Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta

5.8.2026 21:31
Lue lisää 

Presidentti nimitti valtakunnansyyttäjäksi Raija Toiviaisen – "Todennäköisesti ymmärrämme nyt paremmin, mitä on korruptio"

Edeltäjä Matti Nissinen irtisanottiin, koska ylimmän syyttäjän virkarikostuomio olisi uhannut oikeusjärjestelmän uskottavuutta
STT–MIKKO GUSTAFSSON 13.7.2018 13:21, muokattu 13.7.2018 13:26
a– a+
Valtakunnansyyttäjä

Presidentti Sauli Niinistö on nimittänyt valtakunnansyyttäjäksi Raija Toiviaisen, joka on hoitanut valtakunnansyyttäjän työtehtäviä viime vuoden maaliskuusta saakka.

Ylin syyttäjä johtaa Valtakunnansyyttäjänvirastoa ja koko syyttäjälaitosta sekä vastaa muun työn lisäksi muun muassa poliisirikosten tutkinnasta.

Viime vuosina tutkittavaa on riittänyt. Esimerkiksi entistä ja nykyistä korkeaa poliisijohtoa syytetään pian oikeudessa puutteista Helsingin huumepoliisin tietolähdetoiminnan järjestämisessä ja valvonnassa.

Tuorein merkittävä rikosepäily koskee taas kerran Helsingin huumepoliisin ex-päällikköä Jari Aarniota. Kyse on Aarnion kiistämästä epäilystä, jonka mukaan hän olisi tiennyt vuonna 2003 palkkamurhasta ja jättänyt sen estämättä.

Raija Toiviaisen käsityksen mukaan tuorein poliisirikosepäily on peräpeiliin katsottuna täysin poikkeuksellinen, mutta muuten hän ei halua kommentoida yksittäisiä rikosepäilyjä tai syytteitä. Hän uskoo kuitenkin, että korkeiden viranomaisten viime vuosien kujanjuoksulle on löydettävissä selitys.

– Pidän hyvin todennäköisenä, että ymmärrämme nyt paremmin, mikä on korruptatiivista toimintaa. Ja mikä on juuri sillä tavalla paheksuttavaa, että yhteiskuntaa halutaan siltä suojata.

Korruptatiivisella toiminnalla Toiviainen tarkoittaa viranomaisiin kohdistuvia lahjontarikoksia, suosimista, esteellisyystilanteita ja muita virkarikoksia, jotka sujahtavat käsitteen alle.

– Sehän on aivan hirvittävän tärkeää, että olemme äärimmäisen valistuneita sen suhteen ja löydämme kaikki mätäpesäkkeet. Sellaista ei saa olla. Se murentaa koko oikeusvaltion periaatetta ja heikentää uskoa viranomaistoimintaan.

Toiviaisella on ajattelulleen perusteita myös aiemmalta uraltaan. Hän oli aikanaan Suomen valtuuskunnan jäsenenä, kun Euroopan neuvoston korruptionvastainen toimielin Greco tarkasti Suomen vuonna 2000 ensimmäistä kertaa.

– Suomesta ei löydetty oikein mitään. Se oli erikoista Euroopan neuvostossa, ja Suomen raportista keskusteltiin aika paljon. Ensimmäiseksi suositukseksi tuli, että viranomaisten keskuudessa pitää huolehtia siitä, että tunnistetaan suomalainen korruptio.

Toiviaisen mukaan on täysin mahdollista, että viranomaiset eivät ole osanneet tunnistaa korruptiota Suomessa.

– Sehän on totta, että meillä ei ole katutason lahjontaa. Meillä on vaikeasti selvitettävää rakenteellista korruptiota. Se pitää saada loppumaan ja selvitettyä.

Toiviainen sanoo toivovansa silti hartaasti, että esimerkiksi poliisissa pintaan nousseet virkarikosjutut osoittautuvat lopulta yksittäistapauksiksi eivätkä laajemmaksi toimintakulttuuriksi.

– Ajattelen, että poliisejakin on noin 7 000. Jos siellä yksi tai kaksi tai muutama tekee jotain, voidaanko sitä yleistää ihan vielä koko organisaation ongelmaksi? Omasta mielestäni näin ei ole.

Tämän vuoden tammikuussa valioneuvosto irtisanoi Toiviaisen edeltäjän Matti Nissisen, joka oli lainvoimaisen tuomion mukaan ostanut syyttäjälaitokseen koulutusta veljensä firmalta. Oikeusministeri Antti Häkkänen (kok.) kommentoi tuolloin, että Nissisen jatkaminen virkarikostuomion jälkeen olisi uhannut oikeusjärjestelmän toimintakykyä, uskottavuutta ja luotettavuutta.

Toiviaisen mukaan Nissisen tapaus aiheutti paljon keskustelua syyttäjälaitoksen henkilökunnassa. Hän kuitenkin toteaa, että asia on käsitelty perusteellisesti oikeuskanslerin syyteharkinnan ja korkeimman oikeuden tuomion ansiosta.

Toiviainen uskoo, että asia ei aiheuta enää keskustelua tai huolta syyttäjälaitoksessa.

– Voin vakuuttaa, että syyttäjälaitoksessa tämä on todellakin yksittäistapaus.

Lue myös

Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle

Pohjois-Korea on ampunut tunnistamattoman ammuksen kohti Japaninmerta, kertoo Etelä-Korean asevoimat. Japanin puolustusministeriö puolestaan sanoo...
6.8.2026 12:14

Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista

Maahanmuuttovirasto kertoo pidättäytyneensä lupien myöntämisestä neljälle luonnonmarja-alan työnantajalle, jotka eivät voi määräaikana rekrytoida...
6.8.2026 12:02

Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – "Kokoomus maksaa siitä hintaa"

Keskustan kannatuksen laskua ei pidä ryhtyä parhain päin selittelemään, puoluesihteeri toteaa.
6.8.2026 11:56

Aihetunnisteet

oikeus oikeuslaitos syyttäjä valtakunnansyyttäjä Valtakunnansyyttäjänvirasto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle
Uutiset | 6.8.2026 12:14
Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista
Uutiset | 6.8.2026 12:02
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Viime vuonna kouluista lähtivät puhelimet, nyt lisätään liikkumista
Uutiset | 6.8.2026 11:24
Trump kiistää Yhdysvalloilla olevan pulaa ohjuksista ja ammuksista
Uutiset | 6.8.2026 11:17
Useita kuoli Venäjän iskuissa Harkovaan
Uutiset | 6.8.2026 9:14
Arvio: Julkisia menoja leikattava lisää ensi hallituskaudella EU-tavoitteissa pysymiseksi
Uutiset | 6.8.2026 9:04
Ylen kannatusmittaus: Perussuomalaiset nousi, vasemmistoliitto laski
Uutiset | 6.8.2026 6:53
Saksan sisäministeri: Lentokentän droonilöytöä tutkitaan hybridihyökkäyksenä
Uutiset | 6.8.2026 5:59
Observatorio vahvistaa: SpaceX-raketin osa törmäsi Kuuhun ennustetusti
Uutiset | 6.8.2026 4:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle
Uutiset | 6.8.2026 12:14
Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista
Uutiset | 6.8.2026 12:02
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste