Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastonmuutos
On kestämätöntä, että ”kasvismafia” yrittää ilmastonmuutoksen varjolla viedä toisilta ihmisiltä oikeuden syödä tahtonsa mukaan, eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Anne Kalmari (kesk.) sanoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Kalmari pitää Helsingin yliopiston ravintoloiden naudanlihaboikottia käsittämättömänä – "Aiotaanko siis myös maa- ja metsätaloustieteellinen tiedekunta lopettaa?"

Suomenmaa 15.10.2019 17:40, muokattu 15.10.2019 19:19
a– a+
Ilmastonmuutos

Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokuntaa johtava keskustan Anne Kalmari ei ymmärrä Helsingin yliopiston ravintoloiden päätöstä luopua naudanlihan käytöstä.

– Helsingin yliopiston ravintoloiden päätös lopettaa naudanlihan tarjoilu mitä ilmeisimmin opiskelijoilta kysymättä on käsittämätön, Kalmari toteaa tiedotteessaan.

Hänen mielestään todennäköinen seuraus on, että kotimaisen naudanlihan korvaa pääosin ulkomainen tuontiruoka maailman ääristä rahdatuista kasviksista alkaen.

– Miten tämä vähentää päästöjä?

Kalmarin mielestä on syytä muistaa, että kotimaisessa naudanlihantuotannossa ei käytetä soijaa tai palmuöjyä, joiden tuotanto uhkaa sademetsiä

–  Sen sijaan naudat huolehtivat kulttuurimaisemista ja monimuotoisuudesta laiduntamalla. Uhanalaisista lajeista lähes kolmannes sijaitsee perinnebiotoopeilla. Mitä mieltä yliopiston suunnalla ollaan monimuotoisuuden säilyttämisestä?

Kalmarin mukaan päätös on täysin epäjohdonmukainen myös siitä näkökulmasta, että Helsingin yliopisto kuitenkin tuottaa naudanlihaa ja maitoa sekä kouluttaa alan asiantuntijoita.

– Aiotaanko siis myös yliopiston maa- ja metsätaloustieteellinen tiedekunta lopettaa?

Kalmari katsoo, että todellisuudessa kyse on ideologisesta ratkaisusta.

– On kestämätöntä, että ”kasvismafia” yrittää ilmastonmuutoksen varjolla viedä toisilta ihmisiltä oikeuden syödä, mitä itse haluavat. Miksi opiskelijat eivät saa itse valita ja päättää, mitä lautaselleen ottavat?

– Keskustassa luotamme ihmisiin ja siihen, että jokainen järkevä ihminen pyrkii syömään mahdollisimman terveellisesti ja tasapainoisesti.

Hel­sin­gin yli­o­pis­ton yli­op­pi­las­kun­nan omis­ta­ma Yl­va luo­puu ko­ko­naan nau­dan­li­han tar­jo­a­mi­ses­ta Uni­Ca­fe-ra­vin­to­lois­saan hel­mi­kuus­ta 2020 al­ka­en.

Nau­dan­li­han pois­ta­mi­nen ra­vin­to­loi­den tar­jon­nas­ta vä­hen­tää Yl­van ra­vin­to­la­lii­ke­toi­min­nan raa­ka-ai­nei­den hii­li­ja­lan­jäl­keä 11 pro­sent­tia vuo­des­sa, yri­tys ker­too.

– Luo­vum­me nau­dan­li­has­ta, sil­lä se on yk­si te­hok­kaim­mis­ta ta­vois­ta pie­nen­tää hii­li­ja­lan­jäl­ke­äm­me. Muu­tos teh­dään ruo­ka­fi­lo­so­fi­am­me mu­kai­ses­ti: vas­tuul­li­ses­ti, maus­ta tin­ki­mät­tä. Kun­ni­an­hi­moi­sel­la tuo­te­ke­hi­tyk­sel­lä olem­me ha­lun­neet var­mis­taa, et­tä nau­dan kor­vaa­vat vaih­to­eh­dot ovat en­tis­tä her­kul­li­sem­pia, Uni­Ca­fen lii­ke­toi­min­ta­joh­ta­ja Lee­na Pih­la­ja­mä­ki sa­noo tie­dot­tees­sa.

Uni­Ca­fe-ra­vin­to­lat pal­ve­le­vat asi­ak­kai­taan nel­jäl­lä Hel­sin­gin yli­o­pis­ton kam­puk­sel­la sekä Hel­sin­gin kes­kus­tas­sa Kai­vo­pi­hal­la. Päi­vit­täin lou­nai­ta myy­dään noin 10 000.

Ra­vin­to­loi­den käyt­tä­mäs­tä li­has­ta 15 pro­sent­tia on nau­taa. Yl­van tie­dot­tees­sa to­de­taan, et­tä pois­ta­mal­la nau­dan­li­han lou­nas- ja kah­vi­la­tar­jon­nas­ta Uni­Ca­fe vä­hen­tää omaa ja sa­mal­la asi­ak­kait­ten­sa lou­nais­ta syn­ty­vää hii­li­ja­lan­jäl­keä 240 000 hii­li­di­ok­si­di­ki­lol­la vuo­des­sa.

Yl­va tie­dot­taa usei­den tut­ki­mus­ten to­den­neen, et­tä siir­ty­mi­nen kas­visp­ro­tei­i­ni­poh­jai­seen ruo­ka­va­li­oon on yk­si mer­kit­tä­vim­mis­tä kei­nois­ta vä­hen­tää kas­vi­huo­ne­pääs­tö­jä yk­si­lö­ta­sol­la. Aloi­te nau­dan­li­han pois­ta­mi­ses­ta tuli Uni­Ca­fen hen­ki­lö­kun­nal­ta.

– Olem­me Yl­vas­sa si­tou­tu­neet il­mas­ton­muu­tok­sen hil­lit­se­mi­seen kai­kis­sa toi­min­nois­sam­me. Ar­jen kes­tä­vät ku­lu­tus­va­lin­nat vaa­ti­vat roh­kei­ta te­ko­ja yri­tyk­sil­tä ja sa­mal­la lain­sää­dän­töym­pä­ris­töön muu­tok­sia val­ti­on­ta­sol­ta, Yl­van toi­mi­tus­joh­ta­ja Ant­ti Kerp­po­la sa­noo.

– Nau­dan­li­haa si­säl­tä­vis­tä tuot­teis­ta luo­pu­mi­nen ra­vin­to­lois­sam­me on yk­si sel­keä tapa pie­nen­tää sekä mei­dän et­tä kau­pun­ki­lais­ten hii­li­ja­lan­jäl­keä. Mut­ta se on vas­ta al­kua mat­kal­lam­me hii­li­neut­raa­liu­teen, hän li­sää.

Uni­Ca­fen hel­mi­kuus­sa voi­maan as­tu­va lou­nas­lis­ta on suun­ni­tel­tu si­ten, et­tei lis­tal­ta löy­dy enää nau­dan­li­haa si­säl­tä­viä ruo­kia. Nau­dan­li­ha pois­tuu myös kah­vi­la­tuot­teis­ta, ku­ten lei­vis­tä ja pa­ni­neis­ta.

Syk­syn alus­sa Uni­Ca­fe il­moit­ti aset­ta­van­sa ta­voit­teek­seen kas­vis- ja ve­gaa­ni­lou­nai­den myyn­ti­o­suu­den nos­ta­mi­sen yli 50 pro­sent­tiin vuo­den 2020 lop­puun men­nes­sä.

Lue myös

Noin 10 000 lounasta päivittäin myyvät UniCafe-opiskelijaravintolat luopuvat kokonaan naudanlihasta – perusteluna hiilijalanjäljen pienentäminen

Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan omistama Ylva luopuu kokonaan naudanlihan tarjoamisesta UniCafe-ravintoloissaan helmikuusta 2020 alkaen. Naudanlihan...
15.10.2019 8:25

Helsingin keskustaopiskelijat: Unicafe unohti tutkimustiedon ja ohitti päätöksenteossa omistajansa

Helsingin Keskustaopiskelijat on tyrmistyneitä Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan omistaman Unicafen päätöksestä lopettaa naudanlihan tarjoilu...
15.10.2019 15:44

Tampereen Opiskelevat Keskustalaiset: Soija ja riisi korvattava kotimaisilla vaihtoehdoilla opiskelijaravintoloissa

Tampereen Opiskelevat Keskustalaiset vaatii, että Tampereen ylioppilaskunnan omistaman Juveneksen ravintolat puolittavat ulkomaalaisen ruuan...
15.10.2019 12:18

Aihetunnisteet

hiilijalanjälki naudanliha unicafe

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uusimmat

Haluatko vielä nopean keittiöpuutarhan? – Suosi näitä kasveja
Uutiset | 6.7.2025 15:45
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Haluatko vielä nopean keittiöpuutarhan? – Suosi näitä kasveja
Uutiset | 6.7.2025 15:45
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste