Petri Honkonen Miessakkien johtoon – Timo Laaninen luotsasi yhdistystä edelliset kolme vuotta

Miessakit

Miessakit ry:n puheenjohtajaksi on valittu Petri Honkonen.

Honkonen on keskustan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Saarijärveltä.

Miessakkien puheenjohtajana on viimeiset kolme vuotta toiminut keskustan entinen puoluesihteeri, nykyisin Malmin seurakunnassa pastorina toimiva Timo Laaninen.

Miessakit ry:n syyskokous valitsi hallituksensa rivijäseniksi Kari Kopran (päihdehuollon johtaja, Kirkkonummi), Pertti Rantasen (eläkeläinen, Helsinki), Teemu Seikkulan (Head of Group control, Järvenpää) ja Markku Vettenniemen (yrittäjä, Espoo). Yhdistyksen valtuuston puheenjohtajana toimii Veli Särmäkari ja toiminnanjohtajana jatkaa Tomi Timperi.

Miessakit ry:n tarkoituksena on huolehtia miesten kokonaisvaltaisesta hyvinvoinnista, sekä kehittää pitkäjänteisesti miesten yhteisvastuun ja keskinäisen auttamisen rakenteita.

Yhdistys järjestää matalan kynnyksen vertaistoimintaa, tarjoaa ammatillisia tuki- ja kriisipalveluja, kouluttaa vertaisohjaajia sekä sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattilaisia, rakentaa erilaisten organisaatioiden miestyötä sekä osallistuu yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Miessakit ry:n idean ytimessä on näkemys naisten ja miesten kumppanuudesta ihmisyyden hyvinvoinnin perustana, yhdistyksen sivuilla kerrotaan.