Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Raideliikenne

Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa

12.3.2026 21:20
Lue lisää 
Käärmeet
Kyykäärme Keuruun Huhkojärvellä 22. heinäkuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Toimi näin, jos kyy puree – Erityisesti riskiryhmiin kuuluvien on syytä rientää

Tyypillisimpiä oireita ovat puremakohdan kipu ja turvotus.
Suomenmaa–STT/Janita Virtanen 25.5.2024 21:35, muokattu 25.5.2024 14:18
a– a+
Käärmeet

Suomessa todetaan vuosittain noin 50–150 kyynpuremaa, mutta vain pieni osa puremista aiheuttaa vakavia oireita. Osa puremista on jopa oireettomia.

Kyynpurema on kuitenkin aina syy hakeutua lääkäriin, sillä alkuvaiheessa pureman vakavuutta on vaikea arvioida ja oireet voivat kehittyä hiljalleen tuntien kuluessa. Nopea avun hakeminen on erityisen tärkeää, jos purema sijaitsee pään tai kaulan alueella.

Riskiryhmiin kuuluvien on syytä rientää hakemaan apua pureman sijainnista riippumatta. Kyynpureman riskiryhmiin kuuluvat lapset, vanhukset, pitkäaikaissairaat ja raskaana olevat, kertoo Hus Akuutin ja Myrkytystietokeskuksen erikoislääkäri Päivi Porkka.

Myrkytystietokeskuksen maksuttomasta ja ympärivuorokautisesta neuvontanumerosta 0800 147 111 voi pyytää yksilöllisen riskinarvion ja toimintaohjeet omaan tilanteeseen.

Porkka muistuttaa, että kyynpuremaa ei tulisi koskaan hoitaa kyypakkauksella tai muilla kotoa löytyvillä lääkkeillä.

– Kyypakkauksen sisältämästä kortisonista ei ole tutkimusten mukaan hyötyä kyynpuremaan. Vaarallisinta onkin, jos ihminen ajattelee, että purema olisi näin hoidettu eikä siksi hakeudu ajoissa hoitoon.

Porkka huomauttaa, että kyynpuremasta harvoin jää tyypillisinä pidetyt kaksi vierekkäistä jälkeä. Sen sijaan puremakohdassa voi olla yksi tai jopa neljä reikää. Jos kyy ei suihkuta lainkaan myrkkyä, purema voi jäädä täysin oireettomaksi.

Tyypillisimpiä oireita ovat Porkan mukaan puremakohdan kipu ja turvotus. Yleisoireet, kuten pahoinvointi, vatsakipu, oksentelu tai ripuli, kertovat usein vakavasta myrkytyksestä. Voimakas huimaus, rintakipu ja hengitysvaikeudet puolestaan kertovat jo hengenvaarasta.

Porkan mukaan kuolemaan johtavat tapaukset ovat kuitenkin äärimmäisen harvinaisia. Vuosittain koko Euroopassa kuolee noin viisi ihmistä kyynpuremaan.

Porkka ohjeistaa pysymään pureman jälkeen mahdollisimman liikkumattomana, sillä liikkuminen voi levittää myrkyn verenkiertoon.

– Mieluummin vaikka rauhassa kantaa potilaan tai hälyttää apua, vaikka se veisikin enemmän aikaa. Sormukset, korut, kellot ja kiristävät vaatteet kannattaa ottaa pois ennen kuin alue turpoaa, mutta muuten puremakohtaan ei tulisi koskea, Porkka neuvoo.

Kyynpuremat ovat yleisiä kissoilla ja koirilla erityisesti keväällä ja alkukesästä, kertoo eläinlääkäri Kristina Laakso Evidensia-eläinlääkäriketjusta.

– Paljon hoidetaan myös potilaita, joilla kyynpuremaa ei ole nähty, mutta puremasta on vahva epäilys.

Kyynpureman saanut lemmikki voi olla vaisu, liikkumishaluton tai omiin oloihinsa vetäytyvä. Osalle tulee esimerkiksi pahoinvointia, ripulia tai jopa hengitysvaikeuksia.

Laakson mukaan eturaajojen ja pään alueen puremat ovat usein vakavaoireisimpia. Kyyn myrkky rasittaa eläimen munuaisia ja vaikuttaa elimistön verenkierto- ja hyytymisjärjestelmiin.

Laakso kertoo, että myöskään lemmikkieläinten puremia ei tulisi hoitaa kyytableteilla, sillä niiden sisältämä kortisoni lisää munuaisten rasitusta entisestään.

Vaikka kortisoni saattaa laskea turvotusta, samaan aikaan se voi peittää eläimen muita oireita ja hidastaa näin hoitoon hakeutumista. Sama koskee myös tulehduskipulääkkeitä.

Laakson mukaan kyynpurema voi pahimmillaan olla lemmikille hengenvaarallinen, mutta suurimmalla osalla potilaista hoito vaikuttaa nopeasti ja eläin toipuu täysin.

Lue myös

USA sallii merillä olevan venäläisöljyn myynnin – Asiantuntija "Pienikin helpotus on Venäjälle positiivinen asia"

Venäjän talouden asiantuntija Laura Solanko Suomen Pankista arvioi, ettei kertaluontoinen päätös kuitenkaan hyödytä Venäjää merkittävästi. Kriittistä on, tuleeko päätökselle jatkoa.
13.3.2026 12:42

Ruotsi pysäytti aluksen, jonka epäillään kuuluvan Venäjän varjolaivastoon

Kyseessä on jo toinen kerta viikon sisällä, kun viranomaiset pysäyttivät laivan Skånen rannikolla.
13.3.2026 12:15

Halla-aho saapui seuraamaan riitaisan sote-valiokunnan ylimääräistä kokousta

Valiokunnassa väännetään siitä, tarvitseeko teknologian käyttöä vanhusten hoivassa koskeva laki vielä uuden perustuslaillisen arvioinnin.
13.3.2026 12:11

Aihetunnisteet

Kotimaa kyy käärmeet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

USA sallii merillä olevan venäläisöljyn myynnin – Asiantuntija ”Pienikin helpotus on Venäjälle positiivinen asia”
Uutiset | 13.3.2026 12:42
Ruotsi pysäytti aluksen, jonka epäillään kuuluvan Venäjän varjolaivastoon
Uutiset | 13.3.2026 12:15
Halla-aho saapui seuraamaan riitaisan sote-valiokunnan ylimääräistä kokousta
Uutiset | 13.3.2026 12:11
Dieselissä raju hintaloikka – SKAL varoittaa satojen miljoonien lisälaskusta
Uutiset | 13.3.2026 11:40
SDP:ltä tulossa vastaehdotus ydinaserajoituksiin liittyvän kiistan ratkaisemiseksi
Uutiset | 13.3.2026 11:14
Kurvinen: SDP:n pitäisi tulla ydinasekiistassa ulos ”nurkasta, jonka ovat itselleen maalanneet”
Uutiset | 13.3.2026 10:45
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Ydinaseista syntynyt sotku ei naurata muualla kuin Kremlissä, sanoo ex-puolustusministeri
Uutiset | 13.3.2026 10:30
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA sallii merillä olevan venäläisöljyn myynnin – Asiantuntija ”Pienikin helpotus on Venäjälle positiivinen asia”
Uutiset | 13.3.2026 12:42
Ruotsi pysäytti aluksen, jonka epäillään kuuluvan Venäjän varjolaivastoon
Uutiset | 13.3.2026 12:15
Halla-aho saapui seuraamaan riitaisan sote-valiokunnan ylimääräistä kokousta
Uutiset | 13.3.2026 12:11
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste