Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perussuomalaiset kertoo menoleikkauksiin painottuvan sopeutusehdotuksensa torstaina

21.10.2026 16:01
Lue lisää 
Ruoka
Kotimaisen ruuan kysyntä kasvaa, kun ihmiset laittavat kotona itse ateriansa eivätkä syö ravintoloissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

PTT: Ruokaa riittää ja sen hinta pysyy kurissa – kotimaisen ruuan kysyntä kasvaa

Meri Alaranta-Saukko 7.4.2020 10:30, muokattu 7.4.2020 16:31
a– a+
Ruoka

Koronakriisi ei iske ruokamarkkinoihin yhtä kovalla voimalla kuin monelle muulle alalle.

Näin arvioi Pellervon taloustutkimus PTT maa- ja elintarviketalouden ennusteessaan.

Ruuan hinta voi tosin ainakin väliaikaisesti nousta. Alkuvuodesta ruuan hinta kohosi keskimäärin 1,4 prosenttia ja kriisin seurauksena kasvu voi kiihtyä.

– Lyhyellä aikavälillä ruuan hamstraaminen aiheuttaa kustannusten nousua ketjussa, joka voi aiheuttaa hetkellisiä hintapiikkejä. Tämä johtuu siitä, että hamstraamisen seurauksena elintarvikeketjussa joudutaan lisäämään resursseja, mikä etenkin poikkeusoloissa aiheuttaa ketjulle ylimääräisiä kustannuksia, tutkimusjohtaja Hanna Karikallio kertoo.

Korona on lisännyt Suomessa entisestään kotimaisen ruuan kysyntää.

– Kun ravintolat ovat kiinni, ihmiset ostavat ruokaa kaupasta ja silloin kotimaisen ruuan kulutus kasvaa, maatalousekonomisti Heini Lehtosalo toteaa.

Kulutuksessa on nähty piikkiä muun muassa leivän, jauhojen, murojen ja säilykkeiden osalta. Myös jäätelöä on ostettu aiempaa enemmän.

Pidemmällä aikavälillä tutkijat uskovat hinnannousun pysähtyvän.

Osaltaan siihen vaikuttaa ostovoiman heikentyminen esimerkiksi lomautusten myötä.

– Se näkyy ruokaostoksissa siten, että kalliimmat lisäarvotuotteet jäävät kaupanhyllyille ja ostetaan tavallista ruokaa, maatalousekonomisti Suvi Ranta-Kiikka toteaa.

Esimerkiksi jauheliha nostaa suosiotaan fileiden kustannuksella. Tällöin elintarvikeketjuun tulee vähemmän rahaa ja alan kannattavuus heikkenee. Samalla ruuan hintojen nousu hiipuu tai kääntyy jopa laskuun.

Jos kriisi kestää muutamaa kuukautta pidempään, sen vaikutukset ruokamarkkinoihin kasvavat. Silloin edessä voi pahimmillaan olla ruokakriisi.

Suomalaisessa maataloustuotannossa ei vanhemman maatalousekonomisti Tapani Yrjölän mukaan ole odotettavissa dramaattisia muutoksia.

– Viljasta ei tule pulaa. Varastoissa on tavaraa. Vehnä ja rehuviljasato riittävät kattamaan kotimaisen kulutuksen. Ruista on varastossa yli vuoden tarve. Myös maidon ja lihan tuotanto pysyy sellaisella tasolla, ettei kulutuksesta tarvitse tinkiä, hän vakuuttaa.

Alkavan kasvukauden tuotantopanokset on hänen mukaansa pitkälle jo hankittu. Tiloilla on oltu etupainotteisesti liikkellä sekä aikaisen kevään, että koronan vuoksi. Jos kriisi pitenee, jatkossa voi tulla pulaa esimerkiksi kasvinsuojeluaineiden raaka-aineista.

– Jos niitä ei ole vielä tilattu tulevalle kasvukaudelle, kannattaa toimia nopeasti. Tautiaineita kannattaa ostaa varmuuden vuoksikin, sillä saatavuudesta myöhemmin ei ole varmuutta, hän sanoo.

Kriittinen kohta maataloudessa on kausityövoiman saaminen tiloille. Esimerkiksi marjojen ja kasvisten hinnat saattavat nousta syksykllä, jos niiden tarjonta vähenee.

Ongelmaan on kuitenkin hallituksen taholta jo tulossa ratkaisuja. Myös Euroopan unioni totesi maataloustyöntekijöiden kuuluvan kriittisiin aloihin, joiden vapaa liikkuvuus olisi jäsenmaiden syytä turvata, Yrjölä huomauttaa.

Globaalin ruokaturvan kannalta suurin uhka kriisitilanteessa ovat vientirajoitukset, joita muutamat suuret maataloustuotteiden viejämaat ovat asettaneet.

– Se iskee pahimmin köyhmipiin maihin. Ilman koronaakin joukko maailman ihmisiä elää nälänhädässä, Yrjölä muistuttaa.

PTT:n maa-ja elintarviketalouden ennuste kevät 2020

Lue myös

Ulkomaisen kausityövoiman maahan pääsy turvataan ­– ministeri Lepän mukaan merkitys maa- ja metsätalousalalle on suuri

Huoltovarmuudelle tärkeät kausityöntekijät pääsevät edelleen maahan tietyin ehdoin. Asiasta on saa­tu ai­kaan lin­jaus työ-...
7.4.2020 9:20

Pitääkö kunnianhimoisista ilmastotoimista tinkiä koronakriisin takia? – Näin keskustaedustajat vastaavat Ylen kyselyyn

Suurin osa Ylen kyselyyn vastanneista keskustan kansanedustajista olisi valmis joustamaan hallituksen kunnianhimoisista ilmastotavoitteista...
7.4.2020 13:24

Aihetunnisteet

Korona Maatalous ruokaturva

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Katariina Sourin mielestä on ”erikoista”, että keskusta hakee nyt linjaansa – hänelle vastaus on selvä
Uutiset | 20.10.2026 12:31
Zelenskyi sanoo puhuneensa USA:n Rubion kanssa – aiheina Ukrainan ohjuspuolustus, ohjusvaroitusjärjestelmä ja satelliittiverkkojärjestelmät
Uutiset | 20.10.2026 10:21
Sota Ukrainassa voi päättyä ensi vuonna, arvioi arvostettu Venäjä-tutkija
Uutiset | 20.10.2026 16:06
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Witkoff esitteli Putinille ”uusia ideoita” sodan lopettamiseksi Ukrainassa ja sai myös vapaaksi yhdysvaltalaisen opettajan
Uutiset | 21.10.2026 12:38
Tätä suomalaiset googlasivat viime lokakuussa jopa 165 000 kertaa
Uutiset | 20.10.2026 21:10
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46

Uusimmat

Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
60 vuotta sitten | Aberfanin kaivoskylän musta perjantai järkytti koko maailmaa – vaaran merkit olivat näkyvillä, mutta niistä ei piitattu
Uutiset | 21.10.2026 21:30
Nämä ruoat voivat suojata dementialta
Uutiset | 21.10.2026 21:27
Tutkimus: Lapin sodan jäljet näkyvät yhä ihmisten elämässä – ”Osasta vaiettiin”
Uutiset | 21.10.2026 20:31
Lopettamispäätös kyti Teemu Pukin mielessä pitkään – pelaaminen ei tuo enää samanlaista nautintoa kuin nuorena
Uutiset | 21.10.2026 18:13
Zelenskyi olisi valmis jäädyttämään rintamalinjan
Uutiset | 21.10.2026 17:47
Suomen poliisi perusti tekoälytoimiston
Uutiset | 21.10.2026 17:09
”Kärsimyksestä ei pidä tehdä viihdettä” – Kansanedustaja pitää rappiostriimaamista järkyttävänä ilmiönä
Uutiset | 21.10.2026 16:12
Perussuomalaiset kertoo menoleikkauksiin painottuvan sopeutusehdotuksensa torstaina
Uutiset | 21.10.2026 16:01
EU-parlamentti hyväksyi EU-tuen Suomessa paperiteollisuudesta irtisanotuille työntekijöille
Uutiset | 21.10.2026 15:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
60 vuotta sitten | Aberfanin kaivoskylän musta perjantai järkytti koko maailmaa – vaaran merkit olivat näkyvillä, mutta niistä ei piitattu
Uutiset | 21.10.2026 21:30
Nämä ruoat voivat suojata dementialta
Uutiset | 21.10.2026 21:27
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Metsähallitus ei hyväksy työvoiman hyväksikäyttöä sopimuskumppaneiltaan
Mielipide | 21.10.2026 12:01
Lukijalta: Maan hallitus on pettänyt lupauksensa ja unohtanut ihmiset
Mielipide | 20.10.2026 11:54
Lukijalta: Oman kodin unelmaa ei pidä verottaa pois nuorilta
Mielipide | 20.10.2026 10:28
Lukijalta: Kuka päätti, että vaihtoehtoja on vain kaksi?
Mielipide | 20.10.2026 10:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata