Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Espanjan sisällissodasta 90 vuotta – onko sodan veteraaneja vielä elossa?

14.7.2026 22:20
Lue lisää 

Pohjois-Pohjanmaan keskusta linjasi tulevaisuusohjelman tavoitteet vuodelle 2030 – "Puolen miljoonan onnellisen ihmisen maakunta"

Risto Luodonpää 14.11.2020 22:02, muokattu 1.12.2020 9:33
a– a+
Piirikokoukset

Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri löi lukkoon oman tulevaisuusohjelmansa Rokualla pidetyssä syyskokouksessa.

Ohjelmassa visioidaan, miltä Pohjois-Pohjanmaan maakunta näyttää 2030-luvulla ja mitkä asiat ovat keskustalle tärkeitä näiden visioiden saavuttamiseksi.

Kolme pääteemaa eli sivistys, elinvoima ja hyvinvointi on kukin jaettu kymmeneen kärkitavoitteeseen.

Ohjelmassa todetaan muun muassa, että tavoitteena on olla hiilineutraali maakunta, jossa elinkeinoelämä toimii tiiviissä yhteistyössä eri koulutusasteita edustavien oppilaitosten kanssa. Lisäksi korostetaan luonnon merkitystä ja halutaan Pohjois-Pohjanmaan olevan kymmenen vuoden päästä puolen miljoonan onnellisen ihmisen maakunta.

Piirikokous ei muuttanut valmisteluelinten laatimaa ohjelmaesitystä kuin muutaman lisäyksen osalta.

Pyhäjärveläisen Jukka Tikanmäen esitys energiavarastoinnin toteuttamisesta ja oululaisen Kyösti Oikarisen lisäys kulttuurin mainitsemisesta parissa kohdassa otettiin ohjelmaan mukaan.

Keskustelua herätti lähinnä se, että maakunnan elinvoiman ”valtimoiksi” kuvailtujen nelos- ja kasiteiden lisäksi mukaan haluttiin maininnat neljästä muustakin alueella kulkevasta valtatiestä (20, 22, 27 ja 28).

Utajärveläisen Kyösti Juujärven mielestä keskustalaisten on huomattavasti helpompi lähteä kuntavaalitaistoon, jos mukana on konkretiaa myös itä-länsi-suuntaan kulkevien väylien tärkeydestä.

Myös kokouksen virallinen kannanotto käsitteli liikenneasioita. Siinä esitetään, että valtatie 22 Oulu-Kajaani-Vartius täyttää Pohjois-Suomen tärkeimpänä poikittaisena väylänä kaikki pääväylille asetetut kriteerit ja on siten lisättävä pääväyläasetukseen.

Asialistalla oli luonnollisesti myös piirin valmistautuminen huhtikuun kuntavaaleihin.

Kunta- ja järjestökoordinaattori Antti Ollikaisen mukaan tilanne alueen kunnissa on pääosin hyvä, vaikka kovin työ on vasta edessä.

– Ehdokassuostumuksia on tällä hetkellä allekirjoitettu 351. Luku on hieman parempi kuin neljä vuotta sitten vastaavaan aikaan, hän vertailee.

Ollikainen uskoo vahvasti, että viime vaalien ehdokasmäärä 956 tullaan nykyisellä vauhdilla ylittämään.

– Vaaleihin on 155 päivää. Jokainen ehdokas houkuttelee mukaan kaksi muuta niin silloin mennään jo yli tuhannen.

Keskustalla on Antti Ollikaisen mukaan paljon puolustettavaa edellisistä kuntavaaleista.

– Viimeksi saatiin läpi 470 ehdokasta, mikä on lähes 60 prosenttia kaikista valtuutetuista. Keskustalla on enemmistöasema 22:ssa alueen 30:stä kunnasta, hän muistutti.

Kuntavaalihenkeä pohjoispohjalaisiin lietsoi myös Kainuun kokouksesta paikalle kiirehtinyt puolueen puheenjohtaja Annika Saarikko.

Poliittisessa katsauksessaan Saarikko toivoi keskustan ehdokkaiden keskittyvän asiakysymyksiin, vaikka provosointia on luvassa erityisesti perussuomalaisten taholta.

