Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastonmuutos
On kestämätöntä, että ”kasvismafia” yrittää ilmastonmuutoksen varjolla viedä toisilta ihmisiltä oikeuden syödä tahtonsa mukaan, eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Anne Kalmari (kesk.) sanoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Kalmari pitää Helsingin yliopiston ravintoloiden naudanlihaboikottia käsittämättömänä – "Aiotaanko siis myös maa- ja metsätaloustieteellinen tiedekunta lopettaa?"

Suomenmaa 15.10.2019 17:40, muokattu 15.10.2019 19:19
a– a+
Ilmastonmuutos

Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokuntaa johtava keskustan Anne Kalmari ei ymmärrä Helsingin yliopiston ravintoloiden päätöstä luopua naudanlihan käytöstä.

– Helsingin yliopiston ravintoloiden päätös lopettaa naudanlihan tarjoilu mitä ilmeisimmin opiskelijoilta kysymättä on käsittämätön, Kalmari toteaa tiedotteessaan.

Hänen mielestään todennäköinen seuraus on, että kotimaisen naudanlihan korvaa pääosin ulkomainen tuontiruoka maailman ääristä rahdatuista kasviksista alkaen.

– Miten tämä vähentää päästöjä?

Kalmarin mielestä on syytä muistaa, että kotimaisessa naudanlihantuotannossa ei käytetä soijaa tai palmuöjyä, joiden tuotanto uhkaa sademetsiä

–  Sen sijaan naudat huolehtivat kulttuurimaisemista ja monimuotoisuudesta laiduntamalla. Uhanalaisista lajeista lähes kolmannes sijaitsee perinnebiotoopeilla. Mitä mieltä yliopiston suunnalla ollaan monimuotoisuuden säilyttämisestä?

Kalmarin mukaan päätös on täysin epäjohdonmukainen myös siitä näkökulmasta, että Helsingin yliopisto kuitenkin tuottaa naudanlihaa ja maitoa sekä kouluttaa alan asiantuntijoita.

– Aiotaanko siis myös yliopiston maa- ja metsätaloustieteellinen tiedekunta lopettaa?

Kalmari katsoo, että todellisuudessa kyse on ideologisesta ratkaisusta.

– On kestämätöntä, että ”kasvismafia” yrittää ilmastonmuutoksen varjolla viedä toisilta ihmisiltä oikeuden syödä, mitä itse haluavat. Miksi opiskelijat eivät saa itse valita ja päättää, mitä lautaselleen ottavat?

– Keskustassa luotamme ihmisiin ja siihen, että jokainen järkevä ihminen pyrkii syömään mahdollisimman terveellisesti ja tasapainoisesti.

Hel­sin­gin yli­o­pis­ton yli­op­pi­las­kun­nan omis­ta­ma Yl­va luo­puu ko­ko­naan nau­dan­li­han tar­jo­a­mi­ses­ta Uni­Ca­fe-ra­vin­to­lois­saan hel­mi­kuus­ta 2020 al­ka­en.

Nau­dan­li­han pois­ta­mi­nen ra­vin­to­loi­den tar­jon­nas­ta vä­hen­tää Yl­van ra­vin­to­la­lii­ke­toi­min­nan raa­ka-ai­nei­den hii­li­ja­lan­jäl­keä 11 pro­sent­tia vuo­des­sa, yri­tys ker­too.

– Luo­vum­me nau­dan­li­has­ta, sil­lä se on yk­si te­hok­kaim­mis­ta ta­vois­ta pie­nen­tää hii­li­ja­lan­jäl­ke­äm­me. Muu­tos teh­dään ruo­ka­fi­lo­so­fi­am­me mu­kai­ses­ti: vas­tuul­li­ses­ti, maus­ta tin­ki­mät­tä. Kun­ni­an­hi­moi­sel­la tuo­te­ke­hi­tyk­sel­lä olem­me ha­lun­neet var­mis­taa, et­tä nau­dan kor­vaa­vat vaih­to­eh­dot ovat en­tis­tä her­kul­li­sem­pia, Uni­Ca­fen lii­ke­toi­min­ta­joh­ta­ja Lee­na Pih­la­ja­mä­ki sa­noo tie­dot­tees­sa.

Uni­Ca­fe-ra­vin­to­lat pal­ve­le­vat asi­ak­kai­taan nel­jäl­lä Hel­sin­gin yli­o­pis­ton kam­puk­sel­la sekä Hel­sin­gin kes­kus­tas­sa Kai­vo­pi­hal­la. Päi­vit­täin lou­nai­ta myy­dään noin 10 000.

Ra­vin­to­loi­den käyt­tä­mäs­tä li­has­ta 15 pro­sent­tia on nau­taa. Yl­van tie­dot­tees­sa to­de­taan, et­tä pois­ta­mal­la nau­dan­li­han lou­nas- ja kah­vi­la­tar­jon­nas­ta Uni­Ca­fe vä­hen­tää omaa ja sa­mal­la asi­ak­kait­ten­sa lou­nais­ta syn­ty­vää hii­li­ja­lan­jäl­keä 240 000 hii­li­di­ok­si­di­ki­lol­la vuo­des­sa.

Yl­va tie­dot­taa usei­den tut­ki­mus­ten to­den­neen, et­tä siir­ty­mi­nen kas­visp­ro­tei­i­ni­poh­jai­seen ruo­ka­va­li­oon on yk­si mer­kit­tä­vim­mis­tä kei­nois­ta vä­hen­tää kas­vi­huo­ne­pääs­tö­jä yk­si­lö­ta­sol­la. Aloi­te nau­dan­li­han pois­ta­mi­ses­ta tuli Uni­Ca­fen hen­ki­lö­kun­nal­ta.

– Olem­me Yl­vas­sa si­tou­tu­neet il­mas­ton­muu­tok­sen hil­lit­se­mi­seen kai­kis­sa toi­min­nois­sam­me. Ar­jen kes­tä­vät ku­lu­tus­va­lin­nat vaa­ti­vat roh­kei­ta te­ko­ja yri­tyk­sil­tä ja sa­mal­la lain­sää­dän­töym­pä­ris­töön muu­tok­sia val­ti­on­ta­sol­ta, Yl­van toi­mi­tus­joh­ta­ja Ant­ti Kerp­po­la sa­noo.

– Nau­dan­li­haa si­säl­tä­vis­tä tuot­teis­ta luo­pu­mi­nen ra­vin­to­lois­sam­me on yk­si sel­keä tapa pie­nen­tää sekä mei­dän et­tä kau­pun­ki­lais­ten hii­li­ja­lan­jäl­keä. Mut­ta se on vas­ta al­kua mat­kal­lam­me hii­li­neut­raa­liu­teen, hän li­sää.

Uni­Ca­fen hel­mi­kuus­sa voi­maan as­tu­va lou­nas­lis­ta on suun­ni­tel­tu si­ten, et­tei lis­tal­ta löy­dy enää nau­dan­li­haa si­säl­tä­viä ruo­kia. Nau­dan­li­ha pois­tuu myös kah­vi­la­tuot­teis­ta, ku­ten lei­vis­tä ja pa­ni­neis­ta.

Syk­syn alus­sa Uni­Ca­fe il­moit­ti aset­ta­van­sa ta­voit­teek­seen kas­vis- ja ve­gaa­ni­lou­nai­den myyn­ti­o­suu­den nos­ta­mi­sen yli 50 pro­sent­tiin vuo­den 2020 lop­puun men­nes­sä.

Lue myös

Noin 10 000 lounasta päivittäin myyvät UniCafe-opiskelijaravintolat luopuvat kokonaan naudanlihasta – perusteluna hiilijalanjäljen pienentäminen

Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan omistama Ylva luopuu kokonaan naudanlihan tarjoamisesta UniCafe-ravintoloissaan helmikuusta 2020 alkaen. Naudanlihan...
15.10.2019 8:25

Helsingin keskustaopiskelijat: Unicafe unohti tutkimustiedon ja ohitti päätöksenteossa omistajansa

Helsingin Keskustaopiskelijat on tyrmistyneitä Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan omistaman Unicafen päätöksestä lopettaa naudanlihan tarjoilu...
15.10.2019 15:44

Tampereen Opiskelevat Keskustalaiset: Soija ja riisi korvattava kotimaisilla vaihtoehdoilla opiskelijaravintoloissa

Tampereen Opiskelevat Keskustalaiset vaatii, että Tampereen ylioppilaskunnan omistaman Juveneksen ravintolat puolittavat ulkomaalaisen ruuan...
15.10.2019 12:18

Aihetunnisteet

hiilijalanjälki naudanliha unicafe

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Trump poisti vierailunsa päätteeksi tullit irlantilaiselta viskiltä
Uutiset | 14.9.2026 2:38
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Lähes puolet suomalaisista pelkää eläkejärjestelmän romahdusta, paljastaa Evan kysely
Uutiset | 15.9.2026 6:01
Pitkään jatkunut syntyvyyden lasku taittunee tänä vuonna, ennakoi Kela
Uutiset | 15.9.2026 6:00
Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Kokouksessa haukotuttaa, vaikka nukuit hyvin? Hyvä terveys: Lääkäri kertoo, mistä on kyse
Uutiset | 14.9.2026 21:18
Saksan Merz salaperäisenä: Edessä ”ratkaiseva hetki”
Uutiset | 14.9.2026 21:03
Pörssisähkö on tiistaiaamuna kallista
Uutiset | 14.9.2026 19:03
Trump: Ukraina ja Venäjä ovat sitoutuneet olemaan iskemättä toistensa energiakohteisiin
Uutiset | 14.9.2026 18:38
Presidentti Trumpin mukaan vahva ja älykäs presidentti riittää tekoälyn kontrolloimiseen
Uutiset | 14.9.2026 17:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lähes puolet suomalaisista pelkää eläkejärjestelmän romahdusta, paljastaa Evan kysely
Uutiset | 15.9.2026 6:01
Pitkään jatkunut syntyvyyden lasku taittunee tänä vuonna, ennakoi Kela
Uutiset | 15.9.2026 6:00
Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä
Mielipide | 14.9.2026 18:46
Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä
Mielipide | 14.9.2026 16:22
Lukijalta: Ojitettujen soiden ennallistamisella on kaksi astetta
Mielipide | 14.9.2026 16:01
Lukijalta: Ihmisen tekemän puolustamisesta
Mielipide | 14.9.2026 15:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste