Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Grönlanti

USA, Grönlanti ja Tanska allekirjoittivat arktisen turvallisuussopimuksen pitkän suukovun jälkeen

22.9.2026 18:49
Lue lisää 
Eduskunta
Keskeinen väärinymmärrys on myös se, että koronarokotteesta kieltäytyminen olisi automaattisesti oikeutus irtisanoa henkilö töistään, sosiaali- ja terveysvaliokuntaa johtava Markus Lohi (kesk.) sanoo. (Kuva: Lehtikuva / Seppo Samuli)

"Koronan hallinta on pitkälle tilastotiedettä ja riskienhallintaa" – Lohi löi faktoja pöytään hoitajien rokotevelvoitteesta

Pauliina Pohjala 28.12.2021 16:15, muokattu 28.12.2021 18:17
a– a+
Eduskunta

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokuntaa johtava Markus Lohi (kesk.) myöntää, että lakiesitys, jossa asiakkaiden kanssa työskentelevältä hoitohenkilökunnalta edellytetään koronarokotteita, on herättänyt kansalaisissa huolta.

– Sen kertoo myös saamamme postien määrä, ja varmasti tuo huoli on aiheellinen. Sitä ei pidä missään määrin väheksyä, Lohi sanoi eduskunnassa.

Hän kertoo kuitenkin huomanneensa, että kyseisestä tartuntatautilain muutoksesta on myös väärää tietoa liikkeellä.

– Puhutaan pakkorokotuksesta. Suomen lainsäädäntöön ei sisälly sellaisia säännöksiä, joissa väkisin henkilön kehoon lähdettäisiin rokotteita antamaan. Tämäkään esitys ei sitä sisällä eikä tulekaan sisältää.

Lohi huomautti, että lakimuutos ei koske kaikkia terveydenhuollon ammattilaisia vaan niitä, joiden tehtäviin liittyy lähikontaktin aiheuttama tartunnan riski altistuville potilaille. Rokotetta ei myöskään edellytetä työntekijöiltä, jotka ovat jo saaneet suojan koronatartunnan kautta.

Rokotteen sijaan koronatestiä edellytetään puolestaan työntekijöitä, joilla on lääketieteellinen este rokotteen ottamiselle.

Lohen mukaan keskeinen väärinymmärrys on myös se, että rokotteesta kieltäytyminen olisi automaattisesti oikeutus irtisanoa henkilö töistään.

– Näinhän ei ole. Pykälätasolla on säädetty siitä, että työnantajalla on velvollisuus tarjota työntekijälle muuta työsopimuksen mukaista työtä, Lohi selvensi.

Jos ei tällaista työtä ole tarjolla, on tarjottava muuta työntekijälle sopivaa työtä.

– Ja vasta sitten viimeisenä keinona – silloinkaan kysymys ei ole työsopimuksen irtisanomisesta eikä purkamisesta – kysymys on tietenkin työntekovelvollisuuden ja palkanmaksuvelvollisuuden lakkaamisesta määräajaksi. Se on erittäin kova toimenpide, mutta sitä ennen on kaikki nämä muut pitänyt toteuttaa ja katsoa, onko sopivaa työtä.

Lohi korosti, että koronapandemian hoidossa päätöksenteon pitää perustua tutkittuun tietoon.

– Tämän hetken paras, tutkittu lääketieteellinen tieto lähtee siitä, että täyden rokoteannoksen saaneet selvästi vähemmän tartuttavat tautia kuin ne, jotka ovat rokottamattomia. Ja tämä on se peruste, miksi me tämmöistä lainsäädäntöä olemme säätämässä – että riskialttiiden potilaiden kanssa tekemissä olevalta hoitohenkilökunnalta edellytettäisiin lähtökohtaisesti tätä rokotetta tai muuta suojaa.

Lohi korosti, että tämä lääketieteellinen tosiasia on se seikka, johon lakimuutos perustuu. Päätöksenteon perusteeksi ei Lohen mukaan sovi kenenkään mielipide koronasta.

