Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee

25.6.2026 16:46
Lue lisää 
Vastaamo
Vastaamon asiakkaiden tilanne ei ole kiinnostanut viime aikoina enää ketään, Päivi Mononen-Mikkilä kokee. (Kuva: Jari Laukkanen)

Puhelinliittymän hankinnastakin tuli vaikeaa – Vastaamon asiakkaat jätettiin selvittämään asioita yksin, tietomurron uhri kokee

Pauliina Pohjala 29.11.2021 19:26, muokattu 29.11.2021 19:26
a– a+
Vastaamo

Päivi Mononen-Mikkilä oli äskettäin hankkimassa liittymää uuteen puhelimeensa, kun eteen tuli yllättävä este.

– Sain kuulla, että minulle ei voida myydä puhelinliittymää, koska minulla on henkilökohtainen luottokielto.

Mononen-Mikkilä otti itselleen luottokiellon reilu vuosi sitten, psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurron jälkeen.

Hän on yksi tietomurron uhreista. Uhreja on kaikkiaan yli 30 000.

Mononen-Mikkilä teki tuoreeltaan rikosilmoituksen. Hän oli yhteydessä moniin tahoihin aina patentti- ja rekisterihallituksesta Postiin. Henkilökohtainen luottokielto oli yksi monista toimenpiteistä, joita rikosuhripäivystys suositteli identiteettivarkauksien estämiseksi.

Mononen-Mikkilä ei tullut ajatelleeksi, että asia tulisi eteen myös puhelinkaupoilla. Hän sai selvitettyä, että liittymän voi tällaisessa tapauksessa saada paperilla, jolla hän todistaa ottaneensa luottokiellon itse.

Puhelinliittymän hankkimisen vaikeus oli Mononen-Mikkilälle jälleen konkreettinen osoitus siitä, miten yksin Vastaamon tietomurron uhrit on jätetty.

– Nämäkin tiedot olivat sellaisia, että ne piti hankkia ihan itsenäisesti. Kukaan ei kerro niitä eikä niitä ole missään listattuna.

Mononen-Mikkilä sanoo, että rikosuhripäivystys auttoi uhreja aluksi, mutta sen jälkeen heidät on jätetty selvittämään asioita itse.

Mononen-Mikkilä on ammatiltaan viestintäjohtaja, ja hän toimii myös politiikassa keskustanaisten varapuheenjohtajana ja Helsingin Keskustanaisten puheenjohtajana. Tiedon etsiminen on hänelle tuttua, vaikka se onkin ollut tässä tilanteessa myös raskasta.

Mononen-Mikkilä sanoo olevansa huolissaan niistä Vastaamon asiakkaista, joilla ei ole valmiuksia selvitellä asioita aktiivisesti.

– Kuka välittää heistä?

Kesäkuussa kerrottiin mahdollisuudesta hakea Vastaamon konkurssipesältä korvauksia, mutta tämänkin tiedon saaminen edellytti tarkkaa mediaseurantaa, Mononen-Mikkilä kertoo.

– Siitä kerrottiin pienesti parhaimpaan kesäloma-aikaan, ja korvausten hakemiseen oli vain muutamia päiviä aikaa.

Mononen-Mikkilä jätti mahdollisuuden väliin, mutta hän kertoo tietävänsä ihmisiä, jotka prosessiin ryhtyivät.

– Korvausten hakeminen oli kuulemma niin monimutkaista, että juristin koulutuksen saanut ihminenkin tarvitsi toisen juristin apua selviytyäkseen siitä.

Vastaamon asiakkaiden tilanne ei ole kiinnostanut viime aikoina enää ketään, Mononen-Mikkilä kokee.

– Se oli hirveän mediaseksikäs aihe kun tietomurto tapahtui, rikos oli niin pöyristyttävä ja siinä oli suuri määrä uhreja. Kun mediaseksikkyys hävisi, kukaan ei ole piitannut tuon taivaallista, hän sanoo.

Hyökkääjät tunkeutuivat Vastaamon potilastietojärjestelmään syksyllä 2018 ja keväällä 2019. Mononen-Mikkilä oli tuolloin psykoterapiakeskuksen yksityisenä asiakkaana, mutta tietomurrosta hän kuuli vain tiedotusvälineistä.

– Vastaamo ei kontaktoinut asiakkaita, tai ainakaan minua, tapahtuneen jälkeen.

Hän pitää surullisena sitä, että rikos nakertaa luottamusta terapiapalveluita kohtaan.

– Omalla kohdallani katson, että minulla on keinoja selviytyä mielen myrskyistä. Mutta Vastaamollakin oli paljon myös Kelan lähetteillä olevia asiakkaita.

Hallitus halusi helpottaa henkilötunnuksen vaihtamista Vastaamon tietomurron jälkeen, mutta pikainen lain säätäminen lykkääntyi osaksi laajempaa henkilötunnusten uudistusta.

Vastaamon tietomurron uhreja ei ole pidetty ajan tasalla tämänkään hankkeen etenemisestä, Mononen-Mikkilä kertoo.

Hän kokee, että Suomi on huonosti valmistautunut kyberrikollisuuden estämiseen. Hankkeita on ehkä vireillä jossain, mutta se ei näy tietomurron uhrille asti.

– Tästä pitää saada keskustelua aikaan, Mononen-Mikkilä sanoo.

Lue myös

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa

Ensimmäinen maailmansota tunnetaan etenkin länsirintaman kuvastosta, jossa joukot etenevät mutaisista juoksuhaudoista mutaisille ei-kenenkään-maille...
25.6.2026 22:00

Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen

Koiran kanssa on syytä olla varovainen vesillä. Vaikka koira tiedetään uimataitoiseksi eläimeksi, pelastusliivit...
25.6.2026 21:30

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

”Taantuma tarkoittaa sitä, että naapurisi menettää työpaikkansa. Lama tarkoittaa sitä, että sinä menetät...
25.6.2026 21:15

Aihetunnisteet

kyberrikollisuus päivi mononen-mikkilä tietomurto Vastaamo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Munaxin sopimustuottajan tilalla aiempaa laajempia salmonellaepäilyjä
Uutiset | 25.6.2026 17:37
Lakiesitys helpottaisi deaktivoitujen ja pysyvästi ampumakelvottomien aseiden säilytystä
Uutiset | 25.6.2026 17:31
Israel sanoo vetävänsä joukkonsa Libanonista vasta sen jälkeen kun Hizbollah on riisuttu aseista
Uutiset | 25.6.2026 17:24
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee
Uutiset | 25.6.2026 16:46
Rubio: Israelin ja Libanonin neuvottelut etenevät hyvin, aiesopimus lähellä
Uutiset | 25.6.2026 16:19
STM:n kansliapäällikkö: Ehdotus Stea-avustuskriteereistä valmistuu alkuviikosta
Uutiset | 25.6.2026 16:16
Poliisi varoittaa valepoliiseista videopuheluissa
Uutiset | 25.6.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja
Uutiset | 25.6.2026 21:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste