Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talvi

Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija

12.1.2026 21:31
Lue lisää 
Historia
Kenraali A. F. Airo oli marsalkka C. G. E. Mannerheimin oikea käsi etenkin jatkosodan aikana. Kuvassa syyskuulta 1941 kenraalimajuri Airo ja sotamarsalkka Mannerheim Mainilassa Karjalankannaksella seuraamassa Leningradin tulipaloja. (Kuva: SA-kuva)

Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä

Aksel Airon pidättämisestä tulee kuluneeksi 80 vuotta. Pidätys liittyi niin kutsuttuun asekätkentäjuttuun, jonka kanssa Airolla ei juuri ollut tekemistä.
Lauri Heikkilä 29.6.2025 20:00, muokattu 26.6.2025 18:24
a– a+
Historia

Sotien jälkeen Suomessa elettiin niin kutsuttuja vaaran vuosia. Suomi oli menettänyt laajoja alueita Neuvostoliitolle, ja monet muutkin rauhanehdot olivat raskaita.

Vielä sotien aikaan kommunistien toiminta oli kiellettyä, mutta sodan voittaneen kommunistivaltion määräyksestä toiminta sallittiin, ja monet tärkeät elimet miehitettiin äärivasemmistolaisilla.

Toisaalta suomalaiset pelkäsivät kommunistien vallankaappausta, toisaalta Neuvostoliiton miehitystä epävakaina 1940-luvun jälkipuolen vuosina.

Kenraaliluutnantti A. F. Airo kuvattuna 4. kesäkuuta 1942 marsalkka Mannerheimin syntymäpäivätapaamisessa. Paikalla oli myös natsi-Saksan pahamaineinen diktaattori Adolf Hitler. (Kuva: SA-kuva)

Eräs tapa varautua oli aseiden piilottaminen niin, että mahdollisen kriisin koittaessa ympäri Suomen saataisiin väkeä nopeasti aseisiin. Sodan jäljiltä kaikista olemassa olevista aseista ei pidetty niin tarkkaa kirjaa, joten niitä saattoi päätyä mihin vain.

Niin kutsuttu asekätkentä käynnistyi pian jatkosodan päättymisen jälkeen syksyllä 1944.

Yksittäisiä asekätköjä paljastui jo vuoden 1944 lopulla, ja koko mittakaavassaan juttu alkoi paljastua keväällä 1945.

Ehkä vaikutusvaltaisin kommunistien miehittämä elin oli Valtiollinen poliisi eli Valpo. Alettiin puhua punaisesta Valposta. Valpo jahtasi myös asekätkijöitä.

80 vuotta sitten, kesäkuun 30. päivänä 1945, puna-Valpo teki ehkä korkeimman profiilin pidätyksensä liittyen asekätkentäjuttuun. Se otti turvasäilöön kenraaliluutnantti Aksel Airon, joka pysyikin Valpon vangitsemana varsin pitkään.

Kenraalit Ruben Lagus, Aksel Airo ja Erkki Raappana 14. divisioonan esikunnassa neuvottelemassa Raappanan kämpässä maaliskuussa 1942. (Kuva: SA-kuva)

Vuonna 1898 syntynyt Airo oli ehtinyt tehdä mittavan sotilasuran osallistuen jo vuoden 1918 sisällissotaan valkoisten riveissä. Talvisodan alkaessa 1939 hän oli everstinä, ja sodan aikana toimi operatiivisten sotatoimien johtajana pääesikunnassa.

Talvisodan jälkeen Airo ylennettiin kenraalimajuriksi. Jatkosodassa hän jatkoi päämajan tehtävissä päämajoitusmestarina. 1942 hänet ylennettiin kenraaliluutnantiksi. Kun jatkosota 1944 päättyi, Airo jatkoi armeijan palveluksessa yleisesikunnan päällikkönä. Hän sai syksyllä 1944 myös Mannerheim-ristin.

Kesäkuussa 1945 Airo pidätettiin asekätkentäjutun ”kuulusteluja” varten. Kesti kuitenkin yli puoli vuotta, että kuulustelut alkoivat. Vasta maaliskuussa 1947 Airo pidätettiin virallisesti, yli puolentoista vuoden turvasäilössä olon jälkeen.

Myöhemmässä tutkimuksessa on esitetty, että Airolla ei olisi ollut edes aikaa johtaa asekätkentää tai ”laitonta liikekannallepanoa”, joista häntä lopulta syytettiin. Lapin sodan johtaminen ja valvontakomission päivittäiset määräykset veivät käytännössä kaiken Airon ajan.

Asekätkentää johtivat tosiasiassa eversti Valo Nihtilä ja everstiluutnantti Usko Haahti.

Mahdollisesti kenraalina Airosta haluttiin korkean profiilin syntipukki, jonka kautta kommunistit ja Neuvostoliitto saisivat terävöitettyä asekätkennän laittomuutta.

Kenraaliluutnantti Aksel Airo kahden etsivän saattamana Säätytalon käytävillä matkalla todistajaksi sotasyyllisyysoikeudenkäyntiin. Airo oli tuolloin itsekin pidätettynä. Hänen tarkoituksellisen rahvaanomainen pukeutumisensa herätti oikeussalissa kiusaantuneisuutta. (Kuva: Journalistinen kuva-arkisto / Hufvudstadsbladet / Museovirasto, CC BY 4.0)

Sotaylioikeus hylkäsi Airon syytteet vuonna 1948. Hän vapautui vankilasta ja sai jatkaa yleisesikunnan päällikkönä, kunnes keväällä 1949 hänet ajettiin ”yleisen edun nimissä” pois paikaltaan.

Airo kuitenkin kohautti vielä asekätkentäjutun tiimoilta.

Puolustuspuheenvuoroistaan oikeudessa ja siihen liittyneistä kirjeistä Airo ja kapteeni Eero Kivelä toimittivat Airon teoksen Liikekannallepanosalaliitto. Siitä painettiin salaisesti 5000 kappaleen painos.

Kirjaa myytiin niin sanotusti tiskin alta. Valpo sai tästä vihiä, ja kommunistinen sisäministeri Yrjö Leino määräsi sen takavarikkoon. Valpo tosin löysi vain 200 nidettä.

SKP:n puheenjohtaja Aimo Aaltonen ja monet muut kommunistit vaativat kirjan takia Airolle maanpetostuomiota, mutta oikeuskansleri ei nähnyt tähän perusteita. Lievästä esivallan herjaamisesta Airo sai pienet sakot. Oikeuskäsittelyn jälkeen kirjasta määrättiin poistettavaksi vain kourallinen lauseita.

Lopun elämäänsä Airo asui kotitilallaan Heinolan maalaiskunnassa. Hän tapasi pukeutua usein vankeusajan asuunsa, ja pussihousuista ja sarkapuserosta tuli kenraalin tavaramerkki kotiseudullaan.

Asekätkentäjutusta tuli Pohjoismaiden historian suurin oikeusjuttu. Kaikkiaan 1488 sai rangaistuksia, ja vankilavuosia tuomittiin yhteensä lähes 400. Osa asekätköistä on paljastumatta tänäkin päivänä, ja monesta mahdollisesta kätköstä liikkuu perimätietoa eri puolilla Suomea. Asekätkentäjuttu suljettiin vuonna 1948. Samana vuonna, tai vuotta myöhemmin, katsotaan myös vaaran vuosien päättyneen.

Aksel Airo kotikirjastossaan Heinolan maalaiskunnan Ristintaipaleella 1960-luvun alussa. (Kuva:
Kansatieteen kuvakokoelma / Pekka Kyytisen kokoelma / Museovirasto, CC BY 4.0)

Airo vaikutti myös politiikassa. Hän oli kokoomuksen kansanedustaja vuosina 1958–1966. Hän käytti hyvin vähän puheenvuoroja salikeskustelussa, ja ainoastaan kerran hän käsitteli maanpuolustusasioita. Kuuluisaan Juhannustanssit-romaanista syntyneeseen kohuun Airo otti osaa osallistumalla eduskuntakyselyyn, jossa tiedusteltiin hallituksen toimia sen puolesta, ettei ”jumalanpilkkaa sisältävää ja sukupuolikuria loukkaavaa” kirjallisuutta enää julkaistaisi.

Kansanedustajavuosien jälkeenkin Airo oli välillä julkisuudessa, vaikkakin hän vastasi aina kieltävästi haastattelupyyntöihin koskien sota-ajan elämää päämajassa.

– Ne asiat eivät kuulu ulkopuolisille, oli Airon vakiovastaus.

Kohun silmään Airo joutui, kun sota-ajan pääministeri Edwin Linkomiehen muistelmat julkaistiin postuumisti 1970. Linkomies väitti, että Airo käytti liikaa alkoholia. Airo loukkaantui myös väitteestä, että Airo olisi ollut henkinen johtaja ”kansalliskiihkoiselle nuoremmalle upseeripolvelle”. Linkomies kirjoitti myös, että Airo vastusti rauhantunnusteluja keväällä 1944. Airo kuittasi väitteet soopana, ja moitti Linkomiestä siitä, että tämä ei ollut sodan aikana osoittanut kiinnostusta rintamatilannetta kohtaan.

Aksel Fredrik Airo kuoli 87 vuoden iässä toukokuussa 1985. Hänet haudattiin sotilaallisin kunnianosoituksin. Airolle on pystytetty muistomerkki Heinolaan vuonna 2003.

Lue myös

Nyt tuli kova arvio Iranista: "Loppu on käsillä"

Saksan liittokansleri Friedrich Merz uskoo, että Iranin autoritaarinen nykyhallinto elää ”viimeisiä päiviään ja...
13.1.2026 10:48

Iranin verkkoyhteydet ovat yhä poikki – katkos kestänyt jo reilut neljä vuorokautta

Kansainväliset puhelut Iraniin ja Iranista ovat jälleen mahdollisia. Puheluyhteydet olivat poikki perjantaista lähtien.
13.1.2026 10:00

Keskustan Kemppi: Orpolta "suorastaan hölmöyttä" pitää kiinni varainsiirtoverosta

Kempin mukaan varainsiirtoveron väliaikainen poistaminen voisi synnyttää ketjureaktion, jolla kasvu lähtee virtaamaan
13.1.2026 9:35

Aihetunnisteet

asekätkentä Historia jatkosota kenraalit kommunismi Lapin sota sotasyyllisyysoikeudenkäynnit toinen maailmansota vaaran vuodet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Onko vatsaoireita? – Tässä tilanteessa heti lääkäriin
Uutiset | 11.1.2026 22:02
IL: Yllättävä tuote sujahtaa entistä useamman ruokakoriin – ”Vaikea keksiä mitään huonoa”
Uutiset | 12.1.2026 21:47
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Tätä nyrkkisääntöä moni kokenutkaan autoilija ei muista
Uutiset | 12.1.2026 22:11
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Eikö haju lähde millään? – Yksinkertainen niksi auttaa
Uutiset | 12.1.2026 22:01
Kaikkonen vaatii kohtuullisuutta sähkönsiirron tehomaksuihin – ”Joku raja omakotiasujan kurittamisellakin”
Uutiset | 12.1.2026 13:23
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”
Uutiset | 8.1.2026 14:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 10:48
Iranin verkkoyhteydet ovat yhä poikki – katkos kestänyt jo reilut neljä vuorokautta
Uutiset | 13.1.2026 10:00
Keskustan Kemppi: Orpolta ”suorastaan hölmöyttä” pitää kiinni varainsiirtoverosta
Uutiset | 13.1.2026 9:35
Saksan ulkoministeri: Ei ole viitteitä, että Yhdysvallat harkitsisi vakavasti Grönlannin valtaamista
Uutiset | 13.1.2026 9:35
Vanhusasiavaltuutettu vaatii uutta lainsäädäntöä – sen puute altistaa hoivapalvelujen asiakkaat vakaville vaaratilanteille
Uutiset | 13.1.2026 9:04
PS-edustajalta kova ratkaisu: ”Yrittäjän talous ei yksinkertaisesti kestä”
Uutiset | 13.1.2026 8:47
Kansalaisaloite päihdehuollon uudistamisesta etenee eduskuntaan
Uutiset | 13.1.2026 8:42
Trump: USA asettaa 25 prosentin tuontitullit maille, jotka käyvät kauppaa Iranin kanssa
Uutiset | 13.1.2026 8:41
Salaliittoteorioita netissä jakaneelle kolmikolle luetaan vakavat syytteet – oikeudenkäynti tunnelisotavideoista alkaa
Uutiset | 13.1.2026 8:31
Maanmittauslaitos: Esimerkiksi lentoliikennettä haittaavaa GNSS-häirintää tulisi tutkia lisää
Uutiset | 13.1.2026 8:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Päätoimittajalta | Hallituksen epäonnistuminen paljastui kaikessa karuudessaan
Uutiset | 9.1.2026 12:55

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
08:55, 13/01/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0013/01/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 11 Km/h 92 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 12:0013/01/2026
weather icon
9° / 10°°C 1 mm 100% 8 Km/h 93 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 15:0013/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 1 mm 100% 12 Km/h 96 % 1004 hPa 0 mm/h
Today 18:0013/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 1 mm 100% 12 Km/h 96 % 1004 hPa 0 mm/h
Today 21:0013/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 13 Km/h 88 % 1007 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 10:48
Iranin verkkoyhteydet ovat yhä poikki – katkos kestänyt jo reilut neljä vuorokautta
Uutiset | 13.1.2026 10:00
Keskustan Kemppi: Orpolta ”suorastaan hölmöyttä” pitää kiinni varainsiirtoverosta
Uutiset | 13.1.2026 9:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Historian opetus on epäonnistunut
Mielipide | 12.1.2026 15:09
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Setelit puoliksi
Mielipide | 12.1.2026 14:42
Lukijalta: Epäselvät uutiset
Mielipide | 12.1.2026 14:41
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste