Niinistö tapasi Macronin Pariisissa – Huuhkajien matsi jäi kuitenkin näkemättä
Presidentti Sauli Niinistö teki tiistaina työvierailun Ranskaan ja tapasi presidentti Emmanuel Macronin Pariisissa. Asialistalla oli presidentin kanslian mukaan muun muassa Euroopan geopoliittinen asema ja strateginen kompassi.
Aamupäivän tapaamisen jälkeen Niinistö tviittasi kuvan tapaamisestaan virkaveljensä kanssa ja kiitti Macronia ranskaksi mielenkiintoisesta keskustelusta.
Vierailun ohjelmaan ei kuitenkaan kuulunut tiistai-illan jalkapallon MM-karsintaottelua Huuhkajien ja Ranskan maajoukkueen välillä.
Urheilutoimittaja Kaj Kunnaksen tviittaamaan kysymykseen Niinistö vastasi, ettei ole pääsemässä paikan päälle otteluun, joka pelataan Lyonissa.
– Kaj, niin lähellä mutta silti kaukana. En pääse paikan päälle Lyoniin. Eiköhän Huuhkajat hoida matsin viime vuoden malliin, Niinistö kannusti.