Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

Pirkkalainen gallupeista: Muiden puolueiden riitely sataa keskustan laariin

30.3.2023 13:53
Lue lisää 
Äärioikeisto
(Kuva: Lehtikuva)

Onko maltti valttia, kun puhutaan äärioikeiston väkivallasta?

Keskustalaisten varovainen ote rasismista käytävään keskusteluun voi näyttäytyä hyväksyntänä
Eeva Kärkkäinen 20.9.2016 20:00, muokattu 20.9.2016 20:38
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Äärioikeisto

Kysymys äärioikeiston aiheuttamasta turvallisuusuhasta nousi julkiseen keskusteluun viikonloppuna.

Uusnatsijärjestö Suomen Vastarintaliikkeen tilaisuudessa Helsingissä tapahtunut pahoinpitely ja sitä seurannut kuolemantapaus ehti kuohuttaa sosiaalista mediaa vuorokauden ennen kuin keskustavaikuttajat ottivat siihen kantaa.

Maanantai-iltapäivänä tapahtumat tuomitsi pääministeri Juha Sipilä blogissaan.

– Viime viikkoina on tapahtunut väkivallantekoja, jotka huolestuttavat laajalti ihmisiä ja heikentävät turvallisuudentunnettamme. Poliisi tutkii sekä Helsingin Asema-aukion että Kajaanin Otanmäen tapausta.

– Tuomitsen väkivallan, rasismin ja vihapuheen kaikissa muodoissaan. Niille ei pidä antaa minkäänlaista tukea tai myötäilyä, Sipilä totesi.

Mediatutkija Anu Koivusen mielestä rasisminvastaiseksi tarkoitettu kannanotto herätti enemmän kysymyksiä kuin lisäsi ymmärrystä pääministerin ajattelua kohtaan.

– Sipilä pyrki arvojohtajaksi, joka yhdistää kansaa. Hänen tapansa rinnastaa poliittinen väkivalta ja rikostapaus kuitenkin politisoivat kysymyksen, Koivunen pohtii.

– Asioiden liittäminen yhteen yleiseksi aikamme ilmiöksi on antautumista ajattelutavalle, jossa turvapaikanhakijat ja maahanmuutto ovat syypäitä yhteiskunnallisiin ongelmiin.

Sipilä pyrki arvojohtajaksi, joka yhdistää kansaa.

Mediatutkija Anu Koivunen

Koivusen mielestä rasistisia tekoja kommentoivien poliitikkojen pitäisi päästä pois yleistämisestä ja pohtia sen sijaan tapahtumia syvemmin ja tarkemmin.

– Välttelevät ja yleiset kommentit jättävät tilaa arveluille. Hiljaisuus puolestaan viestii, että keskustelua ei pidetä tärkeänä.

Hallituspuolueiden vaiteliaisuudesta syntyy Koivusen mukaan vaikutelma, että keskustelu jätetään tietoisesti perussuomalaisille.

Esimerkiksi hyvästä kannanotosta Koivunen nostaa keskustan varapuheenjohtajan Katri Kulmunin lausunnon Asema-aukion tapahtumista.

Kulmuni vaati kannanotossaan pohjoismaista yhteistyötä Ruotsista johdetun Vastarintaliikkeen toimintaan puuttumisessa.

– Kannanotto oli selkeä ja konkreettinen.

Johtaja Karina Jutila ajatuspaja e2:sta uskoo, että keskustalaisten varovainen toimintalinja kumpuaa puolueen sovittelevasta roolista ja Sipilän ratkaisuhakuisuudesta.

Hänen mukaansa julkinen keskustelu on Suomessa hyvin kärjekästä.

– Keskusteluun osallistuu enemmän julistajia, vähemmän pohdiskelijoita ja omien näkemysten kyseenalaistajia.

– Ulkoapäin keskustalaisten twitterhiljaisuus voi näyttäytyä flegmaattisuutena, vaikka taustalla käytäisiin syvää pohdintaa yhteiskunnan tilasta.

Ulkoapäin keskustalaisten twitterhiljaisuus voi näyttäytyä flegmaattisuutena.

e2:n johtaja Karina Jutila

Koivusen mielestä vastakkainasettelu kertoo myös isoista poliittisista valinnoista, joiden äärellä Suomessa ollaan.

Esimerkiksi perheenyhdistämisten kiristykset olivat päätös, jota hallitus kannatti ja oppositio vastusti.

– On luonnollista, että hallitusta tässä tilanteessa epäillään ja kritisoidaan sen suhtautumisesta ihmisoikeuksiin.

Myös median toimintalogiikka johtaa kärjistyksiin.

– Yleensä tuodaan esiin kaksi vastakkaista näkemystä sen sijaan, että ajateltaisiin, että on useita vaihtoehtoja, Koivunen sanoo.

Jutila toivoo, että rasismista käytävässä keskustelussa siirryttäisiin sanamuotojen kritisoimisesta voimien yhdistämiseen.

– On surullista, että järkyttävä kuolemantapaus hämmentää yhteiskuntaa entisestään sen sijaan, että se yhdistäisi samaa mieltä olevia suomalaisia.

Retorisen miekkailun sijaan Jutila toivoo poliitikoilta lainsäädännön ja poliisin toiminnan arviointia ja sen jälkeen tehtäviä johtopäätöksiä.

Lue myös

Äärioikeistotutkija: Kieltäminen veisi järjestöt maan alle

Äärioikeistoa tutkinut tohtori Tommi Kotonen epäilee, että äärijärjestöjen kieltäminen voisi jopa pahentaa ongelmia. –...
20.9.2016 12:02

Sipilä Ylellä: Edustamani kansanliike on aina taistellut ääriliikkeitä vastaan ja tekee sen nytkin

– Kova herätys ja erittäin tuomittava tapahtuma, pääministeri Juha Sipilä (kesk.) tuomitsi Yle 1:n...
20.9.2016 20:52

Kommentti: Mitä Sipilä tavoitteli blogillaan?

Pääministeri Juha Sipilää (kesk.) arvosteltiin sosiaalisessa mediassa ankarasti blogitekstistä, jossa hän viittasi sekä...
20.9.2016 20:00
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

natsit uusnatsit väkivalta äärioikeisto

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Asiantuntija: Ukraina odottaa ”oluthaaste”-tankkeja – Jyräävät läpi kaikista venäläisten kasaamista esteistä
Uutiset | 29.3.2023 16:00
Tieto etulinjasta: Hyökkääjä edennyt moukaroinnista huolimatta – ”Venäläisten verilöyly”
Uutiset | 30.3.2023 11:47
Ukrainan komentaja: Tämä on nyt tärkein tehtävämme
Uutiset | 28.3.2023 11:29
Tyttären piirroksen vuoksi rangaistussiirtolaan tuomittu venäläismies pakeni viranomaisilta
Uutiset | 29.3.2023 21:48
Turkin parlamentin äänestystä Suomen Nato-jäsenyydestä odotettiin kuumeisesti – istunto piti keskeyttää illalla ramadan-paastokuukauden takia
Uutiset | 30.3.2023 19:28
Näin tuhoisaa sota on väestökehitykselle – ”Putin on suurin slaavien teurastaja”
Uutiset | 30.3.2023 22:15
Bloomberg: Pohjois-Koreasta loikanneet tilittävät pettymystään – ”Haluan mennä takaisin ja kuolla”
Uutiset | 29.3.2023 22:40
Venäjä uhkasi Ruotsia vastatoimilla – Näin Tukholma reagoi
Uutiset | 29.3.2023 12:21
Putin löysi takaoven: Näin länsituotteet virtaavat Venäjälle
Uutiset | 28.3.2023 22:10
Tieto Donetskista: Suuri osa Venäjän tankeista tuhoutunut
Uutiset | 28.3.2023 12:00
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Asiantuntija: Ukraina odottaa ”oluthaaste”-tankkeja – Jyräävät läpi kaikista venäläisten kasaamista esteistä
Uutiset | 29.3.2023 16:00
PL: Hätkähdyttävä lista julki suun tulehdussairauksien seurauksista – ”Voi levitä muualle kehoon”
Uutiset | 27.3.2023 21:57
Tieto etulinjasta: Hyökkääjä edennyt moukaroinnista huolimatta – ”Venäläisten verilöyly”
Uutiset | 30.3.2023 11:47
Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
Ukrainan komentaja: Tämä on nyt tärkein tehtävämme
Uutiset | 28.3.2023 11:29
Vanhanen sen sanoi: Yksi koruton virke paljastaa Marinin mokan
Näkökulma | 24.3.2023 16:09
Tieto Donetskista: Suuri osa Venäjän tankeista tuhoutunut
Uutiset | 28.3.2023 12:00
Putin löysi takaoven: Näin länsituotteet virtaavat Venäjälle
Uutiset | 28.3.2023 22:10
Keskustavaikuttaja varoittaa puoluettaan neljän vuoden takaisesta kikkailusta, ”onpa maassa millainen hallituspula tahansa”
Uutiset | 24.3.2023 13:31
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
Asiantuntija: Ukraina odottaa ”oluthaaste”-tankkeja – Jyräävät läpi kaikista venäläisten kasaamista esteistä
Uutiset | 29.3.2023 16:00
PL: Hätkähdyttävä lista julki suun tulehdussairauksien seurauksista – ”Voi levitä muualle kehoon”
Uutiset | 27.3.2023 21:57
Tieto etulinjasta: Hyökkääjä edennyt moukaroinnista huolimatta – ”Venäläisten verilöyly”
Uutiset | 30.3.2023 11:47

Uusimmat

Näin Suomen liittyminen Natoon toteutuu
Uutiset | 31.3.2023 8:50
Valko-Venäjä otti kiinni venäläismiehen, joka joutui viranomaisten syyniin tyttärensä Ukraina-aiheisen piirroksen myötä
Uutiset | 31.3.2023 8:24
Transihmisten oikeuksia rajoittavia lakiesityksiä on käsittelyssä liki jokaisessa Yhdysvaltojen osavaltiossa – ”Tavoitteena horjuttaa kehollista itsemääräämisoikeutta”
Uutiset | 31.3.2023 8:08
Vaalikampanjointi alkaa Turkissa – kampanjoinnista toivotaan hillittyä tuhoisan maanjäristyksen uhrien vuoksi
Uutiset | 31.3.2023 8:01
Puolueet haluavat leikata valtionhallinnosta, mutta työntekijöiden mukaan työmäärä on jo nyt liian suuri – ”Tilanne on kestämätön”
Uutiset | 31.3.2023 8:01
Ugandan presidentin poika lupasi auttaa Putinia, jos Moskovaa uhataan
Uutiset | 31.3.2023 7:57
Venäjä YK:n turvallisuusneuvoston johtoon ensi kuussa, Ukraina: Huono vitsi
Uutiset | 31.3.2023 7:47
Britannia mukaan Tyynenmeren CPTPP-vapaakauppasopimukseen
Uutiset | 31.3.2023 7:45
Länsi-Suomi: Palovartiointiohjeita rikottiin Olkiluodon ydinvoimalassa vuosien ajan – valvontakierroksia jätettiin tekemättä tai tehtiin puutteellisesti
Uutiset | 31.3.2023 7:39
Mediat: Trumpia vastaan nostetaan rikossyyte – tapaus liittyy pornonäyttelijälle maksettuihin lahjusrahoihin
Uutiset | 31.3.2023 7:29
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Vaalipuheet näyttävät, että kolmea kärkipuoluetta äänestämällä voi saada mitä tahansa
Pääkirjoitus | 30.3.2023 21:00
Keskustan kilpi on kirkastunut riitaisan vaalikampanjoinnin keskellä
Pääkirjoitus | 29.3.2023 21:00
Saarikolle jäi totuuden puhujan rooli
Pääkirjoitus | 28.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Asiantuntija Marinin kohutermistä: Linkki Italian fasisteihin
Uutiset | 30.3.2023 16:25
Vastakkainasettelu teki paluun, politiikan tutkijat Paloheimo ja Karimäki arvioivat vaaleja – ”Konsensusta korostava sykli on päättynyt”
Uutiset | 29.3.2023 7:00
Petteri Taalas fan club vastaan punavihreä blokki – ilmastopolitiikka jakoi kahteen leiriin HS:n tentissä
Uutiset | 28.3.2023 20:59

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Näin Suomen liittyminen Natoon toteutuu
Uutiset | 31.3.2023 8:50
Valko-Venäjä otti kiinni venäläismiehen, joka joutui viranomaisten syyniin tyttärensä Ukraina-aiheisen piirroksen myötä
Uutiset | 31.3.2023 8:24
Transihmisten oikeuksia rajoittavia lakiesityksiä on käsittelyssä liki jokaisessa Yhdysvaltojen osavaltiossa – ”Tavoitteena horjuttaa kehollista itsemääräämisoikeutta”
Uutiset | 31.3.2023 8:08
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Asiantuntija: Ukraina odottaa ”oluthaaste”-tankkeja – Jyräävät läpi kaikista venäläisten kasaamista esteistä
Uutiset | 29.3.2023 16:00
PL: Hätkähdyttävä lista julki suun tulehdussairauksien seurauksista – ”Voi levitä muualle kehoon”
Uutiset | 27.3.2023 21:57

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ikärasismia ja sukupuolista syrjintää
Mielipide | 31.3.2023 8:50
Talousvyöhykkeelle rakentamisen ansiosta merituulivoimahankkeet voivat tuottaa sähköä jo 2020-luvun puolella 
Mielipide | 31.3.2023 8:37
Puolustetaan lähipalveluita kesälläkin
Mielipide | 30.3.2023 8:55
Ei kotien pakkoremonteille
Mielipide | 30.3.2023 8:49
Köyhyys pahenee samalla kuin yläluokan elintaso kohoaa
Mielipide | 27.3.2023 9:21
Vaaliliitto kiristää kilpailua Helsingissä
Mielipide | 28.3.2023 9:49
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Maatalous kannattavaksi ja kotimainen energia käyttöön
Mielipide | 29.3.2023 9:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ex-puoluesihteeri pitää keskustan kannatusnousua ainutlaatuisena – ”Kuntohuippu näyttää osuvan aivan kohdalleen”
Uutiset | 29.3.2023 9:49
Keskustan Kettunen: Opettajankoulutuksen palautuminen Kainuuseen on edunvalvonnallinen työvoitto
Uutiset | 28.3.2023 12:04
Kallion keskustaseuran puheenjohtaja rohkaisee muualta muuttaneita ”salasuhteeseen”: Äänestetään vihreän siirtymän puolesta
Uutiset | 27.3.2023 13:43
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin Hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 27.3.2023 7:45
Keskusta nousee, Saarikko kannusti yleisöä Oulussa – ”Nyt painetaan ihan viimeiselle metrille asti”
Uutiset | 25.3.2023 11:54
Keskustan Kettunen: Opettajankoulutuksen palautuminen Kainuuseen on edunvalvonnallinen työvoitto
Uutiset | 28.3.2023 12:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)