– Minullakin on monia mielipiteitä tästä taudista, mutta päättäjänä ajattelen niin, että koronan hallinta on pitkälle tilastotiedettä ja riskienhallintaa.

Lohi sanoi olevansa myös sitä mieltä, että koronarokotteen ottaminen ei tässä epidemiatilanteessa ole pelkästään henkilökohtainen asia.

– Rokottamattomat kuormittavat tehohoitoa 20 kertaa enemmän kuin rokotetut. Silloin he vievät tilaa ja resursseja muilta tehohoidon potilailta, kuormittavat yhteiskunnan resursseja ja aiheuttavat jonoja terveydenhuoltoon, hän toteaa.

Eduskunta äänestää tänään väliaikaisesta tartuntatautilain muutoksesta, joka velvoittaa varmistamaan, että sotealan työntekijät eivät aiheuta potilaille ja asiakkaille koronatartuntariskiä.

Lue myös

Sanomalehdet tavoittavat edelleen enemmistön suomalaisista

Ihmiset haluavat tietää, jos mediasisältöjen tekemiseen on käytetty tekoälyä.
23.9.2026 0:01

Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle

Tuoreen tutkimuksen mukaan huoneen vähäinenkin valoisuus unen aikana voi muuttaa sydänlihaksen muotoa ja...
22.9.2026 22:35

Muista nämä, kun keli viilenee – "Muutaman minuutin kierros kotona voi säästää tuhansien eurojen vahingoilta"

Viilenevät syysillat saavat monet ottamaan takat, puukiukaat, ilmalämpöpumput ja sähköpatterit käyttöön ensimmäistä kertaa...
22.9.2026 22:22

Aihetunnisteet

koronarokote tartuntatautilaki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta
Uutiset | 21.9.2026 13:32
Trump: USA valmistelee merkittävää lannoitesopimusta Valko-Venäjän kanssa
Uutiset | 21.9.2026 19:00
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Tutkimus: Asiakastyytyväisyydessä entistä suurempia eroja pankkien välillä – nämä pankit veivät kärkisijat
Uutiset | 21.9.2026 9:15
Kokoomus kaivoi esiin Antti Rinteen ikivanhat suklaalevyt
Uutiset | 22.9.2026 13:11
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Uusimmat

Sanomalehdet tavoittavat edelleen enemmistön suomalaisista
Uutiset | 23.9.2026 0:01
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Muista nämä, kun keli viilenee – ”Muutaman minuutin kierros kotona voi säästää tuhansien eurojen vahingoilta”
Uutiset | 22.9.2026 22:22
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Jopa puolet liikkuu laittomasti perä pimeänä
Uutiset | 22.9.2026 21:43
Tutkimus: Nämä sikiöaikaiset infektiot voivat kolminkertaistaa lapsen autismiriskin
Uutiset | 22.9.2026 21:32
Tutkijat: Isovanhemmuus voi auttaa hidastamaan kognitiivista heikentymistä
Uutiset | 22.9.2026 21:15
Paljastus: Venäjän uhka korventaa – Nato-maa laati suunnitelman
Uutiset | 22.9.2026 21:03
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
USA, Grönlanti ja Tanska allekirjoittivat arktisen turvallisuussopimuksen pitkän suukovun jälkeen
Uutiset | 22.9.2026 18:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sanomalehdet tavoittavat edelleen enemmistön suomalaisista
Uutiset | 23.9.2026 0:01
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Muista nämä, kun keli viilenee – ”Muutaman minuutin kierros kotona voi säästää tuhansien eurojen vahingoilta”
Uutiset | 22.9.2026 22:22
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05
Lukijalta: Kulttuuri tarvitsee tekijöitä
Mielipide | 22.9.2026 10:54
Lukijalta: Hallitusta kiinnostavat vain suurkaupungit
Mielipide | 22.9.2026 10:40

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste