Iran ja Yhdysvallat jatkavat neuvotteluja ydinohjelmasta – Trump uhannut iskuilla, jos sopua ei synny
Kolmas epäsuora neuvottelukierros Iranin ja Yhdysvaltojen välillä on alkanut Sveitsin Genevessä, diplomaattilähteet kertovat. Myös neuvotteluja välittävä Omanin ulkoministeri vahvisti neuvottelujen alkaneen ja kertoi osapuolten osoittaneen avoimuutta uusille ratkaisuille.
Iranin ulkoministeriön mukaan neuvotteluissa on tarkoitus keskittyä ensisijaisesti Iranin ydinohjelmaan. Lisäksi Iran pyrkii ministeriön mukaan edistämään maahan kohdistuvien pakotteiden purkamista. Ministeriön tiedottaja kertoo Iranin valtuuskunnan välittäneen näkemyksensä Omanin ulkoministerille.
Iranin ulkoministeriö kertoi, että torstain neuvotteluihin osallistuu todennäköisesti myös kansainvälisen atomienergiajärjestö IAEA:n johtaja Rafael Grossi. Grossi osallistui keskusteluihin myös toisella neuvottelukierroksella.
Neuvottelujen alla Iranin presidentti Masoud Pezeshkian vakuutti jälleen, ettei maa pyri kehittämään ydinasetta.
Presidentti korosti torstaina pitämässään puheessa, että kyseessä on maan ylimmän johtajan ajatollah Ali Khamenein tekemä linjaus eikä siitä voida poiketa.
– Ylin johtajamme on jo ilmoittanut, että meillä ei tule olemaan lainkaan ydinaseita.
– Vaikka haluaisinkin edetä siihen suuntaan, en voisi tehdä sitä – opillisesta näkökulmasta se ei olisi sallittua, Pezeshkian sanoi.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on uhannut Irania iskuilla, ellei ydinohjelmasta synny sopimusta. Trump antoi viime viikolla ymmärtää, että jos sopua ei synny noin kahden viikon sisällä, Yhdysvallat hyökkää Iraniin.
Yhdysvallat on lisännyt sotilaallista läsnäoloaan Lähi-idän alueella merkittävästi. Torstaina maailman suurin lentotukialus USS Gerald R. Ford lähti liikkeelle tukikohdasta Kreetalta. Lähi-itään on jo lähetetty USS Abraham Lincoln -lentotukialus sekä useita sotalaivoja.
Iran on sanonut vastaavansa mihin hyvänsä hyökkäykseen, vaikka kyse olisi rajoitetuista iskuista.
Pezeshkian kommentoi neuvottelujen näkymiä keskiviikkona positiiviseen sävyyn. Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi puolestaan sanoi tiistaina, että sopimus maan ydinohjelmasta on ”käden ulottuvilla”.
– Peruslähtökohtamme on kristallinkirkas: Iran ei missään olosuhteissa kehitä ydinasetta, (mutta) me iranilaiset emme koskaan luovu oikeudestamme valjastaa rauhanomaisen ydinteknologian tuottamaa hyötyä kansamme hyväksi, Araghchi sanoi viestipalvelu X:ssä.
Trump puolestaan väitti kansakunnan tilaa koskevassa puheessaan Iranin kehittävän ohjuksia, jotka yltävät Yhdysvaltoihin asti. Iran kiisti väitteet jyrkästi.
Yhdysvallat ja Israel iskivät viime vuonna Iranin ydinlaitoksiin sen jälkeen, kun Iranin kerrottiin rikastaneen uraania 60-prosenttiseksi. Rikastusaste ylittää sähköntuotantoon tarvittavan tason moninkertaisesti.
Ydinaseisiin tarvitaan 90-prosenttiseksi rikastettua uraania.
Iranin mukaan Yhdysvallat ei ole vaatinut maata lopettamaan ydinpolttoaineen rikastamista. Ulkoministeri Araghchi sanoi viime viikolla, että rikastamisen lopettamisen sijaan tällä hetkellä keskustellaan siitä, miten voidaan varmistaa ydinohjelman rauhanomaisuus.
Kuitenkin muun muassa Trump on toistuvasti sanonut, ettei salli uraanin rikastamista Iranissa missään määrin.