Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskuntavaalit
Samuli Mattila on 26-vuotias hoitoalalla työskentelevä perheenisä, Uuraisten valtuuston varapuheenjohtaja ja Keski-Suomen keskustan kansanedustajaehdokas. (Kuva: Keski-Suomen keskusta, Jari Laukkanen)

Isyysvapaa innosti ehdokkaaksi – Samuli Mattila on huolissaan syntyvyydestä ja keskustan imagosta

Nuori keskisuomalainen perheenisä ajaisi kansanedustajana ensiksi lapsilisän indeksiin sitomista
Lauri Heikkilä 22.1.2023 8:00, muokattu 22.1.2023 12:28
a– a+
Eduskuntavaalit

Samuli Mattila harkitsi eduskuntavaaleissa ehdolle lähtemistä pitkään ja hartaasti. Sytyke tuli joulukuussa alkaneen isyysloman aikana.

– Kyselyitä tuli paljon ja ydinviesti oli, että olisin hyvä ehdokas, koska minulla on kosketuspintaa ”tavan immeisiin”, Mattila kertoo.

– Isyyslomalla olen saanut seurata lasten kehitystä ja kasvun nopeutta erityisen läheisesti. Tuli olo, että kyllä eduskuntaan tarvitaan lasten, nuorten ja perheiden puolestapuhujia.

”Tavan immeisiin” kosketusta tuovat paitsi kolme alle kouluikäistä lasta, myös työskentely hoitoalalla lastensuojeluyksikössä. Psykogeriatrisella osastollakin hän ehti työskennellä monta vuotta.

Mattilan myötä keskustan Keski-Suomen piirin ehdokaslista on nyt täynnä. 26-vuotias Mattila on ainoa alle 30-vuotias ehdokas piirin listalla, ja hän haluaakin pitää asioita esillä kuten nuoren ihmisen kuuluukin, tulevaisuuteen katsoen ja menneet kränät unohtaen.

Mattila puhuu paljon perusasioiden merkityksestä. Ne kiinnostavat myös nuoria. Kyse on siitä, miten Suomi pärjää ja miten jokaisella on mahdollisuus kouluttautua, työllistyä, yrittää ja vaikka menestyäkin.

– Olen ihminen, joka tykkää ajatella vähintään 20 vuoden päähän sitä, miltä nyt tehtävä päätös voi näyttää tulevaisuudessa.

– Suomen suuri haaste on se, että väkiluku ei kasva kuten pitäisi. Työtätekeviä ihmisiä ja ylipäätään ihmisiä on liian vähän. Syntyvyyttä on lisättävä keinolla millä hyvänsä.

Ehdokas muistuttaa, että korkein kynnys perheellistymisessä on ensimmäisen lapsen kohdalla.

– Jos saadaan myönteinen kokemus ensimmäisen lapsen jälkeen, että oli mukavaa ja valtio tukee osaltaan, voi käydä niin, että tulee toinen ja kolmaskin lapsi, hän naurahtaa.

– Konkreettinen asia, jota ajaisin eduskunnassa, on lapsilisän liittäminen indeksiin. Se olisi todella suuri kädenojennus. Mikäli keskusta on hyvissä lukemissa, tämän asian kanssa kävelisin hallitusneuvotteluihin.

Eduskuntavaalit järjestetään huhtikuun 2. päivä. Kampanjat ovat näkyneet jo syksystä asti, mutta kiihtyvät viimeistään vaaleja edeltävän kuukauden aikana. Kuva marraskuulta Orivedeltä. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Samuli Mattila kertoo, että hänellä on monen muun tavoin ollut viimeisen neljän vuoden aikana vaikeaa olla sinut sen tosiasian kanssa, että keskusta meni vaalitappion jälkeen hallitukseen.

– Kansan tahto oli se, että kärkisijoille päässeet puolueet olisivat sinne menneet, Mattila korostaa.

– Selkeää oli jo silloin, että oppositio tulee voimalla nujertamaan meitä. Että olisimme vasemmisto-keskusta tai vasemmistohallituksen tukijalka. Ovathan he tässä onnistuneet, näinhän moni ajattelee. Ja on siinä totuuden siementä. Kyllä tällä kaudella olisi pitänyt panostaa aitoon työllistämiseen ja yrittäjien tukemiseen. Kukkaron nyöritkin olisivat saaneet olla hieman tiukemmalla.

Tulevaisuuteen on helpompi suunnata, kun myöntää avoimesti, että on tehty huonojakin valintoja, mutta niistä otetaan opiksi, Mattila viestittää.

– Keskustan täytyy jatkossa ja tulevaisuudessa selkeästi ottaa paikka keskeltä. Kokoomuksen ja SDP:n väliin on tullut tilaa. Se otetaan vahvistamalla viestiä. Että olemme vastuunkantajien puolue ja haluamme ratkoa asioita.

– Se on tulevaisuuden mahdollisuus, kun meillä on kuva keskustasta, joka on vastuullinen puolue, puolue keskellä. Haluamme yhdistää, emme luoda vastakkainasettelua.

Äärikeskustalaiseksi itseään kuvaava Mattila on ehdolla eduskuntaan toista kertaa. Vuoden 2015 vaaleissa hän oli puolueiden asettamista ehdokkaista kaikkein nuorin, vain kolme kuukautta päälle 18-vuotias. Hän toimii Uuraisten kunnanvaltuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana sekä Keski-Suomen hyvinvointialueen yksilöasiainjaostossa.

Lue myös

Keskustan eduskuntalista täynnä Keski-Suomessa

Keskustan Keski-Suomen piiri on nyt nimennyt kaikki neljätoista eduskuntavaaliehdokastaan. Viimeisimpänä listalle nimettiin Samuli Mattila...
16.1.2023 9:39

Papukastiketta, saunamittareita ja paljon muuta – herkullisia vaalivaltteja on nyt tiedossa keskustan teltoilla

Ihmisten kohtaaminen kentällä silmästä silmään. Aito läsnäolo siellä missä muutenkin on ihmisiä tottunut...
21.1.2023 11:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit eduskuntavaalit 2023 kansanedustajaehdokkaat keski-suomen vaalipiiri keskustan keski-suomen piiri Samuli Mattila

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Olkiluoto 3:n vuosihuolto alkoi – irrotettiin ennen huollon alkua sähköntuotannosta teknisen vian vuoksi
Uutiset | 10.9.2026 9:58
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Sisäministeri Rantanen: Peto-media oli syytäkin lakkauttaa
Uutiset | 9.9.2026 16:09
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Kattopalot voivat aiheuttaa miljoonavahinkoja – riski korostuu syksyllä
Uutiset | 11.9.2026 22:37
Tutkimus: Etelä-Suomen suojelualueet ovat liian pieniä pohjoisille lintulajeille
Uutiset | 11.9.2026 21:48
Yksi torakkalaji eksyy herkästi sisätiloihin juuri tähän aikaan vuodesta
Uutiset | 11.9.2026 21:45
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tutkimus: Näin etätyö muuttaa arjen rytmiä
Uutiset | 11.9.2026 20:30
Yhdysvallat muisti syyskuun terrori-iskujen uhreja 25 vuotta tragedian jälkeen – Trump jätti New Yorkin muistotilaisuuden väliin
Uutiset | 11.9.2026 18:23
Huthikapinalliset ottivat merenkululle tärkeän Bab el-Mandebin salmen alueen kokonaan haltuunsa
Uutiset | 11.9.2026 17:58
Uutta tietoa Varkauden kuolonkolarista: mopoilija kaatui tukkirekan alle
Uutiset | 11.9.2026 16:36
Norjassa prinsessa Astrid on kuollut 94-vuotiaana
Uutiset | 11.9.2026 16:22
”Suku voisi saada varaosia” – Iäkäs aviopari halusi tulla pakastetuksi kuolemansa jälkeen, syytteessä olevat veljekset kertovat
Uutiset | 11.9.2026 16:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kattopalot voivat aiheuttaa miljoonavahinkoja – riski korostuu syksyllä
Uutiset | 11.9.2026 22:37
Tutkimus: Etelä-Suomen suojelualueet ovat liian pieniä pohjoisille lintulajeille
Uutiset | 11.9.2026 21:48
Yksi torakkalaji eksyy herkästi sisätiloihin juuri tähän aikaan vuodesta
Uutiset | 11.9.2026 21:45
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59
Lukijalta: Suomen menestys alkaa luokkahuoneesta
Mielipide | 10.9.2026 15:20
Lukijalta: Aurinko nousee kaukoidästä
Mielipide | 10.9.2026 15:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste