Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä

7.8.2026 14:16
Lue lisää 
Liikenne
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokuntaa johtava Jouni Ovaska (kesk.) ihmettelee, kuinka hallitus satsaa 20 miljoonaa romutuspalkkioon samalla, kun Suomen alempi tieverkko kaipaisi kipeästi kunnostusta. (Kuva: Jari Laukkanen, Paula Åström)

Romutuspalkkio kerää sekä kiitosta että kummastusta – valiokuntapomo esittää rahoille parempaa käyttökohdetta

Jouni Ovaska (kesk.) muistuttaa Suomen tieverkon olevan huonossa kunnossa samalla kun hallitus tuijottelee lähinnä autokantaa
Lauri Heikkilä 5.10.2025 10:30, muokattu 3.10.2025 14:31
a– a+
Liikenne

Hallituksen romutuspalkkiokampanja on herättänyt puhetta puolesta ja vastaan. Erityisesti tikun nokkaan on nostettu se, kuinka romutuspalkkio hyödyttää lähinnä suurituloisia ja varakkaita.

Kampanja alkaa varsinaisesti 1. tammikuuta 2026, mutta sitä varten voi jo romuttaa autonsa kampanjan ehdoilla. Romutuspalkkiota voi hakea takautuvasti 1. lokakuuta 2025 alkaen romutetuista autoista. Kampanja kestää vuoden 2027 loppuun tai kunnes 20 miljoonan määräraha on käytetty.

Hallitus esittää, että valtio maksaisi romutuspalkkiota 2000 euroa uuden vähäpäästöisen bensiini- tai dieselauton tai 2500 euroa täyssähköauton hankintaan, kun henkilö vie vähintään kymmenen vuotta vanhan autonsa romutettavaksi.

Uuden hankittavan auton päästöt saavat olla korkeintaan 140 grammaa hiilidioksidia per kilometri. Aiemmin rajana on ollut 120 grammaa kilometriä kohden.

Esimerkiksi Autoliitto on kiitellyt kampanjaa, kun taas Valtion taloudellinen tutkimuskeskus (VATT) on moittinut sitä.

Autoliitto kertoo tiedotteessaan Moottori-lehdessään (12.8.) pitävänsä esimerkiksi korkeampaa päästörajaa hyvänä asiana, sillä se laajentaa kuluttajien valintamahdollisuuksia. Suomessa on vanha autokanta, ja liitto kiittää toimia, joilla kantaa kannustetaan uusimaan. Tämä parantaa liikenneturvallisuutta ja edistää päästövähennystavoitteita.

Palkkiosummienkin Autoliitto katsoo asettuvan sopivalle tasolle.

– Suurin osa romutettavista autoista olisi joka tapauksessa selvästi yli kymmenen vuoden ikäisiä, sillä kymmenvuotias liikennekelpoinen auto voi olla markkinoilla arvokkaampi kuin siitä saatava romutuspalkkio, liitto toteaa.

Nopea haku Nettiauto-automyyntisivustolta antaa väitteelle tukea. Nettiautossa on myynnissä (perjantaina 3.10.) noin 67 000 tieliikennekelpoista henkilöautoa. Niistä 30 000 on noin kymmenenvuotiaita tai vanhempia. Näistä vain 4858 maksaa korkeintaan 2500 euroa. Matalammassa korkeintaan 2000 euron hintahaarukassa on myynnissä 3495 autoa.

Tieliikennekelpoisuus on eräs kriteeri romutettaville autoille. Romutuspalkkiokampanjan eräs ehto on, että romutettava auto on ollut liikennekäytössä yhtäjaksoisesti edeltävät 12 kuukautta.

Tätä Autoliitto moittii. Liiton mielestä olisi kohtuullisempaa, jos vaatimus olisi vaikka 12 kuukautta edellisen kahden vuoden ajalta. Myös tietyin ehdoin tukea tulisi tavoittavuuden vuoksi laajentaa käytettyihin autoihin, liitto arvioi.

Valtion taloudellinen tutkimuskeskus arvioi kampanjan jäävän vaikutuksiltaan heikoksi. Tutkimuslaitos katsoo tiedotteessaan (8.8.), että esitys on vailla luotettavia perusteluja.

– Esitysluonnoksessa ei ole mitään tietopohjaa tai tilastoaineistoa tavoitteiden tueksi. Samoin vaikutusten arviointi ei sisällä esitystä tukevia perusteluita siitä, että laki parantaisi liikenneturvallisuutta, tutkimusprofessori Marita Laukkanen ja erikoistutkija Anna Sahari sanovat.

VATT nostaa esille myös sen, että viidensadan euron lisätuki kahden tuhannen euron päälle ei ohjaa luultavasti suuremmin täyssähköautojen hankintaan. VATT arvioi, että kampanja vaikuttaa eniten suhteellisesti hyvätuloisten autonhankintaan ja sitä kautta autokaupppojen liikevaihtoon.

– On hämmentävää, että samaan aikaan kun valtiovarainministerin budjettiesityksessä esitetään leikkauksia kuntien peruspalveluihin ja valtion tutkimus- ja kehitysrahoitukseen, autokaupan vauhdittamista pidetään sellaisena valtion tehtävänä, johon halutaan ohjata uutta rahoitusta, Laukkanen ja Sahari kommentoivat tiedotteessa.

Hyvätuloiset nostaa esille myös eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.).

– Hallituksen esitys on mielenkiintoinen. Siinä ehdotetaan laitettavaksi 20 miljoonaa euroa romutuspalkkioon, jonka monet asiantuntijat ovat sanoneet kohdentuvan vain hyvätuloisille.

– Toisaalta kun katsoo päästörajoja, näyttää, ettei tämä romutuspalkkio ole kovin tehokas keino tukea liikenteen sähköistymistä.

Ovaska kertoo Suomenmaalle ihmettelevänsä kovasti sitä, mitkä arvovalinnat Orpon hallitus on tehnyt.

– Tähän käytetään 20 miljoonaa euroa, ja samalla tällä kaudella on voimakkaasti leikattu yksityistieavustuksia. Niihin ei löydy rahaa, vaikka ne ovat kustantaneet vain muutamia miljoonia.

– Esimerkiksi ensi vuodelle esitetään yksityistieavustuksiin ainoastaan 5,5 miljoonaa euroa, kun esimerkiksi Sipilän hallituksen aikana summat olivat 10–15 miljoonaa ja edellisellä kaudella ennätykselliset 20–30 miljoonaa, Ovaska muistuttaa.

Sekä Autoliitto että liikennevaliokuntaa johtava Jouni Ovaska pohtivat mahdollisuutta ostaa romutuspalkkiolla myös käytettyjä autoja. Kuvassa myynnissä olevia käytettyjä sähköautoja Saka-autokaupassa Tuusulassa elokuussa 2023. (Kuva: LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI)

Suomen autokanta on todella vanha, Ovaska myöntää. Samalla hän huomauttaa, että oikea keino sen uudistamiseen ei ole se linja, jonka hallitus on valinnut.

– Näyttäisi, ettei tässä välttämättä tule sellaisia vaikutuksia, että se merkittävästi uudistaisi Suomen autokantaa.

Valiokuntapomo muistuttaa esimerkiksi Traficomin selvittäneen, millaisia vaikutuksia aiemmilla romutuspalkkiokampanjoilla on ollut.

– Esimerkiksi vuosien 2020–2021 kampanjassa noin kolmannes tuen hyödyntäjistä olisi hankkinut saman auton ilman romutuspalkkiotakin, eli heidän kohdallaan vaikutuksia autokantaan, liikenneturvallisuuteen tai päästöihin ei ollut. Toinen kolmannes taas olisi hankkinut uuden sijaan käytetyn auton. Käytettykin voi olla vähempipäästöinen kuin esimerkiksi tämä 140 gramman päästöraja.

– Reilu neljännes taas ei olisi vaihtanut autoa lainkaan, jos romutuspalkkiota ei olisi ollut saatavilla.

Ovaska peräänkuuluttaa sitä, oliko esitys todella välttämätön.

– Eikö rahaa olisi voinut käyttää esimerkiksi yksityistieavustuksiin ja yleensä tieverkon parantamiseen? Automyynti vetosi arvonlisäverotuloihin vedoten, mutta kyllähän tienpidostakin niitä alveja kertyy.

Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja odottaa valiokuntakuulemisia mielenkiinnolla. Hän ajattelee, että romutuspalkkiokampanjoita voi kyllä toteuttaa, mutta myös eri tavoin kuin hallitus nyt aikoo.

– Mietin myös, eikö olisi voinut luoda mallia, jossa olisi esimerkiksi tullut tukea käytetyn, matalampipäästöisen auton hankintaan.

Kaiken kaikkiaan Ovaska pitää vaikeana sanoa, miten Suomessa onnistutaan liikenteen päästövähennyksissä.

– Asiantuntija-arviot ovat hyvin ristiriitaisia. Tämän hallituksen toimet eivät tietysti ole auttaneet päästöjen vähentämisessä.

Liikkumisen tarve Suomessa on ja pysyy.

– Meillä on huomioitava, että maamme etäisyydet ovat pitkiä. Tarvitaan henkilöautoja ja kumipyöräliikennettä, että tavarat kulkevat ja kilpailukyvystä pidetään huolta. Tämä on lähtökohta.

– Enemmän pitää käydä keskustelua EU:n suuntaan siitä, millä tavoitteisiin päästään, Ovaska peräänkuuluttaa.

Kumipyöräliikenteelle ei hänen mielestään voi laittaa liikaa kustannuspaineita.

– Tällä hetkellä korjausvelka kasvaa ja tulee kasvamaan entistä enemmän. Alempi tieverkko on huonossa kunnossa.

– Toivon, että jatkossa panostetaan perusinfraan. Kun se on kunnossa, liikenne on sujuvampaa, ja jakeluverkko on kattavampi myös raskaassa liikenteessä, Ovaska vetoaa.

Lue myös

Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

Ruokavirasto on muuttanut rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä Kaakkois-Suomessa.Esimerkiksi sikojen siirtäminen tartuntavyöhykkeellä tai sen...
7.8.2026 14:57

Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta

Yhdysvalloissa alkaa oikeudenkäynti, jossa useat osavaltiot haluavat Instagramin ja Facebookin omistajan Metan vastuuseen lasten ja nuorten koukuttamisesta sosiaaliseen mediaan.
7.8.2026 14:30

WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä

Yhdysvaltojen tiedusteluraportit pitävät mahdollisena, että Venäjä tekisi rajatun hyökkäyksen Nato-maahan testatakseen Naton kestävyyttä...
7.8.2026 14:16

Aihetunnisteet

autokanta Liikenne Politiikka romutuspalkkio tieverkko

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Metsäpalojen varalle tarvitaan kansallinen suunnitelma, keskustan varapuheenjohtaja vaatii – ”Olisi naiivia ummistaa silmät”
Uutiset | 7.8.2026 13:58
Sinilevätilanne heikentynyt tavallista huonommaksi
Uutiset | 7.8.2026 12:16
Rajavartiolaitos sulkee loputkin itärajan esteaidan riistaportit afrikkalaisen sikaruton vuoksi
Uutiset | 7.8.2026 12:03
Keskustan Siponen: Epäselvä laki uhkaa pysäyttää kesähakkuut – ministeri Essayahin korjattava tilanne
Uutiset | 7.8.2026 11:59
Saimaannorpan kuutti kuoli kalaverkkoon Liperissä – jo vuoden 12:s tietoon tullut pyydyskuolema
Uutiset | 7.8.2026 11:19
Poliisi tutkii useita seksuaalirikoksia Turussa – kohdistuneet sattumalta valikoituihin naisiin
Uutiset | 7.8.2026 10:55
Keskustan Savola: Sikarutto testaa hallituksen rajaturvallisuuden uskottavuuden
Uutiset | 7.8.2026 9:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste