Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Juhannuksen menoliikenne vilkkaimmillaan tänään

18.6.2026 9:01
Lue lisää 
Some
Tiktokin algoritmia pidetään muita vastaavia sovelluksia koukuttavampana. (Kuva: Lehtikuva)

Suomessa havahduttiin Tiktokin vaaroihin – Kiinassa käytössä eri sovellus

Suomenmaa – STT / Johanna Latvala, Hannu Toivonen 8.1.2024 20:17, muokattu 9.1.2024 10:10
a– a+
Some

Lyhytvideosovellus Tiktok on noussut viime päivinä otsikoihin, kun sen mahdollista ongelmallisuutta on jälleen ruodittu julkisuudessa.

Kiinalaisen teknologiayhtiö ByteDancen omistama Tiktok on maailmanlaajuisesti erittäin suosittu sovellus, jossa jaetaan lyhyitä videoita. Sovelluksen tiedonkeruu on herättänyt huolta useissa länsimaissa.

Tämänkertainen keskustelu Suomessa sai tuulta alleen, kun tietokirjailija, viestintäasiantuntija Katleena Kortesuo kirjoitti blogissaan sovelluksen vaaroista. Kortesuon mielestä Tiktokin vaarallisuus perustuu kolmeen asiaan: tietoturvaan, sovelluksen vakoiluominaisuuksiin sekä kykyyn vaikuttaa tunteisiin.

– Jos kyse olisi pelkästä tietoturvaongelmasta, voisi siihen vaikuttaa paljon, esimerkiksi ottamalla käyttöön erillisen puhelimen tai erillisen prepaid-liittymän. Mutta kyse ei ole vain tietoturva-asiasta, vaan myös siitä, että se on vakoilukone ja ikään kuin psykologisen sodankäynnin keino vaikuttaa tunteisiin, Kortesuo sanoo STT:lle.

Kortesuo huomauttaa, että Kiinassa on käytössä Tiktokin sijaan sen sisarsovellus Douyin. Douyin esimerkiksi näyttää lapsille opetuksellista sisältöä, eivätkä alle 14-vuotiaat voi käyttää sitä iltakymmenen ja aamukuuden välillä.

Kortesuo tutki Tiktokia osana turvallisuuden ja strategisen analyysin opintojaan Jyväskylän yliopistossa. Hän kertoo käyneensä läpi Tiktokin lisäksi Metan sovellusten eli Facebookin, Whatsappin ja Instagramin tietosuojakäytäntöjä. Kaikki sovellukset esittävät ehdot Kortesuon kuvauksen mukaan ”varsin hähmäisesti”.

– Huomioni herätti se, että Tiktokissa sanotaan esimerkiksi avoimesti, että he tunnistavat maisemia kuvasisällön perusteella. Sehän on kuvantunnistusta siitä, missä länsimainen ihminen viettää lomia ja millä kadulla hän kulkee. Kaiken lisäksi, kun nykyään pystytään tunnistamaan tunteita ihmisten videosisällöstä, saadaan tosi tarkkaa dataa siitä, missä länsimaiset ihmiset liikkuvat ja mitä tunteita he tuntevat.

Tiktok listaa verkkosivuillaan muun muassa, miten se kerää, käyttää ja jakaa käyttäjien tietoja. Vertailua tehdessään Kortesuo kertoo havainneensa myös, että Tiktok pääsee lukemaan käyttäjän yksityisviestejä, kun taas esimerkiksi Whatsapp ei.

Laajan tietojen keräämisen lisäksi Kortesuo kertoo pitävänsä huolestuttavana Tiktokin muita vastaavia sovelluksia koukuttavampaa algoritmia.

– Facebookin mainokset voivat olla aivan pielessä, minulle tarjotaan kissan leluja, vaikka meillä ei ole kissaa. Eli algoritmi on yhtiön kannalta huonompi, mutta minun kannaltani parempi, koska se koukuttaa vähemmän.

Tietosuojasta kirjan kirjoittanut juristi Milla Keller näkee, että Tiktok kerää käyttäjätietoja suurin piirtein samoin kuin muut vastaavat sovellukset. Keller kuitenkin nostaa toissa vuodelta esiin esimerkin, joka osoitti Tiktokin ”pelaavan eri säännöillä”.

Tuolloin nousi kohu, kun huomattiin, että Tiktok pystyi seuraamaan käyttäjän toimintaa sovelluksen sisälle avautuvassa selaimessa. Kun käyttäjä painoi Tiktokissa linkkiä, aukesi sivusto sovelluksen omassa selaimessa, ei esimerkiksi Safari- tai Chrome-selaimessa. Sovelluksen sisäisessä selaimessa Tiktok pystyi seuraamaan käyttäjän toimintaa, kuten näppäimistön käyttöä tai näytön näpäytyksiä.

– Se oli ehkä yksi esimerkki siitä, missä määrin Tiktok keräsi enemmän tietoja kuin muut sovellukset ja pelasi siinä mielessä eri säännöillä. Mutta sinällään, silloin kun Tiktok toimii EU:ssa, pitää sen noudattaa EU:n tietosuoja-asetusta siinä kuin muidenkin toimijoiden, Keller sanoo.

– Ehkä Tiktokissa on kuitenkin se huoli ja epäluottamus, kun tietää, että emoyhtiö on Kiinassa, missä ympäristö, kulttuuri, lainsäädäntö ja kaikki ovat hyvin erilaisia kuin EU:ssa. Vaikka puheissa ja virallisissa papereissa sanottaisiin, että EU:n tietosuoja-asetuksen vaatimuksia noudatetaan, tapahtuuko siellä taustalla kuitenkin jotain muuta?

Poistin Tiktokin, enkä ole katsonut taakseni, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto. Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Aiemmin tammikuussa kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto jakoi Kortesuon blogikirjoituksen viestipalvelu X:ssä ja kertoi poistaneensa Tiktokin, vaikka oli tavoittanut videoillaan kymmeniä tuhansia ihmisiä.

– Minun mahdollinen somesuosioni ei ollut yhtä tärkeää kuin oikean esimerkin antaminen. Poistin Tiktokin, enkä ole katsonut taakseni. Ehkä lapsenne kohdalla olisi syytä tehdä samoin, Kaunisto kirjoitti.

Sunnuntaina kokoomuksen kansanedustaja Aura Salla kertoi tiedotteessa, että kannattaa Tiktokin kieltämistä EU:ssa turvallisuuspoliittisena uhkana. Hän nosti esiin Kiinan tiedustelulain, joka antaa viranomaisille pääsyn yritysten tietoihin.

– Kiinassa laki on selkeä. Yritykset joutuvat tarvittaessa luovuttamaan datansa valtiolle. Eli toisin sanoen, kun presidenttiehdokas tai lapsesi lataa videoita Tiktokiin, voivat ne päätyä Kiinan kommunistisen puolueen propagandan välittämiseen tähtäävän teknologian kehitystyöhön, Salla sanoi tiedotteessa.

Useimmat Suomen presidenttiehdokkaista kampanjoivat myös tekemällä sisältöä Tiktokiin. Tällaisessa asemassa olevien tulisi Kellerin mukaan olla erityisen varovaisia siinä, mitä tietoja he sallivat sovelluksen heistä kerätä.

– Siinä on kuitenkin aivan eri tavalla altis vaikuttamiselle. Sinuun halutaan vaikuttaa eri tavalla. Sinusta kerätyllä tiedolla on ihan eri arvo, jos olet korkeassa asemassa oleva poliitikko, ehkä erityisesti presidentinvaalikampanjan yhteydessä. Toivottavasti siihen on edes erillinen kännykkä, jos Tiktokissa päättää tehdä kampanjaa.

Asiantuntija Matias Mesiä pitää tärkeänä, että poliitikoiden ja korkeissa viroissa olevien ihmisten työnantajan tietoturvasta vastaavalla taholla on tieto, mitä sosiaalisen median sovelluksia työlaitteilla on. Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Tietoturva-asiantuntija Matias Mesiä Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin kyberturvallisuuskeskuksesta pitää Tiktokin käyttämistä presidentinvaalikampanjassa riskinä, jos sitä ei tehdä harkitusti.

– Pitää olla tarkkaan harkittua, miksi johonkin sovellukseen mennään, mikä on tarkoituksena ja minkälaista viestintää sinne laitetaan, sanoo Mesiä STT:lle.

Hän muistuttaa, että käyttäjä ei voi koskaan tietää tarkalleen, mitä sovellukselle annetuilla tiedoilla – kuten kuvilla ja yhteystiedoilla – tehdään.

– Tällöinhän henkilö luottaa siihen, etteivät tiedot päädy mihinkään, mutta siitä ei voi koskaan olla täysin varma.

Sama pätee hänen mukaansa myös muihin sosiaalisen median sovelluksiin, ei vain Tiktokiin. Mesiä ei kommentoi erikseen Tiktokin turvallisuutta, koska kyberturvallisuuskeskus ei ole tutkinut sovellusta tarkemmin. Hän kommentoi asiaa yleisellä tasolla.

Mesiä pitää tärkeänä, että poliitikoiden ja korkeissa viroissa olevien ihmisten työnantajan tietoturvasta vastaavalla taholla on tieto, mitä sosiaalisen median sovelluksia työlaitteilla on. Työlaitteille kannattaa hänen mukaansa asentaa ainoastaan työssä tarvittavat sovellukset.

Mesiän mielestä on hyvä, että sovellusten turvallisuudesta keskustellaan ja että ihmiset ovat tietoisia siitä, mitä tietoja ja lupia sovelluksille myöntää. Hän muistuttaa, että aiemmin puhuttiin Facebookin riskeistä, nyt vuorossa on Tiktok.

– Ensi vuonna keskustelussa voi olla jokin toinen sovellus.

Kortesuo kertoo, että häneen oli ottanut yhteyttä eräs äiti, jonka lapsi käyttää Tiktokia. Teini-ikäinen oli Kortesuon mukaan kyseenalaistanut, mitä haittaa siitä on, jos kiinalaiset seuraisivat häntä.

– Mitä jos tämä teini on tulevaisuudessa merkittävässä ammatissa? Tiktokhan pystyy kaivamaan vaikka kaikki hänen yksityisviestinsä sekä käyttötottumuksensa ja vuotamaan kaiken julki. Esimerkiksi millaisia tissikuvia joku on katsonut, miten hän on haukkunut kavereitaan yksityisviesteillä tai pahimmillaan, millaisia nakukuvia silloiselle poika- tai tyttöystävälle on lähetelty, Kortesuo sanoo.

Milla Kellerin mielestä yksilön olisi tärkeää ymmärtää, mitä tietoja hänestä kerätään. Tästä aiheutuvia riskejä omalla kohdalla voi arvioida esimerkiksi miettimällä omaa yhteiskunnallista asemaansa.

– Yksilön näkökulmasta on vaikeaa ymmärtää ja ennakoida kaikkia niitä vaikutuksia. Tiktokissa kaikki kiinnostuksen kohteesi on kerätty ja niitä tietoja säilytetään siellä pitkään. Mitä tulet tekemään viiden vuoden päästä, mikä on roolisi silloin? Tätä on kenenkään hankala sanoa. Se epävarmuus, että mihin niitä tietojasi ehkä tullaan käyttämään jossain vaiheessa, kannattaisi pitää mielessä.

Kokoomuksen kansanedustaja Aura Salla kannattaa Tiktokin kieltämistä EU:ssa turvallisuuspoliittisena uhkana. Kuva: LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Lue myös

Tiktokin käyttäjien tietoja voi päätyä Suomesta Kiinan turvallisuusviranomaisille, varoittaa Supo Ylellä

Kiinan turvallisuusviranomaisilla on pääsy Tiktokin käyttäjien tietoihin, Suojelupoliisi varoittaa Ylellä. – Emme ota kantaa...
9.1.2024 10:07

Aihetunnisteet

Kiina Kotimaa Some TikTok

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:22
Sisäministerit: Tiedonkulkua maiden kesken pitää parantaa drooniuhan aikana
Uutiset | 18.6.2026 15:48
Hormuzinsalmi aukesi, mutta polttoaineen hinta ei hetkeen palaa sotaa edeltäviin lukuihin
Uutiset | 18.6.2026 15:45
Sinilevää on sisävesissä jo normaalia enemmän
Uutiset | 18.6.2026 15:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Kysely ei jätä epäselvyyttä: Tässä on biisi, joka soi nyt suomalaisten autoissa
Uutiset | 18.6.2026 15:26
Älä matkusta nyt Lappiin, jos verenimijät ärsyttävät – Hyönteistutkija kertoo tämän kesän tilanteesta
Uutiset | 18.6.2026 13:56
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Alkoholi on Suomessa EU-maiden kalleinta
Uutiset | 18.6.2026 13:36
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:22
Sisäministerit: Tiedonkulkua maiden kesken pitää parantaa drooniuhan aikana
Uutiset | 18.6.2026 15:48
Hormuzinsalmi aukesi, mutta polttoaineen hinta ei hetkeen palaa sotaa edeltäviin lukuihin
Uutiset | 18.6.2026 15:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste