Kurvinen HS:lle: Kokoomus huijaa äänestäjiä, jos se väittää, ettei veronkorotuksia tarvita
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen mukaan puolueet eivät vielä täysin ymmärrä, kuinka vaikeita velkajarrun vaatimat miljardiluokan sopeutukset ovat.
Kurvinen kommentoi asiaa Helsingin Sanomien haastattelussa. Keskustaryhmyri luonnehtii keskustelua velkajarrusta ”falskiksi”.
Velkajarrulla tarkoitetaan eduskuntapuolueiden yhdessä sopimaa 8–11 miljardin euron sopeutustavoitetta ensi vaalikaudelle. Vasemmistoliitto on puolueista ainoa, joka ei ole sopimuksessa mukana.
Kurvisen mukaan säästöjen ulkopuolelle ei voi jättää mitään sektoria.
– Joka ikiseltä sektorilta joudutaan ottamaan jotain. Ei voi luvata, että maatalous, koulutus tai sote ovat täysin turvassa, hän sanoo.
Kurvinen huomauttaa haastattelussa, että Suomen julkinen sektori on kasvanut yhdeksi Euroopan suurimmista vuosikymmenten aikana kaikkien puolueiden päätöksillä.
Myös kokoomuksen, hän tähdentää erikseen.
Falskiksi velkajarrukeskustelun tekee Kurvisen mukaan se, että kaikki puolueet syyttävät toisiaan siitä, etteivät nämä kerro tulevien vaalien säästölistojaan. Samaan aikaan ne eivät kerro omiaankaan.
Kurvisen mukaan velkajarru on puolueille vaikea aihe siksi, ettei Suomessa ole varsinaisia leikkaajapuolueita. Kukaan ei esimerkiksi halua luopua tasa-arvoisesta peruskoulusta tai siirtää vanhusten hoivaa laajasti perheiden vastuulle.
Hän myöntää, että keskustakin on ollut säästöpuheissaan osin epäselvä.
– Totta on, ettei puolueilla vielä ole valmiita listoja. Velkajarru kuitenkin pakottaa ne julkisuuteen. Helmikuu on viimeinen takaraja. Jos joku puolue ei uskalla silloinkaan kertoa ratkaisujaan, sillä on vaikeuksia vaalikeskusteluissa, hän sanoo.
Kurvisen mukaan on äänestäjien huijaamista, jos väitetään, ettei myös veronkorotuksia tarvita. Tässä yhteydessä hän viittaa ennen kaikkea pääministeripuolue kokoomukseen.
– Vai onko kokoomus valmis siihen, että peruskoulusta leikataan kunnolla? Sitähän se tarkoittaa, jos julkista taloutta sopeutetaan kymmenellä miljardilla eurolla ilman veronkorotuksia.