Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kehysriihi

Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”

24.4.2026 18:17
Lue lisää 
Kittilä
Yhteensä 35:tä Kittilän entistä ja nykyistä kuntapäättäjää syytetään kunnan hallintojohtajan syrjäyttämisestä. Kuvassa Lapin maakunnan ja Kittilän kunnan vaakunat valtuustosalin seinällä. (Kuva: Lehtikuva)

Kittilän kuntapäättäjien uusien virkarikossyytteiden käsittely alkaa käräjillä – syyttäjän mukaan laittomuuksiin puuttunut hallintojohtaja syrjäytettiin

STT-Maria Rosvall 14.5.2021 8:55, muokattu 14.5.2021 8:57
a– a+
Kittilä

Lapin käräjäoikeudessa alkaa tänään oikeudenkäynti Kittilän kuntapäättäjien uusista virkarikossyytteistä.

Yhteensä 35:tä Kittilän entistä ja nykyistä kuntapäättäjää syytetään kunnan hallintojohtajana vuosikymmeniä toimineen Esa Mäkisen syrjäyttämisestä.

Syytteet kytkeytyvät Kittilän kuntakriisin niin kutsuttuun lakipalveluhaaraan, josta Lapin käräjäoikeus antoi tuomion maaliskuussa.

Oikeus katsoi, että kunnan laskuun vuosina 2013–2015 tilatuista oikeudellisista neuvoista ei ollut tehty asianmukaisia hankintapäätöksiä. Se tuomitsi kolme Kittilän johtoon kuulunutta miestä ehdollisiin vankeusrangaistuksiin ja neljännen sakkoihin.

Tuomio ei ole lainvoimainen, vaan siitä voi vielä valittaa hovioikeuteen.

Nyt käsiteltävien syytteiden mukaan hallintojohtaja Mäkisen syrjäyttämisen tarkoituksena oli estää tätä puuttumasta laittomuuksiin.

Mäkinen oli esittänyt, että kunnan ei pidä maksaa toista lakipalvelulaskuista, koska kunta ei ollut tilannut siinä olleita palveluja.

Syyttäjän mukaan Mäkiseltä vietiin tehtäviä syksystä 2015 lähtien.

Kun Mäkinen oli lomalla syksyllä 2017, kunnanhallitus päätti syyttäjän mukaan vastoin aikaisempaa, täysin vakiintunutta käytäntöä, että Mäkisellä ei ollut lomansa aikana oikeutta olla läsnä kunnanhallituksen kokouksissa hoitamassa virkatehtäviään asian esittelijänä ilman työnantajan kutsua.

Syyttäjän mukaan kokouspäivänä oli tarkoitus käsitellä niin kutsutun Eilavaara II -laskun maksumuistutusta, jossa asiassa Mäkinen oli aiemmin esittänyt lailliset perusteet sille, että kunta ei maksa laskua.

Viikkoa myöhemmin kunnanhallitus päätti maksaa laskun kunnan varoista.

–  Kunnanhallituksen ja -valtuuston ilmeisenä tarkoituksena on ollut syrjäyttää Mäkinen hänelle hallintojohtajana kuuluvista keskeisistä virkatehtävistä kunnanhallituksen ja -valtuuston omien päämäärien toteuttamiseksi, syyttäjä sanoi.

Oikeudenkäynti alkaa tänään valmisteluistunnolla, mutta syyttäjän haastehakemus ja syytettyjen vastaukset tulivat poikkeuksellisesti julkisiksi jo helmikuussa.

Asiakirjojen julkistamista etukäteen halusi osa syytetyistä. He perustelivat vaatimustaan tulevilla kuntavaaleilla, joissa jotkut syytetyistä ovat ehdolla.

–  Jos aineisto julkistetaan myöhemmin, oli mahdollista, että syytteistä liikkuu vaalien aikana virheellisiä tietoja ja huhuja. Aikaisemmalla julkistamisella voidaan siten välttää kunnallisvaaliehdokkaille mahdollisista vääristä huhuista aiheutuva vahinko, he sanoivat.

Syyttäjä vaatii syytetyille tuntuvia sakkorangaistuksia virka-aseman väärinkäyttämisestä. Ne syytetyt, jotka ovat toimittaneet käräjäoikeuteen kirjallisen vastauksen, kiistävät kaikki syytteet.

Jutussa oli alun perin 39 syytettyä. Maaliskuun lopulla käräjäoikeus kuitenkin hylkäsi heistä neljän syytteet vanhentuneina.

Osa syytetyistä oli syytettynä myös toisessa Kittilän kunnan päätöksentekoa koskevassa virkarikosoikeudenkäynnissä.

Aiempi virkarikosjuttu koski kunnanjohtaja Anna Mäkelälle annettuja potkuja ja peruutettua tutkintapyyntöä vuonna 2014.

Tuolloin kunnanjohtajana toiminut Mäkelä teki tutkintapyynnön Levi Ski Resortin toimitusjohtajasta. Kuntapäättäjät peruivat tutkintapyynnön ja antoivat Mäkelälle potkut.

Korkein hallinto-oikeus (KHO) totesi Mäkelän potkut laittomiksi. Käräjäoikeus kuitenkin katsoi, ettei irtisanominen ollut rikosoikeudellisesti lainvastainen, ja hylkäsi kaikki kuntapäättäjien syytteet.

Tuomiosta valitettiin Rovaniemen hoviin, joka viime viikolla piti käräjätuomion ennallaan. Hovituomio ei ole lainvoimainen, vaan siihen voi vielä hakea valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.

Lue myös

Purra hyökkäsi rajusti Lindtmania vastaan – "Kyky valehdella on käsittämätön"

Lindtman HS:lle: ”Purra käy pahasti ylikierroksilla”.
24.4.2026 19:40

Uuden vaalitietojärjestelmän konesali säilyy Suomessa – Toimittajaksi kanadalainen CGI

Uuden vaalitietojärjestelmän konesali pidetään oikeusministeriön linjauksen pohjalta Suomessa. Järjestelmän kehittäminen jatkuu Valtorin konesalissa...
24.4.2026 19:19

Nyt iskee kevätmyrsky – Jopa lunta voi tulla

Kesärenkailla ei tule lähteä liikenteeseen, jos tie viikonloppuna on jäinen tai luminen, Fintrafficista muistetaan.
24.4.2026 19:15

Aihetunnisteet

Kittilä Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Purra hyökkäsi rajusti Lindtmania vastaan – ”Kyky valehdella on käsittämätön”
Uutiset | 24.4.2026 19:40
Uuden vaalitietojärjestelmän konesali säilyy Suomessa – Toimittajaksi kanadalainen CGI
Uutiset | 24.4.2026 19:19
Nyt iskee kevätmyrsky – Jopa lunta voi tulla
Uutiset | 24.4.2026 19:15
Eurooppalaiset uusnatsit kokoontuvat Jyväskylässä viikonloppuna, kertoo Yle
Uutiset | 24.4.2026 19:09
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Israelilta jälleen uusi evakuointikehotus Etelä-Libanoniin
Uutiset | 24.4.2026 17:55
Netanjahu kävi salaa syöpähoidossa
Uutiset | 24.4.2026 17:49
Zelenskyi vieraili taas Saudi-Arabiassa
Uutiset | 24.4.2026 17:46
HS: Seksuaalirikoksista epäillyn papin uhrit olivat lapsia
Uutiset | 24.4.2026 17:44
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Purra hyökkäsi rajusti Lindtmania vastaan – ”Kyky valehdella on käsittämätön”
Uutiset | 24.4.2026 19:40
Uuden vaalitietojärjestelmän konesali säilyy Suomessa – Toimittajaksi kanadalainen CGI
Uutiset | 24.4.2026 19:19
Nyt iskee kevätmyrsky – Jopa lunta voi tulla
Uutiset | 24.4.2026 19:15
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste