Maria Kaisa Aula ei harmittele puoluetunnusten katoamista seurakuntavaaleissa: "Keskustalaisia arvoja pystyy vaalimaan kirkon luottamustehtävissä muutenkin"
Kirkon viesti ei tavoittanut ihmisiä toivotulla tavalla viikonvaihteessa järjestetyissä seurakuntavaaleissa.
Äänestysprosentin tippuminen reiluun 14 prosenttiin, nuorten vaisu osallistuminen ja läpimenneiden korkea keski-ikä eivät ole lupaavia signaaleja myöskään jatkoa ajatellen.
Vaikka puoluetunnukset on häivytetty seurakuntavaaleista lähes minimiin, niin keskustataustaisia ehdokkaita meni läpi lukemattomilla erilaisilla listoilla ympäri maan.
Vaaliohjelmasta vastannut Maria Kaisa Aula ei harmittele näkyvien puoluetunnusten katoamista seurakuntavaalien yhteydestä. Monilla paikkakunnilla käytiin puhdas henkilövaali.
– Mitä puoluetoimiston väen kanssa olen jutellut, niin ei se puolueen korostaminen ole aina niin tarpeellistakaan. Keskustalaisia arvoja pystyy vaalimaan seurakunnan luottamustehtävissä muutenkin, Aula muistuttaa.
Alaspäin vajoavaa äänestysaktiivisuutta ei Aulan mielestä kannata jäädä liikaa harmittelemaan.
– Keskustan ohjelmassa korostuivat toiminta erilaisia ja eri tavoin uskovia ihmisiä kokoavan kansankirkon puolesta, samoin vastuunkanto ja yhdessä tekeminen. Ne edustavat aatetta parhaimmillaan ja niille on varmasti käyttöä, kun mietitään millä tavoin ihmiset saadaan kiinnostumaan enemmän kirkon toiminnasta.
Seurakunnilla tulee olemaan Aulan mukaan jatkossa entistä suurempi yhteiskunnallisen toimijan rooli, kun sote-puoli siirtyy maakuntien hoidettaviksi.
– Yhteydet kuntiin ja järjestöihin korostuvat entisestään. Tämä on ilman muuta yksi kirkon keskustalaisten luottamushenkilöiden vahvuusalueista, hän arvioi.
Pitkään vaalityössä mukana ollut Maria Kaisa Aula pitää yhtenä syynä mielenkiinnon puutteeseen kirkon vaisua näkyvyyttä sosiaalisessa mediassa.
– Seurakuntien toiminta ei some-kanavilla näy tarpeeksi. Siellä olisi erityisesti nyt valituilla luottamushenkilöillä mahdollisuus nostaa esiin kirkon roolia ja omaa seurakuntalaisuutta.
Virallisten tiedotteiden jakamisen sijaan Aula toisi kirkkoa lähemmäksi tutummilla asioilla.
– Haudoille viedään kynttilöitä ja pian ihmiset kokoontuvat kirkkoihin laulamaan kauneimpia joululauluja. Niistä pitää kertoa enemmän somessa. Moni ihminen voisi kokea kirkon itselleen merkitykselliseksi tällaisten tuttujen juttujen avulla, hän arvelee.