– Minusta ehdokkailla pitää olla konkreettista sanottavaa. Ei riitä, että halutaan vain antaa kepulle turpiin, puheenjohtaja totesi.

Saarikon mielestä ”alipuhuttuja” vaaliteemoja ovat muun muassa eläkeläisten asema, kaksoiskuntalaisuuden edistäminen ja ruoka.

– Näihin vaadimme myös muilta puolueilta kannanottoja. Vaalit ratkaistaan kuitenkin kunnissa. Ei semmoisilla uutisilla kuten tällä viikolla kuulimme että perussuomalaisten puheenjohtaja aikoo keskittyä Helsingin pormestarikisaan, hän heitti.

Leena Tuomaala osallistui ensimmäistä kertaa viralisena edustajana Pohjois.Pohjanmaan piirikokoukseen.

Ensimmäistä kertaa viralliseksi piirikokousedustajaksi saapunut Leena Tuomaala vahvisti vaaliasetelmien olevan tuttuun tapaan hakusessa myös Muhoksella.

– Kyllä sen huomaa, että perussuomalaiset on ottanut keskustan maalitaulukseen. Meitä provosoidaan koko ajan, mutta parempi keskittyä asiakysymyksiin kuin provosoitua, Tuomaala toteaa.

Muhoksella yhdeksi tärkeimmistä vaaliteemoista nousevat varavaltuutetun mukaan kouluasiat.

– Kouluja on asukaslukuun nähden runsaasti ja niihin on satsattu paljon, mutta kunnan taloustilanne on samalla erittäin haastava. Keskusta on sitoutunut kouluverkkoselvitykseen, mikä voi vastuullisesti läpivietynä tietää parin koulun lakkauttamista, hän arvioi.

Ehdokashankinnassa on Leena Tuomaalan mukaan vielä kirimistä.

– Nuoria ehdokkaita pitäisi saada enemmän mukaan. Pitäisikö mennä kouluihin puhumaan kuntavaalien merkityksestä. Nyt tuntuu siltä, että monet nuoret eivät edes tiedä, mistä asioista kunnissa päätetään

Piirikokouksen ohjelmaan kuuluneessa paneelissa puheenjohtaja Annika Saarikko oli tentattavana yhdessä alueen kansanedustajien kanssa.

Saarikko vastasi koulutusta koskevaan kysymykseen aikomalla nostaa esille Norjan mallin mukaisen toimen opintolainojen anteeksiantamisesta niille, jotka asettuvat työskentelemään harvaan asutuille alueille.

– Koulutuspaikkoja on lisätty tämän hallituksen aikana ja muun muassa psykologian opetus saatiin Oulun yliopistoon. Silti täältäkin lähdetään liian herkästi etelään, ministeri muistutti pohjoisen huolen ymmärtäen.

Monia ihmisiä koskettavasta susipolitiikasta panelistit olivat liikuttavan yksimielisiä eli kannanhoidollista metsästystä on kehitettävä vahinkojen ehkäisemiseksi.

Juha Sipilä sanoi asian siten kuin moni perheenjäsenensä eli koiran susille menettänyt ajattelee.

– Minun ei onneksi enää tarvitse miettiä liian tarkkaan sanomisiani. Susille nappi otsaan vaan, ex-pääministeri pamautti.

Hybridimallilla läpivietyyn Pohjois-Pohjanmaan kokoukseen osallistui yhtensä 153 virallista kokousedustajaa.  Puheenjohtajana valittiin jatkamaan Jussi Ylitalo Tyrnävältä.

Varapuheenjohtajiksi valittiin niinikään entisen nimet eli Rokualla puhetta johtanut Marjut Lehtonen Oulaisista ja Liisa Lumijärvi Raahesta.

Lue myös

Kainuun keskusta torjuu populistisen pelottelun kuntavaaleissa – "Lento- ja junaliikenne laitetaan kuntoon ja maakuntaan rakennetaan peittävä kuituverkko"

Kainuun keskusta haastaa kaikki puolueet taisteluun nukkuvien puoluetta vastaan. Lauantaina koolla ollut Kainuun keskustapiiri...
14.11.2020 17:13

Kaksipaikkaisuusbuumiin tartuttava kunnissa – maaseutu ja kuntavaalit vahvasti esillä Keski-Suomen keskustan syyskokouksessa

Yhteiskunnallinen tilanne on nyt sellainen, että keskustalaisille arvoille, aatteille ja ratkaisuille on kysyntää...
14.11.2020 16:44

Keskustan Etelä-Hämeen piiri: hallituksen edistettävä työllistämismahdollisuuksia – "Haluamme irtisanoutua pääministerin näkemyksistä"

Yhteiskunnan tehtävä varsinkin koronakriisin keskellä ja sen jälkeen on pyrkiä edesauttamaan yritysten toimintaedellytyksiä...
14.11.2020 13:01

Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri haluaa biokaasun jakeluverkon kuntoon

Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri kiirehtii biokaasun jakeluverkon laajentamista nykyisestä noin 50 jakeluasemasta, jotta ympäristöystävällinen ja...
14.11.2020 10:41

Aihetunnisteet

piirikokous Pohjois-Pohjanmaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
USU: Hyviä uutisia keskustalle, huonoja perussuomalaisille
Uutiset | 14.7.2026 7:00
PLL: Ruokailun jälkeinen huono olo voi kertoa liiallisen syömisen lisäksi stressistä tai ärtyvästä suolesta – tietyt oireet selvitettävä viipymättä
Uutiset | 14.7.2026 21:06
Panssarilaiva Ilmarisen tarina jatkuu
Uutiset | 14.7.2026 20:30
Nyt se on todistettu: Kyläily on kuoleva tapa
Uutiset | 13.7.2026 21:10
Varoitus veneilyn hinnoista
Uutiset | 13.7.2026 22:45
T&A: Linnunradalta löytyi hurja tuuli
Uutiset | 13.7.2026 23:15
Iran yrittää edistää Hormuzinsalmen hallinnan vahvistamista iskujen jatkuessa – parlamentissa käsitellään Hormuzinsalmen järjestelyjä
Uutiset | 14.7.2026 10:02
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Varoitus matkailijalle: Vältä Wifin käyttöä ja lomakuvien jakamista
Uutiset | 14.7.2026 21:15
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?
Uutiset | 12.7.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07

Uusimmat

Esitutkinta yleensä keskeytetään
Uutiset | 15.7.2026 14:29
Ukrainalaisten tilapäinen suojelu EU:ssa jatkuu
Uutiset | 15.7.2026 14:07
Ukraina kertoi uuden vaiheen alkaneen drooneilla käytävissä meritaisteluissa – sanoo iskeneensä 20 venäläisalukseen Mustallamerellä
Uutiset | 15.7.2026 13:55
Norppien pyydyskuolemat nousussa Saimaalla – ”Tässä on salakalastuksesta kysymys, ja sitä saimaannorppakanta ei siedä”
Uutiset | 15.7.2026 13:38
Kuwait ja Bahrain sanovat torjuneensa Iranin drooni-iskuja Persianlahdella
Uutiset | 15.7.2026 12:49
VTV aloittaa selvityksen Jan Vapaavuoren lobbauksesta
Uutiset | 15.7.2026 12:32
Laukaassa ruutitehtaassa räjähdys – yksi kuollut, yksi sairaalahoitoon
Uutiset | 15.7.2026 12:30
EU-komission väestöraportti: Unionin väkiluku kääntyy laskuun vuonna 2029
Uutiset | 15.7.2026 11:06
Keskustan Kaikkonen vaatii: Helsinki Gardenista hallituksen tiedonanto
Uutiset | 15.7.2026 10:38
Orpo STT:lle: En valehdellut areenahankkeesta
Uutiset | 15.7.2026 10:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Esitutkinta yleensä keskeytetään
Uutiset | 15.7.2026 14:29
Ukrainalaisten tilapäinen suojelu EU:ssa jatkuu
Uutiset | 15.7.2026 14:07
Ukraina kertoi uuden vaiheen alkaneen drooneilla käytävissä meritaisteluissa – sanoo iskeneensä 20 venäläisalukseen Mustallamerellä
Uutiset | 15.7.2026 13:55
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuolinpesien byrokratiaa on kevennettävä
Mielipide | 13.7.2026 13:24
Lukijalta: Syöpä ei saa olla säästökohde
Mielipide | 13.7.2026 13:22
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste