Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjän vaalit

Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta

21.9.2026 13:32
Lue lisää 

Rinteelle luvassa kylmää kyytiä Budapestissa – Unkaria hiertää suunnitelma sitoa EU-rahat oikeusvaltioperiaatteeseen

Unkari on tölvinyt EU-puheenjohtajamaa Suomea viime kuukausina useaan otteeseen
STT-Heta Hassinen 28.9.2019 14:32, muokattu 28.9.2019 14:44
a– a+
Unkari

Pääministeri Antti Rinne (sd.) voi saada Budapestissa kylmää kyytiä, arvioi Aleksanteri-instituutin vanhempi tutkija Katalin Miklossy. Rinne vierailee maanantaina Unkarin pääministerin Viktor Orbanin luona.

Etukäteen vierailu ei ole nostattanut suuria tunteita, mutta Miklossy uskoo, että jälkipyykkiä saatetaan pestä kovin ottein.

Tunnelma hyytynee viimeistään pääministerien yhteisessä tiedotustilaisuudessa, sillä paikallisesta mediasta päästettäneen paikalle ainoastaan hallituksen suosimat tiedotusvälineet.

– Ne ovat ikään kuin uskollisia lakejoita ja sanovat, mitä hallitus heiltä odottaa, Miklossy kertoo.

Unkarin riippumaton media on pistetty ahtaalle. Lehdistönvapautta seuraava kansainvälinen Toimittajat ilman rajoja -järjestö on ollut huolissaan siitä, että viime vuosina mediaomistus on keskittynyt yhä tiiviimmin Orbanin liittolaisten käsiin ja samalla kriittisiä medioita on ajettu alas.

Sananvapauden tila ei ole ainoa asia, joka on Unkarin kohdalla herättänyt huolta EU:ssa. Epäilyksiä on ollut niin akateemisesta vapaudesta, kansalaisjärjestöjen asemasta, turvapaikanhakijoiden kohtelusta kuin oikeuslaitoksen toimivuudestakin.

EU:n puheenjohtajamaana Suomi on korostanut unionin perusarvojen tärkeyttä ja ajanut eteenpäin EU-rahoituksen kytkemistä oikeusvaltioperiaatteen noudattamiseen. Tästä huolissaan oleva Orban ja unkarilaismedia ovat tölvineet Suomea useaan kertaan ja arvostelleet esimerkiksi Suomen oikeusjärjestelmää. 

Rinne on luonnehtinut Unkarin lausuntoja lapsellisiksi.

Turun yliopiston valtio-opin yliopistonlehtori Heino Nyyssönen uskoo, että Rinne saa Budapestissä viileän, mutta asiallisen vastaanoton. Hän huomauttaa, että Suomi-kritiikissä Unkari on ollut liikkeellä kehnoilla argumenteilla. Unkari on muun muassa pitänyt meteliä siitä, että Suomessa ei ole perustuslakituomioistuinta.

Perustuslakituomioistuimen sijaan Suomessa on eduskunnan perustuslakivaliokunta, joka arvioi lakiehdotusten ja muiden asioiden perustuslainmukaisuutta sekä suhdetta kansainvälisiin ihmisoikeussopimuksiin. 

Harhaanjohtaminen ja väärän tiedon levittäminen on huomattu myös Suomen Unkarin-suurlähetystössä. Suurlähettiläs Markku Virri kertoo, että Suomi-kritiikki on noussut pinnalle aalloissa.

Edellinen ryöpsähdys tuli ennen viimeviikkoista Unkarin kuulemista eurooppaministerien kokouksessa. Unkaria kuultiin, koska Euroopan parlamentti on aktivoinut artikla 7:n mukaisen menettelyn maata vastaan.

Aleksanteri-instituutin Miklossy liittää Unkarin syytämän kritiikin pelkoon siitä, että rahantulo EU:sta hiipuisi. Suomen ohella erityisesti muut EU:n nettomaksajat ovat kannattaneet rahoituksen kytkemistä yhteisten sääntöjen noudattamiseen. 

– Tähän asti nähty kritiikki on ollut vasta lämmittelyä. Mitä lähemmäs budjettipäätöksiä mennään, sitä enemmän paine kiihtyy. Mitä suurempi paniikki rahoista on, sitä aggressiivisempaa kritiikistä tulee, Miklossy sanoo.

Hän arvioi, että Unkarissa kehitetään uusi lyömäase siitä, että Rinne on sosiaalidemokraatti, joka johtaa keskustavasemmistolaista hallitusta. Unkarissa valtaapitävä Orbanin Fidesz-puolue on oikeistopopulistinen.

– Unkarissa vasemmisto ja liberaalit ovat kuin haukkumasana. Luulen, että nyt unkarilaismedia alkaa iskeä Suomen hallituspohjaa vastaan ja sitten varmaan nostetaan esiin sitä, että Suomessa suosituin puolue on perussuomalaiset.

Miklossy huomauttaa, että Fideszillä ja perussuomalaisilla on monia yhtymäkohtia. Lisäksi perussuomalaiset on pidättäytynyt Unkari-kritiikistä, ja entisellä puheenjohtajalla Timo Soinilla on ollut hyvät välit Orbaniin. 

– Tätä argumentaatiota tullaan nostamaan enemmän esiin aivan varmasti.

EU:n Unkariin kohdistama kritiikki ei ole hetkauttanut Orbanin suosiota. Fideszille on jälleen odotettavissa uusi voitto pitkään putkeen, kun Unkarissa äänestetään paikallisvaaleissa lokakuun puolivälissä. Fidesz ei ole kärsinyt suuria tappioita vuoden 2010 jälkeen.

Kampanjointi on täydessä vauhdissa. Etelä-Unkarin Pecsissä parhaillaan vieraileva Nyyssönen kertoo kiinnittäneensä huomiota opposition ehdokkaita vastaan suunnattuun loanheittoon.

– Katseeni kiinnittyi seinäjulisteisiin, joihin oli kirjoitettu valehtelijat ja laitettu kaikki paikalliset opposition edustajat. Kampanjasta on tulossa likainen. Esimerkiksi Budapestissa opposition ehdokkaan vaalitilaisuutta on häiritty, Nyyssönen kertoo.

– Lisäksi meneillään on toinen kampanja, jossa hallitus jakaa eläkeläisille noin 10 euron arvoisia kuponkeja, joilla saa alennusta kaasu- ja sähkölaskuista.

Yksi syy Fideszin pitkälle voittoputkelle on ollut se, että Unkarin oppositio on ollut riitaisa ja hajanainen. Nyt Nyyssösen mukaan tietyillä alueilla oppositiopuolueet ovat onnistuneet löytämään yhteisen sävelen, mutta ei kaikkialla.

Lue myös

Rinne: Kaikki EU-maat sitoutumassa rahoituksen ja oikeusvaltiokehityksen kytkemiseen

Kaikki EU-maat ovat näillä näkymin valmiita kytkemään oikeusvaltiokehityksen EU:n rahoituskehykseen, kertoo pääministeri Antti...
29.9.2019 15:01

Aihetunnisteet

Unkari

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta
Uutiset | 21.9.2026 13:32
Trump: USA valmistelee merkittävää lannoitesopimusta Valko-Venäjän kanssa
Uutiset | 21.9.2026 19:00
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Tutkimus: Asiakastyytyväisyydessä entistä suurempia eroja pankkien välillä – nämä pankit veivät kärkisijat
Uutiset | 21.9.2026 9:15
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Uusimmat

Britannialta sotilaallista tukea Saudi-Arabialle huthien iskujen torjuntaan
Uutiset | 22.9.2026 7:41
Pohjoismaiset nuoret kiskovat energiajuomia kaksin käsin – suomalaiset aloittavat muita nuorempina
Uutiset | 22.9.2026 7:32
Lähde: Ranska valmistelee YK:n turvallisuusneuvostossa päätöslauselmaa Hormuzinsalmen avaamisesta
Uutiset | 22.9.2026 6:28
Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Väitös: Sisarusten määrä voi näkyä sydämen ja aivojen terveydessä vielä keski-iässä
Uutiset | 21.9.2026 21:45
Tutkimus: Tämä ero näkyy jo muutaman tunnin ikäisissä tyttö- ja poikavauvoissa
Uutiset | 21.9.2026 21:31
Formula 1 | Birminghamin viiksekäs leijona oli F1-ratojen peloton taistelija – murtunut niska ei pysäyttänyt Nigel Mansellia
Uutiset | 21.9.2026 21:22
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Trump: USA valmistelee merkittävää lannoitesopimusta Valko-Venäjän kanssa
Uutiset | 21.9.2026 19:00
Häkkänen puolustelee kohua herättänyttä vierailuaan Israeliin: Materiaaliyhteistyötä on ylläpidettävä
Uutiset | 21.9.2026 18:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Britannialta sotilaallista tukea Saudi-Arabialle huthien iskujen torjuntaan
Uutiset | 22.9.2026 7:41
Pohjoismaiset nuoret kiskovat energiajuomia kaksin käsin – suomalaiset aloittavat muita nuorempina
Uutiset | 22.9.2026 7:32
Lähde: Ranska valmistelee YK:n turvallisuusneuvostossa päätöslauselmaa Hormuzinsalmen avaamisesta
Uutiset | 22.9.2026 6:28
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi estää verotettavan tulon tekeminen?
Mielipide | 21.9.2026 14:23
Lukijalta: Maaseutumyönteisyys puntarissa
Mielipide | 21.9.2026 14:19
Lukijalta: Evankelisluterilainen kirkkomme laahaa mennessä
Mielipide | 21.9.2026 14:11
Lukijalta: Tarvitaan uutta
Mielipide | 21.9.2026 14:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste