MTK:n Hemmilä: Droonit voivat mullistaa viljelyn tarkkuuden
Raskailla maatalousdrooneilla voidaan ottaa merkittävä askel kohti täsmällisempää, kustannustehokkaampaa ja kilpailukykyisempää viljelyä, sanoo MTK:n puheenjohtaja Tero Hemmilä.
Hän puhui MTK:n ja Mtech Digital Solutionsin järjestämässä, maatalousdrooneja käsitelleessä tilaisuudessa Helsingissä tiistaina.
Tilaisuudessa käsiteltiin muun muassa sääntelyn pullonkauloja, droonien käyttölupia sekä EU:n suunnitelmia helpottaa uuden maatalousteknologian käyttöönottoa.
Keskusteluissa nousi esiin tarve nopeuttaa droonien lupaprosesseja Suomessa ja EU:ssa sekä lisätä drooniosaamista osana alan koulutusta.
– Maatalousteknologia kehittyy maailmalla nyt vauhdilla. Jos Suomi jää odottamaan, myös suomalaiset tilat jäävät jälkeen, Hemmilä sanoo.
Maatalousdrooneilla voidaan esimerkiksi ruiskuttaa kasvinsuojeluaineita, seurata peltojen kuntoa ja kohdentaa lannoitusta tarkemmin. Näin voidaan säästää aikaa, vähentää kustannuksia, käyttää tuotantopanoksia aiempaa täsmällisemmin ja parantaa satovarmuutta.
MTK pitää tärkeänä erityisesti Traficomin SORA-lupaprosessien sekä kasvinsuojelussa käytettävien valmisteiden lupakäytäntöjen sujuvoittamista.
– Lupaprosessien on oltava nykyistä nopeampia ja sujuvampia uuden teknologian käyttöönotossa. Asian osalta ei pidä viivytellä, sillä kyse on myös suomalaisen maatalouden kilpailukyvystä ja ruokaturvasta, Hemmilä korostaa.
Hänen mukaansa Suomessa on lisättävä drooniosaamista ja kehitettävä alan koulutusta.
– Kriisi- ja poikkeusoloissa laaja käytännön osaaminen voi vahvistaa yhteiskunnan toimintakykyä, parantaa tilannekuvaa ja tukea varautumista. Jos teknologia ja osaaminen jäävät muualla kehitettäviksi, Suomi jää helposti jälkeen sekä ruoantuotannon uudistumisessa että laajemmin kriisinkestävyydessä.
