Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Tutkimus: Suurimmasta osasta Etelä-Eurooppaa on tullut tulenarempi – paloalttiiden kesäpäivien määrä yli kaksinkertaistunut

31.7.2026 9:25
Lue lisää 
Italian vaalit
Italian veljiä johtava Giorgia Meloni toimi nuorena uusfasistisessa Italian sosiaalisessa liikkeessä (MSI), jonka perustivat entisen diktaattorin Benito Mussolinin kannattajat 1940-luvun loppupuolella. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Italia saamassa huomenna mahdollisesti maan historian ensimmäisen naispääministerin, jonka puolueen juuret ovat fasistisessa liikkeessä

Oikeistoblokin sisällä on eroja muun muassa Venäjään suhtautumisessa
STT 24.9.2022 8:31, muokattu 24.9.2022 10:50
a– a+
Italian vaalit

Italiassa maan oikeistopuolueet ovat selvässä johdossa huomisissa parlamenttivaaleissa.

Äärioikeistolaiseksi kuvattu Italian veljet -puolue on johtanut viime aikojen kyselyitä. Puolue on liittoutunut yhdessä ex-pääministeri Silvio Berlusconin Forza Italian ja laitaoikeistolaisen Matteo Salvinin Legan kanssa.

Jos oikeistokoalitio voittaa vaalit, on Italian hallituksen johdossa ensimmäistä kertaa äärioikeistolainen hallitus sitten toisen maailmansodan.

Samalla Italian veljet -puolueen puheenjohtajasta Giorgia Melonista tulisi maan ensimmäinen naispääministeri.

Oikeistokoalitio kisaa vaalivoitosta keskustavasemmistolaisen Enrico Lettan johtaman Demokraattisen puolueen kanssa. Italiassa pidetään nyt ennenaikaiset vaalit ex-pääministeri Mario Draghin hallituksen hajoamisen vuoksi.

Vaaleissa ovat puhuttaneet etenkin käsistä karannut inflaatio ja Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainaan aiheutunut energiakriisi, sillä Italia on ollut hyvin riippuvainen Venäjältä tuodusta kaasusta.

EU:n kolmanneksi suurin talous on myös pahasti velkaantunut ja kärsii hitaasta talouskasvusta. Monien kansalaisten talous on ajautunut tiukalle etenkin köyhemmässä Etelä-Italiassa.

–  Maksan vuokran ja sähkölaskun, ja sen jälkeen minulla ei ole mitään jäljellä ruokaan, kuvasi 500 euron eläkkeellä sinnittelevä 60-vuotias italialaismies Antonio Mela uutistoimisto AFP:lle.

Etelä-Italiassa riivaa myös työttömyys, jota on kuvattu krooniseksi.

–  Monet asiat, kuten koronapandemia ja sota, ovat vaikeuttaneet tilannetta entisestään, sanoi katolilaisen avustusjärjestön edustaja Rocco Papa AFP:lle.

Italian veljet on tehnyt nopean nousukiidon aiempiin vaaleihin verrattuna, mutta Draghin hallituskaudella puolue onnistui profiloitumaan hallituksen päävastustajana, mikä on lisännyt puolueen kannatusta.

Meloni itse toimi nuorena uusfasistisessa Italian sosiaalisessa liikkeessä (MSI), jonka perustivat entisen diktaattorin Benito Mussolinin kannattajat 1940-luvun loppupuolella.

1980- ja 1990-luvulla liike pyrki valtavirtaistumaan ja läheni keskustaoikeistoa. Erinäisten käänteiden ja erilaisten puolueliitosten ja niiden hajoamisten jälkeen Melonin puolue syntyi vuonna 2012 Vapauden kansa -nimisen puolueen jäljiltä.

Nyt Meloni on pyrkinyt eroon liikkeen leimasta, mutta samalla ratsastanut populismilla tehden pesäeroa vanhoihin valtapuolueisiin.

Hän on ratsastanut ”Italia ensin” -politiikalla, jossa on vaadittu loppua laajamittaiselle maahanmuutolle ja korostettu Italian katolilaista historiaa ja ”perhearvoja”. Deutsche Wellen mukaan Meloni on kuvannut Italian entistä fasistijohtaja Benito Mussolinia “monimutkaiseksi persoonaksi”. Hän on myös luvannut lopettaa Italian köyhyyden.

Aiemmin Meloni on vaatinut myös Italian eroa eurosta, mutta nyt hän on luopunut tavoitteesta.

Vaalit herättävät kiinnostusta myös Italian liittolaisissa siksi, että Melonin koalition jäsen Matteo Salvinia pidetään hyvin Venäjä-mielisenä. Hän on muun muassa vastustanut lännen Venäjälle asettamia pakotteita.

Meloni itse on kuitenkin ilmaissut vahvan tukensa Ukrainalle ja Italian sitoutumiselle sotilasliitto Natoon. Tämä on myös ollut vaalikampanjan aikana yksi keskeinen jännite ehdokkaiden välillä.

Samalla kaikkien puolueiden vaalikampanjointi on saanut kritiikkiä konkretian puutteesta.

–  Tämä on ollut yksi surkeimmista vaalikampanjoista sitten sodan. Emme ole nähneet minkäänlaista poliittista haastamista tai kuulleet konkreettisia ehdotuksia tilanteen parantamiseksi, sanoi tutkija Flavio Chiapponi Bolognan yliopistosta uutistoimisto AFP:lle.

Lue myös

Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan

Viaporin kapinana tunnetusta tapahtumasta on näinä päivinä tullut kuluneeksi 120 vuotta. Kapinaan nousivat...
31.7.2026 22:00

Tällainen on suomalaisten unelmakoti – "Edelleen monelle tavoite"

Omakotitalo on edelleen suomalaisten ylivoimainen asumisunelma. Lähes kuusi kymmenestä suomalaisesta nimeää omakotitalon unelmakodikseen. Vaikka...
31.7.2026 20:13

Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan

Italian pääministeri Giorgia Meloni ehdotti Schengen-sopimuksen keskeyttämistä Espanjan kanssa siirtolaistilanteen vuoksi.
31.7.2026 19:22

Aihetunnisteet

fasismi Italia Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Tämä voi viedä kesällä jopa koiran hengen
Uutiset | 30.7.2026 21:31
PS:n Antikainen: Garden-rahat tarvitaan vankilapaikkoihin
Uutiset | 30.7.2026 10:34
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan
Uutiset | 31.7.2026 19:22
Rankat sadekuurot heilauttivat voimasuhteita Jyväskylän MM-rallissa – Lappi ajoi ulos
Uutiset | 31.7.2026 19:06
Espanjan pääministeri: Ceutan siirtolaistilanne hyökkäys Espanjan aluerajoja kohtaan
Uutiset | 31.7.2026 18:26
HS: Supon entiselle päällikölle Antti Pelttarille syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 31.7.2026 18:13
Kaikkonen varoittaa Ceutan kriisistä: Jos yksi ulkoraja pettää, seuraukset näkyvät koko Euroopassa
Uutiset | 31.7.2026 17:05
”Tuottajat ansaitsevat vastauksia” – Savola katsoo hallituksen epäonnistuneen afrikkalaisen sikaruton torjunnassa
Uutiset | 31.7.2026 16:45
Ranska ja Britannia tarjoavat tukea Espanjalle Ceutan siirtolaistilanteen vuoksi – Italia vaatii Espanjaa ulos Schengen-alueesta
Uutiset | 31.7.2026 16:35
Kaksi nuorta kuoli ulosajossa Kaarinassa Varsinais-Suomessa
Uutiset | 31.7.2026 15:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Rantanen kannattaa vaateita erottaa Espanja Schengenistä – Orpo: Tilanne saatava nopeasti hallintaan
Uutiset | 31.7.2026 19:22
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste