Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”

11.8.2026 21:47
Lue lisää 
Hoitotakuu
Lakia on tarkoitus muuttaa niin, että kiireettömään hoitoon pääsy nopeutuisi perusterveydenhuollossa kolmesta kuukaudesta seitsemään vuorokauteen hoidon tarpeen arvioinnista ja suun terveydenhuollossa kuudesta kuukaudesta kolmeen kuukauteen. (Kuva: Lehtikuva / Hanna Matikainen)

Hoitotakuu on etenemässä – tulevien vuosien rahoitus täsmentyy vielä lausuntojen jälkeen

Ministeri Kiuru ymmärtää tuskan. Hän uskoo, että varmasti lausuntokierroksella kaikki haluaisivat lisärahoitusta sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämiseen.
STT–Sanna Nikula 3.11.2021 17:32, muokattu 3.11.2021 18:01
a– a+
Hoitotakuu

Lakiluonnos seitsemän päivän hoitotakuusta on etenemässä marraskuun puolivälissä lausunnoille, mutta vuoden 2023 jälkeistä rahoitusta täsmennetään vielä lausuntojen jälkeen.

Esimerkiksi Lääkäriliiton huolena on ollut, onko vuodelle 2023 varattu 95 miljoonaa kertaluonteinen vai pysyvä rahoitus hoitotakuun kiristämiselle. Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) mukaan huoli on turha, sillä rahoituksen on sovittu olevan pysyvää. Tämä täsmentyy vielä lausuntopalautteen jälkeen.

Esitysluonnosta valmistellaan STM:ssä ja valtiovarainministeriössä (VM).

Ministeriöistä kerrotaan, että lausuntokierrokselta halutaan kerätä lopullista esitystä varten ajantasaista tietoa hoitoon pääsyn tilanteesta ja hoitotakuun toimeenpanon vaatimista resursseista alueilla.

Hallituksen esitys hoitotakuun tiukentamisesta on tarkoitus antaa eduskunnalle helmi-maaliskuussa ja siihen mennessä rahoitus pitäisi viimeistään olla ratkaistu. Lain on tarkoitus tulla voimaan huhtikuussa 2023.

–  Varmasti on selvää, että lausuntokierroksella kaikki haluaisivat lisärahoitusta sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämiseen, myöskin vastaanottotoiminnan osalta. Ymmärrän sen tuskan, kun hyvin vähillä resursseilla on yritetty pystyä mahdottomaankin, sanoo perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.).

Lakia on tarkoitus muuttaa niin, että kiireettömään hoitoon pääsy nopeutuisi perusterveydenhuollossa kolmesta kuukaudesta seitsemään vuorokauteen hoidon tarpeen arvioinnista ja suun terveydenhuollossa kuudesta kuukaudesta kolmeen kuukauteen.

–  Lähtökohta on, että se koskisi sekä fyysisiä että psyykkisiä terveysongelmia, Kiuru sanoo.

Näin esimerkiksi kokoomuksen peräänkuuluttamaa erillistä terapiatakuuta ei tarvita. Hoitotakuu koskee myös opiskelija- ja vankiterveydenhuoltoa.

Pelkkä hoitoon pääsy ei riitä, vaan ihmisen pitää tulla myös hoidetuksi.

–  Nykyjärjestelmässä suuri haaste on, että aina on joku jono, johon ihminen on helppo sijoittaa, aina on joku paikka, jossa odottaa hoidon jatkumista.

Valmistelussa on arvioitu, että hoitoon pääsyn nopeuttaminen ja oikean hoidon saaminen oikeaan aikaan myös vähentää kustannuksia.

Yksi valmistelun vaikeuksista on ollut, että tietopohja on ollut huono jo aiemmin ja nyt korona on vielä enemmän sekoittanut perusterveydenhuollon ja avosairaanhoidon käyntitilastot.

–  On ollut vaikea saada luotettavaa dataa, sanoo johtaja Eveliina Pöyhönen STM:stä.

Haastetta tuo myös se, että vuodesta 2023 lähtien arviointi on tehtävä hyvinvointialueiden tasolla ja niitä koskevaan rahoitusjärjestelmään peilaten.

Pöyhönen arvioi, että rahoitustarve on suunnilleen saman verran eli noin 95 miljoonaa euroa myös jatkossa. Hän painottaa, että arvio täsmentyy lausuntojen jälkeen.

Kiuru muistuttaa, että alueille on annettu viime vuonna palvelujen kehittämiseen 70 miljoonaa euroa. Tänä vuonna annetaan 141 miljoonaa.

Näillä rahoilla alueiden on sitouduttava siihen, että hoitotakuu paranee. Lisäksi EU:n elpymisvälineestä käytetään 400 miljoonaa hoitotakuuseen ja hoitojonojen lyhentämiseen.

–  Noin 64 prosenttia kunnista ja kuntayhtymistä on jo vapaaehtoisesti hoitanut tulevan lakisääteisen velvoitteen kuntoon. Vapaaehtoinen hoitotakuun ripeä toteuttaminen ratkaisee paljon myös kustannusten osalta.

Lue myös

Risteilyalus veti viennin ennätyslukuihin

Tavaroiden ja palveluiden viennin yhteenlaskettu arvo nousi ennätyslukuihin huhti–kesäkuussa vuodentakaiseen verrattuna, kertoo Tilastokeskus....
12.8.2026 9:30

Kolumbian maanjäristyksen uhrilukua tarkennettiin alaspäin – katastrofi sai tuhannet ihmiset tarjoamaan apua

Pelastustoimet jatkuivat tiistaina. Esimerkiksi 32-vuotias nainen löydettiin raunioista elävänä, kun paikallinen asukas oli kuullut avunhuutoja.
12.8.2026 9:26

Ohjuslaukaisu sotaharjoituksen alla: Pohjois-Korea pullistelee lihaksiaan Japaninmerellä

Ohjuslaukaisu ajoittui Etelä-Korean ja Yhdysvaltojen yhteisten sotaharjoitusten alle.
12.8.2026 9:20

Aihetunnisteet

hoitotakuu Politiikka Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Mediat: Trump siirrettiin kontissa sotilaskoneeseen – syynä pelko Iranin aikeista
Uutiset | 11.8.2026 8:52
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
Orbania arvostellut tuomari nousee Unkarin uudeksi presidentiksi
Uutiset | 11.8.2026 10:36
Nyt tuli varoitus kotien tulipaloriskistä: Vältä näitä latauspaikkoja
Uutiset | 11.8.2026 22:12
HS: Hyvinvointialue hankkimassa viestintäkonsultointia kansanedustajan puolisolta
Uutiset | 11.8.2026 19:05
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Risteilyalus veti viennin ennätyslukuihin
Uutiset | 12.8.2026 9:30
Kolumbian maanjäristyksen uhrilukua tarkennettiin alaspäin – katastrofi sai tuhannet ihmiset tarjoamaan apua
Uutiset | 12.8.2026 9:26
Ohjuslaukaisu sotaharjoituksen alla: Pohjois-Korea pullistelee lihaksiaan Japaninmerellä
Uutiset | 12.8.2026 9:20
Aurinko pimenee tänään osittain
Uutiset | 12.8.2026 9:10
SDP aloittaa eduskuntapuolueiden kesäkokousputken
Uutiset | 12.8.2026 9:02
Koulunkäynti alkaa tänään suuressa osassa Suomea
Uutiset | 12.8.2026 9:02
Jyrähdys PS-edustajan herjakirjoituksesta: Hyväksyykö Orpo?
Uutiset | 12.8.2026 8:35
Etla: Julkisen talouden sopeutuksessa tulisi painottaa menoleikkauksia
Uutiset | 12.8.2026 0:01
Nyt tuli varoitus kotien tulipaloriskistä: Vältä näitä latauspaikkoja
Uutiset | 11.8.2026 22:12
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Risteilyalus veti viennin ennätyslukuihin
Uutiset | 12.8.2026 9:30
Kolumbian maanjäristyksen uhrilukua tarkennettiin alaspäin – katastrofi sai tuhannet ihmiset tarjoamaan apua
Uutiset | 12.8.2026 9:26
Ohjuslaukaisu sotaharjoituksen alla: Pohjois-Korea pullistelee lihaksiaan Japaninmerellä
Uutiset | 12.8.2026 9:20
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naisehdokkaiden taloudellinen tukeminen on investointi keskustan tulevaisuuteen
Mielipide | 11.8.2026 12:34
Lukijalta: Nuori saa olla nuori
Mielipide | 11.8.2026 12:24
Lukijalta: Käytöstavat ovat koulun tärkein oppiaine
Mielipide | 11.8.2026 12:17
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste