkimus – Voi vähentää sekavuutta
Uutiset | 2.10.2026 21:31
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
G7-maat sopivat keinoista dieselin hinnan laskemiseksi
Uutiset | 2.10.2026 17:34
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Sakatin kaivoshankkeessa esitetyt Natura-korvaustoimet eivät riitä, arvioidaan lausunnoissa
Uutiset | 2.10.2026 15:54
Zelenskyi osallistui Helsingin turvallisuusfoorumiin videoyhteydellä
Uutiset | 2.10.2026 15:38
Keskusta kritisoi hallituksen EU-rahoituslinjaa epäselväksi
Uutiset | 2.10.2026 15:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Seuraatko hiihtolajeja? Tämä sinun on hyvä tietää
Uutiset | 2.10.2026 22:01
2000-luvun suurimpiin kuuluvat ikäluokat ovat nyt parhaassa mopoiluiässä – Nämä toistuvat vahinkotilastoissa
Uutiset | 2.10.2026 21:56
Valvotko myöhään? Suomalaistutkimus toi huonoja uutisia iltavirkuille
Uutiset | 2.10.2026 21:41
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste