Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmasto
Kiina tunnetaan maailman suurimpana saastuttajana. Ilmastonmuutos uhkaa kuitenkin erityisen paljon maan itärannikon suuria miljoonakaupunkeja. Kuva Shanghaista. (Kuva: Unplash)

Kiina lupaa olla hiilineutraali vuonna 2060, mutta voiko siihen luottaa? – Kysyimme tunnetulta ilmastotutkijalta

Resursseista ja varallisuudesta se ei ainakaan jää kiinni, sanoo professori Markku Kulmala
Samuli Vänttilä 8.5.2021 10:00, muokattu 7.5.2021 13:36
a– a+
Ilmasto

Kiinan presidentti Xi Jinping jysäytti viime syyskuussa YK:n yleiskokouksessa uutisen: noin 1,4 miljardin asukkaan maa aikoo olla hiilineutraali vuonna 2060. 

Hiilidioksidipäästöjen kasvun Kiina oli jo luvannut lopettaa ennen vuotta 2030. 

Xin avaus herätti toiveikkuutta. Tunnetaanhan Kiina maailman suurimpana saastuttajana. Voisiko suunta nyt muuttua? Ainakin käsillä oli selvä lupaus. 

Toisia kuitenkin epäilytti. Xin lupaus ei sisältänyt mitään konkreettisia keinoja, miten tavoitteisiin päästään. Maa nojaa hyvin vahvasti hiili- ja savupiipputeollisuuteen. Niistä luopuminen tulee olemaan tuskallisen vaikeaa. 

Entä olivatko Xin puheet pelkkää mielikuvapolitiikkaa? Voisiko niitä pitää uskottavina?  

– Pidän täysin mahdollisena, että Kiina pääsee tavoitteisiinsa, professori Markku Kulmala Helsingin yliopistosta vastaa. 

Hän on kansainvälisesti tunnettu ilmakehätutkija, joka tekee laajaa yhteistyötä kiinalaisten yliopistojen ja tiedeakatemian laitosten kanssa. Sen ansiosta Kulmala valittiin vuonna 2015 ensimmäisenä suomalaisena Kiinan tiedeakatemian ulkomaalaisjäseneksi. 

Kulmalan mukaan Kiinalla riittää niin paljon resursseja ja varallisuutta, ettei jättimäisten ilmastotavoitteiden toteutuminen jää ainakaan niistä kiinni. 

Autoritaarisesti johdetussa maassa tiede voidaan soveltuvin osin valjastaa valtion tavoitteiden edistämiseen, kun niin halutaan. Ja tehokas järjestelmä takaa, että tavoitteita kohti myös mennään varsin päämäärätietoisesti. 

– En tarkoita, että kehuisin kiinalaista järjestelmää, siinä on omat ongelmansa. Mutta tehokas se on, sitä ei voi kiistää. 

Kiinalaisten tieteellinen ja tekninen osaaminen on Kulmalan mukaan noussut korkealle tasolle. Sen myötä uusien ilmastonmuutoksen torjuntaan suunnattujen innovaatioiden keksiminen on aiempaa enemmän mahdollista. 

Paljon riippuu siitä, miten Kiina saa eri tieteenalat tekemään yhteistyötä. Kulmalan mukaan se on perinteisesti tiedemaailmassa haasteellista. 

– Innovaatiot vaativat sitä, että esimerkiksi maatalouteen, energiantuotantoon, liikenteeseen ja ilmakehän tutkimiseen keskittyneet tahot suostuvat yhteistyöhön. Epäilen, että se tulee olemaan vaikeaa. 

Kiinan suunnanmuutoksen taustalla on Kulmalan mukaan aito hätä ilmastonmuutoksen vaikutuksista, sillä ilmaston lämpeneminen tulee kurmuuttamaan maata rankalla kädellä. Erityisen herkkiä alueita ovat itärannikon suuret miljoonakaupungit, nuo Kiinan talousmahdin keskukset. 

– Itä-Kiinassa asuu kymmenen prosenttia koko maailman väestöstä. Se alue ratkaisee hyvin paljon, miten koko maapallon tulevaisuudelle käy. Siksi olen myös itse halunnut olla mukana Kiinan ilmakehä- ja ilmastotutkimuksessa, Kulmala sanoo. 

Syyt ilmastotoimille ovat osaltaan myös poliittisia. Kiinan johto haluaa estää kapinamielialaa, jota tulvat, myrskyt ja muut ilmaston lämpenemisen seuraukset saattavat helposti aiheuttaa. 

Kansainvälisillä areenoilla Kiina on pyrkinyt jo pitkään näkyvämmäksi ja arvostetummaksi toimijaksi. Siihen avautui hyvä pelipaikka, kun Donald Trumpin johtama Yhdysvallat jättäytyi pois Pariisin ilmastosopimuksesta. 

Länsimaissa tilanne on herättänyt hämmästystä. Ihmisoikeusrikkomuksista, hybridivaikuttamisesta ja ilmastorikollisuudesta syytetty Kiina onkin yhtäkkiä tietyllä tavalla hyvis, koko ilmastonmuutoksen vastaisen taistelun veturi. 

Kulmala myöntää, että tilanne on paradoksaalinen. 

– Täytyy kuitenkin muistaa, että ilmaston kannalta se on pelkästään hyvä asia, jos näin iso maa haluaa oikeasti tehdä asioille jotain. Se kasvattaa painetta muissakin maissa, että suunnan on muututtava. 

Kulmala uskoo, että sellaiset isot maat kuin Intia ja Venäjä eivät voi olla seuraamatta Kiinan esimerkkiä, ainakin jollain tavalla. 

Perässä tulee myös Yhdysvallat, kun maan johtoon astui tammikuussa Joe Biden. Paluu Pariisin ilmastosopimukseen oli yksi hänen vaalilupauksistaan. 

Se, millaisia toimia Kiinassa tullaan tulevina vuosikymmeninä näkemään, on vielä kysymysmerkki. 

Kulmalan mukaan lähtöasetelma on sangen yksinkertainen. Kiinan täytyy kasvattaa hiilinieluja ja vähentää päästöjä. 

Hän arvelee, että Kiinassa pyritään metsittämään puolikuivia autiomaita ja kehittämään maataloutta enemmän hiiltä sitovaan suuntaan. 

Energiatuotantoaan maa joutuu kehittämään hyvin rankasti uusiutuvaan suuntaan. Toisaalta Kiina on jo nyt kärkimaita esimerkiksi aurinkoenergian tuottajana. 

Paljon saastuttavalle teollisuudelle Kiina joutuu etsimään korvaavia muotoja tai keksimään muita saasteita estäviä keinoja. 

– Mahdollisuuksia on paljon. Haluan ajatella sen enemmän sitä kautta. Ja aikaakin on neljäkymmentä vuotta. Se on pitkä aika, vaikka toisaalta tositoimet pitää aloittaa nyt, Kulmala sanoo. 

Edessä on kuitenkin isoja haasteita. Kiinan matka ei tule olemaan mutkaton, se on Kulmalan mukaan selvä. 

Mutta jos Kiina tavoitteisiinsa pääsee, on se hänen mielestään hyvin merkittävä asia koko maailman kannalta. Vielä jos muut maat seuraavat kehityksessä perässä, ilmastovaikutukset ovat isot. 

– Silloin oltaisiin hyvin lähellä sitä, mitä maailman olisi pitänytkin tehdä. Mutta pitkä matka sinne vielä on, hyvin pitkä. 

Lue myös

Lukiossa Lohjalla olikin kymmeniä ihmisiä epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoo poliisi

Lukiossa oli paikalla enintään 50 ihmistä Lohjan perjantaisen epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoi Länsi-Uudenmaan...
15.8.2026 17:12

Maastopalo ryöstäytyi belgialaisella luonnonsuojelualueella

Satoja ihmisiä on joutunut pois kodeistaan Saksassa, Espanjassa ja Ranskassa
15.8.2026 16:34

Indonesiaan iski kaksi maanjäristystä – Floresin saarella kymmeniä kuolleita

Indonesiaan iski lauantaina kaksi voimakasta maanjäristystä lyhyen ajan sisällä. Floresin saaren lähistöllä tapahtui...
15.8.2026 15:05

Aihetunnisteet

ilmasto Ilmastonmuutos Kiina Markku Kulmala Politiikka Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Skoda Transportation vetäytyy uusien metrojunien tarjouskilpailusta – perustelee huolella tasapuolisesta kohtelusta
Uutiset | 14.8.2026 11:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Venäjä viittasi kintaalla Japanin protestoinnille
Uutiset | 14.8.2026 8:02
Uusi afrikkalaisen sikaruton tapaus todettu Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 14.8.2026 17:49
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Lukiossa Lohjalla olikin kymmeniä ihmisiä epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoo poliisi
Uutiset | 15.8.2026 17:12
Maastopalo ryöstäytyi belgialaisella luonnonsuojelualueella
Uutiset | 15.8.2026 16:34
Indonesiaan iski kaksi maanjäristystä – Floresin saarella kymmeniä kuolleita
Uutiset | 15.8.2026 15:05
Yksi loukkaantui vakavasti kahden linja-auton kolarissa Helsingissä Kehä I:llä
Uutiset | 15.8.2026 14:57
Libanonin presidentti uhkasi Israelin neuvottelujen vaikuttavan tuleviin neuvotteluihin
Uutiset | 15.8.2026 14:01
Indonesian maanjäristyksen uhriluku kasvanut noin 40:een
Uutiset | 15.8.2026 13:26
Roturisteytyksellä voidaan pyrkiä terveempiin koiriin – Kennelliiton asiantuntijan mukaan tulokset ovat lupaavia
Uutiset | 15.8.2026 12:50
Rajavartiolaitos otti kiinni luvattoman rajanylittäjän Imatralla
Uutiset | 15.8.2026 12:02
Keskustanuoret: Nuorten luottamusta poliisiin ei saa rikkoa
Uutiset | 15.8.2026 11:33
Hauras aselepo rikkoontui, Israel hyökkäsi ilmasta Etelä-Libanoniin
Uutiset | 15.8.2026 11:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukiossa Lohjalla olikin kymmeniä ihmisiä epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoo poliisi
Uutiset | 15.8.2026 17:12
Maastopalo ryöstäytyi belgialaisella luonnonsuojelualueella
Uutiset | 15.8.2026 16:34
Indonesiaan iski kaksi maanjäristystä – Floresin saarella kymmeniä kuolleita
Uutiset | 15.8.2026 15:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta uhkaa tippua vaalikelkasta
Mielipide | 14.8.2026 15:24
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste