Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Puolustusministeri Antti Kaikkonen sanoo, ettei ole havainnut Naton painostaneen Suomea lisäämään terrorismin vastaista yhteistyötä Turkin kanssa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Puolustusministeri Kaikkonen ymmärtää, miksi presidentti Niinistö patistelee hallitusta: "Se olisi järkevää"

Santeri Lampi 27.11.2022 14:52, muokattu 28.11.2022 15:19
a– a+
Politiikka

Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) kannattaa presidentti Sauli Niinistön esitystä siitä, että eduskunta käsittelisi niin sanotun Nato-lain jo ennen kuin Turkki ja Unkari ovat ratifioineet Suomen liittymispöytäkirjat.

– Ajattelen samalla tapaa, että eduskunta voisi aivan hyvin aloittaa eduskuntakäsittelyn vaikkapa jo joulukuun aikana, Kaikkonen sanoo Suomenmaalle.

Tannoisessa tasavallan presidentin kanslian lausunnossa todettiin, että hallituksen olisi ”asianmukaista” antaa esitys Nato-sopimuksen hyväksymisestä eduskunnalle, vaikka viimeiset kaksi ratifiointia uupuisivat.

Kanslia katsoo, että aikataulua kannattaa nopeuttaa, jotta ”valmius sopimusten hyväksymiseen on olemassa heti kun sen edellytykset täyttyvät”.

Kaikkosen mukaan on selvää, että Suomen Nato-jäsenyyden vahvistaminen venyy selvästi ensi vuoden puolelle.

– Unkarilla (ratifioinnissa) menee ensi vuoteen ja Turkista meillä ei ole aikataulua tiedossa. Jos eduskunta hoitaa oman osuutensa, niin meillä ei sitten enää mene aikaa, kun ratifioinnit on saatu.

Puolustusministeri arvioi, että nopeimmillaan eduskunta saa käsiteltyä asian ”joissakin viikoissa”. Kaikkonen myös huomauttaa, ettei vielä voida tietää, milloin seuraava, huhtikuun vaaleissa valittava eduskunta on toimintakunnossa.

– Jos asia (Turkin ja Unkarin ratifiointien saaminen) venyisi sinne saakka, niin kyllä tämä (Nato-lain käsittely) voisi olla ihan järkevää hoitaa eduskunnan päässä jo nyt valmiiksi.

Kaikkonen kuitenkin korostaa, ettei aikataulun rukkaamisessa ole kyse turvallisuusuhasta.

– Turvallisuus ei ole joistakin viikoista tai edes kuukausista kiinni.

Puolustusministeri Antti Kaikkonen vieraili puoluevaltuuston kokouksen yhteydessä myös Kuopion torilla. Kuva: Jari Laukkanen

Kaikkonen matkaa jouluun alkupuolella Turkkiin tapaamaan maan puolustusministeriä Hulusi Akaria.

Tapaamisessa on määrä keskustella Suomen liittymisestä Natoon sekä ajankohtaisesta turvallisuustilanteesta.

Turkki on viime päivinä tehnyt ilmaiskuista kurdijoukkoja vastaan Syyrian puolella. Kohteina ovat olleet muun muassa kurdienemmistöinen Kobanen kaupunki Syyriassa sekä al-Holin leirin alue.

Turkin mukaan kyse on vastauksesta pommi-iskuun, joka tehtiin Istanbulin keskustassa.

Aiemmin Suomi on arvostellut Turkkia kurdeihin kohdistetuista sotatoimista. Voiko kritiikkiä esittää nykyoloissa?

–  Suomi voi ottaa kantaa Turkin toimintaan kurdialueella, mutta näkisin, että Suomen kannanotot on luontevinta tehdä yhteisessä EU-rintamassa, Kaikkonen arvioi.

Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg sanoi viime viikolla Ruotsin yleisradio SVT:lle, että Suomen ja Ruotsin tulee tiivistää yhteistyötä Turkin kanssa terrorismin vastaisessa taistelussa.

Stoltenberg peräänkuulutti Natoon pyrkiviltä mailta tiukempia lakeja terroristiryhmien toiminnan estämiseksi.

Kaikkosen mukaan Stoltenberg on kuitenkin ollut tyytyväinen siihen, miten Suomi ja Ruotsi ovat noudattaneet Madridissa allekirjoitettua yhteisymmärrysasiakirjaa.

– En ole itse havainnut Naton suunnalta mitään patistelua meille.

– Mielestäni Turkki voi olla täysin vakuuttunut siitä, että Suomi on sitoutunut terrorismin vastaiseen kamppailuun.

Useat EU-maat päättivät olla myöntämättä uusia asevientilupia Turkkiin sen jälkeen, kun maa hyökkäsi Pohjois-Syyrian kurdialueille lokakuussa 2019.

Ruotsi kuitenkin ilmoitti syyskuun lopulla, että se sallii jälleen aseviennin Turkkiin.

Suomi puolestaan ei ole kieltänyt asevientiä Turkkiin missään vaiheessa.

– Suomi käsittelee asevientilupia tapauskohtaisesti. Ulko- ja turvallisuuspoliittinen arvio tehdään ulkoministeriön johdolla.

– Tulevaisuudessa tulemme olemaan saman liittouman jäseniä. Se on syytä ottaa huomioon kokonaisarvioinnissa, Kaikkonen muotoilee.

Keskustan puoluevaltuutetulle tehdyssä Suomenmaan kyselyssä Kaikkonen oli ylivoimaisesti suosituin ministeri.

Hänet nimesi kolmen parhaimman ministerin joukkoon jopa 97 prosenttia vastanneista.

Kaikkonen itse arvioi, että tuloksessa on ”sota-ajan lisää”.

– En nyt ihan niin korkeita lukuja mielestäni ansaitse. Lämmin kiitos.

Kaikkonen näkee, että puolustuksen asiat ovat nousseet politiikan ytimeen, kun Suomi on tehnyt hävittäjähankintoja ja päättänyt hakea Naton jäseneksi Venäjän hyökättyä Ukrainaan.

– Hyvä, jos näitä asioita ei ole ihmisten mielestä ihan päin mäntyäkään hoidettu, ministeri veistelee.

Lue myös

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle

Edes eläkkeitä ei voida sulkea säästökeskustelujen ulkopuolelle, Olli Kärkkäinen linjaa.
1.8.2026 17:41

Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi

Kaakkois-Suomen rajavartiosto kertoi lauantaina sulkeneensa toistaiseksi itärajan esteaidan riistaportteja afrikkalaisen sikaruton (ASF) vuoksi. Suomessa...
1.8.2026 17:20

Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – "Onko Suomen intressien kannalta järkevää?"

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) on kertonut kannattavansa Espanjan Schengen-sopimuksen keskeyttämistä Ceutan tilanteen vuoksi.
1.8.2026 16:52

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen Keskusta Nato Politiikka puolustuspolitiikka puolustusvoimat Turkki turvallisuuspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Panssarilaiva Ilmarisen hylystä poistettiin 60 000 litraa öljyä – loput ensi vuonna
Uutiset | 31.7.2026 10:09
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Suomeen iskee tänään kova ukkosrintama
Uutiset | 31.7.2026 9:31
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste